Zavrieť

Porady

daňové priznanie pre opatrovateľky

Dobrý den, vedel by mi niekto pomôcť s danovým priznaním pre opatrovateľku, ktorá má
živnosť v rakúsku, ale musí podať danové priznanie aj na slovensku?Dakujeeem...
Usporiadat
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

xeva
zanetth pre jeso - podmienka je najmenej 7 mesiacov poberania RP - viď bod 4.3 strana 2 DP - formulár E1.
Máš pravdu, podmienka je, že nežije v partnerskom zväzku viac ako 6 mesiacov a minimálne 7 mesiacov poberá rodinné prídavky.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

xeva
Podľa usmernenia bmf sú príjmy dosahované v 24-h opatere považované za príjmy z prevádzkárne ak opatrovateľka býva u opatrovanej osoby a ako také sú v AT neobmedzene zdaňované.
Poprosím preložiť do slovenčiny. Dnes sme prehrali hokej a aj čas už je trochu pokročilý nie som si istá čo pod tým rozumiem
ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Prikladám to usmernenie rakúskeho Finanzamtu, je to v nemčine, prekladať sa mi to nechce, ani na to nemám čas, ale tomu, kto vie po nemecky to možno pomôže.
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

možno niekomu pomôže....
1 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

aké SK NACE .... dávate do DP
87300
88100
96090
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

96090
3 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

treba vyplniť aj str.12 v DP - údaje na účeky sociálneho poistenia a zdravotného poistenia - ak dosahovala živnostníčka len príjmy v AT
výdavky na povinné zahraničné poistenie som vyplnala v XIV.oddiely - miesto pre osobitné záznamy...
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Na strane 12 nemáš čo vypísať
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

dakujem
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ak ešte môžem
Alleinerzieherabsetzbetrag (príspevok osamelému rodičovi) - akou formou je vyplatený tento príspevok - jednorázovo na základe podaného DP v AT a dokedy ?
na dve deti je to 669 EUR ako písala zanetth
ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Áno, Alleinerzieherabsetzbetrag je vyplatený jednorazovo, ako u nás daňový bonus. Podáš DP v Rakúsku a budeš čakať na tzv. Einkommensteuerbescheid, v ktorom ti finanzamt oznámi výšku preplatku (Gutschrift), na základe toho potom požiadaš finanzamt aby ti ten preplatok vyplatil na účet. Príp. môžeš hneď k DP priložiť neformálnu žiadosť, v ktorej uvedieš číslo účtu, kam to majú poslať. Celý proces trvá rôzne dlho, záleží od vyťaženosti finanzamtu, 1-2-3 mesiace od podania DP.
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

xeva
MirSta - aj odvody, ktoré za ňu platí rodina sú jej príjmom. Platí jej ich predsa na jej účet v SVA. Jej príjem teda tvorí "honorár", odvody, cestovné a Sachbezug, prípadne PN ak obdržala.
skratkou "PN" je myslená pracovná neschopnosť a teda aj vyplatené dávky z nej? Aj to by malo ísť ešte do sumy príjmov v slovenskom daňovom priznaní opatrovateľky pracujúcej na rakúsku živnosť?
Nejako to nechápem, keď dávky NP nie sú predmetom dane na Slovensku.
0 0
xeva xeva

xeva je offline (nepripojený) xeva

Zdenka - Krankengeld u živnostníka v AT je zdaniteľným príjmom . Príjem v DP AT by sa mal rovnať príjmu SK.
1 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 23.02.14 at 16:40
0 0
jarkada jarkada

jarkada je offline (nepripojený) jarkada

Anik
oddiel IVX. sa týka všetkých, ktorí majú príjem zo zahraničia
výdavky - 40% výdavky+odvody potom z toho odvody suma zaplatená v AT, alebo na SVK - jednoducho zaplatené odvody prislúchajúce k tomu príjmu zo zahraničia

Ale tam sa pise v tom IVX odieli ze poistne zaplatene v zahranici...ak si dobre spominam..nemam DP teraz pred sebov..A co opatrovatelka so slovenskou zivnostou v DE,ktora platila odvody na SVK?tiez dava vydavky v tomto odieli 40% a poistne kt.,zaplatila doma?? nerozumiem este stale,pritom viem ze uz mi niekto aj odpovedal niekde tu na porade..
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

jarkada
Anik
oddiel IVX. sa týka všetkých, ktorí majú príjem zo zahraničia
výdavky - 40% výdavky+odvody potom z toho odvody suma zaplatená v AT, alebo na SVK - jednoducho zaplatené odvody prislúchajúce k tomu príjmu zo zahraničia

Ale tam sa pise v tom IVX odieli ze poistne zaplatene v zahranici...ak si dobre spominam..nemam DP teraz pred sebov..A co opatrovatelka so slovenskou zivnostou v DE,ktora platila odvody na SVK?tiez dava vydavky v tomto odieli 40% a poistne kt.,zaplatila doma?? nerozumiem este stale,pritom viem ze uz mi niekto aj odpovedal niekde tu na porade..
Príjmy zo slovenskej živnosti nie sú považované za príjmy zo zahraničia, to je jedno, že opatrovala v Nemecku, ale mala slovenskú živnosť. Príjmy zo slovenskej živnosti sú zdaňované na Slovensku, odvody sú platené na Slovensku, len služby boli poskytované pre zahraničného klienta. Ak by to bola nemecká živnosť, v tom prípade by boli príjmy zdaňované v Nemecku (aj keby opatrovala na Slovensku), a bol by to príjem zo zahraničia, ktorý by sa uvádzal v XIV. oddiely. Príjmom zo zahraničia sa v tomto prípade myslí príjem zo zahraničnej živnosti, alebo u zahraničného zamestnávateľa, ale nie pre zahraničného klienta. Lepšie to už vysvetliť neviem.
Naposledy upravil zanetth : 24.02.14 at 15:00
3 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

sypem si popol na hlavu a čítam čo som napísala oddiel 14. -má byť samozrejme XIV.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

to nič, veď tak sme to aj pochopili
0 0
jarkada jarkada

jarkada je offline (nepripojený) jarkada

zanetth
jarkada
Anik
oddiel IVX. sa týka všetkých, ktorí majú príjem zo zahraničia
výdavky - 40% výdavky+odvody potom z toho odvody suma zaplatená v AT, alebo na SVK - jednoducho zaplatené odvody prislúchajúce k tomu príjmu zo zahraničia

Ale tam sa pise v tom IVX odieli ze poistne zaplatene v zahranici...ak si dobre spominam..nemam DP teraz pred sebov..A co opatrovatelka so slovenskou zivnostou v DE,ktora platila odvody na SVK?tiez dava vydavky v tomto odieli 40% a poistne kt.,zaplatila doma?? nerozumiem este stale,pritom viem ze uz mi niekto aj odpovedal niekde tu na porade..
Príjmy zo slovenskej živnosti nie sú považované za príjmy zo zahraničia, to je jedno, že opatrovala v Nemecku, ale mala slovenskú živnosť. Príjmy zo slovenskej živnosti sú zdaňované na Slovensku, odvody sú platené na Slovensku, len služby boli poskytované pre zahraničného klienta. Ak by to bola nemecká živnosť, v tom prípade by boli príjmy zdaňované v Nemecku (aj keby opatrovala na Slovensku), a bol by to príjem zo zahraničia, ktorý by sa uvádzal v XIV. oddiely. Príjmom zo zahraničia sa v tomto prípade myslí príjem zo zahraničnej živnosti, alebo u zahraničného zamestnávateľa, ale nie pre zahraničného klienta. Lepšie to už vysvetliť neviem.
Takze mám to chápat tak,ze ten XIV odiel kde sa vypisuju tie zahranicne prijmy,optrovatelky ktore pracuju na slovensku zivnost v Nemecku tento odiel teda vobec nevyplnaju????? Dakujem!
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

jarkada
zanetth
jarkada
Anik
oddiel IVX. sa týka všetkých, ktorí majú príjem zo zahraničia
výdavky - 40% výdavky+odvody potom z toho odvody suma zaplatená v AT, alebo na SVK - jednoducho zaplatené odvody prislúchajúce k tomu príjmu zo zahraničia

Ale tam sa pise v tom IVX odieli ze poistne zaplatene v zahranici...ak si dobre spominam..nemam DP teraz pred sebov..A co opatrovatelka so slovenskou zivnostou v DE,ktora platila odvody na SVK?tiez dava vydavky v tomto odieli 40% a poistne kt.,zaplatila doma?? nerozumiem este stale,pritom viem ze uz mi niekto aj odpovedal niekde tu na porade..
Príjmy zo slovenskej živnosti nie sú považované za príjmy zo zahraničia, to je jedno, že opatrovala v Nemecku, ale mala slovenskú živnosť. Príjmy zo slovenskej živnosti sú zdaňované na Slovensku, odvody sú platené na Slovensku, len služby boli poskytované pre zahraničného klienta. Ak by to bola nemecká živnosť, v tom prípade by boli príjmy zdaňované v Nemecku (aj keby opatrovala na Slovensku), a bol by to príjem zo zahraničia, ktorý by sa uvádzal v XIV. oddiely. Príjmom zo zahraničia sa v tomto prípade myslí príjem zo zahraničnej živnosti, alebo u zahraničného zamestnávateľa, ale nie pre zahraničného klienta. Lepšie to už vysvetliť neviem.
Takze mám to chápat tak,ze ten XIV odiel kde sa vypisuju tie zahranicne prijmy,optrovatelky ktore pracuju na slovensku zivnost v Nemecku tento odiel teda vobec nevyplnaju????? Dakujem!
Áno dobre to chápeš, opatrovateľky so slovenskou živnosťou tento oddiel nevypĺňajú.
1 0
Načítať ďalšie