Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku 2012

Mám otázku, manžel si chce na mňa uplatniť odpočítateľnú položku zo základu dane. Zarátava sa do príjmu manželky aj poberanie dávok v nezamestnanosti? V roku 2012 som 2 mesiace pracovala a ostatné som bola evidovaná na úrade práce. Dávky v nezamestnanosti som poberala 6 mesiacov. Iný príjem - okrem výplaty a dávok som nemala.

Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
ioanes ioanes

ioanes je offline (nepripojený) ioanes

Veronika, ďakujem.
ioanes
0 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Dobrý večer,
manželka bola zamestnaná od augusta do decembra 2012 - celkový príjem cca 1900 EUR. Musí si ona podať DP, resp. požiadať o vykonanie RZD alebo si môže uplatniť NČ na manželku jej manžel vo svojom RZD? Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

hronka Pozri príspevok
Dobrý večer,
manželka bola zamestnaná od augusta do decembra 2012 - celkový príjem cca 1900 EUR. Musí si ona podať DP, resp. požiadať o vykonanie RZD alebo si môže uplatniť NČ na manželku jej manžel vo svojom RZD? Ďakujem
oboje možnosti sa dajú vykonať súčasne, manželke vznikne preplatok na dani , nech požiada do 15 02 2013 o RZD a ty si ju môžeš uplatniť ako vyživovanú osobu, v rozdiele medzi nčzd- hm- poisté
0 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Ďakujem, čiže to znamená, že manželke vykonajú RZD a zároveň jej vystavia potvrdenie o príjme?
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Ahojte, chcela by som sa spýtať, robila som si DP B a vyšlo mi, že ZD je 0. Môj muž je SZČO a napadlo mi, že ak by si chcel na mňa, ako na mnanželku znížiť ZD a mne vyšiel ZD 0, môže si na mňa odpísať celú nezdaniteľnä časť?...ja som mala úhrn príjmov na DIČ 4153e-40%pauš.výd.-preddavky do ZP-369,89e =2122,14e/ČZD/-3644,74/na daňovníka/=0, alebo nemôže, lebo som mala úhrn príjmov4153,78e a 3644,74 -4153,78=0. Poraďte mi prosím, ďakujem krásne.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

januškaaa Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa spýtať, robila som si DP B a vyšlo mi, že ZD je 0. Môj muž je SZČO a napadlo mi, že ak by si chcel na mňa, ako na mnanželku znížiť ZD a mne vyšiel ZD 0, môže si na mňa odpísať celú nezdaniteľnä časť?...ja som mala úhrn príjmov na DIČ 4153e-40%pauš.výd.-preddavky do ZP-369,89e =2122,14e/ČZD/-3644,74/na daňovníka/=0, alebo nemôže, lebo som mala úhrn príjmov4153,78e a 3644,74 -4153,78=0. Poraďte mi prosím, ďakujem krásne.
Nepozeraj sa na to, že ZD je nula ale na výšku príjmov. Tie máš vyššie ako je celá NČ. Z NČ na Teba teda nebude nič.
2 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Pri odpočte na manželku sa berú do úvahy PRÍJMY manželky, nie jej základ dane.
Tvoj príjem v tomto prípade bol 4153 - 369,89 = 3783,11...... t.j. tvoj manžel si na teba nevie nič odpočítať.
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Ahaa...no to je smola ..tak nič.Ďakujem krásne za odpovede
0 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

A ešte..ak ja mám ZD 0, z čoho mi vypočítajú preddavky do ZP?..ako budem platiť?..do SP mi nevznikne od7/2013 platiť poistné, však?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Aj tu je podstatná výška príjmov nie ZD.
1 0
januškaaa januškaaa

januškaaa je offline (nepripojený) januškaaa

Dík moc, už som v obraze ..a pekný večer všetkým prajem
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Čo sa počíta to príjmu manželky, ak zrušila poistku a bolo jej vyplatené - odkúpna hodnota, podiel na výnose a dodatková hodnota indexácie.
0 0
68danka 68danka

68danka je offline (nepripojený) 68danka

dobrý večer manžel má priznaný predčasný dôchodok v mesačnej výške 290,00 eur manželka ešte pracuje môže si manželka douplatňovať odpočitateľnú položku na manžela? za odpoveď vopred ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

68danka Pozri príspevok
dobrý večer manžel má priznaný predčasný dôchodok v mesačnej výške 290,00 eur manželka ešte pracuje môže si manželka douplatňovať odpočitateľnú položku na manžela? za odpoveď vopred ďakujem
samozrejme.....manžel nepracoval počas roka 2012?
0 0
68danka 68danka

68danka je offline (nepripojený) 68danka

ďakujem nemal iné príjmy
0 0
renataj renataj

renataj je offline (nepripojený) renataj

dobrý deň.
Ak manžel pracoval v roku 2012 v máji na dohodu a v decembri aj na dohodu aj naplný uväzok,môže si v DP uplatniť celú odpočítateľnú čiastku 3644,74€ na seba?? Alebo len časť??
Ďakujem za odpovede.
0 0
VÍNO NITRA VÍNO NITRA

VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

Uplatní si celú NČZD.
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Može si manžel na manželku odpočítať NČZD v takomto prípade:
Manžel zamestnanec (popri zamestnaní má živnosť) podáva DP typ B
Manželka do 30.4.2012 mala tiež živnosť - podáva DP typ B
Jej príjmy zo živnosti boli len 80,00 Eur, vzhľadom na to že končila tak zdaňovala skladové zásoby do ostatných príjmov 360,00Eur, potom evidovaná na ÚP nepoberala žiadne dávky.
Takže jej príjem by bol nasledovný 80+360=440 €
Môže si manžel na ňu v DP odpočítať NZDČ vo výške 3 204,74 ? (3644,74-440)= 3204,74
Alebo si môže ešte z príjmu 440 € odpočítať zaplatené poistné do zdravotnej poisťovne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Danielam Pozri príspevok
Može si manžel na manželku odpočítať NČZD v takomto prípade:
Manžel zamestnanec (popri zamestnaní má živnosť) podáva DP typ B
Manželka do 30.4.2012 mala tiež živnosť - podáva DP typ B
Jej príjmy zo živnosti boli len 80,00 Eur, vzhľadom na to že končila tak zdaňovala skladové zásoby do ostatných príjmov 360,00Eur, potom evidovaná na ÚP nepoberala žiadne dávky.
Takže jej príjem by bol nasledovný 80+360=440 €
Môže si manžel na ňu v DP odpočítať NZDČ vo výške 3 204,74 ? (3644,74-440)= 3204,74
Alebo si môže ešte z príjmu 440 € odpočítať zaplatené poistné do zdravotnej poisťovne?
U manželky suma 80€ je tržba, alebo základ dane ?
0 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

veronikasad Pozri príspevok
U manželky suma 80€ je tržba, alebo základ dane ?
U manželky je to tržba za obdobie podnikania (nie je to základ dane).
Len mi to tam nie je jasné s tými skladovými zásobami, lebo po preštudovaní som zistila že sa nemá o zásobach pri ukončení živnosti účtovať v PD ale len uviesť do r.41 v DP (položky zvyšujúce základ dane).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať