Zavrieť

Porady

poberanie rodičovského príspevoku pracujúcim manželom

Zdravím vás poraďáci,
ukončila som poberanie materskej 4.3.2013, kedy som ju aj celú vyčerpala, tj. z poisteniaz bývalého zamestnania + DNP, pracovný pomer na dobu určitú mi skončil30.6.2012 a momentálne od 5.3.2013 som nezamestnaná vedená na miestnom úradepráce, kde by mi mala vyjsť dávka v nezamestnanosti vyššia ako rodič.príspevok. Chceme, aby manžel poberal rodičovský príspevok. Manžel pracuje viacako 2 roky ako zamestnanec v inom meste a vyšiel by mu nárok na materskú.

Nárok narodič. príspevok podľa úradu práce v mieste bydliska je vraj vtedy, keďnie je nárok na materské, resp. keď sa vyčerpá materské.Možnosť, že by si nárok namaterské vôbec neuplatnil, že sa vraj nepripúšťa. /vychádzam z tlačiva„Potvrdenie o nároku na materské“ zo sociálnej poisťovne/.
Ot. č. 1. Dosiahli by sme, aby manžel poberal rodičovský príspevok, keby sme napriek tomupodali žiadosť s doloženým potvrdením zo SP, že si neuplatnil nárok namaterské a čestným vyhlásením o tom, že ani zamestnávateľa nepožiadalo rodičovskú dovolenku z toho dôvodu?
Ot. č. 2:Po diskusii s vedúcim pracovníkom úradu práce, mi nakoniec povedal, že byaj zobral „potvrdenie o neuplatnením nároku na materské“, ale ešte musímedoložiť potvrdenie z manželovej práce, že nepretržite pracujea nežiadal o materské a rodičovskú dovolenku, čo nastávaproblém, u jeho zamestnávateľa – personalistiek s dôvodom, že prečo bymali také potvrdenie vydať, keďže oni by nástup na rod. dovolenku oznámiliúradu práce, čo sa mi nezdá.
OT. č. 3:Aby sme vyhoveli úradu práce, potvrdila by nám SP v mieste sídla firmy, žemanžel NEMÁ NÁROK na materské, kebypredložil žiadosť o materské priamo jej bez potvrdenia zamestnávateľom/bez požiadania zamestnávateľa o rodičovskú dovolenku/ a toz toho dôvodu, že nepožiadal zamestnávateľa o rodičovskú dovolenkua vykonáva naďalej zárobkovú činnosť ? Ak áno, podľa ktorého paragrafuktorého zákona by to bolo?

Ďakujemvám veľmi krásne. S pozdravom
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

súhlas s veronikou + pridám § 11 ods.8 Zákon o zdr.poistení
(8) Ak sa dôvody na platenie poistného štátom prekrývajú, štát platí poistné len raz. Štát platí poistné aj v prípade, ak osoby uvedené v odseku 7 majú príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b. Osoby uvedené v odseku 7 sú povinné z príjmu zo zárobkovej činnosti podľa § 10b platiť poistné podľa § 13.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ja poberam RP (na dieta do 6. roku), som zamestnany, a zamestnavatelovi ani zdravotnej poistovni som nikdy nic neoznamoval ...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

veronikasad Pozri príspevok
lebo dochádza k súbehu zdr.poistenia viď § 11 odst. 7 Zákona o ZP

7) Štát je platiteľom poistného za
...
c) fyzickú osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok33) a rodičovský príspevok z iného členského štátu, ak tam nie je zdravotne poistená,
kde v tom § 11 odst. 7 Zákona o ZP je uvedena oznamovacia povinnost ? predsa oznamujem to ZP len vtedy, ked chcem aby poistne za mna platil stat ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bubkoch Pozri príspevok
kde v tom § 11 odst. 7 Zákona o ZP je uvedena oznamovacia povinnost ? predsa oznamujem to ZP len vtedy, ked chcem aby poistne za mna platil stat ...
Oznamovaciu povinnosť hľadaj v § 23 Zákona o ZP

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v § 11 ods. 7 písm. g), j), k) a l), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

(4) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bubkoch Pozri príspevok
ja poberam RP (na dieta do 6. roku), som zamestnany, a zamestnavatelovi ani zdravotnej poistovni som nikdy nic neoznamoval ...
Zamestnávatelovi nemusíš nahlasovať poberanie RP, nahlasuješ len nástup na RD - čo nie je tvoj prípad, nakolko zamestnanie si počas poberania RP neprerušil.

Do ZP je potrebné nahlásiť poberanie RP v zmysle § 23 Zákona o ZP.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

veronikasad Pozri príspevok
Oznamovaciu povinnosť hľadaj v § 23 Zákona o ZP

§ 23
Oznamovacie povinnosti
Na začiatok

(1) Poistenec je povinný oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do ôsmich dní
a) zmenu mena, priezviska, rodného čísla a zmenu trvalého pobytu,
b) zmenu alebo vznik platiteľa poistného,
c) skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) a vrátiť preukaz poistenca,
d) skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik povinnosti štátu platiť za neho poistné (§ 11 ods. 7).
e) skutočnosti rozhodujúce pre zmenu sadzby poistného (§ 12).

(2) Povinnosti podľa odseku 1 písm. b) a d) sa nevzťahujú na zamestnanca, za ktorého tieto skutočnosti oznamuje zamestnávateľ podľa § 24.

(3) Poistenec je povinný oznámiť zdravotnej poisťovni vznik skutočností uvedených v § 11 ods. 7 písm. g), j), k) a l), a to do ôsmich dní od vzniku skutočnosti. Vznik týchto skutočností preukazuje poistenec čestným vyhlásením.

(4) Poistenec je povinný oznámiť najneskôr do ôsmich dní skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia (§ 5 ods. 2 a 3) zdravotnej poisťovni, do ktorej si podal prihlášku podľa § 7 ods. 2.
uz mi je jasne kde je problem ... totiz ja o koze ty o voze

jasne ze oznamovacia povinnost je v pripade kedy poberatel RP, za ktoreho plati poistne stat, nastupi pocas poberania RP do práce ... vtedy zanika platenie poistneho statom a teda nastup do prace treba ZP oznamit ... toto si mala na mysli ty ...

ja som pisal o pripade ako moj, kedy som zacas RP poberat az v case ked som bol zamestnany ... teda z pohladu statu verejne poistenie zacatim poberania RP ani nevzniklo ani nezaniklo ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

bubkoch Pozri príspevok
uz mi je jasne kde je problem ... totiz ja o koze ty o voze

jasne ze oznamovacia povinnost je v pripade kedy poberatel RP, za ktoreho plati poistne stat, nastupi pocas poberania RP do práce ... vtedy zanika platenie poistneho statom a teda nastup do prace treba ZP oznamit ... toto si mala na mysli ty ...

ja som pisal o pripade ako moj, kedy som zacas RP poberat az v case ked som bol zamestnany ... teda z pohladu statu verejne poistenie zacatim poberania RP ani nevzniklo ani nezaniklo ...
Tak si zvýraznené vysvetluješ ty - možno ZP bude mať iný názor. Preto by som si to minimálne overila v prísl. ZP (nepovažujem sa za odborníka na výklad zákona o zdr.poistení)
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

môj manžel začal v r.2011 poberať RP počas vykonávania práce 4mesiace pred dovršením 3rokov nášho dieťaťa. Riadne bol zamestnaný, teda zdravotne poistený ako zamestnanec a nečerpal RD, pracoval. Najprv sme mzdárke nahlasovali poberanie RP, čo velmi sa čudovala, čo s tým robiť (nemala o tom ponatia, bolo to nové v tom roku, neviem od ktorého mesiaca roku 2011, či od januára, či až neskôr). Ona to aj nakoniec nahlásila, no medzitým Úrad na dohlad nad zdravotnou starostlivostou vydal usmernenie,či výklad či niečo také k tomu, že poberanie RP nahlasuje samotný zamestnanec, ale zdr.poistovne akceptujú aj ked to nahlási mzdárka. Tj. radšej by som si to overila.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

no ja trvam na tom, ze v pripade kedy zamestnany clovek pocas zamestnania zacne poberat RP, nema ziadnu povinnost nieco do zdravotnej poistovne nahlasovat ...
pretoze z pohladu platenia poistneho na zdravotne poistenie nic nevzniklo, nic nezaniklo, ani sa nic nezmenilo ...
0 0
hirjakova hirjakova

hirjakova je offline (nepripojený) hirjakova

rada by som to ešte uzavrela,

spomínanú žiadosť manžel podal na úrade práce a vyhoveli nám, už 2 mesiace rodičovský príspevok poberá manžel,

takže všetko sa nakoniec dá, aj keď spočiatku konštatovanie pracovníkov úradu bolo zamietavé, len treba trpezlivosť a neodbytnosť, ak nemáš "známych", uff,

týmto vám ďakujem poraďáci za príspevky a cenné rady,

s pozdravom

PS: hlásila som to telefonicky aj na zdravotnú p., najprv mi povedala, že treba doniesť potvrdenie o poberaní RP manželom, manželovi, keď to hlásil osobne, zas pracovníčka nič nepovedala o tom, že niečo treba doniesť, takže asi tak
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Ahojte, otec dieťaťa poberá rodičovský príspevok. Na materskej som bola s dieťaťom ja. Teraz na základe nových informácií rozmýšľame, že by išiel na materskú otec dieťaťa. Len neviem, či je možné, aby poberal materské na dieťa, na ktoré už poberá rodičovský pred poberaním materskej. Samozrejme, že pred žiadosťou o materské by sme požiadali o odňatie rodičovského príspevku.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

nela07
Ahojte, otec dieťaťa poberá rodičovský príspevok. Na materskej som bola s dieťaťom ja. Teraz na základe nových informácií rozmýšľame, že by išiel na materskú otec dieťaťa. Len neviem, či je možné, aby poberal materské na dieťa, na ktoré už poberá rodičovský pred poberaním materskej. Samozrejme, že pred žiadosťou o materské by sme požiadali o odňatie rodičovského príspevku.
A má otec dieťaťa 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, lebo na priznanie MD pre otca platia tie isté podmienky ako pre matku.
0 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Xanti
nela07
Ahojte, otec dieťaťa poberá rodičovský príspevok. Na materskej som bola s dieťaťom ja. Teraz na základe nových informácií rozmýšľame, že by išiel na materskú otec dieťaťa. Len neviem, či je možné, aby poberal materské na dieťa, na ktoré už poberá rodičovský pred poberaním materskej. Samozrejme, že pred žiadosťou o materské by sme požiadali o odňatie rodičovského príspevku.
A má otec dieťaťa 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch, lebo na priznanie MD pre otca platia tie isté podmienky ako pre matku.
áno má
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nelka - manžel stále pracuje a poberá RP? ... tak by to malo ísť (predpokladám, že problémy budú, ale netreba sa dať - len si musí v robote zobrať RD . samozrejme len do troch rokov dieťatka!
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

Katka - áno, pracuje a poberá RP. Keď sme na neho prehlasovali RP, už vtedy bol cirkus a chceli vyhlásenie, že nepoberá materské. Vtedy som ešte nevedela prečo. Takže možno môže na to isté dieťa, na ktoré poberal RP, požiadať o materskú. A v práci nahlási RD a nie materskú. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

RD = rodičovská dovolenka, t.z. že nemôže ďalej pracovať - ak chce poberať materské.
1 0
nela07 nela07

nela07 je offline (nepripojený) nela07

rozumiem a ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

nela07
Katka - áno, pracuje a poberá RP. Keď sme na neho prehlasovali RP, už vtedy bol cirkus a chceli vyhlásenie, že nepoberá materské. Vtedy som ešte nevedela prečo. Takže možno môže na to isté dieťa, na ktoré poberal RP, požiadať o materskú. A v práci nahlási RD a nie materskú. Ďakujem za odpoveď.
RD treba žiadať podľa § 166 odst. 1 Zákonníka práce

§ 166
Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
Na začiatok

(1) V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
0 0