Zavrieť

Porady

Hrubka rurky na podlahove vykurovanie pri Tepelnom cerpadle

enti enti

enti je offline (nepripojený) enti

Ahojte. Potrebujem poradit lebo kazdeho koho sa spytam mi vravi inak. Predpokladam ze tu to bude podobne ale mozno odbornejsie. Idem objednavat material pre podlahove vykurovanie. V dome budem mat tepelne cerpadlo a tak prave zvazujem hrubku plastohlinikovej rurky. Vykurovana plocha bude okolo 160m2 rozdelena na dve poschodia ako som spominal pouzijem tepelne cerpadlo a prave z tohto dovodu mi dvaja kurenari radia dat 20mm rurky namiesto 16mm ale zase dalsi dvaja vravia ze je to jedno a staci 16mm...Takze ako. Mne to pride tak ze lepsie mi bude dat 20mm rurky, ale vie mi niekto aj odoborne povedat co by bolo naozaj lepsie. Kedze sa nemozem rozhadzovat s peniazmi a pride mi to aj zbytocne zvazujem nejake obycajne rurky nie nejake drahe ako Rehau alebo Gabotherm. Teda sa rozhodujem medzi
PEX-AL-PEX alebo PERT-AL-PERT (Aky je vlastne medzi nimi presne rozdiel, okrem toho ze PERT-AL-PERT su drahsie ale podla paramaterov su rovnake) nejaky taliansky vyrobca alebo potom Henco. Poradte prosim ci 20mm alebo 16mm a potom pripadne model/znacku.
Dakujem.

PS: A este mosadzny rozdelovac alebo nerezovy?
Dakujem.
Usporiadat
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

lapejko Pozri príspevok
anhydrit je ďalšia zákerná vec, ktorá navyšuje rozpočet hlavne kvôli ďalším nutným vrstvám a prípravám pod dlažbu.
ved napis co za specialne vrstvy treba na zakerny anhydrid... penetrak a lepidlo?
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
alltracboy Pozri príspevok
ved napis co za specialne vrstvy treba na zakerny anhydrid... penetrak a lepidlo?
najprv ho treba prebrúsiť /odstrániť z povrchu to sadrové mlieko/, potom treba penetrák od výrobcu kompatibilného flexlepidla a to určite tí najlacnejší nespĺňajú...zákernosť anhydridu spočíva v jeho háklivosti na vodu, drobný defekt na spoji podlahovky vám znehodnotí celý poter, dlhším pôsobením vody sa zmení na blato, takisto reaguje s cementovými lepidlami bez brúsenia a spojovacieho mostíka.
0 0
auctovnicka auctovnicka

auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

Nechapem preco tu na porade niekto rozobera podlahove vykurovanie aky rozdelovac a rurky.... Ved oslov kurenarov, ktori "podlahovky" robia. Poradia Ti individualne a najlepsie ked vidia projekt a stavbu. Toto mi pride take teoretizovanie mudrlantov.....
0 1
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

enti Pozri príspevok
Ty si mi ale odbornik.Ty jediny si tu od brucha pises bez nejakeho zdvovodnenia ze daj 16tku.
Este raz to ze mam projekt vykurovania nic neznamena.
Ukaz mi jeden dom ktory sa robil presne podla projektu a vykurovanie si aj tak si vacsinou kazdy kurenar spravi po svojom.Kazdy chce kazdeho odrbat a kym nerobi na svojom tak vacsinou to nespravi poriadne a ja jediny budem byvat v tom dome, nie kurenar nie projektant. Ale dik za odpoved bez teba by som "nebol" vedel ze 16mm rurka stoji 0,50 - 0,60 za meter.
Snáď sa cítiš na lepšieho odborníka ako Day?!... prečo spochybňuješ jeho vyjadrenie?
Nemáš pravdu, že projekty profesií...u Teba projekt ÚK nič neznamená! No, ale keďže si toto napísal neverím Ti, že projekt ÚK máš!...tam musia byť uvedené všetky parametreí teda aj hrúbka rúrok a z akých materialov!
Som síce stavarka nie kurenár, ale vedela by som Ti veľa domov ukázať čo spackali takí vychytrálkovia, čo rozmýšľajú ako Ty neveria v poctivú prácu projektantov, či majstrov a sú presvedčený, že každý každého chce oblafnúť! A mnohí potom mali náklady aj dvojnásobné, lebo chceli za každú cenu ušetriť a boli tzv" odborníci na všechno".

0 0
Martin1310 Martin1310

Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

Môj názor,trochu to preženiem.
Aj 10mm rúrkamy by si to pri správnej hustote vykúril-akurát čerpadlo by malo čo robiť.
Aj 32mm rúrkamy by si mohol kúriť-čerpadlo(myslím obehové) by si len tak lebedilo ale tá cena.
16mm,vykúriš,cena dobrá a čerpadlo to utiahne tak ako v drvivej večšine kúrení kde sú 16mm trubky.
Samozrejme každý s priemerov bude mať zrejme inú rozteč uloženia aby dokázal podlahu rovnomerne zohriať.

Riešiť akumulaciu podlahovky tým že tam bude viac vody v rúrkach je blbosť ale úplná.Pridanie akumulačnej nádrže je riešením toho aby sa zmenšil počet zapnutí čerpadla.V nej sa môže teplo akumulovať a neskôr ked chýba v podlahe tak sa tam dodá.

Takže velká akumulačná schopnosť podlahy je dobrá,pretože nevznikajú výkyvy teploty a aj po vypnutí kúrenia udrží v dome dlhšie teplo ale energia na prípadné zvýšenie teploty sa do nej uložiť nedá.To sa dá len do akumulačnej nádrže.
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

No, divné je toto zadanie. Bez akýchkoľvek vstupných dát? Najprv musím upozorniť na výrazný nepomer izolácie na teréne a poschodí v podlahe 20/3cm, mal by byť menší, zhruba v pomere 2/1.
Okrem toho tu máme TC zrejme bez akumulačnej nádoby, ktoré vyžaduje určitý prietok kvapaliny, táto hodnota ale nie je uvedená. Budem uvažovať teda minimálne 1,5m3/h, optimálne 2m3/h, čo znamená cca 333l/min. Pri návrhu podlahovky sa uvažuje okolo 2,5l/min pri 16mm trubke a maximálnej dĺžke okruhu 120m, takže potrebujeme 166 okruhov. Máš ich toľko? Určite nie, napríklad ja mám 25 okruhov pri 300m2 podlahovky. ďalej uvažujem teda 30 okruhoch, takže potrebujeme dosiahnuť cca 11l/min/okruh.
Pre trubky Hertz je pre trubku 16/12 tlaková strata 100Pa a možný prietok 1,6l/min, pre trubku 20/16 cca 4l/min. Stále nestačí, požadovaný prietok dostaneme až pri trubkách 32/26 a 100Pa, alebo 26/20 pri strate 200Pa, alebo trubke 20/16 pri 400Pa. No, to som zvedavý, aké čerpadlo by tam muselo byť, nehovoriac o potrebnej energii na pretlačenie.
Takže tadiaľto cesta nevedie. Mne to vychádza na vyrovnávací zásobník niekde pri TC, krátke potrubie a samostatné čerpadlo iba pre TC, do podlahovky potom kľudne 16mm trubky, okruhy do 80m a samostatné čerpadlo pre každý register, samozrejme s vlastným termostatom.
Samozrejme, hodnoty sa musia spočítať a ak je projektant k svetu, tak to spočíta optimálne. Kúrenár ti to nespočíta, on má povinnosť to spraviť podľa projektu. Ak ti niekto povie, že je to na tebe, tak ti musí povedať aj to, ako sa to prejaví na nákladoch. Tenšie trubky=menšia cena na materiáli=ľahšia robota=väčšie tlakové straty=menšia hrúbka podlahy=vyššie náklady na prevádzku obehového čerpadla.
Druh trubky ti v tejto etape ešte môže byť ukradnutý. Ja som si vybral 4-vrstvové rúrky UNIVENTA RADIA-NOXY®PB Ф16 x 2,2 mm, rozdeľovače mosadzné (sú kratšie ako plastové=menšia skriňa rozdeľovača). Prečo nerez? Je lacnejšia?
Neviem, ako sa tu dáva notifikácia príspevkov, takže ak ti toto nebude stačiť, môžeš poslať súkromnú správu.
1 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

lapejko Pozri príspevok
najprv ho treba prebrúsiť /odstrániť z povrchu to sadrové mlieko/, potom treba penetrák od výrobcu kompatibilného flexlepidla a to určite tí najlacnejší nespĺňajú...zákernosť anhydridu spočíva v jeho háklivosti na vodu, drobný defekt na spoji podlahovky vám znehodnotí celý poter, dlhším pôsobením vody sa zmení na blato, takisto reaguje s cementovými lepidlami bez brúsenia a spojovacieho mostíka.
brusenie nieje problem, da sa to zmaknut obycajnym smirglom na EPS za chvilu, penetrak som daval iba aby sa polepil prach a nesuchal sa dalej, pokial mas zly spoj v podlahovke tak musis rozsekat aj betonovy poter, ako navlhne, tak aj vyschne a ma rovnake vlastnosti ako za sucha, ako reaguje s cementovym lepom neviem, ale zatial sa nikto koho poznam, ani ja nestazujeme. Obrusit ho treba to je proste jeho vlastnost, a kto to neprebrusi tak nech sa nedivi ze mu odpadne dlazba. To je asi vsetko k nevyhodam anhydridu. Nerobim podlahu tak aby mi tam tiekli spoje..ked sa to stane, mas poroblem s kazdou podlahou. Schvalne sa dnes pozriem na zvysok anhydridu co bol celu zimu vonku, ci sa po vysuseni rozpadne.
Naposledy upravil alltracboy : 18.03.13 at 08:11
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

tie priemery su skor o tom je cim dlhsia je rurka, tym vacsiu tlakovu stratu ma, a ked niektore miestnosti vychadzaju na velke dlzky, je na mieste tam dat vacsi priemer, aby sa nemuseli robit dva okruhy a tym sa setri aj miesto v rozdelovaci. Vacsim priemerom sa nic nepokazi.
0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Pozorne sledujem vašu debatu a skúsim pridať svoju budúcu „skúsenosť“. Plánujem postaviť RD bungalov a dal som si urobiť cenovú ponuku na podlahovku. Zdroj tepla bude tepelné čerpadlo voda – voda. Navrhnuté sú trúbky PEX/ALL/PEX 16mm a Zrkadlová fólia nechcem udávať značku aby to nebolo považované za reklamu ale podľa dodávateľa to ma o 20% vyšší prenos tepla z podlahy, o 30% skrátenie zátopu. Skutočný odraz tepla vďaka vzduchovým vankúšikom, až 8000 vzduchových komôrok na m2 nahradí 4 cm izolácie. Dodávateľ v ponuke navrhuje izoláciu len 5 cm polystyrén. Prekvapuje ma tvojich 20cm. Neje to prehnané? Alebo ja to mam to poddimenzované?
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

Altracboy: jeden okruh môže byť aj v dvoch miestnostiach. Používať rôzne hrúbky na jeden register nedoporučujem, výrazne sa tým skomplikuje práca kúrenára, materiál a môže nastať problém pri vyregulovaní.

Ruren: ja mám nad terénom použité 16cm EPS a pripadá mi to akurát. Malo by to ale zodpovedať izolácii steny, u mňa je 25cm Ytong a 24cm EPS.
Zrkadlová fólia na zabetónovanie by ma celkom zaujímala, pretože svojho času som to zisťoval a žiaden dodávateľ mi nechcel dať technické údaje, tobôž nie nezávislý test. Čo sa mi podarilo zistiť, tak to má zmysel iba pri tenkej vrstve bežnej izolácie, tak do 5cm, potom už nemá účinok. Na zabetónovanie ale nebola určená žiadna.
Takisto by ma zaujímala degradácia časom, cena a poddajnosť pod zaťažením. Môžeš mi to poslať aspoň do správy?
Naposledy upravil robov : 19.03.13 at 05:23
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

sak ja som ani nepisal ze rozne rurky.. proste ked to nevychadza so 16mm tak by som dal 17mm a hotovo. to je uz velky rozdiel. Ja mam na obyvacke 3 okruhy.. to vsak neznamena, ze ked mi na 16m2 izbe nevyda doporucena dlzka, ze tam budem robit druhy okruh.. radsej hrubsie rurky vsade.. snad sa uz chapeme. Ked si niekto mysli ze je slast pocuvat cerpadlo ako ide na vyssi vykon len aby bol zaruceny nejaky prietok, tak to nieje nic prijemne.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

ruren Pozri príspevok
podľa dodávateľa to ma o 20% vyšší prenos tepla z podlahy, o 30% skrátenie zátopu. Skutočný odraz tepla vďaka vzduchovým vankúšikom, až 8000 vzduchových komôrok na m2 nahradí 4 cm izolácie.
A ako sa volá ten predajca? Horst Fuchs?

0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Je to podlahové kúrenie Top heating PROFI REFLEX 3000


Môžeš si to pozrieť na http://www.vyrobekroku.cz/vyrobkovy-list-2012.php?ID=3
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

Super vyrobok! Nahradi az 4cm izolacie! Akurat ze za jeho cenu si ale mozem kupit 5cm hruby EPS100S, a o jeho izolacnych paremetroch nikto pochybovat nebude, dokonca ani moj sedliacky rozum :-)
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

enti Pozri príspevok
Ja projekt vykurovania mam kompletne spracovany ja sa nepytam na dlzku rurok ale na hrubku rurok. Jedna vec je co je na papiery a druha vec je co je lepsie v reale mat. Projektant vacsinou tu podlahu nerobi a ani tam nebude byvat. Takze este raz poprosim skor sa venovat mojej otazke. Dakujem.
Daj trubky aké máš v projekte...keď sa vyskytnú problémi s kúrením tak ako to budeš reklamovať? Ajaaajaj pane šak vy tam máte trubky 16mm a ne 20mm ako chcete aby vám to fungovalo...takto to môže dopadnúť...nešetri ak máš v projekte 20mm tak ich daj
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

ruren Pozri príspevok
Je to podlahové kúrenie Top heating PROFI REFLEX 3000
Hm, takže som si istý, že na základe tejto prezentácie by som do toho nešiel. Našiel som iba zbierku marketingu, žiadne technické údaje, dokonca ani hrúbku tej fólie... odhadom 2cm? evidentne sa samostatne kúpiť nedá, takže ani nezávislý test nehrozí. Čo sa stane, keď príchytky trubiek prepichnú fóliu? Okrem toho trubky vždy podklad dvíhajú, niekedy príchytky až vytrhnú - reklama nič také neukazuje... čo starnutie, pružnosť pod zaťažením, však je tam vzduch...
0 0
ruren ruren

ruren je offline (nepripojený) ruren

Fólia ma hrúbku 3 mm a príchytky sa vpichujú do podkladu cez fóliu. Životnosť ma 80 rokov.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

cital som test tejto zazracnej folie, robili ho vo vyzkumnom ustave v Prahe a vysledok bol asi taky, ze to malo izolacne vlastnosti ako igelit. Ta fima zije z toho ze sprostredkuje montaz podlahy, predava material a sem tam niekto kupi Wonder foil 2000.
0 0
robov robov

robov je offline (nepripojený) robov

ruren Pozri príspevok
Fólia ma hrúbku 3 mm a príchytky sa vpichujú do podkladu cez fóliu. Životnosť ma 80 rokov.
Aha, tak potom a) videá klamú, lebo tam sa ukazuje fólia hrubá skoro ako trubky b) pod fóliou aj tak musí byť izolácia c) fyzikálny odraz tepla je funkčný až od cca 5mm, optimálne 4-5cm d) stlačiteľnosť sa tým pádom udávať nemusí, pretože pri zaťažení poterom sa fólia stlačí na technické minimum e) životnosť je potom bežná, tak ako pri každom zabetónovanom igelite...
A pretože mi to nedalo: tuto je nezávislý test - časopis PLYNÁR • VODÁR • KÚRENÁR + KLIMATIZÁCIA 4/2011 http://www.plynar-vodar-kurenar.eu/media.php?mid=668 strana 8, článok ÚČINKY REFLEXNÍ FÓLIE V PODLAHOVÉ OTOPNÉ PLOŠE, systém s refl exní fólií „Top Heating“ typu „Profi Reflex 3000“.
Záver, strana 11: Experiment zcela jednoznačně nepotvrdil předpokládaný teoretický vliv termoreflexní fólie. Termoreflexní fólie změnila tepelnou propustnost vrstvy pod rovinou trubek, a tak i tepelný tok sdílený především pod vytápěný prostor velmi nepatrně. .... Tepelný náběh obou podlahových otopných ploch vykazoval víceméně shodné chování. Rozdíly nejsou postižitelné neboť se pohybují v rozsahu nejistoty měření.

Ruren: poďakuješ, že sme ti ušetrili peniaze?
3 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

robov: ufff, to si ale niekomu spôsobil traumu Mal by si sa za to ospravedlniť.

PS: ozaj netreba mať vyštudovaný MATFYZ aby bolo jasné, že takáto odrb-fólia nemôže reálne fungovať (a už vôbec nie tak ako to proklamuje výrobca).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať