Zavrieť

Porady

Úprava základu dane o neuhradenú pohľadávku pri paušálnych výdavkoch.

SZČO má pozastavenú živnosť, ktorá nebola obnovená do lehoty na podanie daňového priznania a uplatňuje si paušálne výdavky. Ku koncu kalendárneho roka jej zostala neuhradená pohľadávka vo výške cca 17.000 EUR o ktorú je povinná v daňovom priznaní zvýšiť základ dane podľa §17 ods.8 písm.c. Môže si na túto neuhradenú pohľadávku uplatniť 40% paušálne výdavky?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Daňovník, ktorý o príjmoch podľa § 6 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov JÚ v rámci uzávierkových účtovných operácií upravuje všetky uhradené príjmy a výdavky zaúčtované v peňažnom denníku o príjmy, resp. výdavky, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov alebo sa zahrnú do základu dane vo výške a v zdaňovacom období v súlade s ustanoveniami zákona (položky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky) a preto takýto daňovník už riadky 41, 42, 50 ani 51 DP typ B nevypĺňa. Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné daňové priznanie, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t. j. nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.

zo stránky
http://www.pp.sk/7983/Danove-priznanie-k-dani-z-prijmov-fyzickych-osob-TYP-B-za-zdanovacie-obdobie-roka-2012-_46513.aspx
2 0
hant hant

hant je offline (nepripojený) hant

Ja by som už dodatočné DP nepodávala,keď do teraz neprišli na kontrolu na ten rok 2010,tak je malá pravdepodobnosť,
že by ešte prišli.Takže by som to riskla.Do ďalších rokov by som to určite nedávala,lebo tam to nepatrí a pri prípadnej
kontrole by Vám to aj tak neuznali.Skôr len na seba upozorníte.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Áno Milka vďaka za šťuchnutie ....okrem toho že sa používajú na PU, čo som písala aj Evke , tak hore menované riadky sa používajú aj pri dodatočnom daňovom priznaní §6 odst.1 a 2 v prípade , ak sa vedie jednoduché účtovníctvo .

Pri § 6.odst 10 sa tieto riadky nepožívajú , ak pri paušálnych výdavkoch potrebujeme upraviť ZD o pripočítateľné a odpočítateľné položky , tak sú súčasťou príjmov a výdavkov uvádzaných v evidencii .

P.S.Tak mi blbne net, že som neschopná napísať príspevok
1 0
ZuzanaS ZuzanaS

ZuzanaS je offline (nepripojený) ZuzanaS

Zita5 Pozri príspevok
Citujem Vás
Od 30.6.2010 do 31.7.2011 a potom este od 4.11.2011 do 30.6.2012. Zivnost bola pozastavena prave z dovodu ze nemal SZCO ziadne prijmy, len mu v rokoch 2011 a 2012 nabehli v troch splatkach uhrady tej velkej pohladavky.
---------------------------------------------------------
Neviem či práca projektanta je sezónna práca , podľa môjho názoru nie je, skôr by som to brala u poľnohospodárov .

Ja mám za to ,že už k 31.12 2010 ste vedeli , že do podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie 2010(dátum podania DP do 31.3.2011) ........živnosť nebude obnovená , tak mal byť upravený základ dane k 31.12. 2010.

Či by ste vedeli usvedčiť DK o sezónnych prácach , tak to netuším.Je tu podstatný §17 odst.8 písm.c), podľa toho ste mali postupovať.V tomto paragrafe nevidím žiadnu výnimku .
Ide prave o projekty z eurofondov pre polnohospodarov, takze mozno by sa to dalo obhajit, neviem lebo nikde ta sezonna cinnost nie je definovana ... snad dat dopyt na drsr.
Priznam sa ze som o tom §17 ods.8 pri pozastaveni zivnosti nevedela, az teraz som to zistila, ale neznalost zakona neospravedlnuje. DP za rok 2010 som robila v den porodu, takze som bola dost mimo

A mozete mi este prosim poradit ak by som sa rozhodla dat to dodatocne DP za r.2010, na ktorych riadkoch mam uviest tu pohladavku 17000 EUR a kde k nej vydavok 40%.
Dakujem moc.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zita5 Pozri príspevok
Áno Milka vďaka za šťuchnutie ....okrem toho že sa používajú na PU, čo som písala aj Evke , tak hore menované riadky sa používajú aj pri dodatočnom daňovom priznaní §6 odst.1 a 2 v prípade , ak sa vedie jednoduché účtovníctvo .

Pri § 6.odst 10 sa tieto riadky nepožívajú , ak pri paušálnych výdavkoch potrebujeme upraviť ZD o pripočítateľné a odpočítateľné položky , tak sú súčasťou príjmov a výdavkov uvádzaných v evidencii .

P.S.Tak mi blbne net, že som neschopná napísať príspevok
Zitka, ja viem, veď sama som v prísp. 5 dala link na svoj príspevok v inej téme, kde o tom píšem, tu http://www.porada.sk/t209045-p2-prij...ml#post2244991. Takže v tom sa zhodneme. Teraz ide o to, že ak podávam dodatočné DP a neviedla som JU ale uplatňovala paušálne výdavky, či upravujem základ dane cez r. 41, 42(resp. 42,43 v DP pre r. 2010), alebo ich výšku upravím v tab. 1.
ZuzanaS Pozri príspevok
Ide prave o projekty z eurofondov pre polnohospodarov, takze mozno by sa to dalo obhajit, neviem lebo nikde ta sezonna cinnost nie je definovana ... snad dat dopyt na drsr.
Priznam sa ze som o tom §17 ods.8 pri pozastaveni zivnosti nevedela, az teraz som to zistila, ale neznalost zakona neospravedlnuje. DP za rok 2010 som robila v den porodu, takze som bola dost mimo

A mozete mi este prosim poradit ak by som sa rozhodla dat to dodatocne DP za r.2010, na ktorych riadkoch mam uviest tu pohladavku 17000 EUR a kde k nej vydavok 40%.
Dakujem moc.
Zuzka, ešte chvíľu vydrž, my sa k tomu dopracujeme.
3 0
ZuzanaS ZuzanaS

ZuzanaS je offline (nepripojený) ZuzanaS

Ste strasne zlate
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Marína Pozri príspevok
Zitka, ja viem, veď sama som v prísp. 5 dala link na svoj príspevok v inej téme, kde o tom píšem, tu http://www.porada.sk/t209045-p2-prij...ml#post2244991. Takže v tom sa zhodneme. Teraz ide o to, že ak podávam dodatočné DP a neviedla som JU ale uplatňovala paušálne výdavky, či upravujem základ dane cez r. 41, 42(resp. 42,43 v DP pre r. 2010), alebo ich výšku upravím v tab. 1.

Zuzka, ešte chvíľu vydrž, my sa k tomu dopracujeme.
Upravím jednak vo svojej evidencii príjmov a výdavkov(§6 odst.10) následne vyplním dodatočné DP a v tabuľke č.1. vpíšem upravený príjem a k tomu výdavky(4O%+( ak sú tak) preukázateľné odvody ) a na záver XI.Oddiel .
4 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zitka, súhlas.
0 0
ZuzanaS ZuzanaS

ZuzanaS je offline (nepripojený) ZuzanaS

Velmi pekne vam vsetkym dakujem za vase rady a nazory, velmi ste mi pomohli.
Idem este zistit aka by bola pokuta a sankcny urok a podla toho sa rozhodnem co s tym spravim.
Stale mi vsak vrta hlavou, ze by som pri pripadnej kontrole mohla argumentovat tou sezonnou cinnostou podla §17 ods.9, kedze ide o projekty pre polnohospodarov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaS Pozri príspevok
Velmi pekne vam vsetkym dakujem za vase rady a nazory, velmi ste mi pomohli.
Idem este zistit aka by bola pokuta a sankcny urok a podla toho sa rozhodnem co s tym spravim.
Stale mi vsak vrta hlavou, ze by som pri pripadnej kontrole mohla argumentovat tou sezonnou cinnostou podla §17 ods.9, kedze ide o projekty pre polnohospodarov.
Tak to neviem , ja si predstavujem sezónnu činnosť inak , ako u projektanta .Neviem či pochodíte s týmto argumentom.Napíšte si na FRSR dopyt , uvidíte čo Vám napíšu .Potom odpoveď priložte do témy ,ak môžem poprosiť .
0 0