Zavrieť

Porady

cestovné náhrady

Prosím vás, potrebujem konzultáciu k cestovným náhradám. SZČO používa súkromný automobil na podnikanie. Hlavný predmet podnikania spočíva v neustálom, každodennom cestovaní po celom Slovensku (vyhľadávanie a návšteva klientov). Moje otázky:
1. Považuje sa toto za služobné cesty a teda na každý deň by mal mať vypísaný cesťák a uplatniť si zo zákona cestovné a stravné? (a tým pádom by sa jeho netýkala možnosť od 1.1.06 dať do daňových výdavkov 55% stravné zo základnej sadzby)
2. V nejakom poradcovi (dane a účtovníctvo, alebo niečo podobné) som čítala, že ak SZČO používa súkromný automobil na podnikanie, tak výdavok na PHM sa považuje za výdavok nutný na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu, a teda si z nakúpených PHM môže odpočítať DPH. Ste všetci apriori proti tomuto názoru, alebo ho niekto aj pripúšťate?
Srdečná vďaka za odpovede.
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Evli Pozri príspevok
Dobrý deň. Potrebujem poradiť, ako je to s cestovnými náhradami v neziskovej organizácii. Riaditeľka nez.org. používa súkromné auto. Ako účtovať o cestovných výdavkoch. Mňa zatiaľ napadlo len ako u podnikateľa, t.j. cesťák, ak nie je dohoda s ostatnými členmi iná. Čo vy na to?
Zákon o cestovných náhradách platí rovnaký aj pre neziskové organizácie.
0 0
Evli Evli

Evli je offline (nepripojený) Evli

Ďakujem za odpoveď. S neziskovkou ešte len začínam a niekedy neviem, posúdiť, čo je rovnaké a čo iné. Ešte raz ďakujem. Pekný deň.
0 0
macko macko

macko je offline (nepripojený) macko

chcela by som poprosiť o názor. Zamestnávateľ vyžaduje od zamestnanca prítomnosť na odľahlom pracovisku po stanovených pracovných hodinách. Po tomto čase zamestnanec nemôže použiť verejnú hromadnú dopravu, nakoľko už nepremáva. Cesta z práce a do práce sa však nechápe ako služobná cesta. Má zamestnávateľ možnosť uhradiť zamestnancovi tieto cesty (uskutočnené vlastným motorovým vozidlom) v rámci daňovo uznateľných nákladov. Ďakujem.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

macko Pozri príspevok
chcela by som poprosiť o názor. Zamestnávateľ vyžaduje od zamestnanca prítomnosť na odľahlom pracovisku po stanovených pracovných hodinách. Po tomto čase zamestnanec nemôže použiť verejnú hromadnú dopravu, nakoľko už nepremáva. Cesta z práce a do práce sa však nechápe ako služobná cesta. Má zamestnávateľ možnosť uhradiť zamestnancovi tieto cesty (uskutočnené vlastným motorovým vozidlom) v rámci daňovo uznateľných nákladov. Ďakujem.
Ak je pracovník vyslaný po pracovnej dobe na miesto, ktoré nie je jeho pravidelným pracoviskom, je to považované za pracovnú cestu. Zamestnávateľ v tomto prípade postupuje podľa zákona o cestovných náhradách.
Keď nemôže z technických príčin použiť VHD, mal by z-teľ súhlasiť s použitím automobilu a v tomto zmysle mu aj preplatiť PC. Pre z-teľa je to daňovo uznateľný výdavok.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Zmenila sa výška stravného na zahraničnú prac.cestu a domácu od 1.1.2008?
Nevie mi niekto podať info?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ekovm Pozri príspevok
Zmenila sa výška stravného na zahraničnú prac.cestu a domácu od 1.1.2008?
Nevie mi niekto podať info?
Zmenila sa výška náhrad stravného pri zahraničných PC v niektorých štátoch od 1.1.2008. Výška stravného pri tuzemských PC zostáva zatiaľ nezmenená.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

Kde to nájdem v ktorých štátoch?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

ekovm Pozri príspevok
Kde to nájdem v ktorých štátoch?
Prikladám v prílohe
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ekovm Pozri príspevok
Kde to nájdem v ktorých štátoch?
Musíš si zobrať nové opatrenie a porovnať ho s predchádzajúcim, krajinu po krajine sám. Nikto oficiálne nerobí prehľad zmien.
0 0
ekovm ekovm

ekovm je offline (nepripojený) ekovm

ďakujem, ďakujem...
0 0
ivana2703 ivana2703

ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

Dobrý. Chcem sa opýtať, ak živnostník od 10/2007 pracuje na živnosť v Taliansku, a slovenský objednávateľ mu v zmluve o dielo uvádza, že mu hradí cestovné, stravu, ubytovanie atď. má alebo nemá nárok na diéty? Ja si myslím , že nie. No ekonómka objednávateľa mi protirečí, že áno. Kto má vlastne pravdu? Vďaka
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ivana2703 Pozri príspevok
Dobrý. Chcem sa opýtať, ak živnostník od 10/2007 pracuje na živnosť v Taliansku, a slovenský objednávateľ mu v zmluve o dielo uvádza, že mu hradí cestovné, stravu, ubytovanie atď. má alebo nemá nárok na diéty? Ja si myslím , že nie. No ekonómka objednávateľa mi protirečí, že áno. Kto má vlastne pravdu? Vďaka
Keby išlo o zamestnanca, tak by som povedal, že mu zamestnávateľ zabezpečil bezplatné stravovanie a preto mu bude krátiť stravné.

Keďže ide o živnostníka, tak sa na neho vzťahuje v tomto prípade ustanovenie zákona o dani z príjmov § 19 ods. 2 písm. e) :

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)"



Zákon o dani z príjmov nerieši situáciu, či mal živnostník zabezpečenú stravu iným spôsobom, preto ku kráteniu uznateľných nákladov na stravné nedochádza. Je to len pre neho výhoda, ak mu niekto poskytne bezplatne stravu v zahraničí, daňový úrad pri skúmaní oprávnenosti nákladov za stravné (a vreckové) nebude skúmať, či sa nestravoval inak alebo že koľko ho stála strava. Bol na služobnej ceste, tak si môže uplatniť stravné plus 40% vreckového - to je môj názor. Takže súhlasím s ekonómkou objednávateľa.

Iné je to v prípade ubytovania. To si nemôže uplatniť v nákladoch, lebo ubytovanie by musel zdokladovať a doklad nebude mať, lebo ho uhradil obch. partner.
0 0
gabi2 gabi2

gabi2 je offline (nepripojený) gabi2

Prosím o radu. Občas sa nám stane, že nemá kto ísť zaviesť stroj(tovar) zákazníkovi. Je možné osloviť napr. dôchodcu, ktorý by to previezol na svojom aute. Aký by bol postup : dohoda o vykonaní práce, odmena 1 000,-- Sk + 6,20 náhrada + preplatenie PHM. Aký príjem by zdaňoval dôchodca a aké náklady firma? Srdečná vďaka, stáva sa to výnimočne a nevieme ako to riešiť. Alebo je nejaká iná možnosť? Ďakujem za každú radu. Gabi
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Prosím o radu, neviem to nájsť, možno to už bolo riešené na tejto stránke, ale asi neviem hľadať...
Zamestnanec využíva súkromné MV pri služobných cestách. Zamestnávateľ mu vypláca cestovné náhrady spojené v súvislosti s používaním súkromného MV, diéty podľa zákona o cestovných náhradách. Ale - a to je problém, ktorý sa snažím vyriešiť, lebo v zákone o DzP som našla, že:

5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov

Takže som v tom, že zamestnancovi sa tento príjem nezdaňuje. Avšak, vraj zamestnávateľ je povinný v tomto prípade uhradiť za zamestnanca daň
z MV a podať priznanie k tejto dani za zamestnanmca. Je to pravda? Ak áno, v ktorom zákone to môžem nájsť? Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ondrejvla Pozri príspevok
Prosím o radu, neviem to nájsť, možno to už bolo riešené na tejto stránke, ale asi neviem hľadať...
Zamestnanec využíva súkromné MV pri služobných cestách. Zamestnávateľ mu vypláca cestovné náhrady spojené v súvislosti s používaním súkromného MV, diéty podľa zákona o cestovných náhradách. Ale - a to je problém, ktorý sa snažím vyriešiť, lebo v zákone o DzP som našla, že:



5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov



Takže som v tom, že zamestnancovi sa tento príjem nezdaňuje. Avšak, vraj zamestnávateľ je povinný v tomto prípade uhradiť za zamestnanca daň
z MV a podať priznanie k tejto dani za zamestnanmca. Je to pravda? Ak áno, v ktorom zákone to môžem nájsť? Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.
http://www.porada.sk/546317-post2.html

Priložím ešte tému Vlastička ... tu je prečítaj Novelu Zákona
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv...F2+zamestnanca
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Zita5 Pozri príspevok
http://www.porada.sk/546317-post2.html

Priložím ešte tému Vlastička ... tu je prečítaj Novelu Zákona
http://www.porada.sk/t62615-dan-z-mv...F2+zamestnanca
Zitka veľké ďakujem.
0 0