Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre opatrovateľky

Dobrý den, vedel by mi niekto pomôcť s danovým priznaním pre opatrovateľku, ktorá má
živnosť v rakúsku, ale musí podať danové priznanie aj na slovensku?Dakujeeem...
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ak vychádza z údajov, ktoré sú tu napísané povinná podať DP v rakúsku nie si.
Výdavky na slovensku budú len tých 40 % v tom máš zarátané všetko - nikde potom ani na str. 3 ani na str. 12 nedávaš, sumu odvodov.
V oddieli IVX. uvedieš v poznámke, že príjmy sú z rakúskej opatrovateľskej živnosti a poprípade rozpíšeš to čo si udala aj tu ja osobne to tak robím
1 0
miska31 miska31

miska31 je offline (nepripojený) miska31

Takže príjmy budú 14600,76 a výdavky budú 5840,30? prečo nie som povinná podať dp v AT ak sú príjmy viac ako 11.000?
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

príjmy - 14600,76 *12 % = 1752,09
odvody 1982,04
------------------------------------------
3734,13
-14600,76
10866,63
čo je menej ako 11000 - nie je povinnosť podať DP v rakúsku čo neznamená, že ho podať nemôžeš resp. po vyzvaní ho podať musíš, alebo viacerí oveľa skúsenejší odo mňa tvrdia, že je lepšie podávať DP aj v Rakúsku.
Odpovedala som Ti len na otázku či si povinná - nie si
5 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Anik Pozri príspevok
príjmy - 14600,76 *12 % = 1752,09
odvody 1982,04
------------------------------------------
3734,13
-14600,76
10866,63
čo je menej ako 11000 - nie je povinnosť podať DP v rakúsku čo neznamená, že ho podať nemôžeš resp. po vyzvaní ho podať musíš, alebo viacerí oveľa skúsenejší odo mňa tvrdia, že je lepšie podávať DP aj v Rakúsku.
Odpovedala som Ti len na otázku či si povinná - nie si
Súhlasím s tým, že nie je povinná podať DP v Rakúsku, ale ak sú jej čisté príjmy vyššie ako 7500 Eur odporúčam podať DP aj v Rakúsku, pretože potom vznikajú dosť veľké nedoplatky do SVA, ktoré sa musia neskôr tak či tak zaplatiť. Daň v Rakúsku platiť nebude. Alebo môže počkať kým ju Finanzamt nevyzve k tomu, aby DP podala, to je už na uvážení každého jednotlivca.
6 0
miska31 miska31

miska31 je offline (nepripojený) miska31

Dobrý deň, ešte mám jednu otázku. Zaratáva sa do príjmu aj suma odvodov? ak v AT rodina vlastne dostane od štátu príspevok na zaplatenie týchto odvodov.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

miska31 Pozri príspevok
Dobrý deň, ešte mám jednu otázku. Zaratáva sa do príjmu aj suma odvodov? ak v AT rodina vlastne dostane od štátu príspevok na zaplatenie týchto odvodov.
ak ti tie odvody zaplatí rodina, je to tvoj príjem a zároveň i výdavok
3 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Anik Pozri príspevok
príjmy - 14600,76 *12 % = 1752,09
odvody 1982,04
------------------------------------------
3734,13
-14600,76
10866,63
čo je menej ako 11000 - nie je povinnosť podať DP v rakúsku čo neznamená, že ho podať nemôžeš resp. po vyzvaní ho podať musíš, alebo viacerí oveľa skúsenejší odo mňa tvrdia, že je lepšie podávať DP aj v Rakúsku.
Odpovedala som Ti len na otázku či si povinná - nie si
ahoj. čo znamená tých 12% ?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Mirkaska Pozri príspevok
ahoj. čo znamená tých 12% ?
12% sú paušálne výdavky v Rakúsku
1 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Anik Pozri príspevok
ak vychádza z údajov, ktoré sú tu napísané povinná podať DP v rakúsku nie si.
Výdavky na slovensku budú len tých 40 % v tom máš zarátané všetko - nikde potom ani na str. 3 ani na str. 12 nedávaš, sumu odvodov.
V oddieli IVX. uvedieš v poznámke, že príjmy sú z rakúskej opatrovateľskej živnosti a poprípade rozpíšeš to čo si udala aj tu ja osobne to tak robím
čiže výdavky nie sú 40% + odvody? dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mirkaska Pozri príspevok
čiže výdavky nie sú 40% + odvody? dakujem
na SK áno, sú 40 %
0 0
Gunka Gunka

Gunka je offline (nepripojený) Gunka

Ahojte,
aj aj by som mala dotaz ohľadom DP na SK, Príjmy len zo živnosti v Rakúsku 5438 €. poistné platil opatrovateľke klient na ruku 1064€ ona si zaplatila 1405,57 € čiže príjem nyvýšim o
1064 poitné 1405,57 odpočítam. Správne? A kde zapíšem tie odvody do DP do kolonky pod ťabuľku č.1 do SP?Na riadku ZP nebude nič? A čo strana č.12 tam mám tiež uviesť to SP na riadok 09? prosím o radu ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Gunka Pozri príspevok
Ahojte,
aj aj by som mala dotaz ohľadom DP na SK, Príjmy len zo živnosti v Rakúsku 5438 €. poistné platil opatrovateľke klient na ruku 1064€ ona si zaplatila 1405,57 € čiže príjem nyvýšim o
1064 poitné 1405,57 odpočítam. Správne? A kde zapíšem tie odvody do DP do kolonky pod ťabuľku č.1 do SP?Na riadku ZP nebude nič? A čo strana č.12 tam mám tiež uviesť to SP na riadok 09? prosím o radu ďakujem
Príjmy = 5438 + 1064 + Sachbezug 6,54xpočet odp. dní (pozri predchádzajúce príspevky)
Výdavky - v slov DP je lepšie uplatniť 40% paušálne výdavky
Rakúske odvody sa neuvádzajú v slovenskom DP.
1 0
Gunka Gunka

Gunka je offline (nepripojený) Gunka

ďakujem za odpoveď.
čiže len príjmy všetko ako si mi napísal a z toho 40% paušál. to je všetko?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Gunka Pozri príspevok
ďakujem za odpoveď.
čiže len príjmy všetko ako si mi napísal a z toho 40% paušál. to je všetko?
Áno, príjmy budú v r.83 DP vyňaté, a do osobitných záznamov dávam poznámku, že ide o príjem z rakúskej živnosti.
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Mila123 Pozri príspevok
na SK áno, sú 40 %
áno myslela som na Sk, ale že sú pri SZČO výdavky 40% + zaplatené odvody. (§6 - ods. 10). nepýtala som sa teda v súvislosti s 12%. Asi to vyznelo zmätočne. V predchádzajúcich príspevkoch sa píše len o 40%. Odvody uhradené v AT nie sú uvádzané ako daň. výd v DP v SR? dakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mirkaska Pozri príspevok
áno myslela som na Sk, ale že sú pri SZČO výdavky 40% + zaplatené odvody. (§6 - ods. 10). nepýtala som sa teda v súvislosti s 12%. Asi to vyznelo zmätočne. V predchádzajúcich príspevkoch sa píše len o 40%. Odvody uhradené v AT nie sú uvádzané ako daň. výd v DP v SR? dakujem
podľa môjho názoru i odvody

§ 6, ods. 10 ZDP platný k 31 12 2012 znie


(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Na Slovensku môže uplatniť len 40% výdavky a odvody odvádzané do Rakúska nie nakoľko by to bolo úplne zmätočné - SP a ZP už teraz čerpajú údaje z DP a teda by sa "nevedeli " dopracovať
k správnej daňovej povinnosti aj keď sa jedná a vyňatie a daň., povinnosť to neovplyvní
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Mirkaska Pozri príspevok
áno myslela som na Sk, ale že sú pri SZČO výdavky 40% + zaplatené odvody. (§6 - ods. 10). nepýtala som sa teda v súvislosti s 12%. Asi to vyznelo zmätočne. V predchádzajúcich príspevkoch sa píše len o 40%. Odvody uhradené v AT nie sú uvádzané ako daň. výd v DP v SR? dakujem
Ak dáš do výdavkov 40% + rakúske odvody, musela by si ich skutočnú výšku uviesť aj pod tabuľkou č. 1 v DP. Je tu trochu rozpor, ale načo si to zbytočne komplikovať. Našu sociálnu aj zdravotnú poisťovňu nezaujíma výška odvodov platených v zahraničí. A na daňovú povinnosť to nebude mať vplyv, pretože pôjde o príjmy vyňaté.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Ešte na margo pripočítania zahraničných odvodov do výdavkov:
Veľmi pekne je to vysvetlené v tejto téme http://www.porada.sk/t206886-p46-dan...cke-osoby.html v príspevku 459 od Mila 123.
0 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím Vás, má nárok opatrovateľka na daňový bonus na SK , ak pracovala celý rok ako opatrovateľka v Rakúsku? V Rakúsku si bude žiadať tiež prídavky na deti. Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie