Zavrieť

Porady

Spotreba tepla - údaje

Údaje o spotrebe tepla v kWh/m2 počas roka v bytovom objekte.

K porovnaniu iste dobre poslúžia. Roky: 2008,2009,2010,2011...

Napríklad:
Rok 2011
činžiak v BB - Teplo na vykurovanie : Merná spotreba: 136,41 kWh/m2;
Jednotkový náklad : 8,41 Eur/m2 .


Jednoduchá tabuľka by bola mnohovravná .

ROK OBJEKT Spotreba tepla (kWh/m2) a (Eur/m2)
2011 činžiak v BB 136,41 8,41
2012 " " 131,55 7,93
2013 " " ?? ??
Usporiadat
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Keď sa bavíme o zákonoch:
Zákon č. 300/2012 par 8 odst. 2
(2) Vlastník existujúcej budovy je povinný
a) zabezpečiť reguláciu zásobovania teplom v budove,
b) zabezpečiť hydraulické vyváženie vykurovacej sústavy
budovy po každom zásahu do jej tepelnej ochrany
alebo technického systému.

Toľko ako odpoveď mackoivanovi zo strany zákona.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
A zaujímavý je aj odst. 6
(6) Ak je to technicky, funkčne a ekonomicky uskutočniteľné,
vlastník budovy je povinný pri jej významnej
obnove uplatniť nové alebo obnovené technické
systémy, zaviesť inteligentné meracie systémy
a inštalovať automatizované riadiace, regulačné a monitorovacie
systémy zamerané na úsporu energie.“.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
476/2008
(1) Vlastník veľkej budovy10)
a) s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný
1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú
vykurovaciu sústavu v budove,
2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich
na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov
teplonosnej látky na každom tepelnom
spotrebiči
v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných
miestnostiach s trvalým pobytom
osôb,
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Zákon je ten posledný dôvod prečo by sa mali robiť úsporné opatrenia.
Zákon by mal byť ten prvý, pretože ten čo dom spravuje je povinný zákony poznať, dbať o ich dodržiavanie. Vlastník bytu mu za to platí peniaze. Platí si aj za komfort, že nemusí študovať legislatívne zmeny.
Vlastník bytu nevie, nechce a nemusí poznať spôsoby šetrenia tepla, nakladaním s ním, ako i zväčša verí "odborníkom" čo mu náklad na teplo rozpočítajú. Stačí vlastníkom povedať: ušetríte, bude to pre Vás výhodnejšie spravodlivejšie, a odhlasujú aj vlastnú popravu.

í.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Tibor889 Pozri príspevok
Ing. Matej Gerboc
PREREGULOVANIE ROZVODOV VYKUROVANIA V OBJEKTOCH PO VÝZNAMNEJ OBNOVE
1. ÚVOD
V tomto príspevku sa dočítate o špecifikách spojených s hydraulickým preregulovaním vykurovacích sústav po významnej obnove bytových domov. Príspevok poukazuje na rozdiely medzi teóriou a praxou a popisuje rôzne prístupy k preregulovaniu sústav.

2. TEÓRIA - preregulovanie vykurovania

Prvou úlohou hydraulického vyregulovania je zabezpečiť správne prerozdelenia prietoku medzi jednotlivé vykurovacie telesá v objekte. Pre určenie potrebného prietoku jednotlivými radiátormi sa prevažne vychádza z tepelných strát miestností. Následne sa správnym nastavením jednotlivých armatúr dosiahne požadované prerozdelenie prietoku medzi všetky vykurovacie telesá v objekte.

Druhou úlohou hydraulického vyregulovania je zabezpečiť hydraulickú stabilitu vykurovacej sústavy pri meniacich sa tlakových pomeroch. Tu spadá hlavne zabezpečenie dostatočnej autority termostatických ventilov a ich ochrana proti nadmernému diferenčnému tlaku (ochrana proti hluku vykurovacej sústavy).

Treťou dôležitou úlohou hydraulického vyregulovania je vytvorenie vhodných podmienok pre podporu dosahovania úspor tepla. Tu spadá hlavne inštalácia termostatických hlavíc a realizácia optimálneho nastavenia tlakových pomerov v sústave.

Po významnej obnove dochádza k významnej zmene tepelnotechnických vlastností stavebných konštrukcií objektu, čím sa významne menia aj tepelné straty jednotlivých miestností. Z uvedeného je zrejmé, že ak bolo hydraulické vyregulovanie realizované ešte pred významnou obnovou objektu, po významnej obnove sa vykurovacia sústava vo svojej podstate opätovne stáva hydraulicky nevyregulovanou. Nakoľko aktuálne prietoky vykurovacími telesami nezodpovedajú novým podmienkam v jednotlivých miestnostiach objektu.

Zjednodušene je možné povedať, že každé vykurovacie teleso bude po významnej obnove pracovať s nadprietokom vykurovacej vody. To na jednej strane umožňuje dosahovať vysoké teploty vzduchu v jednotlivých miestnostiach, no na druhej strane negatívne ovplyvňuje dosahovanie úspor tepla a spravodlivosť rozpočítania nákladov na teplo.

Často sa však v praxi stretávame s teóriou, že s nadprietokmi si poradia termostatické hlavice a preto nie je potrebné do sústavy žiadnym spôsobom zasahovať. A keď už, tak iba jemným priškrtením regulačných ventilov. Teória je to pekná, no odporuje všetkým trom cieľom hydraulického vyregulovania, o ktorých sme doteraz hovorili. V praxi to vyzerá ešte o trochu inak

3. PRAX - preregulovanie vykurovania

V praxi sa často stretávame s nasledujúcimi prístupmi k preregulovaniu vykurovacích sústav po významnej obnove.


3.1 PASÍVNY PRÍSTUP

Vychádza z teórie, že po významnej obnove nie je potrebné realizovať žiadne zmeny na vykurovacej sústave.

Pravdou je, že ak po významnej obnove neurobíte žiaden zásah do vykurovacej sústavy, táto bude ako-tak fungovať aj naďalej a vlastníci bytov budú zväčša spokojní. Možno sa budú v prechodných obdobiach sťažovať na hluk vykurovacej sústavy, avšak na druhej strane ich bude hriať pocit, že ušetrili peniaze za hydraulické preregulovanie objektu.

Je potrebné si uvedomiť, že tento prístup býva z dlhodobejšieho hľadiska asi ten najdrahší. Náklady na takýto typ preregulovania vykurovacej sústavy v objekte budú mať vlastníci bytov zakomponované do každého rozpočítania nákladov na teplo vo forme istej skrytej čiastky, ktorú predstavujú nerealizované úspory tepla.

Pokiaľ v objekte nie je realizované meranie spotreby tepla v jednotlivých bytoch prevažná väčšina obyvateľov nebude vôbec motivovaná regulovať teplotu vo svojom byte a dopraje si výrazne vyššiu teplotu ako pred realizáciou významnej obnovy. Týmto sa však významne znižuje množstvo ušetreného tepla a investície do významnej obnovy neprinesú želaný efekt spočívajúci v plánovanej úspore nákladov na vykurovanie.

Ak je v objekte realizované meranie spotreby tepla v jednotlivých bytoch, potom sú jednotliví vlastníci do istej miery motivovaní šetriť. A v takom prípade môže poklesnúť prietok sústavou ako celkom do tej miery, že v objekte prestane fungovať regulácia diferenčného tlaku a tým aj ochrana termostatických ventilov proti hluku. Následkom je nárast prietokov radiátormi, ktoré ešte zostávajú v prevádzke, čo negatívne ovplyvňuje nie len dosahovanie úspor tepla, ale aj spravodlivosť rozpočítania nákladov na teplo.

V týchto objektoch často dochádza k extrémnym rozdielom v nameranom množstve spotrebovaného tepla na vykurovanie v jednotlivých bytoch. Následne aj k značným rozdielom v podiele jednotlivých bytov na úhrade celkových nákladov na vykurovanie objektu.

3.2 MINIMALISTICKÝ PRÍSTUP

Druhou možnosťou ako sa vysporiadať s preregulovaním objektu po významnej obnove, je na vstupe do objektu priškrtiť ventil a nastaviť celou vykurovacou sústavou nižší prietok. Môže sa jednať o dobré riešenie pokiaľ tým ventilom je regulátor diferenčného tlaku s vhodným rozsahom nastaviteľných hodnôt a možnosťou reálne obmedziť prietok vykurovacej vody objektom. Naviac by to mal byť malý objekt s malým počtom bytových podlaží, mali by sme mať prehľad o realizovaných zásahoch do vykurovacej sústavy v posledných rokoch a z projektu vyregulovania by malo byť zrejmé, že sústava bola na takýto zásah predpripravená. Ani za splnenia týchto podmienok však nemôžme mať istotu, že sa jedná o optimálne riešenie.

Vo všetkých objektoch ktoré nespĺňajú niektorú z vyššie uvedených podmienok je takéto riešenie riskantné a nedostatočné, pretože okrem časti rizík spomínaných pri pasívnom prístupe aj priamo ohrozuje stabilitu vykurovacej sústavy. Naviac, ak pre reguláciu diferenčného tlaku bol použitý prepúšťací ventil potom takéto riešenie zhoršuje aj energetickú hospodárnosť sústavy CZT.



3.3 KOMPLEXNÉ PREREGULOVANIE PO VÝZNAMNEJ OBNOVE

Predstavuje v mnohých prípadoch opatrenie s najvyššími vstupnými nákladmi, avšak z dlhodobého hľadiska najoptimálnejšie a najlacnejšie riešenie.

Ako už bolo spomínané, po významnej obnove sa významne zmenia aj tepelné straty v jednotlivých miestnostiach objektu a to v každej miestnosti v inom pomere vo vzťahu k pôvodnej hodnote tepelných strát.

Realizáciou komplexného preregulovania sa znovu navodzuje rovnováha medzi prietokmi vykurovacej vody jednotlivými vykurovacími telesami a súčasne sa vytvárajú vhodné podmienky pre zabezpečenie hydraulickej stability vykurovacej sústavy ako celku. To všetko má priaznivý vplyv na spravodlivejšie rozpočítanie nákladov na teplo, ako aj na podporu dosahovania úspor tepla, a to nie len pri jeho spotrebe v objekte, ale aj pri jeho distribúcií a výrobe resp. premene.

3.4 ČO OBNÁŠA KOMPLEXNÉ PREREGULOVANIE?

Rozsah prác spojených s komplexným preregulovaním vykurovacej sústavy po významnej obnove objektu v rozhodujúcej miere závisí od kvality projektového riešenia realizovaného v minulosti.

V tom najpriaznivejšom prípade sa jedná o zmenu prednastavenia všetkých existujúcich termostatických ventilov na radiátoroch v zmysle projektu preregulovania vykurovacej sústavy a zmenu nastavenia armatúr na vstupe rozvodov tela do objektu.

V mnohých prípadoch, zvlášť v tých, kde bolo hydraulické vyregulovanie realizované dávnejšie a jedná sa o technicky prekonané riešenie, je potrebné okrem prestavenia hydraulického odporu termostatických ventilov realizovať aj iné práce. Prevažne sa jedná o dodatočnú montáž regulátora resp. regulátorov diferenčného tlaku, zmenu nastavenia stúpačkových vyvažovacích armatúr a realizáciu vhodného systému na diagnostiku prípadných porúch vykurovacej sústavy.

Zvlášť v prípadoch kedy sa na stabilizáciu tlakových pomerov vo vykurovacej sústave použili prepúšťacie ventily, je žiaduce ich demontovať a nahradiť regulátorom diferenčného tlaku. V opačnom prípade robíme medvediu službu dodávateľovi tepla, ktorému kazíme hospodárnosť distribúcie a výroby tepla. To sa nám môže spätne vrátiť vo zvýšenej cene tepla, ktorú aj tak v konečnom dôsledku zaplatia vlastníci bytov. Prepúšťacie ventily naviac môžu nepriaznivým spôsobom ovplyvniť presnosť merania množstva dodaného tepla na päte objektu.

V prospech regulátora diferenčného tlaku hovorí aj skutočnosť, že pokiaľ sa tento správne nastaví, môže fungovať ako obmedzovač prietoku, ktorý nedovolí, aby pri meniacich sa tlakových pomeroch v sústave dochádzalo k neželanému zvyšovaniu prietoku vykurovacej vody objektom. Súčasne pri uzatváraní jednotlivých termostatických ventilov v objekte regulátor prostredníctvom tlakových odberov rozpozná meniace sa tlakové pomery vo vykurovacej sústave objektu a svojou činnosťou nepustí neželaný prietok do objektu. Sústava ako celok tak môže fungovať v optimálnom režime bez neželaných nadprietokov a hlukových prejavov spôsobených prebytkom diferenčného tlaku.

A ešte na jednu dôležitú úlohu preregulovanie by sme nemali zabudnúť. Tou je identifikácia a odstránenie potenciálnych zdrojov porúch, ktoré sa v sústave nazbierali za roky prevádzky bez odborného dohľadu. Spravidla totiž platí, že v každej väčšej sústave, ktorá bola vyregulovaná dávnejšie ako pred dvoma rokmi, sa vyskytne nejaký typ „odborného vylepšenia", ktoré je vo svojej podstate poruchou sústavy.

4. ZÁVER

Hydraulické preregulovanie vykurovacej sústavy po významnej obnove objektu predstavuje pre vlastníkov bytov vždy akúsi finančnú záťaž spojenú s realizáciou prestavenia sústavy a optimalizácie jej prevádzky. Je však potrebné si uvedomiť, že aj po realizácii významnej obnovy sa do objektu prostredníctvom vykurovacej sústavy dodáva teplo v cene nezriedka pohybujúcej sa v desiatkach tisíc eur (státisíce korún). A preto má zmysel s týmto teplom pracovať efektívne.

Pokiaľ už vlastníci bytov realizoval investíciu do výmeny okien, zateplenia obvodového plášťa, strechy resp. iných konštrukcií, kde sa doba návratnosti investovaných prostriedkov pohybuje bezpečne nad hranicou 10 rokov, je v ich najlepšom záujme nezanedbať investíciu do optimalizácie prevádzky vykurovacej sústavy, ktorá má v prevažnej väčšine prípadov reálnu návratnosť kratšiu ako 1-2 roky a do budúcna veľký potenciál prinášať reálne úspory nákladov na vykurovanie.
Čiže ,Tibor dalo sa to napísať oveľa stručnejšie. Pri významnom poklese spotreby tepla je potrebné do prívodného ležatého rozvodu namontovať regulátor diferenčného tlaku, aby tlak v sústave bol na optimálnej úrovni. Ostatné - projekt- prenedstavenie termoregulačných ventilov v bytoch (ich priškrtenie) sú lem výmyslom tých ktorí si chcú zarobiť. OPAKUJEM!! ako chceš do projektu zakomponovať to koľko , kedy. a kde , bude ventilov zatvorených. Ten projekt a preregulovanie term. static. ventilov by prichádzal do úvahy len vtedy keby majitelia bytov radiátory nezatvárali a nechli by ich vždy otvorené tak ako uvažuje projekt. !!! U nás ten regulátor namontovali, ale nezdá sa mi, že je namontovaný až za hlavným meračom. nepotrebné vykurovacie médium, ktoré regulátor neprepustí do bytov. sa v pivnici otáča a vracia sa opäť do výmenikovej stanici. Nebolo by lepšie keby sa voda vracala do spiatočky ešte pred hlavným meračom?
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Tibor889 Pozri príspevok
Keď sa bavíme o zákonoch:
Zákon č. 300/2012 par 8 odst. 2
(2) Vlastník existujúcej budovy je povinný
a) zabezpečiť reguláciu zásobovania teplom v budove,
b) zabezpečiť hydraulické vyváženie vykurovacej sústavy
budovy po každom zásahu do jej tepelnej ochrany
alebo technického systému.

Toľko ako odpoveď mackoivanovi zo strany zákona.
Tiborko - ja ako vlastník si nedam kafrať nejakému zákonodarcovi s úradníckými klapkami na očiach, akym spôsobom budem vo vlastnom dome kúriť. Ten zákon asi diktoval niekto z kurenárov s prázdnou peňaženkou.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
mackoivan Pozri príspevok
Tiborko - ja ako vlastník si nedam kafrať nejakému zákonodarcovi s úradníckými klapkami na očiach, akym spôsobom budem vo vlastnom dome kúriť. Ten zákon asi diktoval niekto z kurenárov s prázdnou peňaženkou.
To prišlo EU parlamentu s prázdnou peňaženkou :-)
A preto píšem že zákon je ten posladný dôvod- každý by mal šetriť vo vlastnom záujme. Ďalší dôvod investovať je že v žiadnej banke nezískaš za tri roky svoj vklad a naďalej stále opakovane. Vyregulovanie s PRVN je stále najlepšou investíciou na trhu vôbec.

A práve to, že nemáš regulátor diferenčného tlaku ale prostý prepúšťací ventil a ešte aj za meračom tepla je ten najväčší prúser, ktorý môžeš v dome mať. To svedčí o všetkom. Asi si ten text nečítal, tak Ti to teda polopate napíšem:

- Zásobované domy sú niekedy (konkurenčnými firmami) osadené termostatickými ventilmi, prevažne s reguláciou diferenčného tlaku prepúšťaním, avšak v niektorých objektoch môže byť inštalovaná regulácia diferenčného tlaku škrtením.
- Obidva spôsoby regulácie diferenčného tlaku sú protibežné, svojimi vlastnosťami a účinkami pôsobia proti sebe.
- Regulácia diferenčného tlaku prepúšťaním je technicky nespoľahlivá. Teoreticky môže fungovať za nasledovných podmienok:
a- Hydraulické vyváženie vnútorných vykurovacích sústav vo všetkých objektoch realizované podľa spoločného projektu, predovšetkým s dostatočnou kapacitou prepúšťania v každom objekte
b- v žiadnom z objektov spoločnej rozvodnej sústavy nesmie byť použitá regulácia diferenčného tlaku škrtením
c- Čerpadlá v tepelnom zdroji musia zodpovedať požiadavkám jednotného projektu

Ak uvedené podmienky splnené nie sú, dochádza k ovplyvňovaniu schopnosti prepúšťacieho regulátora v jednom objekte zmenami vo vykurovacích sústavách v iných, cudzích objektoch alebo zmenami v zariadeniach dodávateľa tepla.

- Uvedené podmienky v okruhu tepelného zdroja nikdy neboli splnené a je málo pravdepodobné, že by v budúcnosti mohli byť splnené. Znamenalo by to náklady zo strany všetkých odberateľov tepla, aj zo strany dodávateľa tepla. Dosiahnuť takúto dohodu je problém.
- Nespoľahlivá, nefunkčná či nedostatočná regulácia diferenčného tlaku spôsobuje funkčné problémy vo vnútorných vykurovacích sústavách a to:
a- Hlučnosť vykurovacej sústavy
b- Obmedzenie alebo strata regulačných schopností termostatických ventilov

Dodávateľ tepla je zo strany odberateľov nútený zaoberať sa uvedenými problémami, bez ohľadu na to, či je ich príčina v spôsobe prevádzky zariadení dodávateľa tepla, alebo v objektoch.


- Regulácia diferenčného tlaku prepúšťaním je pre dodávateľa tepla nevýhodná z viacerých dôvodov:
  • zvyšovanie teploty spiatočky
  • zvyšovanie tepelných strát na rozvodoch dodávateľa tepla
  • znižovanie účinnosti výroby tepla
  • nadmerná čerpacia práca, vysoké prietoky bez ohľadu na hodnotu odberu tepla, nemožnosť úspor elektrickej energie, zbytočnosť použitia elektronicky riadených čerpadiel alebo frekvenčných meničov

- Regulácia diferenčného tlaku škrtením je technicky podstatne spoľahlivejšia.
  • Reguluje diferenčný tlak v objekte na nastavenej úrovni, nezávisle od zmien v iných objektoch alebo v zariadeniach dodávateľa tepla
  • Znižuje teplotu spiatočky
  • Znižuje tepelné straty na rozvodoch dodávateľa tepla
  • Zvyšuje prenosovú kapacitu rozvodnej sústavy, znižuje tlakové straty
  • V spolupráci s elektronickými čerpadlami alebo frekvenčnými meničmi výrazne znižuje čerpaciu prácu a spotrebu elektrickej energie
  • Zvyšuje účinnosť zdroja tepla, vytvára podmienky pre racionálne použitie kondenzačnej techniky alebo obnoviteľných zdrojov tepla


Je potrebné si uvedomiť, že aj všetky tieto prípadné zvýšené náklady na prevádzku zdrojov tepla máte ako odberatelia započítané do ceny tepla. Z uvedených dôvodov odporúčame v rámci hydraulického vyváženia riešiť reguláciu diferenčného tlaku inštalovaním škrtiacich regulátorov diferenčného tlaku na pätách objektov.

Ak je prepúšťací ventil namontovaný za meračom tepla, zdvíha teplotu spiatočky v niektorých stavoch sústavy až dosiahne rozdiel teplôt medzi prívodom a spiatočkou blízky alebo menší ako 3 stupne a vtedy merač meria nesprávne, zväčša väčšie hodnoty.
-1 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Pokuta za nedodržanie zákona sa môže vyšplhať až do 8000€ čo je v niektorých prípadoch aj celková výška investície.
Oplatí sa? Nemáš v dome rypáka? Dokedy?
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Tibor889 Pozri príspevok
Pokuta za nedodržanie zákona sa môže vyšplhať až do 8000€ čo je v niektorých prípadoch aj celková výška investície.
Oplatí sa? Nemáš v dome rypáka? Dokedy?
Dík Tibor o tých dvoch spôsoboch regulovania tlaku som nevedel. Podľa všetkého ten prepúšťaci ventil za meračom nam spôsobuje vyšie platby za teplo. Porovnával som to s inými domami - máme podozrivo veľkú spotrebu tepla. Inak ta 8 000 tisícová pokuta pre bytové domy ??? neviem si predstaviť ako by to na Slovensku vyzeralo. My máme tepelný certifikát. dostali sme ho pred necelým rokom po zateplení domu. Nikto od nás nežiadal aby sme termoregulačne ventily v bytoch priškrcovali podľa nejakého projektu preregulovania. Vyregulovanie sme robili pred niekoľkými rokmi a všetky ventily v bytoch sú naplno otvorené a nezablombované. V našom dome je len jedna stúpačka vedená schodišťom takže vyregulovanie sa urobilo na, do bytov, vstupných termostatických ventiloch. tie sú možno na niektorách miestach aj priškrtené. Ale ako viem aj v domoch so stupačkami veducími bytmi sa ventily už nepriškrcujú. Robí sa to len na ventiloch na pätách stúpačiek.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Bohužiaľ vyregulovanie na stupačkách alebo na prívodoch do bytov je mýtus ktorý bol platný pred 10 rokmi daný stavom techniky v tej dobe ale už 10 rokov sa robí vyregulovanie inak a to tak že sa vyvažuje sústava radiátorovými ventilmi a na stúpačky a vstupy do bytov sa nemontuje (z hľadiska vyvažovania) nič. To umožňuje použitie oveľa nižších diferenčných tlakov, čo spôsobuje v konečnom dôsledku väčšie úspory a oveľa menšie riziká s hlukom, rozdielom teplôt a podobne. Radiátorové ventily (nie všetky ) úplne postačujú na kvalitné vyváženie sústavy aj cez 150 radiátorov, ak ich je viac, každá vykurovacia sústava sa dá rozdeliť na sekcie. Popri tom je možné pri našom štandardnom riešení vždy merať prietoky stupačkami, sekciam aj objektom, bez nutnosti inštalácie meracích ventilov na stupačkách. Je to technickým riešením inteligentného projektanta, ktorý aj keď má o niečo drahší projekt, dokáže ušetriť oveľa viac peňazí pri realizácii a ešte viac pri prevádzke. Ale veľa projektantov sa tvári slepo (už 10 rokov) voči novým prvkom a metódam, naviac majú provízie z množstva "naprojektovaných" dodaných armatúr, preto to na väčšine SR nejako nefunguje. Týmto modernejším spôsobom je už roky zrealizovaných niekoľko tisíc objektov a je to spoľahlivý spôsob riešenia. Naviac aj zákon požaduje vyváženie až po spotrebič, čo je radiátor. To splnené pri vyvážení bytov ani stupačiek nie je.
1 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Energetický certifikát absolútne nerieši spôsob vyregulovania, ani či máte riešenú reg. diferenčného tlaku, ani ako, ani či máte PRVN takže z tohto pohľadu je to len zdrap papiera. Rieši len tepelné straty za dodržania istých, teoretických a v praxi nerealizovateľných podmienok.
1 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

-Zákonná povinnosť mať vyregulovanú sústavu ÚK má zmysel v tom, aby každý spotrebič-radiátor mal zabezpečené rovnaké podmienky pre svoju činnosť.

- Zákonná povinnosť (Zák,476/2008, § 6 ods.1, písm. b) vlastníka budovy s centrálnou prípravou teplej vody, zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody, má zmysel v tom, aby odberateľ TUV vo väčšej vzdialenosti od zdroja mal takú istú kvalitu TUV ako ten, čo je najbližšie k zdroju.
Na Porade sú aj témy k nedostatočnej teplota TUV. Sťažovatelia majú možnosť odvolať sa na tento predpis.

-Zákonná povinnosť pre zdroj tepla mať zabezpečenú ekvitermickú reguláciu je logická podmienka, aby sa nekúrilo od buka do buka, ele výkurovacia krivka sledovala vonkajšiu teplotu a podľa nej si upravila vykurovací režim (najmä keď kotolne sú už plne automatizované).

Myslím si, že napr. tieto zákony majú zmysel a sú v prospech vecí a aj účastníkov, ktorých sa dotýkajú.
1 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Julian Pozri príspevok
-Zákonná povinnosť mať vyregulovanú sústavu ÚK má zmysel v tom, aby každý spotrebič-radiátor mal zabezpečené rovnaké podmienky pre svoju činnosť.

- Zákonná povinnosť (Zák,476/2008, § 6 ods.1, písm. b) vlastníka budovy s centrálnou prípravou teplej vody, zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody, má zmysel v tom, aby odberateľ TUV vo väčšej vzdialenosti od zdroja mal takú istú kvalitu TUV ako ten, čo je najbližšie k zdroju.
Na Porade sú aj témy k nedostatočnej teplota TUV. Sťažovatelia majú možnosť odvolať sa na tento predpis.

-Zákonná povinnosť pre zdroj tepla mať zabezpečenú ekvitermickú reguláciu je logická podmienka, aby sa nekúrilo od buka do buka, ele výkurovacia krivka sledovala vonkajšiu teplotu a podľa nej si upravila vykurovací režim (najmä keď kotolne sú už plne automatizované).

Myslím si, že napr. tieto zákony majú zmysel a sú v prospech vecí a aj účastníkov, ktorých sa dotýkajú.
Áno vyregulovanie rozvodov tepla je nezbytné medzi jednotlivými domami. Dodávateľ tepla musí zabezpečiť aby každý dom mal rovnaké podmienky pri odbere tepla. Inak je na tom dom blízko výmenikovej stanice a inak koncový dom na rozvode, ktorý je ešte o 100 m postavený vyššie.
Nikto mi tu neodpovedá na to čo som už napísal vyžšie " OPAKUJEM!! ako chceš do projektu zakomponovať to koľko , kedy. a kde , bude ventilov zatvorených. Ten projekt a preregulovanie term. static. ventilov by prichádzal do úvahy len vtedy keby majitelia bytov radiátory nezatvárali a nechali by ich vždy otvorené tak ako uvažuje projekt. !!! " Keby tých zatvorených radiatorov v dome bolo len zopár- OK, ale v každom ich je stále zatvorených najmenej tretina a raz tam raz inam. Ktoré potom v bytoch vyregulovať? - čo znamená fixne privrieť- Nepritváraju sa už.- ale všetky sa nechávajú otvorené- takže projekt vyregulovania, alebo preregulovania je len naokrasu. Osobne odporúčam majiteľom bytov- chcete si učinne "vyregulovať" svoje kúrenie v byte? Dajte si do bytu menšie radiátory. Koeficient sa vam zníži a poriadne ušetrite- nemusíte sa báť, že vam bude zima. dnes je vari v každom dome tepla nadbytok, takže aj tie menšie budete zatvárať- veď načo kúriť, keď mám 21 stupňov?
Naposledy upravil mackoivan : 24.03.13 at 07:28
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Koeficient sa vam zníži a poriadne ušetrite- nemusíte sa báť, že vam bude zima. dnes je vari v každom dome tepla nadbytok, takže aj tie menšie budete zatvárať- veď načo kúriť, keď mám 21 stupňov?
...ak tak urobia všetci zima by občas byť veru mohla, keď vonku prituhne.
PS: Nikto by nič neušetril lebo by vymenili všetci, a ak by malo byť v dome toľko isto stupňov neušetril by ani dom, ako celok.
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

nunenko Pozri príspevok
...ak tak urobia všetci zima by občas byť veru mohla, keď vonku prituhne.
PS: Nikto by nič neušetril lebo by vymenili všetci, a ak by malo byť v dome toľko isto stupňov neušetril by ani dom, ako celok.
máš pravdu, ale momentálne je to o ojebabraváni susedov o teplo v rámci zákona. Buď radiátory zatváram alebo dám menšie. Prašť ako uhoď. Najhoršie čo môžu robiť sporivci, že nadstavujú termostatickú hlavicu na 1- 2 , radiátor potom hreje len vrchnou časťou a merač meria ako by hrial velikánsky radiátor cely na štvorke. Je tiež pravda, že socialistické kúrenie v panelákov je riadne predimenzované- takže tie menšie radiátory by boli načim.
Naposledy upravil mackoivan : 24.03.13 at 08:20
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mackoivan Pozri príspevok
máš pravdu, ale momentálne je to o ojebabraváni susedov o teplo v rámci zákona. Buď radiátory zatváram alebo dám menšie. Prašť ako uhoď. Najhoršie čo môžu robiť sporivci, že nadstavujú termostatickú hlavicu na 1- 2 , radiátor potom hreje len vrchnou časťou a merač meria ako by hrial velikánsky radiátor cely na štvorke. Je tiež pravda, že socialistické kúrenie v panelákov je riadne predimenzované- takže tie menšie radiátory by boli načim.
Ivan, nunenko má pravdu vždy, aj ty, že momentálne je to ...

Najhoršie čo môžu robiť sporivci, že nadstavujú termostatickú hlavicu na 1- 2 , radiátor potom hreje len vrchnou časťou a merač meria ako by hrial velikánsky radiátor cely na štvorke.

To akože, keď to vieš, prečo si nepresvedčil vašich v dome, že netreba dávať merače na radiátory. Veď zo zákona nemusia, len ak väčšina rozhodne, že nie podľa m2 sa budú náklady na teplo rozpočítavať v dome. Potom je to povinnosť správy domu, štatutára SVB, alebo správcu domu na základe zmluvy o výkone správy ich namontovať zo zákona 657/2004 a 99/2007.

Jasné, že bolo! Veď aj špárovanie medzi panelmi bolo odflaknuté. A, že bolo teplo za bapku. Ak sa v dome spravia opatrenia na únik tepla z domu, tak ho je v dome menej, treba, že? A preto treba vymieňať radiátory za menšie, nestačí, že teplo bude dodávať do bytu len jeho časť, ktorá stíha zabezpečiť tých zákonom, vyhláškou stanovených 21 °C.

Čo všetko bolo na nič, čo všetko je na nič, čo všetko bude na nič?

Vlastne podľa teba, aj tých našich 5 000 € za tie PRT, boli zbytočné vyhodené, na nič?

A neojebabral nás niekto? .......bra., vypustím!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
Moje prvé tohtoročné hotové vyúčtovanie (budem sem tam nejaké zaujímavé vešať ak je záujem):
vežiak jeden vchod , 10 podlaží bytov, 40 bytov, nezateplený
Tibor, zaujímavé! Ale, ak by si mohol upresniť, mapu domu.

Zvyčajne sa ide, začína bytom po ľavej ruke a postupne postupuje hore k streche domu.

Mohol by si mi potvrdiť môj názor na ten dom, teda polohu bytov, že je skutočné taká v dome. Potom sa budeme môcť pozrieť na náš rôzny názor na rozpočítanie nákladov za teplo troška rovnejšie.

Alebo sprav tabuľku tak ako sú byty nad sebou podľa toho čo si uviedol.

Poschodie Byty nad sebou
9 37 38 39 40
8 33 34 35 36
7 29 30 31 32
6 25 26 27 28
5 21 22 23 24
4 17 18 19 20
3 13 14 15 16
2 9 10 11 12
1 5 6 7 8
0 1 2 3 4

Dík.
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Sito, vydedukoval si správne, dom je vežiak, všetky byty sú rovnaké okrem 2 na prízemí kde je vstupná chodba, všetky teda majú rohové miestnosti, na sever majú okná 3 a 4 a byty nad nimi.

K diskusii o výmene radiátorov:
Netreba vymeniť celý luster pokiaľ chceme menej svietiť. Stačí žiarovku, alebo namontovať stmievač.
Iný príklad : Je jedno či varíš 10 litrov guláša alebo jednu kávu - nemusíš meniť šporák(varnú dosku) - zapneš horák, ktorý ti vyhovuje a úsporne pripravíš aj tú kávu.
Regulácie výkonu telesa sú 2: Kvalitatívna a kvantitatívna:
Kvalitatívna je v našom prípade teplota média- riadi sa centrálne pri výrobe alebo distribúcii podľa vonkajšej teploty (nejde ju ekonomicky efektívne riadiť pre každé teleso)
Kvantitatívna - prietok telesom- nastavenie maximálneho prietoku pre teleso ide nastaviť na vysokoodporovom termostatickom ventile s rednastavením, ideálne s plynulým. Taktiež sa na nej podieľa regulácia diferenčného tlaku- čím je manší, tým menší prietok sa následne rozdeľuje pre telesá. Zároveň však musí byť diferenčný tlak dostatočne vysoký, aby bola zabezpečená autorita termostatických ventilov- to znamená schopnosť regulovať. Taktiež regulátor diferenčného tlaku musí byť dostatočne citlivý na zmeny diferenčného tlaku pri uzatváraní ventilov, aby mohol o znížené odoberané množstvo prietoku znížiť aj prietok na vstupe do objektu. Bez zabezpečenia tejto súčinnosti sa sústava správa rovnako, ako keby tam žiadne tieto armatúry neboli a to tak, že uzatvorením telasa(telies) sa celkový prietok nezníži (aspoň nie tak ako by sa mal) , ale stúpne diferenčný tlak, čo má za následok vyšší prietok do ostatných telies. Tie ostatné telesá, pokiaľ nie sú obmedzené hlavicami potom vykurujú o dosť veľké percento viac, čiže vo výsledku sa úspora vypnutím telesa (telesami) neprejaví v takej miere, ako by mohla.
Záver: Vykurovacie teleso meniť netreba, je potrebné nastaviť mu maximálny prietok podľa aktuálnych tepelných potreib (strát) danej miestnosti. To práve rieši projekt preregulovania sústavy po zateplení a aj samozrejme keď sa robí prvotné vyregulovanie.

Žiadne vyváženie stúpačiek ani vstupov do bytov toto nedokáže zabezpečiť, čiže čiastočne je sústava vyvážená, možno odstránilo nejaké poruchy, ale pri statickom vyvážení(stupačiek a vstupov do bytov) to platí len v zase teoretickom a nikdy v praxi nerealizovateľnom stave- všetky radiátory otvorené. Akonáhle sa individuálne mení otvorenie telies ja toto vyváženie na dve veci- .... .
Preto treba vyvažovať dynamicky, aby bola sústava stabilná , bezporuchová a vyvážená za každého jej stavu a umožňovala šetrenie nie len čiastočné, ale v plnej miere.

Ešte k tomu čerpadlu:
inteligentné čerpadlá sú samozrejme fajn a majú význam. Pri vyvažovaní a samotnej prevádzke je ale od nich požadovaná len jedna funkcia- stabilný diferenčný tlak pri rôznom prietoku. Bez toho, aby samovoľne čokoľvek menilo. Taktiež jeho snímače (z princípu ich umiestnenia) nedokážu postrehnúť malé zmeny diferenčného tlaku (najmä v rozsahu tlakov aké sa pri vyvažovaní používajú- okolo 10kPa) a preto vo väčšine prípadov sa za ne montujú aj regulátory diferenčného tlaku.
Naposledy upravil Tibor889 : 25.03.13 at 07:51
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tibor889 Pozri príspevok
Sito, vydedukoval si správne, dom je vežiak, všetky byty sú rovnaké okrem 2 na prízemí kde je vstupná chodba, všetky teda majú rohové miestnosti, na sever majú okná 3 a 4 a byty nad nimi.
Tibor, ďakujem. Ešte upresnenie. Sú nad bytom č. 1 byty č. 5,9,13,17,21,25,29,33,37? A tiež to isté v ostatných stĺpcoch, stúpačkách? A ktoré na prízemí sú tie menšie.

Poschodie Byty nad sebou
9 37 38 39 40
8 33 34 35 36
7 29 30 31 32
6 25 26 27 28
5 21 22 23 24
4 17 18 19 20
3 13 14 15 16
2 9 10 11 12
1 5 6 7 8
0 1 2 3 4
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Ano, sedí Ti to, menšie byty sú 1 a 2. V tabuľke sú aj polochy.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať