Zavrieť

Porady

Učtovanie stravného a cestovné náhrady v JU

Ako zivnostnik zabezpecujem prepravné služby vlastným motorovým vozidlom, ktoré nemám v majetku firmy. Zároveň som nakúpil stravne lístky v nominálnej hodnote 3,-E. V prípade ked absolvujem pracovnú cestu , môžem si v "cesťáku" vyúčtovať rozdiel stravného podla casu trvania tejto prac. cesty a hodnoty zakupeneho str. listka,teda konkretne 1, 3, resp. 6,30 E ?
Vdaka !
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

MIŠO T Pozri príspevok
žeby som to mal chápať tak, že ako SZČO si služobnou cestou / cez vyučtovanie cestov+strav/ robim sam sebe službu ????
Nie, sám sebe, prijíma, nakupuje službu.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

ok. nech to teda bude- do služby , ale prečo to KROS /tvorca ALFY/ pojal ináč ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MIŠO T Pozri príspevok
žeby som to mal chápať tak, že ako SZČO si služobnou cestou / cez vyučtovanie cestov+strav/ robim sam sebe službu ????
Výdavky spojené so služobnou cestou ako je stravné a cestovné náhrady(na základe cestovného príkazu) v Alfe neúčtujete do SLUŽBY ale Ostatné výdavky (Odpočitateľné od základu dane )
Naposledy upravil Zita5 : 13.02.13 at 08:28 Dôvod: (Odpočitateľné od základu dane )
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
kn-alka možno tvorca zákona a teda Postupov v JU mal na mysli cestovné hromadnou autobusovou dopravou . Ale ak ja vykonám služobnú cestu na svojom motorovom vozidle, v žiadnom prípade sa nejedná a nakupovanú službu .
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zita5 Pozri príspevok
kn-alka možno tvorca zákona a teda Postupov v JU mal na mysli cestovné hromadnou autobusovou dopravou . Ale ak ja vykonám služobnú cestu na svojom motorovom vozidle, v žiadnom prípade sa nejedná a nakupovanú službu .
No prosím, a každý si to vysvetľuje inak. Aj mne príde postup od Krosu správnejší, no na druhej strane ak idem niekde na PC a stravujem sa tam, ubytujem sa tam, tak to sú služby. Nie?
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

Ale zasa skusim oponovat - ved to vyplatím cez cestak ----- sam sebe. Takže asi SLUŽBY to nebudu. To skor VYDAVKY
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

MIŠO T Pozri príspevok
Ale zasa skusim oponovat - ved to vyplatím cez cestak ----- sam sebe. Takže asi SLUŽBY to nebudu. To skor VYDAVKY
Asi to bude tak, ako píšeš. Takže sa zhodneme na Ostatných výdavkoch?
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

mondes Pozri príspevok
Asi to bude tak, ako píšeš. Takže sa zhodneme na Ostatných výdavkoch?
To aby už človek videl aj do hláv tvorcov - čo tým myslia, ak niečo daju na papier
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Moja otázka na Kros :

§ 4 odst.9 Postupov JU hovorí
9.Ako služby sa účtujú výdavky, ktoré majú povahu nakupovaných služieb, napríklad spotreba energií, telefónne služby, poštové služby, bankové činnosti, právne služby, nájomné, výdavky na cestovné. Ako ostatné výdavky sa účtujú kurzové rozdiely, odpisy dlhodobého majetku a tvorba rezerv podľa osobitného predpisu4) ako aj ďalšie výdavky, ktoré sa neuvedú do prehľadu podľa odseku 6 písm. e) prvého až piateho bodu.

Avšak v príkladoch, ktoré sme dostali emailom uvádzate nasledovné

Otázka: Vystavila som cestovný príkaz. Kde zaúčtujem výdavok na cestovné náhrady a stravné?
Odpoveď: Výdavok na cestovné náhrady a stravné zaúčtujete v peňažnom denníku do stĺpca "Ostatné výdavky odpočítateľné od základu dane".

Máte to podložené znením , že cestovné náhrady na SC sa účtuje do Ostatných výdavkov v JU ?

Ďakujem .
------------------------------------------
Odpoveď :

re: Nesúlad s Postupmi JU
Text: Dobrý deň,
do stĺpca Výdavok za služby by sa mali účtovať všetky zakúpené (poskytnuté) služby. Pod pojmom výdavky na cestovné sa myslí napr. nákup lístka (autobus, taxík, vlak) a podobne.
Keďže v cestovných náhradach je uvedená suma náhrady aj stravné (vypočítaná náhrada nie je nákup služby) doporučujeme užívateľom sumu zaúčtovať do ostatných výdavkov.

Tak toľko z Krosu , prečo tie ich otázky sú riešené tak, ako zaslali emailom.
Ja osobne to chápem rovnako , ako Kros .Nuž hold ....kto vie čo by na to povedali naši najvrchnejší ...niečo podobné ako r.09 a 10 na str.12 v DP .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Príklad: cestovné na PC, ubytovanie, diéty, príp. iný výdavok, tak tam už sú aj nakúpené služby, takže tie ostatné služby, nie práve najšťastnejšie riešenie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Tweety Pozri príspevok
Príklad: cestovné na PC, ubytovanie, diéty, príp. iný výdavok, tak tam už sú aj nakúpené služby, takže tie ostatné služby, nie práve najšťastnejšie riešenie.
Ale Majka zober si diéty. Aká to je služba ? Však stravné(diéty) mi umožňuje vyúčtovať si , pokiaľ vykonám služobnú cestu zákon o cestovných náhradách v medziach zákona .... služba od koho prijatá ? ...Je to diskutabilné všetko.
0 0
MIŠO T MIŠO T

MIŠO T je offline (nepripojený) MIŠO T

[TD]re: Nesúlad s Postupmi JU [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Text: [/TD]
[TD]Dobrý deň,
do stĺpca Výdavok za služby by sa mali účtovať všetky zakúpené (poskytnuté) služby. Pod pojmom výdavky na cestovné sa myslí napr. nákup lístka (autobus, taxík, vlak) a podobne.
Keďže v cestovných náhradach je uvedená suma náhrady aj stravné (vypočítaná náhrada nie je nákup služby) doporučujeme užívateľom sumu zaúčtovať do ostatných výdavkov. [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Tak toľko z Krosu , prečo tie ich otázky sú riešené tak, ako zaslali emailom.
Ja osobne to chápem rovnako , ako Kros .Nuž hold ....kto vie čo by na to povedali naši najvrchnejší ...niečo podobné ako r.09 a 10 na str.12 v DP .[/QUOTE]
z toho mi vychádza že postup KROSU v softe je navadzanie na porušenie zákona. A čo teraz ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zita5 Pozri príspevok
Ale Majka zober si diéty. Aká to je služba ? Však stravné(diéty) mi umožňuje vyúčtovať si , pokiaľ vykonám služobnú cestu zákon o cestovných náhradách v medziach zákona .... služba od koho prijatá ? ...Je to diskutabilné všetko.
ALe n apracovnej ceste nie sú len diéty, ale sú tam aj vedľ. výdavky, ako som už napísala, napr. ubytko , ost. náklady, a to sú už kúpené služby, a o to mi išlo. Nie je to teda jednoznačné.
0 0
Anna BB Anna BB

Anna BB je offline (nepripojený) Anna BB

bežný účtovník - živnostník
Účtujete do cesťáku aj nákup PHM a diaľ.poplatky? V tomto prípade mi to pripadá úplne mimo účtovať PHM do služieb alebo do ostatných výdavkov. U diaľ.poplatu by to bolo ešte OK,ale čo s benzínom a naftou kúpenou na služ.ceste?
0 0
siska11 siska11

siska11 je offline (nepripojený) siska11

Dobrý deň, odznelo tu, že keď má cesťák ,nemôže mať stravný lístok. Ak som to správne pochopila, ak SZČO cestuje do iného mesta za prácou, auto má v prenájme, účtuje si PHL na základe cestovných príkazov a v nich aj stravné? Tak si už nemôže kúpiť SL.? Ospravedlňujem sa, ak sa opakujem, ale nejak túto tému neviem pochopiť, Díky.
0 0