Zavrieť

Porady

aký je rozdiel medzi súdnymi poplatkami a súdnými trovami

ahojte chcel by som sa Vás spýtat či by vedel niekto povedat, že aký je rozdiel medzi súdnymi poplatkami a súdnymi trovami a či sa dá od nich oslobodit dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Súdne poplatky sú stanovené v zákone , ktorého prílohou je sadzovník súdnych poplatkov. Súdne trovy môžu byť vyššie o ďalšie poplatky: za predvedenie osoby, znalecké a pod. Súdne trovy a trovy právneho zastúpenia si napr. uplatňuješ od toho, kto prehra s tebou súd. Asi tak.
    GabiZ Majka, ty si to napísala zrozumiteľnejšie, ako vždy.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Trovy konania sú najmä hotové výdavky účastníkov a ich zástupcov, vrátane súdneho poplatku, ušlý zárobok účastníkov a ich zákonných zástupcov, trovy dôkazov, odmena notára za vykonávané úkony súdneho komisára a jeho hotové výdavky, odmena správcu dedičstva a jeho hotové výdavky, tlmočné a odmena za zastupovanie, ak je zástupcom advokát.

    Väčšinu trov si každý účastník konania počas súdneho sporu musí hradiť sám. Hradí trovy, ktoré vznikajú jemu osobne, ako aj trovy svojho zástupcu. Spoločné trovy platia účastníci podľa pomeru účastníctva na veci a na konaní. Niektoré trovy znáša štát – napríklad tlmočenie na súde, ak účastník neovláda úradný jazyk. O povinnosti nahradiť trovy konania rozhoduje súd na návrh spravidla v rozhodnutí, ktorým sa konanie končí. Ak ide o prisúdenie trov konania v konaní, kde účastníka zastupoval advokát, advokát je povinný trovy právneho zastúpenia vyčísliť najneskôr do troch pracovných dní od vyhlásenia rozhodnutia, ktorým sa konanie končí. Ak advokát v tejto lehote trovy právneho zastúpenia nevyčísli, súd mu náhradu trov právneho zastúpenia neprizná.

    Proti výroku súdneho rozhodnutia, ktorým boli trovy priznané alebo nepriznané, možno podať odvolanie, a to bez ohľadu na to, či bolo odvolaním napadnuté aj samotné meritum veci. O trovách konania sa totiž môže rozhodovať aj samostatne.

    Súdne poplatky sa vyberajú za jednotlivé úkony alebo konanie súdov, ak sa vykonávajú na návrh a za úkony orgánov štátnej správy súdov a prokuratúry uvedené v sadzobníku súdnych poplatkov a poplatku za výpis z registra trestov. Od súdnych poplatkov sú oslobodené určité skupiny ľudí ako napríklad slobodná matka prípadne vojaci. Od poplatkov je samozrejme oslobodená aj Slovenská republika, obce a mestá, prokuratúra a ďalšie štátne orgány.
    T.j. súdne poplatky sú súčasťou trov konania a občiansky súdny poriadok rieši oslobodenie od súdnych poplatkov aj v § 138.

    aký je rozdiel medzi súdnymi poplatkami a súdnými trovami

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.