Zavrieť

Porady

Spotreba tepla - údaje

Údaje o spotrebe tepla v kWh/m2 počas roka v bytovom objekte.

K porovnaniu iste dobre poslúžia. Roky: 2008,2009,2010,2011...

Napríklad:
Rok 2011
činžiak v BB - Teplo na vykurovanie : Merná spotreba: 136,41 kWh/m2;
Jednotkový náklad : 8,41 Eur/m2 .


Jednoduchá tabuľka by bola mnohovravná .

ROK OBJEKT Spotreba tepla (kWh/m2) a (Eur/m2)
2011 činžiak v BB 136,41 8,41
2012 " " 131,55 7,93
2013 " " ?? ??
Usporiadat
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Nechce sa mi reagovať, pretože ak som čosi vyjadril obrazne, tak to bolo obrazne, ináč ako zo zištných dôvodov nakupovanie plynu od drahšie predajcu si vysvetliť neviem.
1 000 000 ty berieš v €, ja v Sk, isto si nemyslíš, že som predpokladal plat pre manželku 40 000€/mesiac.
Na milión korún zisku je potrebné predať (predražený plyn o 10%) 15 Sk m3=10kWh t.j. 1,5Sk/kWh. 10% je 0,15SK, teda ak na 1Sk je to 6,66KWh. Na zisk 1 000 000 sk je potrebné 6 666 666kWh čo je 666 666 m3 plynu.
6 666 666kWh je pri spotrebe tepla 100kW/m2(aj s TÚV) rok a 66,6m2 priemerný byt je 1 000 bytov, teda nejakých 30 bytových domov. V € je to krát 30.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

dariusr Pozri príspevok
Neviem, čo sa pýtaš

Teplá voda má zákonom obmedzenie teploty na kohútiku hore aj dole.

Takže u technikov nespomínaj 65 stupňov , ak ide o TUV

Na normálne kúpanie máva voda tak 25 až 35 (kto je mimo, je už extrémista)
takže dodávať majú do 45 = pokiaľ je normálna obehovka, musíš na kúpanie pripustiť aj studenú

trojcesťák v kotolni nečakal na tvoj nápad
Veď to ma mrzí, keď je teplá voda len vlažná. A vôbec Studenou vodou to riediť už nemôžem .

Ten zákon o TúV určuje škálu? ( napríklad: min/max)
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Posúvam...

gutan52 Pozri príspevok
"

Tibor tu dobre píše .

Poprosím o malý nákres tejto Múdrosti. Ďakujem
Chcel som tu určitý nákres od Tibora.
už som to pýtal predtým, ale ten náčrt som ešte nevidel,,,
Naposledy upravil gutan52 : 05.04.13 at 01:36 Dôvod: už mi to nemyslí - idem spať!!!
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
VYHLÁŠKA
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
§ 3
Teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste
Dodávateľ teplej úžitkovej vody zabezpečí teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste v takej výške, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa dosiahla najmenej 45 o C a najviac 55 o C pri dodržaní podmienok podľa osobitného predpisu.2)




Priemerná ročná spotreba teplej vody na Slovensku je v súčasnosti 14 m³ na osobu. Na ohrev a distribúciu tohto množstva dodanej teplej vody je potrebných 1 200 kWh (4,32 GJ) energie. Vyplýva to z analýz vykonávaných Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou. Pri priemernej cene tepla 21,82 €/GJ sú ročné náklady na teplú vodu na osobu v priemere 94,27 €,
orientačný priemer 1 m³ teplej vody = 85,7 kWh = 6,75 €.

Každé zohriatie vody nad potrebnú teplotu je plytvanie. V tomto prípade je to ale kvôli komfortu. ideálne by bolo mať vodu na sprchovanie v potrebnej teplote, bez potreby ju pred použitím schladzovať. Na fyzike otrepávaná veta: na ohriatie jedného gramu vody o jeden stupeň Celsia je jedena kalória.
Na ohriatie 1 m³ vody o jeden stupeň je potreba 4,1868 MJ (1,163 kWh). Ohrev vody z 15 °C na 55 °C t.j. o 40 °C.
Na ohriatie 1 m³ vody je potrebných 40 x 4,1868 = 167,472 MJ (46,52 kWh).
Ohrev vody z 15 °C na 45 °C t.j. o 30 °C
Na ohriatie 1 m³ vody je potrebných 30 x 4,1868 = 125,604 MJ (34,89 kWh).
Ohriatie na 45 °C je trištvrte nákladu oproti ohriatiu na 55 °C,
Samozrejme treba zapracovať straty cirkuláciou, účinnosť kotla. Na ohriatie vody na 55 °C je potrebných cca 5,5 m³ plynu, na 45 °C je potrebných cca 4,125 m³ plynu.
Guťan, kedže máte vlastnú kotolňu nižšia teplota vody znižuje vaše celkové náklady, ale znižuje aj pohodlie.

Predpokladajme, že vo všetkých štyroch bytoch potrebujú 100 litrov vody s teplotou 37 °C, ktorú si pripravia v miešacej batérii miešaním so studenou vodou s teplotou 10 °C:
100 litrov x 37 °C = 60 litrov x 55 °C + 40 litrov x 10 °C
100 litrov x 37 °C = 77 litrov x 45 °C + 13 litrov x 10 °C
100 litrov x 37 °C = 90 litrov x 40 °C + 10 litrov x 10 °C
100 litrov x 37 °C = 100 litrov x 37 °C+ odpúšťanie chladnejšej vody

Na prípravu 100 litrov vody spotreboval prvý odberateľ 60 litrov vody s teplotou 55 °C. Druhý odberateľ o 17 litrov = 29 % viac. Tretí odberateľ spotreboval o 30 litrov = 50 % viac. Všetci títo odberatelia majú na výtoku pocitovo prijateľnú teplotu vody a sú teda s teplotou TÚVspokojní, a to napriek tomu, že na dosiahnutie rovnakej kvality spotrebujú až do 50 % viac, ako odberateľ v prvom byte. Výraznejšiu nespokojnosť prejavuje až štvrtý odberateľ: nemá čo miešať a ak nemusí odpúšťať vychladnutú vodu, za 100 litrov 37 °C vody zaplatíminimálne o 67 % viac ako spotrebiteľ v prvom byte. Ak musí odpúšťať ďalšie desiatky litrov chladnejšej vody – je to odpad, ktorý tečie cez vodomer teplej vody!
Naposledy upravil nunenko : 08.04.13 at 09:01
0 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Ale pri vyššej teplote TV je oveľa väčšia strata tepla na rozvodoch pri cirkulácii + väčšie množstvo tepla na ohrev a preto je teplá voda drahšia. Ideálny je nejaký stred, nám sa pri tej realizácii tepelného čerpadla javí ako optimum (nielen z dôvodu tepelného čerpadla) 45 °C. Samozrejme sme im aj vyregulovali rozvod TV. Doteraz sa nikto na nízku teplotu TV nesťažoval.
1 0
Tibor889 Tibor889

Tibor889 je offline (nepripojený) Tibor889

Tibor Mičo
Gutan52, neviem nájsť ten príspevok, čoho sa to týka, daj prosím číslo.
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Ale pri vyššej teplote TV je oveľa väčšia strata tepla na rozvodoch pri cirkulácii + väčšie množstvo tepla na ohrev a preto je teplá voda drahšia.
ale cez vykurovaciu sezónu sú tieto tepelné straty vlastne z pohľadu vykurovania pri rozpočítaní nákladov ÚK nezohľadnené tepelné zisky. Tých viac ako dvesto dní vykurovacej sezóny za rok v guťanovom prípade (DK) tento stratený tepelný zisk (rozdiel medzi skutočným množstvom tepla a vypočítaného podľa fyz. zákonov) zaplatia spotrebitelia 90% podľa nameraného množstva, hoci to nezodpovedá tepelným (skutočným) stratám.
Realita jednej DK: teplo na ohrev 596 vody 48 120kWh. Táto voda bola ohrievaná presne na 45°C, z 12°C, ťo je zhruba 40kWh/m³. skutočná spotreba tepla bola zaokruhlene 80kWh/m³.
24 060kWh boli tepelné straty, a cez vykurovaciu sezónu (ak keď najpodstatnejší čas je zrejme v časr keď sa ešte, už nekuri) je to cca polovica = 12 000kWh.
Defacto časť nákladu na vykurovanie je platená cez spotrebu teplej vody, v tomto prípade je to skoro 10% všetkého výrobcom dodaného tepla.
Naposledy upravil nunenko : 05.04.13 at 10:17
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Večne, živý je tu, ako Lenin. Ale taký nick tu asi ešte nemal, či?
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

nunenko Pozri príspevok
VYHLÁŠKA
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
§ 3
Teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste
Dodávateľ teplej úžitkovej vody zabezpečí teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste v takej výške, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa dosiahla najmenej 45 o C a najviac 55 o C pri dodržaní podmienok podľa osobitného predpisu.2)





Priemerná ročná spotreba teplej vody na Slovensku je v súčasnosti 14 m³ na osobu.

Guťan, kedže máte vlastnú kotolňu nižšia teplota vody znižuje vaše celkové náklady, no zvyšuje moje náklady na TúV , lebo tečie len cez môj merač TúV a predsa nieje dosť teplá. a znižuje aj pohodlie.

Predpokladajme, že vo všetkých štyroch bytoch potrebujú 100 litrov vody s teplotou 37 °C, ktorú si pripravia v miešacej batérii miešaním so studenou vodou s teplotou 10 °C:
100 litrov x 37 °C = 60 litrov x 55 °C + 40 litrov x 10 °C
100 litrov x 37 °C = 77 litrov x 45 °C + 13 litrov x 10 °C
100 litrov x 37 °C = 90 litrov x 40 °C + 10 litrov x 10 °C
100 litrov x 37 °C = 100 litrov x 37 °C+ odpúšťanie chladnejšej vody

Na prípravu 100 litrov vody spotreboval prvý odberateľ 60 litrov vody s teplotou 55 °C. Druhý odberateľ o 17 litrov = 29 % viac. Tretí odberateľ spotreboval o 30 litrov = 50 % viac. Všetci títo odberatelia majú na výtoku pocitovo prijateľnú teplotu vody a sú teda s teplotou TÚVspokojní, a to napriek tomu, že na dosiahnutie rovnakej kvality spotrebujú až do 50 % viac, ako odberateľ v prvom byte. Výraznejšiu nespokojnosť prejavuje až štvrtý odberateľ: nemá čo miešať a ak nemusí odpúšťať vychladnutú vodu, za 100 litrov 37 °C vody zaplatíminimálne o 67 % viac ako spotrebiteľ v prvom byte. Ak musí odpúšťať ďalšie desiatky litrov chladnejšej vody – je to odpad, ktorý tečie cez vodomer teplej vody!

Dobre píšeš. Tomuto rozumiem. Len "háčik" je na mojom bytovom merači na TúV. Vyčíslené jedno sprchovanie, či okúpanie je za 40,-Sk /namiesto 20,-Sk = keď bola voda teplejšia. /.
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Ja tu pridam moje čísla.

novostavba - Pezinok, B-energetický certifikát, tehla zateplená....
z toho 1/2 roka tam ešte nebývala 1/2 domu.
120,16 KWh/m2 ( UK z toho 102,14 a TUV 18,02)
cena 7,03 €/m2
(cena za m3 TUV = 12€/m3 )

"Kde udělali soudruzi z NDR chybu?"

Máme len oči pre plač...
1 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

Tibor889 Pozri príspevok
To prišlo EU parlamentu s prázdnou peňaženkou :-)
A preto píšem že zákon je ten posladný dôvod- každý by mal šetriť vo vlastnom záujme. Ďalší dôvod investovať je že v žiadnej banke nezískaš za tri roky svoj vklad a naďalej stále opakovane. Vyregulovanie s PRVN je stále najlepšou investíciou na trhu vôbec.

A práve to, že nemáš regulátor diferenčného tlaku ale prostý prepúšťací ventil a ešte aj za meračom tepla je ten najväčší prúser, ktorý môžeš v dome mať. To svedčí o všetkom. Asi si ten text nečítal, tak Ti to teda polopate napíšem:

- Zásobované domy sú niekedy (konkurenčnými firmami) osadené termostatickými ventilmi, prevažne s reguláciou diferenčného tlaku prepúšťaním, avšak v niektorých objektoch môže byť inštalovaná regulácia diferenčného tlaku škrtením.
- Obidva spôsoby regulácie diferenčného tlaku sú protibežné, svojimi vlastnosťami a účinkami pôsobia proti sebe.
- Regulácia diferenčného tlaku prepúšťaním je technicky nespoľahlivá. Teoreticky môže fungovať za nasledovných podmienok:
a- Hydraulické vyváženie vnútorných vykurovacích sústav vo všetkých objektoch realizované podľa spoločného projektu, predovšetkým s dostatočnou kapacitou prepúšťania v každom objekte
b- v žiadnom z objektov spoločnej rozvodnej sústavy nesmie byť použitá regulácia diferenčného tlaku škrtením
c- Čerpadlá v tepelnom zdroji musia zodpovedať požiadavkám jednotného projektu

Ak uvedené podmienky splnené nie sú, dochádza k ovplyvňovaniu schopnosti prepúšťacieho regulátora v jednom objekte zmenami vo vykurovacích sústavách v iných, cudzích objektoch alebo zmenami v zariadeniach dodávateľa tepla.

- Uvedené podmienky v okruhu tepelného zdroja nikdy neboli splnené a je málo pravdepodobné, že by v budúcnosti mohli byť splnené. Znamenalo by to náklady zo strany všetkých odberateľov tepla, aj zo strany dodávateľa tepla. Dosiahnuť takúto dohodu je problém.
- Nespoľahlivá, nefunkčná či nedostatočná regulácia diferenčného tlaku spôsobuje funkčné problémy vo vnútorných vykurovacích sústavách a to:
a- Hlučnosť vykurovacej sústavy
b- Obmedzenie alebo strata regulačných schopností termostatických ventilov

Dodávateľ tepla je zo strany odberateľov nútený zaoberať sa uvedenými problémami, bez ohľadu na to, či je ich príčina v spôsobe prevádzky zariadení dodávateľa tepla, alebo v objektoch.


- Regulácia diferenčného tlaku prepúšťaním je pre dodávateľa tepla nevýhodná z viacerých dôvodov:
  • zvyšovanie teploty spiatočky
  • zvyšovanie tepelných strát na rozvodoch dodávateľa tepla
  • znižovanie účinnosti výroby tepla
  • nadmerná čerpacia práca, vysoké prietoky bez ohľadu na hodnotu odberu tepla, nemožnosť úspor elektrickej energie, zbytočnosť použitia elektronicky riadených čerpadiel alebo frekvenčných meničov

- Regulácia diferenčného tlaku škrtením je technicky podstatne spoľahlivejšia.
  • Reguluje diferenčný tlak v objekte na nastavenej úrovni, nezávisle od zmien v iných objektoch alebo v zariadeniach dodávateľa tepla
  • Znižuje teplotu spiatočky
  • Znižuje tepelné straty na rozvodoch dodávateľa tepla
  • Zvyšuje prenosovú kapacitu rozvodnej sústavy, znižuje tlakové straty
  • V spolupráci s elektronickými čerpadlami alebo frekvenčnými meničmi výrazne znižuje čerpaciu prácu a spotrebu elektrickej energie
  • Zvyšuje účinnosť zdroja tepla, vytvára podmienky pre racionálne použitie kondenzačnej techniky alebo obnoviteľných zdrojov tepla


Je potrebné si uvedomiť, že aj všetky tieto prípadné zvýšené náklady na prevádzku zdrojov tepla máte ako odberatelia započítané do ceny tepla. Z uvedených dôvodov odporúčame v rámci hydraulického vyváženia riešiť reguláciu diferenčného tlaku inštalovaním škrtiacich regulátorov diferenčného tlaku na pätách objektov.

Ak je prepúšťací ventil namontovaný za meračom tepla, zdvíha teplotu spiatočky v niektorých stavoch sústavy až dosiahne rozdiel teplôt medzi prívodom a spiatočkou blízky alebo menší ako 3 stupne a vtedy merač meria nesprávne, zväčša väčšie hodnoty.

Tibor 889 = je to pod č. príspevku 208. Pozri si to a skús nakresliť aspoň zhruba to správne rozmiestnenie v kotolni, či?...
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

heja3 Pozri príspevok
Ja tu pridam moje čísla.

novostavba - Pezinok, B-energetický certifikát, tehla zateplená....
z toho 1/2 roka tam ešte nebývala 1/2 domu.
120,16 KWh/m2 ( UK z toho 102,14 a TUV 18,02)
cena 7,03 €/m2
(cena za m3 TUV = 12€/m3 )

"Kde udělali soudruzi z NDR chybu?"

Máme len oči pre plač...
/rekordéri/
Teplá voda je u Vás drahá / len na ohrev 36hal/1liter a k tomu ešte +9hal za vodu = 45 hal/liter TúV / /rekordéri

Aj kúrenie drahé. Ak tam býva len 1/2 nájomcov, či vlastníkov, potom asi tú drudú polovicu platia tiež ... /Môj názor/
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

sito Pozri príspevok
Večne, živý je tu, ako Lenin. Ale taký nick tu asi ešte nemal, či?
ale , snaží sa ...
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Dobre píšeš. Tomuto rozumiem. Len "háčik" je na mojom bytovom merači na TúV. Vyčíslené jedno sprchovanie, či okúpanie je za 40,-Sk /namiesto 20,-Sk = keď bola voda teplejšia. /.
Pravdu máš, ak má každý inú teplotu vody. Ak je raz je teplá inokedy len vlažná, ale pre všetkých taj sa ten rozdiel rozloží pomerne rovnomerne, ale ak niekto má vždy letnú iný vždy horúcu, je to riadny rozdiel.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

gutan52 Pozri príspevok
Dobre píšeš. Tomuto rozumiem. Len "háčik" je na mojom bytovom merači na TúV. Vyčíslené jedno sprchovanie, či okúpanie je za 40,-Sk /namiesto 20,-Sk = keď bola voda teplejšia. /.
Gutan, ako môžeš napísať takú KRAVINU, na mojom bytovom merači na TúV. Si si istý, že je tvoj? A prečo ti ho niekto zaplomboval, aby si nemohol manipulovať so svojím majetkom? Nemerá, monitoruje tvoj podiel na spotrebe domu a nie podľa spotreby sa ti napočíta podiel z nákladov domu? To fakt si myslíš, že je tvoj? To je prvé!

A druhé? Že beriete vodu na výrobu teplej vody od dodávateľa vody, pitnej a studenej? Však máte svoju kotolňu. Čím tu vodu ohrievate, že sa s nej stáva užitková voda, teplá?

40 + 20 : 2 = 30 Ø
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Pôvodca textu príspevku: heja3Ja tu pridam moje čísla.

novostavba - Pezinok, B-energetický certifikát, tehla zateplená....
z toho 1/2 roka tam ešte nebývala 1/2 domu.
120,16 KWh/m2 ( UK z toho 102,14 a TUV 18,02)
cena 7,03 €/m2
(cena za m3 TUV = 12€/m3 )

"Kde udělali soudruzi z NDR chybu?"


Máme len oči pre plač...
objasni nám čia je kotolňa. koľko m2 má dom, čo je napísané na EŠ (pod obrázkom koľko m2), koľko ste spotrebovali tepla celkom, koľko vody ste ohriali a minuli koľko tepla bolo na to potrebné.
Záhadu potom odhalíme, oči pre plač môže mať aj niekto iný.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

sito Pozri príspevok
Gutan, ako môžeš napísať takú KRAVINU, na mojom bytovom merači na TúV. Si si istý, že je tvoj? A prečo ti ho niekto zaplomboval, aby si nemohol manipulovať so svojím majetkom? Nemerá, monitoruje tvoj podiel na spotrebe domu a nie podľa spotreby sa ti napočíta podiel z nákladov domu? To fakt si myslíš, že je tvoj? To je prvé!

A druhé? Že beriete vodu na výrobu teplej vody od dodávateľa vody, pitnej a studenej? Však máte svoju kotolňu. Čím tu vodu ohrievate, že sa s nej stáva užitková voda, teplá?

40 + 20 : 2 = 30 Ø

Sitko, čo je moje? No, nič! Obecné hodnoty či konkrétne...

Nunenko má pravdu pri používaní teplej vody. Ak sa netrafíš, a kúpeš sa v čudnom čase , tak veru na to poriadne doplatíš v našom baráku.
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

sito Pozri príspevok
Gutan, ako môžeš napísať takú ...

VYHLÁŠKA
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla
§ 3
Teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste
Dodávateľ teplej úžitkovej vody zabezpečí teplotu teplej úžitkovej vody na odbernom mieste v takej výške, aby teplota teplej úžitkovej vody na výtoku u konečného spotrebiteľa dosiahla najmenej 45 o C a najviac 55 o C pri dodržaní podmienok podľa osobitného predpisu.

Však máte svoju kotolňu. Čím tu vodu ohrievate, že sa s nej stáva užitková voda, teplá?

40 + 20 : 2 = 30 Ø
nie 50 ?


v príspevku č. 305 to Nunenko rozpísal obšírne ...

U nás nieje TúV rovnaká počas 168 hodín v týždni!
Isté nepísané pravidlá /režim/ platia, ale dáky rozpis k tomu chýba. Treba si to domyslieť...
0 0
gutan52 gutan52

gutan52 je offline (nepripojený) gutan52

sito Pozri príspevok
nunenko, aký pomer by si navrhol, aby vlastníkov bytov motivoval znížiť spotrebu tepla v dome, bytoch? Jasné že nie za rok 2012. S tým už nič nenarobia, ale aby v ďalších rokoch boli namerané jednotky v čo najmenších rozdieloch medzi bytmi však sú všetky skoro rovnaké, až na dva. A dvadsaťštyri je nevýhodnejších oproti osemnástim na južne stene medzi bytmi na prízemím a bytmi pod strechou. Hm ...

Takto to bude vo všetkom. Spravodlivo a presne nedosiahneš. Len približne. No, keď berieme celý rok do úvahy , potom sa to ukolíše k skoro dobrému výsledku.

Preto nieje dobré byť veľmi premudrovaným. Aj to ide do času i do nervov...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

gutan52 Pozri príspevok
Sitko, čo je moje? No, nič! Obecné hodnoty či konkrétne...

Nunenko má pravdu pri používaní teplej vody. Ak sa netrafíš, a kúpeš sa v čudnom čase , tak veru na to poriadne doplatíš v našom baráku.
No, nie vždy má nunenko pravdu, ale to ako každy. No, v jednom má 111 % pravdu. ... čo je moje? Teda, čo je tvoje vo vašom bytovom dome. V prvom rade priestor miestnosti v tvojom byte, ktoré môžeš využívať na bývanie vo vašom spoločnom dome. V druhom rade sú to spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu a spoločné priestory domu.

Do svojho bytu, priestoru si môžeš dať čo chceš, a robiť si čo chceš, ale musí to byť v súlade so zákonom a domovým poriadkom. Ak nie, aj tvoje nemusí byť, tvoje!

Toto je v zákone:

Vlastník bytu v dome je povinný umožniť montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

Je niekde v zákone uvedené, že keď umožníš montáž automaticky sa stávaš vlastníkom tých meracích zariadení, ktoré sa využívajú v dome spoločne na spoločný účel, rozpočítanie spoločných nákladov domu? Nájdi, napíš!

Deň má dvadsať štyri hodín, ktoré z nich sú to tie čudné? V bytovom dome sa vždy vychádza, porovnáva skutočnosť s priemerom.

gutan52 Pozri príspevok
nie 50 ?


v príspevku č. 305 to Nunenko rozpísal obšírne ...

U nás nieje TúV rovnaká počas 168 hodín v týždni!
Isté nepísané pravidlá /režim/ platia, ale dáky rozpis k tomu chýba. Treba si to domyslieť...
Ja o voze, ty o koze. Aj tak sa hovorí, že?

gutan52 Pozri príspevok
Dobre píšeš. Tomuto rozumiem. Len "háčik" je na mojom bytovom merači na TúV. Vyčíslené jedno sprchovanie, či okúpanie je za 40,-Sk /namiesto 20,-Sk = keď bola voda teplejšia. /.
Tu predsa píšeš o peniazoch a prirovnávaš sprchovanie s okúpaním vo vani. A to môže byť priemer celkom iný ako 30 Sk. Je rozdiel sa namočiť pod sprchou a pol hodiny si vyspevovať bez vody, mydliť sa a potom zasa sprchou spláchnuť ako pol hodiny sa močiť vo vani 170 cm dlhej, a ak klesne teplota vody, a aj pocit tepelnej pohody tela a pripustí si ďalšiu vody, až preteká prepadom.

Potom o teplote dodávanej teplej vody 45 až 55 °C s priemerom 50 °C. Takže pravdu máme obaja, si myslím.

gutan52 Pozri príspevok
Takto to bude vo všetkom. Spravodlivo a presne nedosiahneš. Len približne. No, keď berieme celý rok do úvahy , potom sa to ukolíše k skoro dobrému výsledku.

Preto nieje dobré byť veľmi premudrovaným. Aj to ide do času i do nervov...
Máš pravdu, spravodlivo a presne to nedosiahneš, to nebude, to bude vo všetkom. Ale je možné dohodnúť si pravidlá, ktoré tiež nebudú vyhovovať všetkým, no všetci ich musia dodržiavať, ak súd nerozhodne inak. Šomranie je bezpredmetné.

Ahááá! To akože, niečo sa ti nezdá, ... hm ... na niečo prídeš, ... ahááá ... A vydáš sa za poznaním, prídeš pred dvere, ostaneš na ne hľadieť, ako teľa na nové, len preto, že je na nich číslo 13?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať