Zavrieť

Porady

Postup pri šetrení v domácnosti

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Ahojte, bohužiaľ moja budúca svokra spravila pár blbých rozhodnutí a žije sama vo veľkom rodinnom dome, ktorý nedokáže utiahnuť a tak musia jej dcéry platiť za ňu jej životný štýl. Na spektre som videl nejaké relácie o tom ako boli nejakí angličania zadlžený a prišiel chlapík, rozrátal si všetky výdaje, príjmy a na základe toho potom obmedzoval ako žiť a dostal ich do mierneho plusu. Toto isté by som ja chcel spraviť so svokrou, aby jej dlhy neboli na našich ramenách. Aký by ste zvolili postup? Na začiatok bude treba určite výpis z účtov potom všetky bločky, ktoré dostane po nákupoch, faktúry za mobily, elektrinu, plyn, TV, atď. Kde inde sa dá ešte ušetriť? A aký postup vlastne zvoliť, aby sme vedeli vypracovať nejaký plán podľa ktorého sa môže riadiť.

PS. samozrejme o predaji toho MEGA veľkého domu nechce ani počuť....
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dáša_ Pozri príspevok
Možno Dantess vytvor sieť internetových obchodov, umiestni u skorosvokry a ešte ju aj zamestná Jak sa to hovorí, zabije viac múch jednou ranou . Využije sa dom, svokra sa zamestná a nebude mať čas vymýšľať, bude mať nájom v "skororodine..."
...Dantess už funguje na internete ... podnikanie neprezradím ... ..nech sa sám bonzne ..

...ono niekedy je potrebných aj viac rán na tú muchu ....
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je teraz online Dáša_

buchač Pozri príspevok
...Dantess už funguje na internete ... podnikanie neprezradím ... ..nech sa sám bonzne ..

...ono niekedy je potrebných aj viac rán na tú muchu ....
no ve´d ja veľmi dobre viem, že takto funguje , preto sa aj moje myšlienky uberali týmto smerom
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Oliwa Pozri príspevok
Dnes je nedeľa, ktovie, možno sa Dantessovci chystajú k budúcej svokre riešiť jej finančnú krízu.
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Ahojte som rád, že sa táto téma takto rozvinula, snáď raz pomôže aj niekomu inému. K tomu čo písala Oliwa, že by som do toho nemal kecať... S priateľkou máme spoločný rozpočet na všetko. A ak z toho rozpočtu idú peniaze na žrádlo na psa, na svokrine mobily, na svokrine zuby (!!!), tak si myslím že mám čo k tomu povedať. Momentálne je situácia taká, že dom aj seba uživí, ale tak, že je na konci mesiaca na 0 a nič neušetrí. Vždy keď príde nejaká situácia (a tých v živote príde veľa) že treba niečo extra vyplatiť ako poistku na auto, očkovanie za psa a milión iných vecí, tak to platíme my. Naštastie ale súhlasila somnou aj priatelka aj druha dcera s manzelom, že túto situáciu treba riesit a tak v aprili ideme na to. Ak nebude chcieť zmeny, tak budem musieť byť zlý, ale čo by si robila ak by ti plakala, že nema čo jest a pritom má 2 mobily z ktorych posiela sms-ky do jojky... A ešte k tomu že doteraz žila sama. Mala manžela, ktory dobre zarabal a financie riadil on cely život, no on zomrel a zrazu musi svoj rozpočet zvladat sama.
0 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Korela nie. Bohužiaľ kúpila to presne za toľko koľko dostala a už nepočítala s inými výdavkami. Samozrejme tie sa vyšplhali ešte na cca. 10 000eur.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Ešte stále si nenapísal, či je zamestnaná, či je zdravá. Pre ženu je veľmi ťažké zvládnuť syndróm prázdneho hniezda. Nevieme odkedy je sama, veľký dom, psa potrebuje, a mobil tiež. Z môjho pohľadu to vôbec nemá jednoduché.
Keď ten dom kupovala, tak snáď s nejakou myšlienkou. Rovnako musela mať príčinu, prečo sa chcela z pôvodného bydliska odsťahovať.
V kríze sa dá však vždy uskromniť, pokiaľ to zdravie umožňuje. Má šťastie, že je ešte relatívne mladá. Môže začať nový život. Ktovie, či si to uvedomuje.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Dantess Pozri príspevok
Korela nie. Bohužiaľ kúpila to presne za toľko koľko dostala a už nepočítala s inými výdavkami. Samozrejme tie sa vyšplhali ešte na cca. 10 000eur.
Nikto z vás pri tom nebol? Neradila sa s vami? Peniaze sa kotúľajú, to je fakt.
Dáša_ mala dobré nápady. Jedine pokúsiť sa využiť plochy v dome. Vyhrievať čo najmenej priestoru.
Prosím ťa, aspoň ten dom pôsobí solídne?
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Sorry, ale tie svokrine zuby ma fakt pobavili...
Musím si aj ja raz takého "skorozaťka" nájsť, čo mi zuby zacvaká, ak bude treba...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Dantess Pozri príspevok
Ahojte som rád, že sa táto téma takto rozvinula, snáď raz pomôže aj niekomu inému. K tomu čo písala Oliwa, že by som do toho nemal kecať... S priateľkou máme spoločný rozpočet na všetko. A ak z toho rozpočtu idú peniaze na žrádlo na psa, na svokrine mobily, na svokrine zuby (!!!), tak si myslím že mám čo k tomu povedať. Momentálne je situácia taká, že dom aj seba uživí, ale tak, že je na konci mesiaca na 0 a nič neušetrí. Vždy keď príde nejaká situácia (a tých v živote príde veľa) že treba niečo extra vyplatiť ako poistku na auto, očkovanie za psa a milión iných vecí, tak to platíme my. Naštastie ale súhlasila somnou aj priatelka aj druha dcera s manzelom, že túto situáciu treba riesit a tak v aprili ideme na to. Ak nebude chcieť zmeny, tak budem musieť byť zlý, ale čo by si robila ak by ti plakala, že nema čo jest a pritom má 2 mobily z ktorych posiela sms-ky do jojky... A ešte k tomu že doteraz žila sama. Mala manžela, ktory dobre zarabal a financie riadil on cely život, no on zomrel a zrazu musi svoj rozpočet zvladat sama.
Dantess , ja takúto situáciu poznám ...prešielsom si tým , pekných pár rokov ...

Kto neprežil , nepochopí .....................tak sa zvykne vravievať a preto mi lezú na nervy príspevky poniektorých , lebo sú to v postate žvásty ...(nech sa urazí , kto len chce - mne je jedno ...)...

Moja svokra dala svojho času Fruňovi - chruňovi love a potom vyplakávala kade tade , že nemá pomaly na chlieb ...
Práčku , chladničku , mikrovlnu ....som jej dal a aj tak nebola spokojná ...
Ale na handry a parády ( ujoviny ) vždy po dôchodku tento rozfofrovala ...

Takže znova opakujem - utrum .... a čím skôr , tým lepšie ...
Keď má ešte nejaký príjem , tak fajn ... ale keď už bude iba na tom dôchodku závislá ???...šak o 50 % menej - okamžite ...
Lebo doteraz využíva a neskôr sa to môže zvrhnúť na to zneužívanie ...
Ďaľší level je už len to citové vydieranie ... a toto nechcite zažiť ...
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tak v tejto situácii treba veľmi tvrdé riešenie a čím skôr.Musí pochopiť,že sa treba postaviť na vlastné nohy.Doteraz podľa Tvojich slov bola prisatá na manželovi,teraz hľadá hostiteľa,ak to dcéry dovolia,tak ich bude vyžierať.Nedovoľte jej isť do pozície,že rozhodujete za nu.A svoje peniaze ktoré jej dáte si istite.Ak je taká ako vravíš,skôr alebo neskor príde niekto,kto sa o jej ekonomickú situáciu postará.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Teda ja neviem, ja ako rodič, by som nedokázal žiadať od detí, aby mi finančne pomáhali. Snáď len v krajnom prípade, keď by už fakt nebolo čo do hrnca.
Tá Tvoja skorosvokra je typický príklad človeka, ktorý nevie hospodáriť. Navyše s tým zaťažuje svoje deti, ktoré určite potrebujú peniaze na založenie a chod svojich rodín.
Čím skôr ju dostanete do obrazu, tým lepšie bude aj pre ňu. A možno si mladica nájde nejakého miestneho sponzora na svoje úlety.
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
BXLmiami Pozri príspevok
Tak v tejto situácii treba veľmi tvrdé riešenie a čím skôr.Musí pochopiť,že sa treba postaviť na vlastné nohy.Doteraz podľa Tvojich slov bola prisatá na manželovi,teraz hľadá hostiteľa,ak to dcéry dovolia,tak ich bude vyžierať.Nedovoľte jej isť do pozície,že rozhodujete za nu.A svoje peniaze ktoré jej dáte si istite.Ak je taká ako vravíš,skôr alebo neskor príde niekto,kto sa o jej ekonomickú situáciu postará.
Ako si majú istiť peniaze čo jej dajú? Však baba si kúpila nadmerný dom ešte bez záhrady a nedokončený. Lenže baba tu bude ešte dlho ( 30+ rokov ), takže aj dnes vložené peniaze do domu bude treba asi zadupľovať + ešte vznikne megaproblém ak príde na dôchodok a poklesnú jej príjmy. Tu predsa dobré riešenie pre Dantessa nejestvuje, teda aspoň také ktoré by mohol zrealizovať on sám.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Ferdosondo Pozri príspevok
Teda ja neviem, ja ako rodič, by som nedokázal žiadať od detí, aby mi finančne pomáhali. Snáď len v krajnom prípade, keď by už fakt nebolo čo do hrnca.
Tá Tvoja skorosvokra je typický príklad človeka, ktorý nevie hospodáriť. Navyše s tým zaťažuje svoje deti, ktoré určite potrebujú peniaze na založenie a chod svojich rodín.
Čím skôr ju dostanete do obrazu, tým lepšie bude aj pre ňu. A možno si mladica nájde nejakého miestneho sponzora na svoje úlety.
Možno práve preto predala byt, do ktorého sa nezmestili a v ktorom je nemožné realizovať viacgeneračné bývanie. Veď samostatné bývanie každej jednej z dcér, stojí cca 150 000 €.
To je spolu 300 000 € a na hypotéku treba splatiť aj 500 000 €.
--------------------------------------
Len to sa možno mladému z nejakých dôvodov nepáči a tak chce ísť radšej do hypotekátneho chomúta. Možno si neuvedomuje, že raz bude mať deti a že bude musieť riešiť to, čo teraz ešte riešiť nemusí.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88 Pozri príspevok
Možno práve preto predala byt, do ktorého sa nezmestili a v ktorom je nemožné realizovať viacgeneračné bývanie. Veď samostatné bývanie každej jednej z dcér, stojí cca 150 000 €.
To je spolu 300 000 € a na hypotéku treba splatiť aj 500 000 €.
--------------------------------------
Len to sa možno mladému z nejakých dôvodov nepáči a tak chce ísť radšej do hypotekátneho chomúta. Možno si neuvedomuje, že raz bude mať deti a že bude musieť riešiť to, čo teraz ešte riešiť nemusí.
Zasa mudruješ ... prečítaj všetko ...
Dcéry už majú vlastné bývanie ...
------------------------------------
Myslíš si , že len Ty si dokonalý a nik iný si svoje konanie nepremyslí ...???

Aha ...fakt .....česť výnimkám :
Dantessova budúca a moja bývala svokra .... ...
----------------------------------------------
...a tých 150 litrov vysolíš iba ak v Blave za tú králikáreň ....
Inde ešte nestratili ľudia rozum ...
Kto chce , nech platí ....
Takže nezavádzaj ....
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač Pozri príspevok
Dantess , ja takúto situáciu poznám ...prešielsom si tým , pekných pár rokov ...

Kto neprežil , nepochopí .....................tak sa zvykne vravievať a preto mi lezú na nervy príspevky poniektorých , lebo sú to v postate žvásty ...(nech sa urazí , kto len chce - mne je jedno ...)...

Moja svokra dala svojho času Fruňovi - chruňovi love a potom vyplakávala kade tade , že nemá pomaly na chlieb ...
Ďaľší level je už len to citové vydieranie ... a toto nechcite zažiť ...
Chápem tvoj neurotický postoj k viacgeneračnému spolužitiu. Musí to byť naozaj zlé, keď sa ruvete ako psi. To je fakt lepšie ísť od seba a žiť si každý vo svojej biede.
---------------------
ALE - treba si uvedomiť, ako si sa do tej situácie dostal, alebo kto ťa do tej situácie dostal.
Snáď nám nechceš nahovoriť, že si sa priženil do rodiny, kde sa žrali ako psi? Že si sa nepriženil s holou r....u a že si im tam vytváral väčší a komfortnejší, životný priestor. Že si im tam nepriviedol na svet zároveň aj capartov.
------------------------------
Mal by si si uvedomiť, že ty si im urobil zo života peklo. Nie svokra. Ty si bol ten, kto neuvážene vstúpil do ich domácnosti. Ty si ich postavil pred hotovú vec. Ty si ich vlastne citovo vydieral.
------------------------------
Vieš kde sa ľudia trhajú aj o ohlodanú kosť?
Kde sa trhajú, ako psi?
Tam kde je nejaký nedostatok. (Práve tam sa vyčíta ja ďalší rožok, nie len svetrík.) A ty tu chceš navodzovať dojem, že si im pomáhal a aj tak nebolo svokre nič dobré. (To akože stará a určite aj hlúpo kúpená mikrovlnka mala byť pomocou) Nedaj sa vysmiať.
-------------------------------
Sám si si navaril a sám si si to mal vyžrať. Namal si právo to dať vyžrať aj ostatným.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

BXLmiami Pozri príspevok
Tak v tejto situácii treba veľmi tvrdé riešenie a čím skôr.Musí pochopiť,že sa treba postaviť na vlastné nohy.Doteraz podľa Tvojich slov bola prisatá na manželovi,teraz hľadá hostiteľa,ak to dcéry dovolia,tak ich bude vyžierať.Nedovoľte jej isť do pozície,že rozhodujete za nu.A svoje peniaze ktoré jej dáte si istite.Ak je taká ako vravíš,skôr alebo neskor príde niekto,kto sa o jej ekonomickú situáciu postará.
Poznam osobne podobnu situaciu.
Manzelka nevedela hospodarit,tak zacal rodinne financie riesit manzel. Dlhe roky to klapalo, az pokym on nezomrel. Ta zena bola v koncoch. Hoci dostavala pekne peniaze kazdy mesiac,mala aj dobre platene zamestnanie,nikdy nevedela vyjst,po case z casu na cas zobrala nejaku pozicku,ked sa stala necakana udalost a potrebovala viac penazi. Ked deti dorastli,snazili sa pomahat,ale po par rokoch zistili, ze hadzu peniaze do "bezodnej jamy"..Nepomahalo dohovaranie,odsudzovanie od deti,snaha pomoct,skratka nic...

Tym som chcela len povedat, ze kazdy sa moze dostat do situacie,ked je rad, ze aj deti pomozu. Ale v prvom rade musi mat zaujem ten clovek,aby sa naucil si zadelit svoje peniaze a nie sa dlhodobo spoliehat na to, ze mu niekto pravidelne pomaha.
Lebo to potom ta pomoc straca ucinok,dlznik to berie ako samozrejmost,s tymi peniazmi pocita a samozrejme bezo zmyslu mina aj nadalej...
Skor asi pomoze to,urcit si pravidla pomoci,prip. ju po case stopnut,nech je dlznik prinuteny zmenit myslenie a svoje hospodarenie...
1 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Dantess Pozri príspevok
Ahojte som rád, že sa táto téma takto rozvinula, snáď raz pomôže aj niekomu inému. K tomu čo písala Oliwa, že by som do toho nemal kecať... S priateľkou máme spoločný rozpočet na všetko. A ak z toho rozpočtu idú peniaze na žrádlo na psa, na svokrine mobily, na svokrine zuby (!!!), tak si myslím že mám čo k tomu povedať. Momentálne je situácia taká, že dom aj seba uživí, ale tak, že je na konci mesiaca na 0 a nič neušetrí. Vždy keď príde nejaká situácia (a tých v živote príde veľa) že treba niečo extra vyplatiť ako poistku na auto, očkovanie za psa a milión iných vecí, tak to platíme my. Naštastie ale súhlasila somnou aj priatelka aj druha dcera s manzelom, že túto situáciu treba riesit a tak v aprili ideme na to. Ak nebude chcieť zmeny, tak budem musieť byť zlý, ale čo by si robila ak by ti plakala, že nema čo jest a pritom má 2 mobily z ktorych posiela sms-ky do jojky... A ešte k tomu že doteraz žila sama. Mala manžela, ktory dobre zarabal a financie riadil on cely život, no on zomrel a zrazu musi svoj rozpočet zvladat sama.
Dantess, zrejme si ma nečítal pozorne alebo si ma jednoducho nepochopil... Nevadí, no písala som Ti na základe životných skúseností. Viem, čo znamená bývať u svokry /aj keď sme na to neboli odkázaní, ale náhle ovdovela a bola o 20 rokov staršia ako tá Tvoja a veľmi sme tento krok zvažovali, vedomí si všetkých za a proti, a aj keď prevažovali mínusy, skúsili sme to, lebo nám jej bolo ľúto a vtedy ešte neexistoval internet ani Porada , kde by človek mohol konfrontovať objektívne svoje názory s inými /. Veľmi dobre viem, čo znamená investovať nemalé peniaze do de facto cudzej nehnuteľnosti, aj ako to vyzerá, ak chce prísť robiť "poriadky" niekto, koho do toho nič nie je. Ale zariaď sa, ako myslíš...

Predpodkladala som, že sa jedná aj o Tvoje financie /inak by Ťa to predsa neštvalo /, napriek tomu si myslím, že by bolo vhodnejšie, keby hovorcom Tvojich/Vašich názorov bola dcéra/dcéry, a nie Ty. Jednoducho preto, že od nich akýkoľvek návrh prijme skôr ako od Teba - a o to Vám predsa ide, nie?

No nechápem, na čo chcete čakať až do apríla. Teraz je totiž fakturačné obdobie, keď sa ukáže, ako pani hospodárila s energiami - príde vyúčtovanie za vodu, elektrinu, plyn... Ak dom kupovala vlani, tak zrejme ani netuší, čo za čísla to budú... Tak aby ste neboli všetci nemilo prekvapení. Preto by bolo treba dať hlavy dokopy čím skôr a nie stratiť celý ďalší mesiac. Inak tiež by bolo lepšie bývalo, keby sa takto radili pred kúpou domu...
A niečo o jej hospodárení a prioritách svedčí aj to, že dala prednosť novej fasáde pred zobytnením neobývateľných miestností, ale tak, proti gustu žiadny dišputát... A ten druhý mobil by mohla zrušiť, či...?

Mimochodom, bolo by zaujímavé, keby sem náhodou zablúdila aj pani "skorosvokra". Ak by si toto tu prečítala a našla sa v tejto téme, ktovie, čo by nám sem napísala...
Naposledy upravil Oliwa : 26.02.13 at 10:05
2 0
Dantess Dantess

Dantess je offline (nepripojený) Dantess

Mladý podnikateľ, ktorý sa ešte len učí ako to vo svete chodí ...viac
Oliwa o kúpe domu sa neradila s nikým z nás. Proste sa ona sama rozhodla a bolo rozhodnuté. Druhej dcére sa celý nápad veľmi nepáčil a celý čas to dávala najavo, ale proste bola ignorovaná. A preto až v apríli, lebo jej druhá dcéra s manželom sú v Anglicku a prídu sem v apríli na dovolenku. Samozrejme chcem, aby to iniciovali oni určite tam nebudem robiť rozum ja. Len tento človek je NEUVERITEĽNE tvrdohlavý. Má svoj názor a nikdy ho nezmení a je ako malé dieťa. Nejde mi ale o nejaké očierňovanie a naozaj sa nechcem v tejto téme uberať týmto smerom a jej vlastnosťami, každý je nejaký... No v každom prípade vieme kde sa dá niečo ušetriť, tak budem zvedavý ako to celé príjme. Určite sem napíšem
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Myslela som si, že za tým bude asi nejaká časová zaneprázdnenosť alebo fyzická neprítomnosť "účastníkov konania". Každopádne držím palce, aby raz z Teba bol ten najlepší zaťko na svete!
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Dantess Pozri príspevok
Oliwa o kúpe domu sa neradila s nikým z nás. Proste sa ona sama rozhodla a bolo rozhodnuté. Druhej dcére sa celý nápad veľmi nepáčil a celý čas to dávala najavo, ale proste bola ignorovaná. A preto až v apríli, lebo jej druhá dcéra s manželom sú v Anglicku a prídu sem v apríli na dovolenku. Samozrejme chcem, aby to iniciovali oni určite tam nebudem robiť rozum ja. Len tento človek je NEUVERITEĽNE tvrdohlavý. Má svoj názor a nikdy ho nezmení a je ako malé dieťa. Nejde mi ale o nejaké očierňovanie a naozaj sa nechcem v tejto téme uberať týmto smerom a jej vlastnosťami, každý je nejaký... No v každom prípade vieme kde sa dá niečo ušetriť, tak budem zvedavý ako to celé príjme. Určite sem napíšem
Tak tomu už nerozumiem vôbec. Druhej dcére sa to nepáčilo, dávala to najavo a bola ignorovaná ? A prečo jej teda dávala peniaze na niečo s čím nesúhlasila ?
To si predstavuješ tak, že v apríli zvoláte radu rodiny a priateľov a budete hlasovať o finančných príspevkoch a miestach kde by mala skorosvokra šetriť ? Však tak to nefunguje už pri 10-ročnom dieťati a Ty máš predstavu, že to bude platiť pre dospelú a životom ostrieľanú babu ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať