Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2012

Dobrý deň,

mám takúto otázočku, kamarátka mala:
od 01.01.2012 do 31.08.2012 - poberala rodičovský príspevok
od 01.09.2012 do 30.11.2012 - evidovaná na ÚP
od 01.12.2012 - zamestnaná HMZ 550 EUR

Chcem sa opýtať či má požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane aj ona keď jej manžel si bude uplatňovať na ňu nezdan.čiastku na manželku za rok 2012/nezdan.čiastka na manželku za rok 2012 - jej príjem rok 2012/.
Usporiadat
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

chcem sa opýtať živnostník ukončil živnosť 31.1.2012, od 1.2. začal na dohodu pracovať u seba za 200€ mesačne až do konca roka 2012. Manželka január až máj nezamestnaná a jún až december poberateľka materskej, ako a čo všetko môže v DP FO B uplatiniť. daňový bonus na dieťa od, júna (keďže sa v júni narodilo), a ostatné?
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KatarinaNR Pozri príspevok
chcem sa opýtať živnostník ukončil živnosť 31.1.2012, od 1.2. začal na dohodu pracovať u seba za 200€ mesačne až do konca roka 2012. Manželka január až máj nezamestnaná a jún až december poberateľka materskej, ako a čo všetko môže v DP FO B uplatiniť. daňový bonus na dieťa od, júna (keďže sa v júni narodilo), a ostatné?
ďakujem
ako u seba?
aký je jeho príjem z podnikania a zamestnania, každý zvlášť....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
chcem sa opýtať živnostník ukončil živnosť 31.1.2012, od 1.2. začal na dohodu pracovať u seba za 200€ mesačne až do konca roka 2012. Manželka január až máj nezamestnaná a jún až december poberateľka materskej, ako a čo všetko môže v DP FO B uplatiniť. daňový bonus na dieťa od, júna (keďže sa v júni narodilo), a ostatné?
ďakujem
Katka, to sa ako dá (bez živnosti) - založil s.r.o-čku ?
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Mila123, u seba myslím, v sro-kde je konateľ. Príjem z podnikania obrat cca 4tis. za ten január a z dohody je 200x11mesiacov.

veronika, neviem čo myslím,
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

čo myslíš
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Veronika, ukončil živnosť k 31.1.2012 a založil sro.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KatarinaNR Pozri príspevok
Mila123, u seba myslím, v sro-kde je konateľ. Príjem z podnikania obrat cca 4tis. za ten január a z dohody je 200x11mesiacov.

veronika, neviem čo myslím,
aj keby vykazoval stratu na živnosti, má dostatočný príjem z § 5 ZDP, má nárok na DB na dieťa
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aká bola výška MD? a mala vyplácanú aj PvN či PN?
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

v rámci roka 2012 nemala vyplácanú PN ani PvN, mala materskú z DNP a mala ju maximálnu
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

prepáčte dievčence, píšem ako hotentót :-(
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
prepáčte dievčence, píšem ako hotentót :-(
Katka, zo živnosti si uplatňuje paušálne výdavky ? Ku dňu skončenia živnosti mu nezostali neuhradené pohľadávky a nespotrebované zásoby ?
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

veronika, za január bude mať jednoduché účtovníctvo (aj vlani mal za celý rok) no a predal si do sro zásoby, na čo má aj zmluvu, išlo o 20tis.z ktorých bude musieť samozrejme zaplatiť daň.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
veronika, za január bude mať jednoduché účtovníctvo (aj vlani mal za celý rok) no a predal si do sro zásoby, na čo má aj zmluvu, išlo o 20tis.z ktorých bude musieť samozrejme zaplatiť daň.
V predch. príspevku píšeš, že mal príjmy 4000 € - takto správnu odpoveď nedostaneš. Zásoby zvyšujú základ dane, rovnako aj neuhradené pohladávky, ak mu nejaké zostali.

Doplň ešte sumu vyplatenej materskej manželky za rok 2012.

Uzatvor si riadne účtovníctvo za rok 2012, vrátane položiek upravujúcich základ dane a potom sa pýtaj.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Veronika, zmluvu o zásobách síce má, ale nemá ju vyplatenú, čiže má pohľadávku, manželkinu sumu zatiaľ neviem, len približne cca 3000€
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
Veronika, zmluvu o zásobách síce má, ale nemá ju vyplatenú, čiže má pohľadávku, manželkinu sumu zatiaľ neviem, len približne cca 3000€
Katka, ale tú pohladávku rovnako zdaňuje pri ukončení živnosti = navyšuje sa základ dane.
To sú všetko veci, ktoré vplývajú na správny výpočet dane. Rovnako do DP zahrňa aj príjem z dohody. Ak nemal podpísané vyhlásenie a mal tam zrážanú daň, táto sa mu v DP typu B započíta.

Na manželku (ak boli manželmi celý rok) si môže uplatniť rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným materským (potvrdenie o výške materského jej vydá sociálna poisťovňa).

Aby som ťa nedomýlila, keď boli zásoby predané (bez ohľadu na to, že fa nebola zaplatená), neupravuje základ dane o nespotrebované zásoby, ale pohľadávku.
1 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

áno Veronika, tak nejak som to myslela. Vyhlásenie mal podpísané. Áno o pohľadávku viem, že pohľadávku si musí zdaniť, čiže si ňou zvyšuje základ dane. Ja som tým 4000e myslela, obrat v rámci januára.
ďakujem, pekne si to napísala. Čiže ak manželka mala príjem 3000e, nezdaniteľná časť na daňovníka je 3644,74e a rozdiel 644e si ako uplatní?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
áno Veronika, tak nejak som to myslela. Vyhlásenie mal podpísané. Áno o pohľadávku viem, že pohľadávku si musí zdaniť, čiže si ňou zvyšuje základ dane. Ja som tým 4000e myslela, obrat v rámci januára.
ďakujem, pekne si to napísala. Čiže ak manželka mala príjem 3000e, nezdaniteľná časť na daňovníka je 3644,74e a rozdiel 644e si ako uplatní?
Čo sa týka manželky - ano, uplatní si rozdiel. Príjem z dohôd uvedieš v § 5.
Aké mal výdavky zo živnosti ? Zostali mu aj nejaké neuhradené dodávatelské fakúry ?
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

čo sa výdavko týka, ešte ich neviem, ale pravdepodobne neuhradené dodávateľské faktúry nemá žiadne.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

Ešte by som sa chcela spýtať na toho dôchodcu a RZD...Dôchodok bol priznaný od septembra 2012. Robím RZD a to zníženie základu dane je celá suma 3644,74 alebo sa tam nejak zohladní aj ten dôchodok?
ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Má nárok na celú NČZD.
1 0
Načítať ďalšie