Zavrieť

Porady

Strecha

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom rekonštrukcie - výmeny strešnej krytiny- na staršom rodinnom dome. Ide o klasický štvorec a typ "stanovej" strechy- 4 strany. Aký druh krytiny je lepší - pálená alebo betónová tehla?? Ide mi hlavne o hmotnosť keďže ide o starší dom. Ak máte dobré skúsenosti tak dajte vedieť aj konkrétny druh krytiny, ktorý je dobrý....
Ďakujem.
Usporiadat
JURAJ 150 JURAJ 150

JURAJ 150 je offline (nepripojený) JURAJ 150

plechova LINDAP jednoznačne
0 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

presne, aj mne čo sa týka kvality nakoniec vyšli dve: švédska LINDAP a fínska RUUKKI, myslím, že obe sú rovnako na špici kvality /žiaľ aj ceny - presne tak ako písal "day" -ceny sú v týchto prípadoch na úrovni Bramacu či Tondachu/.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

TomasHC Pozri príspevok
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.
Ked som videl drevo, krov na starsich domoch tak by som do palenej/betonovej nesiel, plechova vazi cca 10x menej, na starsich RD, mozno po 50rokoch, ma drevo tiez uz nieco za sebou.

Plech na streche ukaze tiez dobre, nemusi byt hlavny faktor cena, moze to byt moznost odlisit sa od ostatnych, projektant s vacsim zaberom ako len bramac, tondach, ....
1 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

TomasHC Pozri príspevok
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.
Ja síce nie som Peter Mikuláš, ale asi aj on bude mať podobný dôvod. My sme menili pred viac ako dvadsiatimi rokmi škridľu na dome za hliníkový plech. Dôvod bol ten, že dom už má nejaké roky(postavený v roku 1952) a plech je predsa len ľahší. Škridla sa občas rozbila, v zime sa so snehom posunula a a stále bolo treba kontrolovať strechu, aby nezatekala. Plech je bezúdržbový systém a vyhovuje najmä preto, že roky pribúdajú a behať po rebríku pre výmenu škridle sa mi veru už vôbec nechce.
1 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

osobne by som betonovú nedával, vyzerá na pohľad solídne a suprovo aj po 50 rokoch , ale po 30 rokoch začne držať dlhšie vlhkosť a zateká, majú susedia
1 0
petermikuláš petermikuláš

petermikuláš je offline (nepripojený) petermikuláš

TomasHC Pozri príspevok
Nechápem inak ten argument, že na starý dom radšej plech. Doteraz tam mali čo - igelit??

petermikuláš: prečo si sa rozhodol pre plech, keď "klasika" vyjde porovnateľne? Lacnejšia/rýchlejšia práca? Nerýpem, len sa pýtam.
v pohode napíšem úprimne prečo: mal som troška zložitejšiu situáciu v tom, že pôvodný dom bol rozšírený o ďalšiu pristavanú časť a mal som na dome /od predchádzajúceho majiteľa/ teda k pôvodnému krovu dorobený, napojený ešte ďalší /teda ten, ktorý bol nad tou pristavanou časťou/. No a kým na tej pôvodnej časti domu bola pálená škrídla, tak na tú pristavanú dal predošlý majiteľ falcovaný plech.
Takže som mal na cca 2/3 škridľu a na 1/3 plech. No a ja som to už samozrejme chcel zjednotiť a dať všade len jeden druh krytiny.
Problém bol v tom, že kým pôvodný krov bol v pohode aj na novú škrídlu, tak ten dorábaný nad prístavbou už v takom super stave nebol, resp. podľa odborného posúdenia nebol dimenzovaný na škridľu.
Mal som potom dve možnosti:
1. dať všade škrídlu a tým pádom robiť celý nový krov
2. alebo dať všade nový kvalitný plech
možnosť prvá vyšla ako neekonomická nakoľko ten krov nad pôvodným domom bol v super stave a kvôli jednej tretine ktorá by asi neuniesla ťažkú krytinu so snehom /nakoľko bol robený na falcovaný plech/ zahadzovať celý krov sa mi zdala hovadina, rovnako nový krov robiť v dome kde bývate je tiež hovadina a celé by sa to len zbytočne predražilo a skomplikovalo. Musím úprimne povedať, že som sa nevedel zmieriť s predstavou, ako likvidujem a vyhadzujem tie 2/3 krovu nad starým domom pretože bol fakt drevo v super stave. Také som vídaval len na starých domoch keď sa ešte nedával všade smrek. Tak som zvolil druhú možnosť, poštudoval ohľadom plechových krytín, poradil sa s kompetentými pokrývačmi a klampiarmi a vybral RUUKKI. Pochopil som, že na plechovej streche najviac záleží /samozrejme mimo kvality plechu/ od toho, kto ju ako urobí /kvalita práce, doťahovanie skrutiek a pod./, našiel som si teda kvalitného klampiara /stará škola/, overil som si u RUUKKI či má daný klampiar u nich certifikát na prácu s ich krytinou a išiel som do toho. Nakoniec som teda vybral ten ADAMANTE baklažánový a vyzerá fakt dobre. Inak plný súhlas s day, wagnerom aj viktorom, aj u mňa potom zohral fakt, že kvalitný plech s dobrou povrchovou úpravou je bezúdržbový. Mnohé betóny a škrídle praskajú a presne ako písal viktor po rokoch aj dosť nasiakajú. Ale aj pri betónoch a škridľach samozrejme záleží od druhu, kvality a povrchovej úpravy, preto sa nedá podľa mňa povedaľ, že len škrídla, alebo betón alebo len plech je najlepší. Všetko má svoje výhody a nevýhody a podľa mńa treba vždy voliť podľa individuálnej situácie a to kto čo chce. Ale mám niekoľko známych, ktorí dávali na svoje novostavby hneď plech. jeden z nich dával švédsky LINDAP, tiež je max. spokojný a ako dôvod mi povedal, že len jednoducho nechcel váhu betónu na streche. Skrátka je to rôzne.
2 0
oskarx oskarx

oskarx je offline (nepripojený) oskarx

Neviem ci je este tato diskusia aktualna, len chcem varovat pred Tondach XXL Twist. Po dvoch zimach sa mi zacala tato skridla rozpadavat. Neodporucam.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať