Zavrieť

Porady

Predaj a kúpa bytu? Postup a skúsenosti?

Dobrý deň,

našiel som množstvo tém týkajúcich sa tohto problému, ale žiadny nevystihuje dostatočne môj problém a vyplyvajuce otazky.

Začnem.

Rozhodli sme sa, že byt v starej bytovke (1945) predáme a kúpime si novostavbu, kde nebudeme musieť riešiť niektoré veci. Nikdy som byt nekupoval, ani nikto v rodine, tak by som potreboval niekoľko dobrých rád, hlavne zo skúsenosti, lebo návodov je na internete veľa.

Skúsim ako si to predstavujem.
1) Zavolám realitného makléra, ktorý mi ohodnotí náš byt a dá ho do svojej inzercie.
2) Vraj je dobrá exkluzívna zmluva s jedným maklérom, ktorý potom pristupuje k predaji bytu intenzívnejšie, skôr ho predá a zvyšuje tak jeho doveryhodnost (je to pravda?)
3) Z ponuky bytov si vyberiem také, ktoré zodpovedajú cene môjho. Keďže byt je v centre BA a očakávam vyššiu cenu, myslím, že bude dobré stanoviť si prah nižšie a zvyšok si nechať na existenciu + zariadenie nového (dobre uvažujem?).
4) Nechcem ísť z BA von a chcem ísť do novostavby (aj keď tie majú tiež svoje muchy, ale riešiť strechu, zateplenie, bordel na chodbach a vobec vsetky tieto stariny ma uz prestalo bavit). Páčia sa nám 3i a 2i byty v Devínskej N. Vsi, Záhorskej Bystrici a Pri Bielom Kríži.
5) Plánujeme deti a teda potrebujeme 3i byt. Všimli sme si ale, že 2i je viac, menej sa predávajú a sú rádovo lacnejšie (resp. luxusnejšie) ako 3i. Deti plánujeme v horizonte 5 rokov. Uvažujeme teda, že si kúpime 2i, do 10 rokov detí v ňom vydržíme a potom ho začneme prenajímať, pričom s prenájmu by sme platili hypotéku na skutočný 3i byt/dom, ktorý by sme si kúpili o 15 rokov. Preto uvažujeme, že 2i byt si kúpime v lokalite, ktorá má potenciál na prenájom (pri intrákoch, školách a pod., kde pôjdu hlavne bezdetné páry). Je to ok?
6) Keď už budeme mať vysnívané bývanie vybraté a pôvodný byt zavesený a ohodnotený na internete, môžu nastať prípady

-vyskytne sa vážny záujemca o náš byt a bude sa chcieť nasťahovať, no nový byt ešte kúpený nebude. Dá sa dohodnúť tak, že záujemca si byt kúpi a na mesiac mi ho prenajme, kým si ja z peňazí, ktoré mi zaplatil kúpim ten nový?

-záujemcovia si dajú na čas a realitný maklér v novostavbe začne byť nervózny, lebo ja mu sľubujem, že byt si kúpim, ale nemám ešte z čoho. Ako sa to zvykne riešiť? Čo je to rezervácia a predrezervácia?

7) Na čo si dať pozor pri novostavbách?
V súčasnosti vážne zvažujeme
- byt v nových bytových domoch v Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ul. a hoci som originál z Devínskej a proti tomuto projektu som vnútorne bol, byty a ceny sú pekné a DNV poznám veľmi dobre, viem čo od lokality očakávať.
- byt v Záhorskej Bystrici v komplexe Rezidencia Záhorská. Na obrázku pekné byty, v Záhorskej som mal spolužiakov, pekná lokalita, okolie bytových domov sme z vonku navštívili, veľmi to na nás zapôsobilo.
- byt v bytovom dome pri Bielom Kríži neďaleko ŽST Vinohrady - Skalická ul. Trocha zašitá a nenápadná novostavba. Predpokladáme, že kúpený 2i byt by sme mohli o 15 rokov prenajímať, nakoľko je to blízko internátov.

8) Začíname s obhliadkami. Vie mi niekto poradiť, na čo špeciálne sa zamerať? Som technický typ a viem odlíšiť kvalitu materiálov, ale neviem čo zvyknú pri novostavbách zamlčovať. Ako zistiť, či sú tam dobrí susedia? Či je to priateľské alebo nepriateľské prostredie.

9) V BA sa novostavby moc nestavajú. Keď tak luxusné, alebo na okraji. Rozpočet máme 120 tis €. Také sa stavajú len na okraji BA (DNV, ZB, Vrakuňa a Biskupice). Vrakuňu a Biskupice sme vylúčili, nakoľko je to ďaleko. Mimo BA (Stupavu a pod.) tiež, nakoľko priateľka nechce byť zelená vdova a do MHD nízkopodlažného autobusu s intervalom 10 minút idúceho pod Nový most sa ľahšie nastupuje ako do SADkárskeho s kupovaním lístka a pípaním karty.

Viete mi poradiť? ďakujem :-)
Naposledy upravil Vladi87 : 02.03.13 at 20:31
Usporiadat
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
chandler
buchač
chandler
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .

tak to mas iste pravdu, toto ma nenapadlo, ale to len preto ze pre mna je luxus zaplatit niekomu cca1000eur za to aby mi odhlasil energie
Takže konkrétne , niekde som už ale písal ...

V mojom prípade šlo o priamy odkup bytu realitnou kanceláriou .
Po obhliadke bytu sme sa bavili s majiteľom o cene ....Ja svoju cifru - On tiež .
Po dohode na danej cifre už bolo všetko všetko v tom ...full servis .
Dodal som akurát papier od správcu bytov , že na danej nehnuteľnosti nie sú žiadne pozdlžnosti .
Realitka následne všetko vybavila ...energie , SIPO , kataster ...

Dám aj orientačné čísla .
Byt som predal o 3.000 € lacnejšie , ako boli v tej dobe na nete porovnateľné byty v danej lokalite v ponuke realitných kancelárií .
Je jasné , že realitka niečo potrebuje zarobiť .
No na druhej strane , ak by som šiel cez priamy predaj , tak byt by sa určite nepredal rýchlo a náklady zaň by som musel aj tak platiť . Nevraviac už aj o tom , že vybavovanie na tých úradoch znamená nutné výdavky a stratu času .
Takže v konečnom dôsledku som nič nestratil , byt šiel okamžite preč a čo je asi aj najhlavnejšie , peniaze som mal na účte do týždňa .
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať