Zavrieť

Porady

Odpočítateľná položka na manželku 2012

Mám otázku, manžel si chce na mňa uplatniť odpočítateľnú položku zo základu dane. Zarátava sa do príjmu manželky aj poberanie dávok v nezamestnanosti? V roku 2012 som 2 mesiace pracovala a ostatné som bola evidovaná na úrade práce. Dávky v nezamestnanosti som poberala 6 mesiacov. Iný príjem - okrem výplaty a dávok som nemala.

Ďakujem za odpoveď
Usporiadat
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Danielam Pozri príspevok
U manželky je to tržba za obdobie podnikania (nie je to základ dane).
Len mi to tam nie je jasné s tými skladovými zásobami, lebo po preštudovaní som zistila že sa nemá o zásobach pri ukončení živnosti účtovať v PD ale len uviesť do r.41 v DP (položky zvyšujúce základ dane).
dani nie, predpokladam ze vedie jednoduche ucto, alebo pausalne vydavky, upravuje sa to cez uzavierkove operacie...

v pouceni o DPFOB

Riadky 41 a 42 a riadky 50 a 51 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v XIV. oddiele uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danielam Pozri príspevok
U manželky je to tržba za obdobie podnikania (nie je to základ dane).
Len mi to tam nie je jasné s tými skladovými zásobami, lebo po preštudovaní som zistila že sa nemá o zásobach pri ukončení živnosti účtovať v PD ale len uviesť do r.41 v DP (položky zvyšujúce základ dane).
Pri ukončení podnikania základ dane upravujete v peňažnom denníku cez Interný doklad ako nepeňažné operácie (uzávierkové operácie .Riadok 41 nepoužívate , ten je na iný účel .
3 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Dievčence ďakujem
Takže skladové zásoby do príjmov cez uzáviekové operácie do PD (tak som to mala na začiatku ale potom som.....)
A čo s výdavkami po skončení živnosti? napríklad zaplatené poistné do zdravotnej poisťovne (živnosť ukončená 30.4.2012 a poistné zaplatené až v máji 2012)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Danielam Pozri príspevok
Dievčence ďakujem
Takže skladové zásoby do príjmov cez uzáviekové operácie do PD (tak som to mala na začiatku ale potom som.....)
A čo s výdavkami po skončení živnosti? napríklad zaplatené poistné do zdravotnej poisťovne (živnosť ukončená 30.4.2012 a poistné zaplatené až v máji 2012)
cez ID
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Danielam Pozri príspevok
Dievčence ďakujem
Takže skladové zásoby do príjmov cez uzáviekové operácie do PD (tak som to mala na začiatku ale potom som.....)
A čo s výdavkami po skončení živnosti? napríklad zaplatené poistné do zdravotnej poisťovne (živnosť ukončená 30.4.2012 a poistné zaplatené až v máji 2012)
Ak ukončila živnosť tak upravujete ZD o neuhradené pohľadávky ...o neuhradené záväzky ...o zásoby atď.to znamená , ak bol predpis na ZP a SP v záväzkoch , tak tieto neuhradené záväzky ste mali uplatniť do výdavkov cez ID v ich príslušnom členení ku dňu ukončenia podnikania .Ak boli uhradené už po tomto dni, tak by ste o výdavku nemali účtovať , mal sa premietnúť cez záväzky nadväzujúc na peňažný denník v rámci úpravy základu dane .

Záleží od toho,či sa robila Kniha záväzkov resp.evidencia záväzkov.
2 0
Danielam Danielam

Danielam je offline (nepripojený) Danielam

Dievčence opäť Vám všetkým ďakujem za pomoc. Tak potom to mám dobre. K 30.4.2012 som dala v rámci uzávierkových operácii do POZD skladové zásoby a 30.4.2012 som dala do VOZD nezaplatené poistné do ZP to som dala síce nepeňažnou operáciou ale urobím to cez uzávierkovú. a teraz keď to mám takto zaučtované spravím mimoriadnu účtovnú závierku k 30.4.2012???
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Môže si manžel uplatniť NČZD na manželku, ak požiadala svojho zamestnávateľa o vykonanie RZD a vyplatenie zamestnaneckej prémie /táto jej aj bude vyplatená, keďže spĺňa podmienky na jej vyplatenie / ??? Do príjmu manželky sa bude v tomto prípade počítať čiastkový základ dane z "Potvrdenia o príjmoch FO zo ZČ za rok 2012" /hrubý príjem - poistné/??? Zamestnanecká prémia sa do príjmu manželky nezapočítava ??? ALEBO SA MÝLIM ?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

ZP nie je príjmom, teda nezapočítava sa....
ale mňa by zaujímalo, či je z čoho vrátiť manželovi daň za manželku, keď mu vychádza ZP?
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

ZP bude vyplatená manželke ... mnažel je SZČO a chce si uplatniť na manželku rozdiel medzi NČZD a jej príjmami ...... len som si potrebovala overiť, že ZP sa do jej príjmov nazahŕňa ......
A HLAVNE: manželke jej zamestnávateľ tvrdil, že ak jej vykoná RZD a vyplatí ZP, tak už si manžel nemôže pri podávaní DP uplatniť na ňu NČZD .... podľa môjho názoru si však na ňu NČZD môže uplatniť !!!!!!!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Stitch Pozri príspevok
ZP bude vyplatená manželke ... mnažel je SZČO a chce si uplatniť na manželku rozdiel medzi NČZD a jej príjmami ...... len som si potrebovala overiť, že ZP sa do jej príjmov nazahŕňa ......
A HLAVNE: manželke jej zamestnávateľ tvrdil, že ak jej vykoná RZD a vyplatí ZP, tak už si manžel nemôže pri podávaní DP uplatniť na ňu NČZD .... podľa môjho názoru si však na ňu NČZD môže uplatniť !!!!!!!
môže si uplatniť manžel , ale nebude to vysoká čiastka......
rozdiel medzi HM a poistným, dopočítaš napr.dávky soc. poistenia.....
0 0
Stitch Stitch

Stitch je offline (nepripojený) Stitch

Jemu pomôže aj málo ĎAKUJEM za odpovede
0 0
chicony8 chicony8

chicony8 je offline (nepripojený) chicony8

Dobrý deň
Moja manželka mala v minulom roku nasledujúce príjmy:
- 6,5 mesiaca odpracovala (príjem 2120 €, z toho zaplatené odvody 270 €),
- 2 mesiace bola PN (nemocenská spolu 403 €),
- 3,5 mesiaca bola na materskej dovolenke (materské spolu 674 €).
Mám nárok na odpočítateľnú položku na manželku, ak áno, v akej výške?
A má moja manželka nárok na zamestnaneckú prémiu?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Topas Topas

Topas je offline (nepripojený) Topas

Čo sa počíta do príjmu manželky na odp. pol. ak jej bolo vyplatené - odkupná hodnota, podiel na výnose a dodatková hodnota indexácie.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
chicony8 Pozri príspevok
Dobrý deň
Moja manželka mala v minulom roku nasledujúce príjmy:
- 6,5 mesiaca odpracovala (príjem 2120 €, z toho zaplatené odvody 270 €),
- 2 mesiace bola PN (nemocenská spolu 403 €),
- 3,5 mesiaca bola na materskej dovolenke (materské spolu 674 €).
Mám nárok na odpočítateľnú položku na manželku, ak áno, v akej výške?
A má moja manželka nárok na zamestnaneckú prémiu?
Ďakujem za odpoveď.
1. manželka má nárok na zam. prémiu na 7 mesiacov v sume: 27,07 €
2. vlastný príjem manželky: 2120 - 270 + 403 + 674 = 2927
Môžeš si odpočítať na manželku: 3.644,74 - 2.927 = 717,74
1 0
arion92 arion92

arion92 je offline (nepripojený) arion92

Mám otázku, na ktorú ste už možno niekde inde odpovedali. Mám manželku, ktorá je nezamestnaná a platila si dobrovoľné nemocenské poistenie, z ktorého jej bolo cca pol roka vyplácané nemocenské. Chcem si v mojom DP uplatniť NČZD na ňu. Viem, že do jej príjmov uvediem jej nemocenské. Môžem ho však ponížiť o zaplatené DNP?
0 0
pemo26 pemo26

pemo26 je offline (nepripojený) pemo26

Mame s manželkou podobný prípad, prenajimame byt spoločne. Ona je na materskej, časť roka poberala dávky v nezamestnanosti ) Príjem z prenajmu bol spolu 900,-. Chcem sa spytať, keby sme si príjem rozdelili ja 500,-, manželka 400,-. Berie sa to ako príjem manželky, alebo sa to ráta ako keby mala príjem 0,-, kedze príjem s prenajmu do 500,- je oslobodený. vdaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pemo26 Pozri príspevok
Mame s manželkou podobný prípad, prenajimame byt spoločne. Ona je na materskej, časť roka poberala dávky v nezamestnanosti ) Príjem z prenajmu bol spolu 900,-. Chcem sa spytať, keby sme si príjem rozdelili ja 500,-, manželka 400,-. Berie sa to ako príjem manželky, alebo sa to ráta ako keby mala príjem 0,-, kedze príjem s prenajmu do 500,- je oslobodený. vdaka
aj oslobodený príjem je vlastný príjem manželky (v prípade prenájmu)
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

pemo26 Pozri príspevok
Mame s manželkou podobný prípad, prenajimame byt spoločne. Ona je na materskej, časť roka poberala dávky v nezamestnanosti ) Príjem z prenajmu bol spolu 900,-. Chcem sa spytať, keby sme si príjem rozdelili ja 500,-, manželka 400,-. Berie sa to ako príjem manželky, alebo sa to ráta ako keby mala príjem 0,-, kedze príjem s prenajmu do 500,- je oslobodený. vdaka
Do príjmu manželky sa počítajú všetky príjmy - aj oslobodené .

pre arion - samozrejme, môže si manželka znížiť svoj príjem o poistné, ktoré v roku 2012 zaplatila.
1 0
pemo26 pemo26

pemo26 je offline (nepripojený) pemo26

veronikasad Pozri príspevok
aj oslobodený príjem je vlastný príjem manželky (v prípade prenájmu)
ďakujem za takú rýchlu odpoved. Tak to radšej rozdelím príjem na ja 900,-a manželka 0,-. Odpočítam si 500,- eur oslobodený príjem. Skutočné náklady boli 400,-. tie si musim este krátit pomerom (400/900)*400=178,78. Takto zaplatím daň z prenajmu 42,03 (400-178,78)*0,19). Počítam, resp. rozmýšlam správne?
0 0
roderio roderio

roderio je offline (nepripojený) roderio

Dobrý deň, základ dane pre FO za rok 2012 je 17708 eur, manželka poberala minimálnu mzdu celý rok, je možnosť odpočítať niečo na manželku zo základu dane. ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať