Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov - daňové priznanie

Potrebovala by som vysvetliť ako je to s daňovou povinnosťou pre spoločenstvo vlastníkov ktoré prenajíma nebytové priestory, ale dosahuje zisk menší ako 300 000Sk. Bývalá predsedníčka spoločenstva po zaregistrovaní spoločenstva automaticky zaregistrovala SVB na daňový úrad. Firma ktorá pre nás robí správu, inak veľmi problematicky a nekvalitne, tvrdí že treba podať daňové priznanie, lebo máme DIČo. Daňové si pochopiteľne fakturuje zvlášť, aj keď podľa mňa je to v zmluve. Ovšem je tam že má "zabezpečiť" prípadné daňové priznanie, čo pre nich znamená zadať účtovníčke a dať si zvlášť zaplatiť. Dopredu ďakujem, už raz ste mi dosť pomohli. Dokonca začínam mať pocit, že naozaj je lepšie spravovať to sama, ako všetko zisťovať, obehať a potom ísť zaplatiť "správcu". Alena
Usporiadat
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Erika, nesúhlasím s tým, že SVB je občianskym združením. Spoločenstvo vlastníkov bytov je právnická osoba, založená podľa zákona 182/1993. Viď § 7.

V žiadnom prípade nejde o občianske združenie, ktoré vzniká registráciou na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky, ktoré aj vedie evidenciu občianskych združení - zákon 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení n.p.
0 0
ahhmara ahhmara

ahhmara je offline (nepripojený) ahhmara

Ahoj. No ja robím účtovníctvo pre SVB na bytovom podniku... Spravujem ich 9 a vediem vo všetkých podvojné účtovníctvo, keďže kolegyňa predomnou začala s podvojným tak som to nechala tak a nemenila som. Moje SVB nedosahujú žiadny príjem alebo len príjem z prenájmu z NP a z toho odvádzajú zrážkovú daň. Do 31.3.08 som nepodávala daňové priznanie len prílohy: výkaz, súvahu a poznámky. Konzultovala som s riaditeľkou daňového úradu a ona mi povedala, že len toto mám predložiť. Tak len to som predložila
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Zachytil som v minulých dňoch túto informáciu :

Od 1. 1. 2009 sa stáva platiteľom DPH každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá za posledných 12 kalendárnych mesiacov presiahne obrat 35 000 EUR (1 054 410 Sk). Do 31. 12. 2008 bola táto hranica vo výške 1,5 milióna Sk.
Podľa tejto novej hranice sa budú posudzovať aj mesiace v roku 2008. Ak sa teda vo februári 2009 pozriete na tržby za predošlých 12 kalendárnych mesiacov a zistíte, že po ich prepočte na eurá presiahli obrat 35 000 EUR, do 20. 2. 2009 sa musíte zaregistrovať ako platiteľ DPH.


Čo je na tom pravdy a čo z toho vyplýva pre spoločenstvá?

Myslím, že mnohé zo spoločenstiev mohli hranicu 35.000 € za rok bez problémov prekročiť - najmä ak financovali nejakú významnejšiu obnovu domu. Termín 20.2.2009 je blízko.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Kde si to zachytil? Jedná sa o "klasické" právnické osoby alebo o všetky právnické osoby alebo sú právnické osoby založené za iných účelom ako za účelom zisku?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja myslím, že stále platí :

Finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov, ktorí založili spoločenstvo, nie sú príjmami spoločenstva, a preto tieto príjmy sa nezapočítajú do obratu na účely registrácie DPH podľa zákona o DPH.

ak nie opravte ma...
Naposledy upravil Halli : 13.12.08 at 22:34
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Toto je stále v platnosti. Podľa mňa by to malo byť uverejnené vo vrchnej časti dokumentov. Je to záväzné pre účtovnístvo v SVB a veľmi dôležité kvôli informáciam, ktoré sú tak dôležité.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Elena Navrátilová Pozri príspevok
Kde si to zachytil? Jedná sa o "klasické" právnické osoby alebo o všetky právnické osoby alebo sú právnické osoby založené za iných účelom ako za účelom zisku?
Túto informáciu som zachytil o.i. aj na stránkach PORADY :
http://www.porada.sk/t94423-p3-regis...1500000-a.html príspevok #30.

Nie som ekonóm a problematika daní mi je dosť vzdialená, takže neviem povedať, ktorých právnických osôb sa táto novela zákona o DPH týka. Domnievam sa však, že všetkých.

Zrejme je pre nás ale určujúce, čo sa počíta do obratu spoločenstva. Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a tieto príjmy sa nezapočítajú do obratu na účely registrácie DPH podľa zákona o DPH, ako sa potom posudzuje príjem získaný napr. z úverujúcej banky na obnovu domu?
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

//Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a...
Tak som si to myslel aj ja. Je to zlý predpoklad. V podstate všetko čo príde na účet je príjmom spoločenstva.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sthruska Pozri príspevok
//Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a...
Tak som si to myslel aj ja. Je to zlý predpoklad. V podstate všetko čo príde na účet je príjmom spoločenstva.
V podstate... ale sú to zálohové platby za služby spojené s bývaním. A tie z účtu aj odchádzajú na úhradu za služby spojené s bývaním... takže to nie je príjmom zo zisku. A pre platiteľa DPH je základom predsa príjem=zisk. Ak by SVB malo za prenájom priestorov zisk 1500000,- ročne tak by sa to považovalo za príjem získaným prenájmom priestorov. Ale toto je príjem, ktorý odchádza na vopred určené. Nie za účelom zisku.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Všetko čo príde na účet SVB je príjmom z hladiska účtovníctva. Pri podávaní DPPO však za základ príjmu berieme iba to čo dostaneme za prenájom - teda základ vyplnenia DPPO je r. 190 na 2. strane. Je to tak aj podľa pokynov DRSR.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

sthruska Pozri príspevok
//Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a...
Tak som si to myslel aj ja. Je to zlý predpoklad. V podstate všetko čo príde na účet je príjmom spoločenstva.
myslím, že v podstate sú dve možnosti, ako môže spoločenstvo platiť za služby spojené s bývaním (UK, TUV,...):
- buď vlastníci bytov platia na účet SVB a SVB z tohoto účtu platí faktúry za služby,
- alebo to majú poriešené cez INKASO cez poštu - vtedy sa prijaté platby na účte spoločenstva neobjavia, sú preúčtovávané priamo inkasným strediskom či poštou na účty dodávateľov... takže tu lepšie vidno, čo je príjem spoločenstva a čo len "kvázipríjem" kvôli zálohovým platbám...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jednoznačne v "smernici" z DRSR je presne určené čo sa za príjem SVB považuje. Čo podlieha dani (zrážkovej) čo je od dane oslobodené. Takže držme sa toho a netreba tu zavádzať pochybnosti, ktorých je v problematika až až ... Poprosila som moderátora nech dá do hornej časti aj predmetnú smernicu aby jej hľadanie nebolo tak problematické. Najhoršie sú natom SVB ktoré začínajú sami seba spravovať... chudák predseda.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Ľudia dobrí nekomplikujme si veci, ktoré sú tisíc krát zodpovedané. Môj plný súhlas majú Elena, Slavica, Svojar.
Platilo a platí:
1. na účely registrácie DPH - SVB nepodlieha tejto registrácii pretože je nezisková právnická osoba, t.z. nedosahuje zdaniteľné príjmy, ktoré by mohli byť započítané do tohto obratu (viď príspevky Elena).

2. na účely účtovníctva - rozumejte prechodu z JU na PU - je obratom všetok príjem, t.j. aj v prípade, že SVB zoberie úver tak sa počíta do príjmu (viď príspevok Svojar).

3. na účely daňové - daňové priznanie sa podáva vždy, aj keď niekde to daňové úrady vôbec nevyžadujú, dokonca som sa stretol s tým, že odmietajú. Zákon je však jednoznačný aj keď nesmierne kľukatý.

4. majetkom spoločenstva a teda jeho príjmom je len príspevok na správu, prípadne vklady a "penále" ak je v zmluve o spoločenstve tak dohodnuté. Všetko ostatné je príjmom vlastníkov, ktorých spoločenstvo zastupuje. Pochopí ten, kto začne účtovať v podvojnom účtovníctve a dá si dokopy ustanovenia zákona 182/93 a 431/02 v z.n.p.

Zivan, Sthruska ostaňte pokojní, nič sa nemení.
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Ospravedlňujem sa. Ja som si to poplietol s tým, odkedy je povinnosť viesť podvojné účtovníctvo.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Peton, tvoje zdôvodnenia všetko jasne vysvetľujú.
Teda ináč sa počíta "obrat" ak ide o účel registrácie DPH a ináč keď ide o prechod z JÚ na PÚ !?

Ďakujem.
0 0
jamima jamima

jamima je offline (nepripojený) jamima

Prosím , viete mi pomôcť , ako mám refakturovať správu bytov klientom /obyvateľom domu/ s dph alebo bez ? Mám faktúru od mests. byt. podniku , potrebujem to vyfakturovať klientom . Dodávateľ je plátca DPH , fakturuje nám správu bytov bez dph . Sme developerská spoločnosť .Ďakujem.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ste platca DPH tak všetko čo nie je oslobodené od dane fakturujete s daňou.

Ak inkasujete nájom ten je bez dane, ak fakturujete akékoľvek služby tak s daňou, pričom si DPH odpočítate.

To čo radím je v súvislosti s tým, že zabezpečujete nákupy, ktoré súvisia s vašou podknikateľskou činnosťou a tieto náklady prenášate na Vašich klientov až následne. To znamená, že sa nejedná o prechodné položky.

apo
0 0
jamima jamima

jamima je offline (nepripojený) jamima

Ďakujem za odpoveď , aj môj názor je ten istý . Len ma pomýlilo , že správca bytov nám to faktúruje bez dph , napriek tomu , že je plátcom dph. Čiže celú fa na vstupe alikvótne prepočítam na klientov , vyčíslim dph na výstupe , vyfakturujem .
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

No pozor, vo vašej otázke nepostrehol, že správca bytov fakturuje výkon správy bez DPH.

Sám som robil účtovníka u správcu bytov do roku 1997. Boli sme platcami DPH. Pokiaľ si pamätám, tak poskytované služby správy boli zdanené. Požiadajte správcu, aby vám objasnil prečo k cene za výkon správy neúčtuje DPH? Potom budeme múdrejší a uvidíme čo a ako.

apo
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Prosím Vás, príjem - príspevok na správu, je to majetkom spoločenstva? Lebo aj my platíme od r. 2009 1,- euro na správu SVB, ale z toho sú platené napr. poplatky v banke, kanc. potreby. Alebo tieto výdavky by mali mať iný názov?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať