Zavrieť

Porady

Moja dcéra je single

Moja dcéra z domu na internát odišla ako 15 ročná, stredná škola, potom vysoká, učí sa dobre, ukončila bc. štúdium, teraz študuje 1. rok mgr., popri štúdiu si zarába brigádami, je inteligentná, zcestovaná, so všeobecným rozhľadom, v tomto smere by bolo všetko v poriadku, prvé roky ako odišla do školy, bola vlastne ešte dieťa, chodila domov každý víkend, podotýkam že sama chcela ísť študovať mimo domu, ja som ju prehovárala na školu v mieste bydliska, kde by bola každý deň doma, ale mala svoj vlastný rozum, ovplyvnený aj kamarátkou, kt. chcela ísť študovať na tú istú strednú školu, len o rok neskôr. Rada a veľmi pekne kreslila, ani som jej nechcela brániť v rozvoji talentu. Najskôr bol problém prehovoriť ju, aby išla po víkende do školy, začiatky boli ťažké, tomu som rozumela, ale keďže si to vybrala zase bolo je povinnosťou to aj dokončiť, na tom som trvala. Pubertu mala dosť ( čo je aj pomerne slabé slovo ) búrlivú, zvládala som ju veľmi ťažko, šikovné dieťa, vždy sa dobre učila, len jej veľmi učaroval pobyt vonku, prišli prvé klamstvá, narušila sa najskôr moja dôvera, tým pádom sa všetko postupne zhoršovalo, skončili sme aj u psychológa, kt. nám ale vôbec nepomohol, p. psychologička skonštatovala, že čo ja chcem, či nevidím aký má dcéra ku mne antagonistický postoj, nebola veta, jedno slovo, v ktorom by sme sa zhodli ( s dcérou) a nekončilo by sa to hádkou, dalo by sa povedať, že v súčasnosti je to už stabilizované, ale... Má 23 rokov, teraz sa tomu hovorí single, veľmi moderný výraz, moje dieťa je vlastne bez dozoru, v byte kde býva spolu s ňou bývajú ešte štyria podnájomníci, všetko dospelí ľudia, buď študenti, alebo aj zarábajúci, ale ona nie je povinná im hovoriť, kam ide, kedy príde, s kým ide a pod, čo je jasné. Ale ja doma tiež veľa krát neviem, kde sa nachádza, z toho vyplýva, keby sa jej niečo stalo, aj 3 dni to nikto nezistí, spolubývajúci si môžu myslieť, že išla domov, ja že je doma ( kde teraz býva ) . A hlásiť sa mne jej pripadá veľmi ponižujúce, ba priam detské. Ešte by bolo namieste spomenúť, že jej otec zomrel, keď mala 13 rokov, mala ho veľmi rada a tá strata ju veľmi poznačila, veľa chýb som narobila aj ja, ale tiež to bolo pre mňa ťažké a niečo nové, nebola som sama sebe radcom, čo mám robiť, aby to bolo najsprávnejšie. Ako ju ochrániť, je veľmi citlivá, chcela by zachrániť celý svet, vegánstvo, nie kvôli svojej zdravej výžive, ale kvôli ochrane zvierat, ochrana práv homosexuálov, rómov, menšín všeobecne, mám na ňu stále menší vplyv a vlastne môj vplyv veľmi pokrivkáva od jej 15 rokov, prosím máte nejaké skúsenosti s podobným single mladým človekom, za rady vopred veľmi pekne ďakujem, M.
Usporiadat
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

petermikuláš Pozri príspevok
prečítal som teraz všetky príspevky a len kratučko doplním - v 23 už vychovávať ani extra žiadať ako rodičia nemôžeme, musíme len dúfať, že to čo sme v detstve do dieťaťa výchovne vložili, neskôr samo využije a zužitkuje
ale pre nás rodičov je to čakanie často bolestné
a teraz niečo na pobavenie:
som tento týždeň PN tak viac čumím do telky keď ležím a v niektorom sitkome som dnes zachytil super hlášku a po dlhšom čase som sa rozosmial. Hovorila tam jedna mamička druhej o svojej dcére: "Vieš ona je teraz v tom najblbšom veku od 11 do 25."
No u nás tiež tak nejako...
0 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

petermikuláš Pozri príspevok
...... "Vieš ona je teraz v tom najblbšom veku od 11 do 25."
11 sedí, 25 bodaj by.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Margot daj jej najavo, že ju ľúbiš, povedz jej to a aj to, čo pre teba znamená, bez podmienok. Mám tiež dve už dospelé deti a stále častejšie si uvedomujem, že moje deti nie sú mojimi partnermi, ale majú svoj vlastný život. Vždy si pomyslím na svojich rodičov, ktorí nemali takú kontrolu nad nami (mobily, SMS, emaily) ako ju máme dnes nad našimi deťmi, ten náš skok do života, rozprestretie krídel musel byť pre nich ťažší, nemali možnosti stálej kontroly nad nami, viem si predstaviť ako trpeli, keď týždeň o mne nič nevedeli a určite boli zvedaví - pretože písať list – to som bola fakt lenivá Stačí sa obzrieť do svojho detstva, či sme brali ohľad na želania našich rodičov, keď išlo o prácu, partnera, záujmy? Väčšinou som mame povedala "OK mami máš pravdu, vďaka za radu", ale urobila som si po svojom. Som šťastná, že mama si síce vždy povedala svoj názor, ale akceptovala ten môj a keď som niečo „zbabrala“ nevyčítala mi to, skôr sa snažila pomôcť. Takto sa postupne budoval náš vzťah – najprv som bola dieťa, závislé od nej, potom som bola dospelá a chcela som byť samostatná, chodila som k mame pomenej, ale chodila a dnes, ma to k nej úplne ťahá a chodím k nej tak často ako sa len dá. Asi musíš v sebe nájsť vnútornú silu a objasniť si prečo máš strach z odcudzenia, možno len trváš na nesprávnych ideáloch, možno skús len troška pozmeniť tú svoju pozíciu z „ja ťa poznám, viem, čo je pre teba dobré!“ za „rozumiem ti i keď s tým nesúhlasím“ To by mohol byť ten MOST pre vás obe.

Najkrajším darom pre naše deti je dobre prežitý život.
Aj Sting to pekne vystihol v piesni : "If you love somebody set them free."

<span style="font-family:comic sans ms;"><span style="color: rgb(0, 100, 0);">
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať