Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2012

Dobrý deň,

mám takúto otázočku, kamarátka mala:
od 01.01.2012 do 31.08.2012 - poberala rodičovský príspevok
od 01.09.2012 do 30.11.2012 - evidovaná na ÚP
od 01.12.2012 - zamestnaná HMZ 550 EUR

Chcem sa opýtať či má požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane aj ona keď jej manžel si bude uplatňovať na ňu nezdan.čiastku na manželku za rok 2012/nezdan.čiastka na manželku za rok 2012 - jej príjem rok 2012/.
Usporiadat
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

Andyke Pozri príspevok
Má nárok na celú NČZD.
ďakujem...
a nová zamestnankyna po materskej ktorá odpracovala len 1 mesiac, má tiež nárok na celú NČZD,áno?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Áno.
0 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

vďaka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lilien 15 Pozri príspevok
ďakujem...
a nová zamestnankyna po materskej ktorá odpracovala len 1 mesiac, má tiež nárok na celú NČZD,áno?
NČ je ročná, nie je závislá od počtu odpracovaných mesiacov.
3 0
Lilien 15 Lilien 15

Lilien 15 je offline (nepripojený) Lilien 15

dík,som si nebola istá
dan vyšla mínusová takže nula a vrátia jej to čo zaplatila....
0 0
zuzana1111 zuzana1111

zuzana1111 je offline (nepripojený) zuzana1111

Mila 123 už som zistila príjem tých dôchodcov a všetci ho majú vyšší ako NČ. Tak teraz ma to nemusí vôbec zaujímať a môžem robiť RZ???Ďakujem
0 0
luckaaal luckaaal

luckaaal je offline (nepripojený) luckaaal

Dobry den,
chcela by som sa spytat: Zamestnanec si uplatnuje NCZD na manzelku ta od 1-3 mesiaca poberala rodicovsky prispevok potom od 4-10 mesiaca bola na urade prace nepoberala mzdu a od 10-12 mesiaca bola zamestnana a mala uhrn prijmov 1068,75 bez poistneho (ciastkovy zaklad dane) 925,58 ktora suma sa odpocita od NCZD ta bez poistneho?
Dakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

luckaaal Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa spytat: Zamestnanec si uplatnuje NCZD na manzelku ta od 1-3 mesiaca poberala rodicovsky prispevok potom od 4-10 mesiaca bola na urade prace nepoberala mzdu a od 10-12 mesiaca bola zamestnana a mala uhrn prijmov 1068,75 bez poistneho (ciastkovy zaklad dane) 925,58 ktora suma sa odpocita od NCZD ta bez poistneho?
Dakujem.
AK mala podporu, tak aj tá sa počíta do jej príjmu. Potom od NČ odpočítaš podporu, príjem zo ZČ(mínus odvody), a ten rodiel bude uplatnená NČ.
0 0
luckaaal luckaaal

luckaaal je offline (nepripojený) luckaaal

nemala podporu takze od NCZD odratam tych 925,58 spravne?
0 0
VÍNO NITRA VÍNO NITRA

VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

Pre: luckaaal: áno, správne.
0 0
Agerát Agerát

Agerát je offline (nepripojený) Agerát

Zamestnankyňa bola na RD od 01/2012 - 09/2012.. Mesiace 10/2012-12/2012 odpracovala... K ročnému zúčtovaniu potrebujem mať nejaké potvrdenie že bola na rodičovskej dovolenke? Ak má hrubú mzdu 2229,61 € patrí jej daňový bonus vo výške 249,24 €? Alebo sa na uplatnenie nároku na daňový bonus sa berie príjem 2229,61 - poistné 298,69 = 1930,92??
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Na uplatnenie nároku na DB sa berie hrubý príjem. v tomto prípade má nárok na celoročný bonus.
K RZ nepotrebuješ potvrdenie o rod.dovolenke (ja pre istotu zakladám). Zamestnanec predsa v žiadosti
uviedol skutočnosti, za ktoré zodpovedá.
1 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Prosím o radu. Občan Českej republiky pracuje v našej spoločnosti na skrátený pracovný úväzok. Denne dochádza do zamestnania .Mesačne je jeho hrubý príjem 200,-€. V roku 2012 si neuplatňoval nezdaniteľné minimu. Požiadal o vykonanie ročného zúčtovania . Má nárok na nezdaniteľné minimum ?? aj keď úhrn jeho príjmov na území Slovenskej republiky troví menej ako 90% zo všetkých príjmov . Hlavný príjem má na územi Českej republiky.
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Prosím o radu. Občan Českej republiky pracuje v našej spoločnosti na skrátený pracovný úväzok. Denne dochádza do zamestnania .Mesačne je jeho hrubý príjem 200,-€. V roku 2012 si neuplatňoval nezdaniteľné minimu. Požiadal o vykonanie ročného zúčtovania . Má nárok na nezdaniteľné minimum ?? aj keď úhrn jeho príjmov na území Slovenskej republiky troví menej ako 90% zo všetkých príjmov . Hlavný príjem má na územi Českej republiky.
ďakujem
90% platí pri manželke, nie pri jeho nčzd....
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Čučoriedka 5 Pozri príspevok
Prosím o radu. Občan Českej republiky pracuje v našej spoločnosti na skrátený pracovný úväzok. Denne dochádza do zamestnania .Mesačne je jeho hrubý príjem 200,-€. V roku 2012 si neuplatňoval nezdaniteľné minimu. Požiadal o vykonanie ročného zúčtovania . Má nárok na nezdaniteľné minimum ?? aj keď úhrn jeho príjmov na území Slovenskej republiky troví menej ako 90% zo všetkých príjmov . Hlavný príjem má na územi Českej republiky.
ďakujem
Má nárok na NČZD, aki ti už písala Mila123, tých 90% sa berie do úvahy len pri tom, ak chce odpočítať NČZD na manželku.
0 0
Čučoriedka 5 Čučoriedka 5

Čučoriedka 5 je offline (nepripojený) Čučoriedka 5

Mila123 Pozri príspevok
90% platí pri manželke, nie pri jeho nčzd....
Ďakujem
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Ahojte, prosím o radu, mám prípad teraz prvý rok, že mám robiť ročné zúčtovanie zamestnancom českej firmy, ktorá tu má stálu prevádzkareň a zamestnanci platia na SK iba daň (vždy pomerne k tomu, koľko dní odpracovali v CZ a koľko na SK). Zo mzdy sa im zráža poistné iba v CZ, a tu platia iba daň.
Chcela by som sa opýtať, či teda pri ročnom zúčtovaní budem postupovať tak, že od pomernej časti hrubej mzdy (za dni odpracované na SK, iba z tejto časti platia daň) odpočítam pomernú časť odvodov zaplatených v CZ, NčZD a tak vypočítam daň a porovnám s preddavkami?

A ešte jednu otázku by som mala, podľa § 38 ods. 2 môžem spraviť ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý k nám nastúpil 1.2. tohto roku? Min.rok bol časť roka nezamestnaný, časť zamestnaný inde a časť dobrovoľne nezamestnaný.
Vopred ďakujem za každú radu ;-)
0 0
Radka08 Radka08

Radka08 je offline (nepripojený) Radka08

Tweety Pozri príspevok
NČ je ročná, nie je závislá od počtu odpracovaných mesiacov.
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať - čítam materiál zo školenia a mám tu k potvrdeniu napísané, že do Riadku 02 sa majú napísať mesiace, počas ktorých mal zamestnanec nejaký príjem. Keď mám napr. zamestnancov, ktorí sú už mesiace chorí, tak tieto mesiace neuvediem? Mám aj jedného, ktorý do januára chodil na VŠ, v januári prerušil a bol na úrade práce, nepoberal žiadne dávky, vo februári nastúpil k nám na dohodu a od apríla ma HPP. Jemu uvediem všetky mesiace okrem januára?
A má to, že sú PN, resp. že napr. ten jeden začal pracovať až od januára na výšku NČZD?
Lebo v materiáli ďalej čítam, že v potvrdení v Riadku 06 sa uvedie uplatnená NČZD, nie počet mesiacov, za ktoré bolo podpísané vyhlásenie. Tak keď nemal v mesiaci žiadni príjem, tak sa zrejme neuplatňovala, alebo?

A ešte taká podotázka, stretli ste sa niekedy s tým, že sa jednému zamestnancovi preplatok vyplatil na viac krát? Napr. má preplatok 600 €, tak sa mu vyplatí 300 vo februárovej mzde a 300 v marcovej?

Ďakujem veľmi pekne
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Radka08 Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať - čítam materiál zo školenia a mám tu k potvrdeniu napísané, že do Riadku 02 sa majú napísať mesiace, počas ktorých mal zamestnanec nejaký príjem. Keď mám napr. zamestnancov, ktorí sú už mesiace chorí, tak tieto mesiace neuvediem? Mám aj jedného, ktorý do januára chodil na VŠ, v januári prerušil a bol na úrade práce, nepoberal žiadne dávky, vo februári nastúpil k nám na dohodu a od apríla ma HPP. Jemu uvediem všetky mesiace okrem januára?
A má to, že sú PN, resp. že napr. ten jeden začal pracovať až od januára na výšku NČZD?
Lebo v materiáli ďalej čítam, že v potvrdení v Riadku 06 sa uvedie uplatnená NČZD, nie počet mesiacov, za ktoré bolo podpísané vyhlásenie. Tak keď nemal v mesiaci žiadni príjem, tak sa zrejme neuplatňovala, alebo?

A ešte taká podotázka, stretli ste sa niekedy s tým, že sa jednému zamestnancovi preplatok vyplatil na viac krát? Napr. má preplatok 600 €, tak sa mu vyplatí 300 vo februárovej mzde a 300 v marcovej?

Ďakujem veľmi pekne
do riadku 2 sa uvádzajú podľa mňa mesiace, počas ktorých trval pracovný pomer alebo dohoda.... teda aj tie mesiace, kedy bol zamestnanec PN, vy ste mu výplatu robili, akurát bola 0...

preplatok by sa mal vyplatiť jednorázovo, ak je vyšší ako preddavky na daň, DÚ vám ho vráti
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Dobrý deň, prosím o radu, je pravda, že mzdárka môže zamestancovi vydať potvrdenie o mzde za predchádzajúci rok iba jeden krát? Kde to prosím nájdem? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie