Zavrieť

Porady

Zmena tiulu vyvlastnenia na vydržanie

Môže súd prekvalifikovať vyvlastnenie na vydržanie. Po zrušení nezákonného vyvlastnenia sa odporca domáha vydržania.Namal by súd rozhodovať o vydržaní podla dnes platných zákonov ?Teda vyžiadať súhlas pôvodného vlastníka. Podotýkam , že odporca porušil zákon pri vydržaní ďalšej časti parcely a súd mi priznal spolu vlastníctvo. Vyvlastnenie rok 1983, vydržanie rok 2001
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vydržaním vzniká vlastníctvo originálne zo zákona po 10 rokoch oprávnenej držby. Držba bola oprávnená vtedy, ak držiteľ bol v dobrej viere, že má na držbu právny titul.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Ak rozhoduje súd, nepotrebuje súhlas vlastníkov, resp. právnych nástupcov. Tie sú potrebné len v prípade vydržania osvedčeného notárskou zápisnicou.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Najskor to bude tak, ze ho vyvlastnili. "Novy" vlastnik bol v dobrej viere, ze je vlastnikom veci a vec mal v drzbe. Teraz sa zistilo, ze vyvlastnenie nie je platne a "novy" majitel sa domaha nadobudnutia vlastnickeho prava titulom vydrzania, kedze vec mal mozno v opravnenej drzbe od 1983.

    rdm12 je offline (nepripojený) rdm12

    rdm12
    V roku 1983 podľa vyvlastňovacieho rozhodnutia vyvlastnili môjmu dedkovi, pritom od roku 1981 som bol vlastníkom ja na základe dedičského konania.
    V roku ??? delimitáciou nadobudol odporca vlastníctvo
    V roku 2001 odporca /obec/ vydržaním nadobudol ďalšiu časť tej istej parcely. Bez môjho vedomia pritom mojich dvoch spoluvlastníkov oslovil. Podľa mojich informácií dobre vedel o mojom spoluvlastníctve, ale všetko zamlčal, aby nemusel riešiť aj časť ktorá bola vyvlastnená.
    V roku 2008 som sa dozvedel o vyvlastnení ako aj o vydržaní a keď dohoda nebola možná so starostom , podal som určovaciu žalobu.
    Súd mi priznal spoluvlastníctvo v tej časti čo bolo vydržané, teda zrušil vydržanie. Ale v časti čo bolo vyvlastnené mi žalobu zamietol.
    Po mojom odvolaní Krajský súd zrušil rozsudok Okresného súdu a vec vrátil na Okresný súd.
    časť z rozhodnutia KS- Zo základných zásad občianskeho práva možno potom vyvodiť, že v situácii, keď povinnej osobe /štátu/ neprislúcha žiadny právny titul nadobudnutia vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, ostalo naďalej k nehnuteľnosti zachované vlastnícke právo toho subjektu ktorý boj jej posledným vlastníkom pred dňom zápisu vlastníckeho práva štátu, hoci zápis v evidencii nehnuteľností tomu nezodpovedá.
    A teraz na Okresnom súde sa odporca domáha vydržania, ale podľa môjho názoru strata dobrej viery odporcu nastala minimálne v roku 2001 ,keď vydržala ďalšiu časť tej istej parcely a porušila zákon. Ale skutočnosti ešte niekoľko rokov skôr.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Okresný súd bude právnym názorom krajského súdu viazaný, vlastníctvo ti potvrdia, uvidíš. Len si to už daj konečne aj zapísať.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rdm12 Zmena vyvlastnenia na vydržanie
    rdm12 Súd chvála bohu už vydal rozhodnutie.V ktorom mi priznal spoluvlastnícke právo. Bol to dlhý a ťažký boj veď mi traja právnici vypovedali plnú moc, ale nakoniec som vyhral sám bez právnika. Pri odvolaní na Krajský súd sme s právnikom poukazovali na nález Ústavného súdu II.ÚS 249/2011 a KS rozhodol vec vrátiť na OS . Tu nastali ďalšie problémy, keď odporca sa domáhal vydržania ale ja som poukázal na uznesenie Najvyššieho súdu 5Cdo 107/2008 a to zrejme celej veci pomohlo.Na záver , by som vám poradil nevzdávajte sa a hľadajte pomoc na internete v rôznych článkoch napr. na porade.A ešte jedna otázka vie mi niekto poradiť zhruba akú cenu stanoví súdny znalec v tejto veci,keď pozemky v našej obci predávajú od 30€ do 36 €. Dakujem
    Ice dive no zisti si cenu za m2 podľa cenovej mapy aká je úradná cena za daný pozemok... nakoľko jedna vec je ponuka realitných kancelárií a druhá vec je úradná cena ktorú určuje znalec... napr. v TT kraji, je cena za m2 pozemku v obci okolo 22 - 24 € a predáva sa za 30 - 33 € ale veľa záleží od ponuky a dopytu ako aj lokality a vybavenosti obce kde sa pozemok nachádza....
      zbaliť

    Zmena tiulu vyvlastnenia na vydržanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.