Zavrieť

Porady

hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2012

dobrý, chcela by som poprosiť, či sa stále odosiela na DÚ hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2012, lebo ešte stále nie možnosť odoslať toto hlásenie elektronicky cez e-dane, je tam možnosť len roku 2010a2011 a nutnosť odoslať bolo do 31.1., tak neviem či som niečo prehliadla.
ďakujem
Usporiadat
zuza 74 zuza 74

zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

Ja som dnes bola na DÚ a pani mi povedala, že tam má byť prémia vyplatená v r. 2012. Keďže som v r.2012 vyplácala prémiu za r. 2011 tak si myslím, že by tam mala byť táto suma. Veď prémiu za r. 2012 vyplatím až teraz v 2013.
0 0
zuzana1111 zuzana1111

zuzana1111 je offline (nepripojený) zuzana1111

Tak dievčatá, práve si nad tým lámem hlavu aj ja...mne to vychádza iba tak, ak na strane 2 vyplním zamestnaneckú prémiu a daňový bonus vyplatený v roku 2012 za rok 2011 a v časti vyplním údaje (preplatky a nedoplatky, zamestnaneckú prémiu) za rok 2012 vyplatenú v tomto roku 2013.
No neviem, čo nato hovoríte?????
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

ja som už z toho totálny jeleň, už som prešla kopu názorov tu na porade, ale zatiaľ mi to vychádza tak, že na strane 2 je teda ročné zúčtovanie za rok 2011 a v prílohe V. je ročné zúčtovanie za rok 2012.
A teraz tá pani z DU (viď vyššie) ma úplne poplietla. Ale asi nemá pravdu, lebo čo v takom prípade, keď som vyplatila zamest.prémiu za rok 2011 vo februári 2012 -mám to uvedené na str. 2 hlásenia. Ten zamestnanec už u nás nepracuje a teda som mu nerobila ročné zúčtovanie, a teda sa nachádza v prílohe č. IV - kde tam uvediem jeho vyplatenú zamest.prémiu za rok 2011? Veď tam nie je na to kolonka.
Skôr by som sa prikláňala k tomu názoru, že v časti V. je ročné zúčtovanie za rok 2012, ktoré vyplatíme v roku 2013.
0 0
romy16 romy16

romy16 je offline (nepripojený) romy16

Dobrý deň,
mám zamestnanca, ktorému som pri RZD 2012 uplatnila dodatočne nárok na daňový bonus za mesiace, kedy pracoval len na dohodu. Neviem, ako sa toto uvádza v Hlásení o vyučtovaní dane. Program mi dal do hlásenia v časti V. u tohto zamestnanca len ten daňový bonus, ktorý mu bol v roku 2012 priznaný a vyplatený, a teda tú časť bonusu, ktorú som mu v RZD dodatočne uplatnila, tam neuvádzam?
0 0
zuza 74 zuza 74

zuza 74 je offline (nepripojený) zuza 74

Myslím, že Katarína 111 má pravdu. Keď som si prečítala návod na vyplnenie V časti :"Na riadok 8 sa uvádza suma ZP a počet mesiacov, za ktoré vznikol zamestnancovi na zamestnaneckú prémiu nárok za zdaňovacie obdobie, za ktoré zamestnancovi zamestnávateľ vykonal RZ". Tak teda podľa môjho názoru tam má byť ZP, za r. 2012, ktorú mu vyplatím len v r. 2013 a tak to aj urobím.
1 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

dala som dotaz na drsr, kde som sa pýtala na tieto veci, ktoré tu rozoberáme - keď mi príde odpoveď dám vedieť
0 0
ajka23 ajka23

ajka23 je offline (nepripojený) ajka23

Dobrý deň prajem,

vedel by mi niekto prosím Vás poradiť s 5. čaťou hlásenia, riadok 9, kde sa uvádza vyplatený daňový bonus a počet mesiacov. Laicky by som to pochopila tak, že do mesiacov uvediem počet mesiacov za ktoré bol daňový bonus vyplatený (teda max. 12). Ale ako sa mesiace uvádzajú pri viacerých deťoch (pretože program mi tieto mesiace násobí, t.j. ak mal 2 deti a riadne vyplácaný DB celý rok, uvádza mi počet mesiacov 24). Je to tak správne? Pretože z poučenia to zrejmé nie je.

A k časti 4 a 5: podľa môjho názoru sa tam uvádzajú zamestnanci, ktorým sa vykonalo ZD za rok 2012 (teda vyplatenie/zrazenie prebehlo v roku 2013)
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
Čo sa týka násobenia počtu mesiacov v piatej časti hlásenia, tak to je v poriadku. Z poučenia to síce celkom jasné nie je, ale priamo pri počte mesiacov je vysvetlivka č. 9, ktorá je rozpísaná na druhej strane hlásenia. Je tam uvedené: V prípade nároku na viac detí, uvádza sa súčet kalendárnych mesiacov (napr. ak vznikol nárok za 12 mesiacov na dve deti, vyplní sa číslo 24).
2 0
ajka23 ajka23

ajka23 je offline (nepripojený) ajka23

Ďakujem za odpoveď, práve tie vysvetlivky: odkaz na 9-tku som nikde nemohla nájsť. Ďakujem, pomohlo:-)
0 0
Katarína111 Katarína111

Katarína111 je offline (nepripojený) Katarína111

tu je moja otázka na drsr:
Dobrý deň,
robím hlásenie za rok 2012 a mám tento problém:
na str.2 v riadku D a E mám zamest.prémiu, ktorá bola vyplatená na základe ročného zúčt.za rok 2011 vo februári 2012 a boli o túto sumu ponížené preddavky za február 2012. Je to správne? Lebo nikde v prílohe sa mi tieto sumy neobjavujú, keďže zamestnanci, ktorí to dostali vyplatené už u nás nepracujú a teda ročné zúčtovanie za rok 2012 im nebolo robené.
Keď si z príloh nasčítam úhrn príjmov všetkých zamestnancov tak mi nesedí na úhrn príjmov na str. 2 hlásenia presne o sumu príjmov u zamestnancov, ktorým bolo robené ročné zúčtovanie za rok 2012 (a teda sú v prílohe V.) od iným zamestnávateľov. Rozdiel mi vlastne robí aj preddavok na daň, keďže taktiež je tam preddavok od iných zamestnávateľov. Je to správne?
Už som preštudovala všetko možné, ale vyzerá, že som z toho stále nie celkom múdra.
a tu je odpoveď:
Podľa poučenia na vypĺňanie „Hlásenia ...“ sa na riadku 0 v I. časti uvádza úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti za bežné zdaňovacie obdobie, ktoré zamestnávateľ vyplatil v peňažnej, aj nepeňažnej forme. Uvádza sa tu teda úhrn príjmov zo závislej činnosti, ktoré vyplatil iba samotný zamestnávateľ. Neuvádzajú sa tu príjmy ktoré boli zamestnancom vyplatené inými zamestnávateľmi ( napr. v prípade dvoch pracovných pomerov v roku). Podobne u zamestnancov, ktorým nebolo vykonané ročné zúčtovanie v údajoch o úhrne príjmov (riadok 3) sa uvádzajú iba príjmy, ktoré mu vyplatil zamestnávateľ podávajúci hlásenia. Neuvádzajú sa tu príjmy, ktoré boli konkrétnemu zamestnancovi vyplatené iným zamestnávateľom (napr. v prípade po sebe idúcich pracovných pomerov).

Rozdielne sa oproti zamestnancom, ktorým nebolo vykonané ročné zúčtovanie uvádza sa na riadku 3 u zamestnanca, ktorému bolo vykonané ročné zúčtovanie úhrn príjmov zo závislej činnosti vrátane príjmov, ktoré mu boli vyplatené i iným zamestnávateľom ako zamestnávateľom, ktorý podáva hlásenie.

Ak sa porovnajú úhrny príjmov zamestnancov, ktorým nebolo vykonané ročné zúčtovanie spolu s príjmami zamestnancov, ktorým bolo vykonané ročné zúčtovanie a sumou uvedenou na riadku 0 v I. časti dochádza k rozdielu, ktorý je v sume vyplatených príjmov od iných zamestnávateľov. Tieto sumy by sa rovnali, iba v prípade, ak by ani jeden zamestnanec nemal príjem od iného zamestnávateľa ako od zamestnávateľ, ktorý podáva hlásenie. K podobným rozdielom dochádza z tohto dôvodu i u zrazených preddavkoch na daň.

V prípade vyplatenej zamestnaneckej prémie na riadkoch E a F III. časti hlásenia za rok 2012 sa uvádzajú sumy vyplatenej zamestnaneckej prémie (vyplatenej zo sumy zrazených preddavkov na daň a z vlastných prostriedkov), ktorá bola zamestnancom vyplatená z ročného zúčtovania za rok 2011. V údajoch zamestnancov, ktorým bolo vykonané ročné zúčtovanie za rok 2012 sa uvádzajú údaje o sume zamestnaneckej prémie, vyplatenej zamestnancovi za zdaňovacie obdobie rok 2012 (tieto sa budú uvádzať v úhrne zamestnaneckej prémie v hlásení za rok 2013).

Keďže sa údaje v riadkoch E a F týkajú roka 2011 a údaje v riadku 8 v IV. časti sa týkajú zdaňovacieho obdobia roka 2012 (uvádzajú sa údaje z príslušných riadkov tlačiva „Ročné zúčtovanie...) dochádza v ich úhrne spolu k rozdielu (i tiež ako i Vy uvádzate, z dôvodu zamestnancov, ktorým bolo za rok 2011 urobené ročné zúčtovanie a v roku 2012 im ročné zúčtovanie vykonané nebolo).
2 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Dnes som bola zaniesť na DÚ tlačivo Hlásenie o vyúčtovaní dane za rok 2012. Bohužiaľ, vrátili mi ho s tým, že mi chýba str. 5 a 6 a moje hlásenie sa bude považovať za neúplné. Mám si ich vraj vytlačiť a priložiť čisté iba s DIČ-om. Máte niekto znalosť o takýchto stranách?? Originálne tlačivo má 4 strany. Na stránke DÚ má tiež iba 4 strany. V aplikácii E-dane mi tlačí iba 4 strany. Dúfam, že sa podáva hlásenie do konca apríla.
0 0
Jozefsp Jozefsp

Jozefsp je offline (nepripojený) Jozefsp

Spracujem mzdy, na voľnej nohe ...viac
Ja robím mzdy v PROLUČ - PROLMY a od nich som dostal toto oznámenie:
Dnes (14.3.2013)nám bolo oznámené, že bola v eDANE nedávno upravená kontrola úplnosti pre tlačivo HLASENIEv12 na základe požiadavky FR SR. Podľa vyjadrenia metodikov FR SR je potrebné, aby Hlásenie obsahovalo všetky časti, aj ak niektoré z nich nie sú vyplnené a preto je potrebné na 1. strane Hlásenia uviesť minimálny počet strán 1 pre IV. aj V. časť, aj keď počet zamestnancov je 0, inak sú polia vyznačené ako chybné. ( Aj v XML a aj v tlačive PDF je potrebné mať IV. a V. časť aspoň 1 krát, aj keď je prázdna.

Z tohto dôvodu sme museli upraviť tvorbu XML súboru pre ročné hlásenie a takisto aj tlač vo formáte PDF, kde sme zabezpečili aj tlač prázdnych častí IV. resp. V. (súčasne na 1.strane tlačiva hlásenia sa upravuje počet strán z nuly na 1 aj pre prípad nulového počtu zamestnancov uvedených v príslušnej časti.)
0 0
romy16 romy16

romy16 je offline (nepripojený) romy16

romy16 Pozri príspevok
Dobrý deň,
mám zamestnanca, ktorému som pri RZD 2012 uplatnila dodatočne nárok na daňový bonus za mesiace, kedy pracoval len na dohodu. Neviem, ako sa toto uvádza v Hlásení o vyučtovaní dane. Program mi dal do hlásenia v časti V. u tohto zamestnanca len ten daňový bonus, ktorý mu bol v roku 2012 priznaný a vyplatený, a teda tú časť bonusu, ktorú som mu v RZD dodatočne uplatnila, tam neuvádzam?
Neviete niekto?
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Lilith Pozri príspevok
Čo sa týka násobenia počtu mesiacov v piatej časti hlásenia, tak to je v poriadku. Z poučenia to síce celkom jasné nie je, ale priamo pri počte mesiacov je vysvetlivka č. 9, ktorá je rozpísaná na druhej strane hlásenia. Je tam uvedené: V prípade nároku na viac detí, uvádza sa súčet kalendárnych mesiacov (napr. ak vznikol nárok za 12 mesiacov na dve deti, vyplní sa číslo 24).
Ale napr. keď bol zamestnanec PN a doplácam mu DB za 2 mesiace v RZD , tak program mi tam tieto 2 mesiace do počtu mesiacov nezaráta , ale sumu DB ano ,je to správne?
Naposledy upravil wirgi : 23.03.13 at 09:13
0 0
Lilith Lilith

Lilith je offline (nepripojený) Lilith

viem sa tesit z malickosti, ved tie robia zivot krasnym ...viac
wirgi Pozri príspevok
Ale napr. keď bol zamestnanec PN a doplácam mu DB za 2 mesiace v RZD , tak program mi tam tieto 2 mesiace do počtu mesiacov nezaráta , ale sumu DB ano ,je to správne?
Podľa mňa by si mala upraviť nie len suma DB, ale aj počet mesiacov. Bol by som však rád, ak by mi toto ešte niekto vedel potvrdiť.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Tiež mi program pri doplácaní DB v RZD (z dôvodu PN) v V.časti sumu tohto DB započítal, ale počet mesiacov nie, upozornil však na možnosť opravy počtu mesiacov, tak som počet doplácaných mesiacov doplnila.
Vychádza mi to tak, ako tu už bolo uvedené, že časť I., II. a III. Hlásenia zahŕňa RZD za rok 2011, vyrovnané v r.2012 (=súčet Prehľadov 2012) a časti IV.a V. obsahujú údaje RZD za r.2012, ktoré budú vysporiadané až v r.2013, čiže nesedia mi súčty I. a V. časti ...
1 0
ajka23 ajka23

ajka23 je offline (nepripojený) ajka23

Takže už som aj ja o niečo múdrejšia:

v 5.časti riadok 9 sa uvádza daňový bonus vyplatený v priebehu roka + doplatený v ročnom zúčtovaní dane (čiže spolu riadok 10 z ročného zúčtovania dane: nárok na daňový bonus). Počet mesiacov sa má uvádzať poďľa nároku na DB násobený počtom detí. T.j. Ak mal nárok na daňový bonus za 12 mesiacov na 3 deti uvedie sa 36 (bez ohľadu na to, či mu bol priznaný v mzde v priebehu roka 2012 alebo doplatený v ročnom zúčtovaní dane za rok 2012).
Asi máte niektoré program MRP. Vo verzii 6.31 (013) ťahalo iby vyplatený daňový bonus zo mzdy. Po poslednej aktualizácii na 6.31. (014) ťahá aj z RZD, ale počet mesiacov stále iba z vyplatených vo mzde. Kontaktovala som správcu MRP, o chybe nevedeli (preveria to), ale ja som nečakala a počty mesiacov som si opravila ručne..
1 0
maad maad

maad je offline (nepripojený) maad

Pekný deň, mám jedného dohodára a chcem sa spýtať v hlásení v r.0 treba uviesť príjem aj za december keď bol vyplatený až v januári???
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

ajka23 Pozri príspevok
Takže už som aj ja o niečo múdrejšia:

v 5.časti riadok 9 sa uvádza daňový bonus vyplatený v priebehu roka + doplatený v ročnom zúčtovaní dane (čiže spolu riadok 10 z ročného zúčtovania dane: nárok na daňový bonus). Počet mesiacov sa má uvádzať poďľa nároku na DB násobený počtom detí. T.j. Ak mal nárok na daňový bonus za 12 mesiacov na 3 deti uvedie sa 36 (bez ohľadu na to, či mu bol priznaný v mzde v priebehu roka 2012 alebo doplatený v ročnom zúčtovaní dane za rok 2012).
Asi máte niektoré program MRP. Vo verzii 6.31 (013) ťahalo iby vyplatený daňový bonus zo mzdy. Po poslednej aktualizácii na 6.31. (014) ťahá aj z RZD, ale počet mesiacov stále iba z vyplatených vo mzde. Kontaktovala som správcu MRP, o chybe nevedeli (preveria to), ale ja som nečakala a počty mesiacov som si opravila ručne..
Ďakujem za objasnenie, mám program MRP ,tak si tie mesiace ručne opravím.
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

maad Pozri príspevok
Pekný deň, mám jedného dohodára a chcem sa spýtať v hlásení v r.0 treba uviesť príjem aj za december keď bol vyplatený až v januári???
Ano, uvádzajú sa tam všetky príjmy vyplatené najneskôr do 31.01.2013
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať