Zavrieť

Porady

Daňové priznanie a preukazateľné výdavky

žena
Robím daňové priznanie SZČO, ktorá má len príjmy zo živonosti a uplatňuje si preukazateľné výdavky. Výdavky má v roku 2005 len splátky leasingu za auto a poistky.Tieto príjmy a výdavky ma vedené na účte, nie však podnikateľskom ale svojom osobnom. Ako mám zaúčtovať tieto príjmy a výdavky? Mám účtovať každý výpis za výpisom a ostatne v ňom položky ako neovplyvňujúci daňový výdavok respektíve neovplyv. daňový príjem, alebo len príjmy a výdavky súvisiace zo živonosťou.
Mám v tom chaos.
Prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem Ludula.
Usporiadat
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Ďakujem za radu Zite o účtovaní lizingu. Doteraz som študovala poradu a temy o lizingu. Podľa príspevku č. 94 kde je pekne uvedený postup k výpočtu ročného odpisu a nájomného. Chcela by som si potvrdiť či som postup dobre pochopila.
Lízing splácal v r. 2005 na osobný automobil daňovník, ktorý nie je platca DPH a doba trvania je 48 mesiacov následovne:
Istina (bez DPH) = 297 424,20
Kupná cena (bez DPH) = 987,60
1.zvýš.splátka (bez DPH) = 100 588,20
Spolu cena predmetu = 399 000,-Sk
Mesačný odpis 399 000:48= 8 312,50
Ročný odpis 8 312,5x12=99750,-Sk

Nájom:
Úrok = 239 924,20
Mesačný nájom 239 924,20:48= 4 998,-
ročný nájom 4 998 x 12 = 59 976,-

Takto vypočítaný odpis a nájom si môžem na konci roka dať do výdavkov?
Je to správny výpočet.
Ačo s DPH, a havarijným poistením ?
Prosím odpovedzte mi niekto,ďakujem Ludula
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ludula
Ďakujem za radu Zite o účtovaní lizingu. Doteraz som študovala poradu a temy o lizingu. Podľa príspevku č. 94 kde je pekne uvedený postup k výpočtu ročného odpisu a nájomného. Chcela by som si potvrdiť či som postup dobre pochopila.
Lízing splácal v r. 2005 na osobný automobil daňovník, ktorý nie je platca DPH a doba trvania je 48 mesiacov následovne:
Istina (bez DPH) = 297 424,20
Kupná cena (bez DPH) = 987,60
1.zvýš.splátka (bez DPH) = 100 588,20
Spolu cena predmetu = 399 000,-Sk
Mesačný odpis 399 000:48= 8 312,50
Ročný odpis 8 312,5x12=99750,-Sk

Nájom:
Úrok = 239 924,20
Mesačný nájom 239 924,20:48= 4 998,-
ročný nájom 4 998 x 12 = 59 976,-

Takto vypočítaný odpis a nájom si môžem na konci roka dať do výdavkov?
Je to správny výpočet.
Ačo s DPH, a havarijným poistením ?
Prosím odpovedzte mi niekto,ďakujem Ludula
DPH do nákladov
poistka do nákladov
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Ďakujem ale kde si mám DPH a poistku pripočítať pri účtovaní odpisu alebo samostatne a mám to podľa splátkového kalendára sčítať spolu potom : 48 X12mesiacov?Som blbá však ale ozaj neviem. A ten výpočet odpisov a nájomného mám správne?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ludula
Ďakujem ale kde si mám DPH a poistku pripočítať pri účtovaní odpisu alebo samostatne a mám to podľa splátkového kalendára sčítať spolu potom : 48 X12mesiacov?Som blbá však ale ozaj neviem. A ten výpočet odpisov a nájomného mám správne?
odpis je odpis - to je jedna vec je z Obstarávacej ceny - sorry, ale nemám čas to nahadzovať a takto zbrucha neviem, ale ak si použila tabuľku z porady a sadlo ti všetko tak je dobre vypočítaný

poistka a DPH ti nevstupuje do obstarávacej ceny - tak ide do nákladov, po mesiacoch ako platíš lízing. Ja osobne si to sledujem v réžii samostatne na vytvorenom "podúčte", a na konci roka sa skontrolujem.
0 0
Ludula Ludula

Ludula je offline (nepripojený) Ludula

žena
Ale zajtrami mi to môžeš skontrolovať? prosím....ím.
A ak som dobre pochopila tak dph a poistky si môžem dať priamo do nákladov každý mesiac pri splátke lizingu. čiže dph a poistku zaučtujem ovplyvniteľný ZD a ostatok neovplyvniteľný DZa odpis a nájom si zaučtujem na konci roka ako výdavok OZD. Je to správne pochopené?ˇ
Sway ďakujem a prajem dobrú noc.
Ludula
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ludula
Ale zajtrami mi to môžeš skontrolovať? prosím....ím.
A ak som dobre pochopila tak dph a poistky si môžem dať priamo do nákladov každý mesiac pri splátke lizingu. čiže dph a poistku zaučtujem ovplyvniteľný ZD a ostatok neovplyvniteľný DZa odpis a nájom si zaučtujem na konci roka ako výdavok OZD. Je to správne pochopené?ˇ
Sway ďakujem a prajem dobrú noc.
Ludula
áno toto je OK

nájom - ten musíš mať v OC vozidla - takže bude súčasťou odpisu.
0 0