Zavrieť

Porady

Vyradenie auta z podnikania do osobného vlastníctva

SZČO v júli minulého roku vyradil auto z podnikania prepisom v TP do osobného vlastníctva.
Ako táto transakcia ovplyvní daňový základ pre DzP?
Auto ešte nebolo doodpisované. Môže si uplatniť odpis za rok 2005 v plnej výške?
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Mmartina
Takže z toho všetkého vyplýva, že pri preradení auta do osobného vlastníctva počas roka SZČO nemá nárok na ročný odpis.
A čo v prípade predaja - môže osoba-SZČO teoreticky (ale aj prakticky) predať auto osobe-súkromnej (teda sám sebe) za urč.cenu?
Áno nemá nárok na uplatnenie ročného odpisu za r.2005, pretože os.auto neevidoval vo svojom majetku k 31.12. Ani nezáleži na tom, že auto vyradil v priebehu roka a mal ho len pol roka v majetku, i ked by auto vyradil k 28.12., tak aj tak by nemal nárok na odpis. Ja by som doporučovala nechať os.auto v majetku firmy, aby neprišiel o ostávajúce odpisy a po doodpisovaní by som ho vyradila do osobného vlastníctva. Ak by ho predal ešte pred uplatnením celých odpisov, tak by si môhol uplatniť zostatkovú cenu auta podľa § 19 , ako už Tweety spomínala , ale zároveň by si musel zdaniť aj príjem za auto. Sám sebe ho predať nemôže, ved je vlastníkom, jedine že by ho predal dôverihodnej osobe napr.bratovi, sestre,.... Stále nechápem prečo si ho nechce nechať v majektu, ved predaj nespomínaš, likvidácia tiež nejde do úvahy tak potom je nato asi iný dôvod....hm
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Mmartina
Takže z toho všetkého vyplýva, že pri preradení auta do osobného vlastníctva počas roka SZČO nemá nárok na ročný odpis.
A čo v prípade predaja - môže osoba-SZČO teoreticky (ale aj prakticky) predať auto osobe-súkromnej (teda sám sebe) za urč.cenu?
SZČO nemôže sebe predať za určitú cenu nič. Jedná sa o tú istú osobu. Môže iba zaradiť auto alebo inú vec do podnikania, alebo ho z podnikania môže vyradiť.
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

Jeden dovod na skorsi prepis zo SZČo na "seba" vidim vtedy, ak podnikanie viazne , niet z coho odpisovat a chcem sa vyhnut cestnej dani. Inak to asi nema ziaden financny efekt. Ak bolo o aute uctovane , uz sa nemozu uctovat ani cest. nahrady, iba cena benzinu, pripadny predaj je i tak zdaneny....
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Ja som mala tento isty pripad, zivnostnik ukoncil zivnost pocas roka 2005 a auto preradil z podnikania do osobneho uzivania. Odpis v roku 2005 som si neuplatnila, ale k 31.12.2004 mi zostala ZC. Kedze auto v roku 2005 predal (podotykam, ze ako sukromna osoba), prijem z predaja bol §8 ods. 1 c) a k tomu adekvatny vydavok, teda ZC §8 ods. 5 c). Ak by bola predajna cena nizsia ako ZC, ide sa len do vysky prijmu!
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Vlastne spravil to, že pri zmene ŠPZ na "európsku" zároveň v technickom preukaze prepísali pri jeho mene IĆO na rodné číslo.
Musím pri tomto akte auto vyradiť z podnikania? Ide vlastne o prevod do osobného vlastníctva? Čo keby som ho nechala v podnikaní do konca roka, hoci v TP je rodné číslo?
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Napadajú ma tieto veci, lebo som zúfalá z toho že takto prišiel o 200 tis. zostatkovej ceny resp. odpisov ktoré si za rok 2005 mohol uplatniť!!!
Prosím diskutuje so mnou!!
Chcem spoznať čo najviac názorov ako z toho von!
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Mmartina
Napadajú ma tieto veci, lebo som zúfalá z toho že takto prišiel o 200 tis. zostatkovej ceny resp. odpisov ktoré si za rok 2005 mohol uplatniť!!!
Prosím diskutuje so mnou!!
Chcem spoznať čo najviac názorov ako z toho von!
Ja si nemyslím, že zmena IČ na rč v TP je dôvod na vyradenie auta z firmy. Tak ako pri kúpe nového auta nie je podmienkou do TP dávať IČO. Dokladom o vyradení z majetku je zápis v karte DM, že auto vyradzuje do os. užívania k datumu ... atď. Ak ho vyradí pred 31.12. nárok na odpis nemá. Ale toto sú len kozmetické úpravy, ktoré sa dajú ľahko riešiť=upraviť. Asi tolko
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Asi som to trochu pokazila tým, že som v oblasti cestnej dane poslada na DÚ oznámenie o zmene ŠPZ a vyradení auta z evidencie.
Alebo sa mám tváriť, že "sme to tak nemysleli?" a vyradím ho na karte majetku až v roku 2006 aby som malal nárok na opis za rok 2005?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Mmartina
Asi som to trochu pokazila tým, že som v oblasti cestnej dane poslada na DÚ oznámenie o zmene ŠPZ a vyradení auta z evidencie.
Alebo sa mám tváriť, že "sme to tak nemysleli?" a vyradím ho na karte majetku až v roku 2006 aby som malal nárok na opis za rok 2005?
Ak šiel list na DU že sa auto vyradzuje, tak to moc dobré nie je. Ale ja by som na DU šiel a spýtal sa, čo s tým, pretože sa auto používa ďalej vo firme. Iné ti neostáva. Dúfam že si nepýtala aj zbytok CD aby vrátili. Ak ano, tak len osobne so správkyňou na DU to doriešiť, proste že sa auto naďalej používa. Ako to máte riešiť. Až by dali pokutu 2000 aj tak sa ti to oplatí.
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Manual
Ja si nemyslím, že zmena IČ na rč v TP je dôvod na vyradenie auta z firmy. Tak ako pri kúpe nového auta nie je podmienkou do TP dávať IČO. Dokladom o vyradení z majetku je zápis v karte DM, že auto vyradzuje do os. užívania k datumu ... atď. Ak ho vyradí pred 31.12. nárok na odpis nemá. Ale toto sú len kozmetické úpravy, ktoré sa dajú ľahko riešiť=upraviť. Asi tolko
Takže pri obstaraní auta vkladom podnikateľa do podnikania nedochádza k zmene v TP auta?
Takže zmena v TP z IČO na RČ nie je podkladom na vyradenie auta z podnikania - vlastne nie je podstatné čo je v TP, dôležitý je akt rozhodnutia o vyradení a záznam na karte?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Mmartina
Takže pri obstaraní auta vkladom podnikateľa do podnikania nedochádza k zmene v TP auta?
Takže zmena v TP z IČO na RČ nie je podkladom na vyradenie auta z podnikania - vlastne nie je podstatné čo je v TP, dôležitý je akt rozhodnutia o vyradení a záznam na karte?
Ano.................
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

To by mohlo byť riešenie....
Ďakujem.
Súhlasíte s nami aj ostatní???
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Mmartina
Takže pri obstaraní auta vkladom podnikateľa do podnikania nedochádza k zmene v TP auta?
Takže zmena v TP z IČO na RČ nie je podkladom na vyradenie auta z podnikania - vlastne nie je podstatné čo je v TP, dôležitý je akt rozhodnutia o vyradení a záznam na karte?
Samozrejme ak je menená ŠPZ za novú treba to na DU ohlásiť
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

To sa predpokladám týka dane z mot.vozidiel.
0 0
marula marula

marula je offline (nepripojený) marula

ekonóm
Trochu v rámci témy: Má niekto skúsenosť, ak je to s účtovaním cestovných náhrad (6,20) ak auto vyradím ale občas používam i na účely podnikania (cestná daň je vyplatená). Podobnú dilému mám i v prípade, ak auto na lízing dosplácam, vyradím z majetku a potom ešte používam na účely podnikania. Je niekde v zákone ošetrené, že u vlastného automobilu (FO), ktorý predtým slúžil na účely podnikania si nemôžem uplatniť náhradu 6,20, ale len spotrebu PHM?
A k Mmartinmi vyjadreniu: tiež si myslím, že vyradenie nie je likvidácia, keď niečo zlikvidujem, tak to už neexistuje (zošrotujem, dám do zberu... a mám o tom doklad). Vyradenie majetku je vlastne vyradenie z evidencie, majetok ešte existuje a môžu sa na jeho ďalšie použitie vzťahovať ďalšie predpisy. Ako napríklad to, že 5 rokov po vyradení podlieha pri predaji dodaneniu.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V zmysle § 19 ods.2 písm.e/ ZoDP je daňovým výdavkov náhrada za spotrebované PHL a základná náhrada za každý km jazdy (6,20 Sk/km). Musí ísť o vlastné osobné motorové vozidlo. Platí to aj pre MV, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku. Toto ustanovenie platí od 1.11.2004.
0 0
trevize trevize

trevize je offline (nepripojený) trevize

Ahoj, nechcem zakladat novy topic tak to napisem sem.
Matka je SZCO a ma v majetku firmy auto. auto je uz odpisane. chceli by sme to auto previest na mna (som taktiez szco) aby som si mohol odpisovat pausalne naklady. aky by mal byt postup?
je mozne aby prepisala auto z firmy na seba ako sukromnu osobu a nasledne mi to auto ako sukromnej osobe darovala? alebo je treba spisat kupnu zmluvu medzi mnou ako sukromnou osobou a jej firmou o predaji auta za realnu trhovu sumu (tomu by som sa rad vyhol)?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

trevize
Ahoj, nechcem zakladat novy topic tak to napisem sem.
Matka je SZCO a ma v majetku firmy auto. auto je uz odpisane. chceli by sme to auto previest na mna (som taktiez szco) aby som si mohol odpisovat pausalne naklady. aky by mal byt postup?
je mozne aby prepisala auto z firmy na seba ako sukromnu osobu a nasledne mi to auto ako sukromnej osobe darovala? alebo je treba spisat kupnu zmluvu medzi mnou ako sukromnou osobou a jej firmou o predaji auta za realnu trhovu sumu (tomu by som sa rad vyhol)?
Toto zaujíma aj mňa. Nikto nič?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
1)
Darovanie už nie je predmetom dane a to podľa § 3 ods.2 zákon o dani z príjmu, ale jeho príjem z darovanej věci už je príjmom zdaniteľným. Matka - szčo môže na základe darov.zmluvy darovať synovi –szčo os.automobil. Daňový dopad to nebude mať žiadny. Ak by syn začal darovaný majetok prenajímať a plynuli by mu z tohoto príjmy, tak tieto príjmy už sú zdaniteľné.
Na odpisy by už však nárok nemal, auto už je plne odpísané, mal by nárok na opravy, PHm,...

2)
Druhá možnosť je aj , ak by matka nechcela darovať auto:
Matka môže tento už odpísaný osob.automobil preradiť z majetku firmy do osob.užívania a môže začať prenajímať os.automobil , ako súkromná osoba. Daňový dopad:
-ak matka kúpila auto spolu aj s manželom ( išlo by o BSM-bezpod.spoluvlast.manželov ) a nasledne ho zaradila do majetku firmy a po době ho zasa vyradila z majetku firmy, tak príjem z prenájmu na základe nájomnej zmluvy so synom by bol do výšky 5 nás.život.minima za r.2006 oslob. od dane z príjmu. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov by sa takýto príjem môhol navýšiť o dvojnásobok život.minima , tento príjem by sa delil na polovicu, alebo ako by sa manželia dohodli. Príjem by bol tiež oslob.od dane z príjmu, ak by príjem presiahol sumu 5 násob.život.minima, tak od celkového príjmu by sa odpočítal 5 násob.živ.minima.Zdanit.príjmom by bol už iba rozdiel a výdavky by sa odpočítali od vypočítaného podielu.

Treba sa rozhodnuť čo je pre koho výhodnejšie....
0 0
zelik zelik

zelik je offline (nepripojený) zelik

Ja planujem prerušiť živnosť k 30.06.2006. Mam v podnikani automobil. To si tiež nemôžem uplatniť odpisy, lebo som prerušila živnosť? /ale v evidencii ho predsa stále mám....aj ked nepodnikám/.rada by som si uplatnila odpisy za pol roka. Čo mám robiť?

Ešte ma napadlo, že si dám auto akože spätne od januára preradiť do osobného užívania, takže si za tých prvých 6 mesiacov uplatniť paušálne náhrady za ubehnuté kilometre. Uvažujem správne?

Mám v prípade prerušenia živnosti nárok na vrátenie cestnej dane za zvyšných 6 mesiacov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať