Zavrieť

Porady

Sprepitne versus dane

http://ekonomika.sme.sk/c/6730355/ka...nerozumie.html

Kazimir by rad spravil poriadok s danovymi unikmi, kalinak mu nerozumie, no logicky, pretoze prevadzkuje restaruacie. Vraj sprepitne povazuje za dar.

Aj ked nepatrim k volicom Smeru, musim priznat, ze Kazimir ma pravdu. Nejde tam iba o tych par milionov o ktore stat prichdza, ide tam o princip a spravodlivost.

Ako k tomu pride prevadzkovatel malej autoumyvarne, ktoreho kontrola z DU nacape, ze zabudol vydat doklad z ERP v hodnote 5 EUR. Ked ja pozvem obchodnych partnerov na veceru, zaplatime 150 EUR a logicky sa ocakava, ze tam necham 15 EUR ako sprepitne, pre personal, samozrejme, na roku, nezdanenych.

Kazdy by mohol chicet byt obdarovany, resp. ako zakaznik radsej platit dary bez DPH ako realne uctovane platby. V servise platim za vymenu oleja spolu s materialom 80 EUR, teda mozem zaplatit na blocek 60 za olej a 20 strcit za vymenu mechanikovi do vacku? Bude to v poriadku, legalne?

Ja by som tiez mohol ocakavat dary od zakaznikov ktorym budem fakturovat menaj za nas tovar a uctovnicka by mi tiez mohla vystavovat mensie faktury a ja by som ju mohol za to obcas obdarovat. Spravil by som to rad a vdacne.

Ako moze minister vnutra povedat, ze nezauctovany a nezdaneny prijem je jednoducho dar a ze je to takto v poriadku? To uz sme kde??

Jedinym argumentom v prospech toho, nechat veci tak ako su je vzdy to, ze takto sa to zauzivalo, je to tradicia. Lenze u nas na Slovensku mame dost silnu tradiciu korupcie, neplatenia dani, a dokonca toho, ze mnohe firmy nielen ze dane neplatia ale este aj finguju obchody a ziadaju nadmerne odpocty DPH. Ano, je to u nas pomerne dost zauzivane, priznajme si to. Ma to by snad dovod na to, aby sme tieto praktiky tolerovali, co dokonc,a aby ich minister vnutra obhajoval??
Usporiadat
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

misomiso Pozri príspevok
Ked sa rozhodnes dat potom sprepitne hoci aj letuske v lietadle, bude to tvoja vec. Rozhodujuce bude na tom to, ze praca letusky bude (a aj je) zaratana v cene letenky, takze sa to sprepitne od teba nebude vyzadovat a ani ocakavat.

V restauracii sa od teba ocakava, (snad s vynimkou pripadov vyraznej nespokojnosti s obsluhou) prave ty, nezdanenymi peniazmi ako jediny zaplatis casnika.

zaujímavé ako všemocne bojuješ za každé euro čo dostane čašník ako prepitné a ohrozuje štátny príjem, ale ja keď prejdem poradu, nájdem otázky, ako odrbať štát o dane. nie presne takto napísané. samozrejme slušnejšie
2 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

stormcatcher Pozri príspevok

zaujímavé ako všemocne bojuješ za každé euro čo dostane čašník ako prepitné a ohrozuje štátny príjem, ale ja keď prejdem poradu, nájdem otázky, ako odrbať štát o dane. nie presne takto napísané. samozrejme slušnejšie
A vsimas si aj ake su moje komentare k tymto otazkam?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

misomiso Pozri príspevok
No praveze ma to trapi. Lenze nemozno od nikoho ziadat, aby nekradol, ak sa vsetci zhodneme na tom, (a este to aj minister posvati), ze cela jedna skupina v spolocnosti, cela jedna profesia nemusi dodrziavat zakon. Ze je normalne, ak majitel baru plati ludi z ciernych penazi. Potom naozaj tazko riesit aj Gorilu, pretoze ak nam nevadi princip okradania 100.000 x 1EUR, tazko nam moze prekazat kradez typu 1 x 100.000 EUR. V principe je to uplne to iste a dokonca aj financne je to to iste.

No ja to nechcem "sledovat", ja iba chcem, aby bol dodrzany zakon. V krajinach, kde ctia zakon jednoducho na ucte v restauracii musi byt polozka "obsluha" alebo "obsluzne" s presne vycislenou sumou. Vtedy zakaznik vie, ze plati aj obsluhu a ze ide o legalne, zdanene peniaze. Rovnako ako v servise platis za material a pod tym je cena za pracu. Nic zlozite.
mimochodom,to by sme mali ziadat platenie aj od prostitutok,ved tam ide o ine palky,nuz a tych ktory si prilepsuju a nezdanuju je cela rada-fuskarenie sa rzmhlo a jedna z pricin je aj to ze ked ti dole vidia ako sa kradne a safari v tejto krajine,tak nstava vseobecne demotivacia-jasne ze nikomu nezakazs kradnut,ale daju sa urobit opaternia aby sa zlodejina obmedzila a aby sa zlodeji pozatvarali-ono aj zvelicujes problem tringeltov,lebo mas pohlad z Bratislavy,tu niekde na vychode z tych tringeltov nezbohatnu,restauracie prazdne a zakaznici nechavaju par centov-neviem ci v celej krajine by s vybralo nejakych 5-6 mil eur,ci by ta sprava tych dani nevysla drahsie.
apropo,ved ti restauracie nepriznavaju ani vsetky trzby,kedze zistili u nich falosne blocky-nevieme vybrat ani to zakkladne a ideme riesit drobne.-nuz porovnavat zakon vo vyspelych krajinach,nuz keby tu islo iba o tie dane z tringeltov,tak sme stastnaa a bohata krajina.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
misomiso Pozri príspevok
O tom by sme ani len nemali diskutovat, ze by si nebol spokony. Je zajimave, ze v Cine alebo v Japonsku sa ti nestane, ze by si nebol spokojny.

Ja ti poviem, co odradza mnohych. Prave to, ze musia davat sprepitne. Mozno by si sa cudoval, ale su aj taki, ktori sa necitia dobre, ked nevedia, kolko sa ocakava, aby po nich casnik nejak nezazeral... Ja teda nepatrim zrovna k hanblivym, ale mozem ti povedat, ze je to komfort, ked v Azii okolo mna obskakuju ako na kralovskej oslave, a potom pri vychode zaplatim presnu sumu co vybehne z kasy a viem, ze som nikomu nic neostal dlzny. Ja som vyborne najedeny a vsetci su stastni a klanaju sa mi az po zem...
trisestri Pozri príspevok
ono aj zvelicujes problem tringeltov,lebo mas pohlad z Bratislavy...
...nenene....v Blave sa mu ešte nekľaňajú .......ale aj to bude .....teda možno .....
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

trisestri Pozri príspevok
mimochodom,to by sme mali ziadat platenie aj od prostitutok
Presne tak. Ak by som bol poslancom, navrh zakona je uz v parlamente.


trisestri Pozri príspevok
neviem ci v celej krajine by s vybralo nejakych 5-6 mil eur,ci by ta sprava tych dani nevysla drahsie.
Co tu ches nejako extra spravovat? Ved to "obsluzne" by bolo na jednom blocku spolu s jedlom.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Neviem, čo to mal byť za manéver v tomto čase.
K sprepitnému iba toľko, že ho každý nedáva, alebo iba veľmi symbolicky zaokrúhli. Podľa toho, kde sa nachádza. Vrátane mňa. Stály zákazník je iná kategória.

Kedy sa začnú konečne vyberať riadne platby cez RP od taxikárov? Mňa by zaujímalo, koľko percentuálne priznávajú zo svojich príjmov. A kto sa im bude o pár rokov skladať na dôchodky, tak ako živnostníkom z porevolučných rokov.
Našli by sa aj iné rezervy, ako sa tu už vyššie spomínalo. Títo všetci zainteresovaní budú v starobe na koho oficiálne odkázaní?
Koľko je ešte takýchto legálnych únikových možností?
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Ešte dodám, že tento stav zotrváva 23 rokov a nikomu to neprekáža.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
korela Pozri príspevok
Koľko je ešte takýchto legálnych únikových možností?
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Jana Motyčková Pozri príspevok
Misomiso, ale začal si týmto :

Takže čokoláda už môže byť?

Mňa zaujíma, keď si to, ako píše Veronika, strčí čašník do vrecka, tak už to nie je zdaniteľný príjem?

Ja nemam problém, aby sa sprepitné úćtovalo, ale problémy tohoto štátu nestoja na sprepitnom.
Keď sme už pri bagatelizovaní, ani fajčiar so svojou cigaretou neohrozí životné prostredie ako veľká chemička, tak prečo by sa nemohlo fajčiť všade? Stojí životné prostredie na cigarete alebo nie? Na druhej strane majitelia krčiem už pri tvorbe platu rátajú s tým že obsluha berie tringelty a z čoho dôchodok? Ani vodič kamiónu nedostane za dobre odvedené vozidlo tringelt A vlastne zamestnám dohodára na tri dni a na 17 odo mňa dostane bokovku za dobre vykonanú prácu taký tringelt
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

korela Pozri príspevok
Ešte dodám, že tento stav zotrváva 23 rokov a nikomu to neprekáža.
Mne prekaza.

A este viac mi prekaza, ze to vadilo aj Kazimirovi, ale iba dovtedy, pokym nezistil, ze Kalinak ma restautacie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

buchač Pozri príspevok
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...
Kazdy nedrbava, mas zle informacie. To je presne to iste klise ako ked niekto napise, ze kazdy knaz zmenuziva deti.

Ozaj, ak by si bol knaz, tiez by si zneuzival deti?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

misomiso Pozri príspevok
Kazdy nedrbava, mas zle informacie. To je presne to iste klise ako ked niekto napise, ze kazdy knaz zmenuziva deti.

Ozaj, ak by si bol knaz, tiez by si zneuzival deti?
Keby som bol kňaz tak by som mal ženu a deti, nemusel by som
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

misomiso Pozri príspevok
Naplnam kasu za vsetkych casnikov a servirky, ktori neodvzdzaju so zarobku ziadne dane, pretoze oficialne beru iba minimalnu mzdu. Keby sme to robili vsetci, tak je v kase z dane z prijmu 0 EUR.
misomiso, najpodstatnejšie je aj to, ako sa narába s našimi peniazmi - s verejnými zdrojmi, zákonný humbuk. Niekto je zvolený na 4 roky a dostane zlatý padák. Pracovník - obyčajný hriešnik zamestnaný na dobu určitú, po jej ukončení ide na uilicu, nikoho nezaujíma, z čoho bude žiť, či si bude schopný nájsť obživu. A to sprepitné, to je malina, keby sa to malo riešiť, to by tu musel byť iný poriadok. Preto nie je rozhodujúce len ako kasu naplniť, ale aj ako gazdovať.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

buchač Pozri príspevok
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostník má takúto možnosť ....
Každý ju aj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb , ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...
Možnosť má. Hlavne pri normálnom účtovníctve.
Pri paušáli nemá príčinu veľmi špekulovať, i keď kto má záujem, tiež to môže nejako obísť, to záleží na činnosti.
Ale tvrdiť, že každý zneužíva, to budem aj ja tvrdiť že nie, pretože viem. Spočíta sa príjem, nahodí paušál, čistý výpočet aj svedomie. Teda aspoň tu. :-) Nepíšem o sebe.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Branislav, je zbytocne stale dookola spekulovat, co ma byt nadradne comu. Obe veci su podstatne.

Ak mas v baraku v zime 6 stupnov, pretoze tam mas kotol so zanesnym horakom a kominom, ktory dava vykon 3 kW, a navyse mas netesne okna, je zbytocne sa hadat, ci mas vymenit okna, alebo kotol. Potrebujes jedno aj druhe. Potrebujes nove okna a kotol povedme o vykone 12 kW. Ak by si este aj zateplil, tak by povedzme stacilo 9 kW, ale ani tak by nestacili 3 kW.

Teda akakolvek debata a tom, ze nema zmysel menit kotol pokym neodstranis uplne vsetky uniky tepla je o nicom. Ked vymenis kotol, hoci aj bez vymeny okien, budes tam mat aspon 16 stupnov, namiesto siestich.

Je snad kazdemu jasne, ze sa treba stale a opakovane snazit bojovat proti korupcii. No iba to statnu kasu nenaplni. Ak chcemjazdit po normalnych cestach a davat deti do skol, tak musime platit aj dane. Nie iba niektori, ale vsetci, ktori pracujeme.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Jana Motyčková Pozri príspevok
Myslím, že je to iba odvádzanie pozornosti od iných podstatnejších vecí.
Ale inak ma zaujíma, ako sa to účtuje (by sa to účtovalo).
A ešte - keď klient donesie našej zamestnankyni čokoládu, mám to tiež dať do príjmu firmy a jej ako nepeňažné plnenie do výplaty?
Hmm to podla mna nie je vhodne porovnanie.
Podla mna "klient kupi cokoladu Tvojej zamestnankyni" = "host kupi poharik barmanovi na svoj ucet".
Sprepitne je totiz castokrat vytecnikmi brane ako cast vyplaty zamestnancovi, za ktoru nie je potrebne odviest odvody a ktora nie je zdanena. Aj ked sa obavam, ze "kalimerove" pohnutky su ine nez moje, v tomto pripade s nim suhlasim. Je to tak aj v mnohych inych krajinach, kde host pri zaverenom ucte oznami vysku sprepitneho a to je potom ako polozka uvedene na uctenke.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Máme s manželom kaviareň, sprepitné si čašníci nechávajú, netuśím ani, koľko to je. Môžem im nakázať aby to nahadzovali do pokladne, dám im potom z toho v čistom ich 43 percent, ostatné pošlem štátu. Mne ako zamestnávateľovi je to jedno, ani nezarobím, ani neprerobím.
Stále si myslím, že tu ide iba o odpútanie pozornosti.
2 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
buchač Pozri príspevok
KAŽDÝ ...ale fakt každý živnostníktakúto možnosť ....
Každý juaj patrične využíva ....
Bol by v podstate aj blb ,ak by tak nečinil ....

Keby som bol aj ja , taktiež by som odrbával ...
misomiso Pozri príspevok
Kazdy nedrbava, mas zle informacie. To je presne to iste klise ako ked niekto napise, ze kazdy knaz zmenuziva deti.

Ozaj, ak by si bol knaz, tiez by si zneuzival deti?
Čítaj ešte raz a poriadne ....

Hm , nie raz - nie dva krát som sa stretol s otázkou ..." potrebujete aj bloček " ....

Toto nie je klišé , to je reál ....

Kňazov do toho nemontuj ......to je iná kapusta ....ale tiež reálna ...
Odrbávať štát a zneužívať deti ???
Myslím si , že na to druhé je fakt potrebný silný žalúdok ...
Basy sú plné vrahov , no keď sa medzi rady muklov dostane ten pedofil , tak má neskutočnú smolu ...
Ešte aj mafiáni deťom dávajú pokoj ...
Ale ten - ktorý štát odrbávajú statočne ...

Capisci ???
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Jana Motyčková Pozri príspevok
Máme s manželom kaviareň, sprepitné si čašníci nechávajú, netuśím ani, koľko to je. Môžem im nakázať aby to nahadzovali do pokladne, dám im potom z toho v čistom ich 43 percent, ostatné pošlem štátu. Mne ako zamestnávateľovi je to jedno, ani nezarobím, ani neprerobím.
Stále si myslím, že tu ide iba o odpútanie pozornosti.
hmmmm...ak tak urobíš, myslím, že si tú "stratu" inak "vynahradia".....alebo odídu....tie tipsy nie su až také terno...
0 0