Zavrieť

Porady

nevysporiadané pohľadávky

Prosím o radu: učtujem v JU.No vezú sa nám pohľadávky a zaväzky ešte z roku 1994,1995 nevysporiadané. V tých rokoch sme viedli podvojné účtovníctvo. Nemôžem to už konečne nejako vypustiť? Niektoré firmy už ani neexistujú,/výmaz z reg./ A čo s DPH ? ďakujem
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Jana Acsová
....Aj preto hovorím, že jednoduché účtovníctvo nie je jednoduché.
A to je pravda, možno by ho mali premenovať..
Pekný deň...
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

jaja99
Mám nasledovnú informáciu od Ing. Minárskeho (daňový poradca) na evidovanie nevymožiteľných pohľadávok a premlčaných pohľadávok v jednoduchom účtovníctve: Položila som mu otázku na školení, čo s uvedenými pohľadávkami. Jeho odpoveď: Uvedené pohľadávky treba vylúčiť z evidencie pohľadávok (knihy faktúr) nazvite si to ako chcete, lebo v zmysle zákona o účtovníctve musia byť v majetku FO evidované len reálne pohľadávky. Ak tam budem evidovať pohľadávky, ktoré nie sú reálne vymožiteľné , skresluje mi to moj majetok a účtovníctvo verne nezonrazuje stav firmy. Tento zápis v knihe pohľadávok nemá žiaden vplyv na základ dane, lebo o tom nehovorí zákon o dani z príjmov. Ten hovorí o pripočítaní neuhradených pohľadávok len pri ukončení podnikania. A čo výdavky, ktoré boli zaplatené a súviseli s dosiahnutými príjmami? a mám ich v daňových výdavkoch? Tak ďaleko späť (časovo) daňový úrad už nemôže pri kontole ísť a oni si to uvedomujú.
Tak z tohoto som teraz už úplne paf. Môj manžel ( FO) mal problémy s odberateľom pri uhrádzaní faktúr a vystavil mu penalizačnú faktúru (chcela som mu to vyhovoriť, že keď mu neplatia riadne faktúry, tak penalizačnú určite nezaplatia) ale trval na penalizačnej. Spomínaná firma zanikla a ja som pohľadávku stále viedla v účtovníctve. Keď manžel po dvoch rokoch činnosť pozastavil (nie ukončil) pri daňovej kontrole musel zaplatiť z neuhradenej pohľadávky 88.000.- Sk daň !!!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
abel
Keď manžel po dvoch rokoch činnosť pozastavil (nie ukončil) pri daňovej kontrole musel zaplatiť z neuhradenej pohľadávky 88.000.- Sk daň !!!
V ktorom roku to bolo?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Bola to kontrola minulý rok za rok 2002.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
abel
Bola to kontrola minulý rok za rok 2002.
Zbežne som pozrela 366/1999 Z.z. a § 24 ods. 2 písm. s - ZD sa podľa § 23 ods. 12 neupravoval o niektoré pohľadávky. Či ste tam patrili, skúste si pozrieť. V dnešnej podobe to platí trošku odchylne ale ani v roku 2002 nebolo potrebné upravovať základ dane o všetky pohľadávky.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

jaja99
Mám nasledovnú informáciu od Ing. Minárskeho (daňový poradca) na evidovanie nevymožiteľných pohľadávok a premlčaných pohľadávok v jednoduchom účtovníctve: Položila som mu otázku na školení, čo s uvedenými pohľadávkami. Jeho odpoveď: Uvedené pohľadávky treba vylúčiť z evidencie pohľadávok (knihy faktúr) nazvite si to ako chcete, lebo v zmysle zákona o účtovníctve musia byť v majetku FO evidované len reálne pohľadávky. Ak tam budem evidovať pohľadávky, ktoré nie sú reálne vymožiteľné , skresluje mi to moj majetok a účtovníctvo verne nezonrazuje stav firmy. Tento zápis v knihe pohľadávok nemá žiaden vplyv na základ dane, lebo o tom nehovorí zákon o dani z príjmov. Ten hovorí o pripočítaní neuhradených pohľadávok len pri ukončení podnikania. A čo výdavky, ktoré boli zaplatené a súviseli s dosiahnutými príjmami? a mám ich v daňových výdavkoch? Tak ďaleko späť (časovo) daňový úrad už nemôže pri kontole ísť a oni si to uvedomujú.
Ešte doplním: za premlčané považujem tie pohľadávky, pri ktorých sa dlžník môže domáhať inštitútu premlčania - to sú tie, čo sú splatné tri roky od splatnosti alebo od poslednej splátky. Za nevymožiteľné pohľadávky považuejm tie,pri ktorých viem preukázať, že dlžník zomrel a nemôžem vymôcť na dedičoch, že dlžník neexistuje (PO), že dlžník bol zrušený pre nedostatok majetku, že výška jeho majetku nepostačuje ani na krytie nákladov exekúcie - rozhodnutie exekútora na moje meno. Hoci sa už stalo aj to, že súd odmietol prerušiť konanie pre nedostatok majetku, lebo sudca tvrdil, že menovaný v budúcnosti ešte môže majetok nadobudnúť a tak konanie len prerušil.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Jana Acsová
Zbežne som pozrela 366/1999 Z.z. a § 24 ods. 2 písm. s - ZD sa podľa § 23 ods. 12 neupravoval o niektoré pohľadávky. Či ste tam patrili, skúste si pozrieť. V dnešnej podobe to platí trošku odchylne ale ani v roku 2002 nebolo potrebné upravovať základ dane o všetky pohľadávky.
Tak keď sa mi podarí znovu sa na to naštartovať - lebo mám až zimomriavky, keď si na to spomeniem - tak to pozriem. Ak pre nič iné, aspoň budem múdrejšia. Ale malo by to nejaký význam napr. teraz sa odvolať alebo znovu to obnoviť, keď on už to vlastne aj zaplatil a kontrola bola ukončená v apríli 2005?
0 0
mazella mazella

mazella je offline (nepripojený) mazella

a ako to je v PU????
AK s.r.o. eviduje pohladavku uz vyse 10rokov staru a podla zaznamu v registry je dlznik uz vymazany, aka je moznost tuto pohladavku zlikvidovat??????
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mazella
a ako to je v PU????
AK s.r.o. eviduje pohladavku uz vyse 10rokov staru a podla zaznamu v registry je dlznik uz vymazany, aka je moznost tuto pohladavku zlikvidovat??????

zo stránky DRSR

Otázka:
Spoločnosť v roku 2002 vystavila faktúru za predaný tovar a zaúčtovala pohľadávku, ktorá jej nebola zaplatená. Ani jeden rok spoločnosť nevytvorila opravnú položku na pohľadávku, ani nebola prihlásená do konkurzu, ktorý bol zamietnutý v roku 2005 pre nemajetnosť firmy a firma bola vymazaná z OR. Mohla si spoločnosť odpísať pohľadávku v roku 2005 ako daňový náklad ?

Odpoveď:
Ak daňovník v r. 2005 účtoval o trvalom odpise pohľadávky z dôvodu uvedeného v § 19 ods. 2 písm. h) bod 1. zákona o dani z príjmov a pohľadávka už bola u daňovníka zahrnutá do základu dane, potom ide o daňovo uznaný výdavok, ak daňovník preukáže, že súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, alebo súd zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty. A to aj u daňovníka, ktorý neprihlásil pohľadávku, ale preukáže uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok dlžníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu z dôvodu nemajetnosti dlžníka.
0 0
truckmzdy truckmzdy

truckmzdy je offline (nepripojený) truckmzdy

účtovníčka JU a začínajúca mzdárka ...viac
Veľmi mi pomohli Vaše príspevky, lebo už niekoľko týždňov sa trápim s touto problematikou, tak dnes som si preštudovala všetky príspevky o starých pohľadávkach v JÚ. Z príspevku 18 o názore Ing. Minárskeho som doslova šťastná, lebo je v ňom presne opísaný aj môj názor. Ale ešte Vás - starí poraďáci prosím o pomoc pri zhrnutí:
1. Aký je rozdiel pri týchto starých pohľadávkach medzi premlčanými a nevymožiteľnými pohľadávkami z hľadiska ich vyradenia?
2.
- Moja predchodkyňa od roku 2002 neposielala žiadne odsúhlasenia zostatkov ani upomienky,
- Môžem pohľadávky premlčané, pohľadávky pri ktorých podľa výpisu z OR dlžník už je vymazaný a pohľadávky nevymožiteľné z dôvodu, že bolo pozastavené exekučné konanie na návrh súdu /pri inom dlhu/ z dôvodu, že dlžník nemá majetok:
Zrušiť z Knihy pohľadávok k 31.12. na základe uvedených skutočností bez dopadu na ZD?
Nechcem v žiadnom prípade tieto pohľadávky nechávať v účtovníctve až do skončenia podnikania, lebo FO sa nechystá podnikanie ukončiť a týchto pohľadávok je strašne veľké množstvo v horibilných sumách.
Ďakujem veľmi pekne všetkým za pomoc.
Naposledy upravil truckmzdy : 13.06.07 at 11:23
0 0
truckmzdy truckmzdy

truckmzdy je offline (nepripojený) truckmzdy

účtovníčka JU a začínajúca mzdárka ...viac
Vie mi niekto poradiť? Nemám jasno hlavne v tom, čo s tými premlčanými pohľadávkami, lebo niektorí dlžníci sa mi už na upomienky ozvali, že je premlčaná doba a nebudú sa tým vôbec zaoberať. Ďakujem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Skúste pozrieť tu:
http://wwww.porada.sk/showthread.php...ml%E8acia+doba
0 0
truckmzdy truckmzdy

truckmzdy je offline (nepripojený) truckmzdy

účtovníčka JU a začínajúca mzdárka ...viac
Ďakujem Betka, ten link som už čítala. Môj problém je v tom, že ja viem s určitosťou že pohľadávky sú premlčané, ale neviem, ako, na základe čoho ich môžem dostať z účtovníctva v JÚ. Je ich totiž strašne veľa a nechcem ich celé roky evidovať až do skončenia podnikania. Musím aj v tomto prípade postupovať súdnou cestou, alebo cez exekútora .... alebo mi stačí, keď sa dlžník vyjadril že nič neuhradí, lebo je premlčaná doba. Alebo niektorí proste moje upomienky po 4 -5 rokoch ignorujú - a majú pravdu, lebo moja predchodkyňa im celé roky nič neposielala. Ďakujem.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

v prípede JU som písala v tomto linku:
http://wwww.porada.sk/showthread.php...%E1vka+%B9ance
0 0
truckmzdy truckmzdy

truckmzdy je offline (nepripojený) truckmzdy

účtovníčka JU a začínajúca mzdárka ...viac
Áno, aj ten som čítala, /dva dni som čítala všetky možné príspevky o starých pohľadávkach/ podľa neho som už aj zrušila pohľadávku do 1.000,- Sk ako si písala. Len som ju zrušila v Knihe faktúr a pripísala poznámku podľa ktorého paragrafu. Do denníka som nič neúčtovala. - Dúfam, že som postupovala správne.
Ja len stále nemám jasno, keďže sa píše o nevymožiteľných pohľadávkach a o premlčaných pohľadávkach, či je pri tých premlčaných pohľadávkach nejaký iný postup ako pri tých, ktoré nie sú premlčané a môžem ich dať ešte v stanovenej lehote na súd. Ale z tvojho posledného príspevku tuším, ako to asi urobím, keďže máme už o pár mesiacov koniec roka 2007 a pohľadávky sú z roku 2002. Tak zatiaľ vďaka, pomohli ste mi.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Asi si nečítala správne. V JU môžeme pohľadávky odpísať do 1000, Sk až pri zrušení živnosti. Ak je živnosť živá, musia sa pohľadávky naďalej v JU evidovať, nemôžu sa len tak zrušiť. Ak dôjde k zrušeniu živnosti, potom sa vysporiadajú podľa par. 19...
0 0
truckmzdy truckmzdy

truckmzdy je offline (nepripojený) truckmzdy

účtovníčka JU a začínajúca mzdárka ...viac
A som zase tam kde som bola na začiatku "zisťovania". Totiž v niektorých z tých x článkov ktoré som čítala boli názory, s ktorými sa asi nedá nesúhlasiť, a to že keď budem evidovať pohľadávky ktoré sú už s určitosťou "nevymožiteľné", tak nepodávam verný obraz účtovníctva. /V jednom príspevku citovala prispievateľka daňového poradcu/. A u mňa suma týchto nevymožiteľných pohľadávok nie je ani v tisícoch, ani v desaťtisícoch, ale oveľa, oveľa viac. Preto nechcem podávať takýto skreslený obraz účtovníctva rok čo rok, keď na niektoré už bola pozastavená aj exekúcia z dôvodu že nemajú majetok, z ktorého by sa dala pohľadávka uspokojiť. A tí, čo sú premlčaní ani nehovorím. Nikdy to od nich nedostaneme. Tak prečo to mám celé roky evidovať, že to raz od nich dostaneme?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Plne s Tebou súhlasím, JU je ......
0 0
morgov morgov

morgov je offline (nepripojený) morgov

V JU neexistuje pojem odpis pohľadávky. To je len v podvojnom účtovníctve. Také rady ako tu čítam, že pohľadávka je premlčaná
alebo úprava základu dane stornovaním výdavkov viažúcich sa k tejto pohľadávke nemajú oporu v zákone.

Takže, pokiaľ existuje v účtovníctve podnikateľa pohľadávka staršia
ako 4 roky, je potrebné ju jednoducho vyradiť z knihy pohľadávok - vymazať. V zmysle zákona o účtovníctve je povinnosť účtovnej jednotky
viesť účtovníctvo, ktoré poskytuje reálny obraz o majetku účtovnej jednotky. Samozrejme, v prípade ukončenia podnikania FO vstupujú do základu dane, všetky ostatné pohľadávky.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

morgov Pozri príspevok

Takže, pokiaľ existuje v účtovníctve podnikateľa pohľadávka staršia
ako 4 roky, je potrebné ju jednoducho vyradiť z knihy pohľadávok - vymazať. V zmysle zákona o účtovníctve je povinnosť účtovnej jednotky
viesť účtovníctvo, ktoré poskytuje reálny obraz o majetku účtovnej jednotky. Samozrejme, v prípade ukončenia podnikania FO vstupujú do základu dane, všetky ostatné pohľadávky.
Aj 20 ročné pohľadávky v JU, kt. sú nezaplatené je potrebné jednoducho evidovať . Nemôžu sa len tak odstrániť. Ak ich odsraňuješ týmto spôsobom, je to Tvoja vec. Nie je to v rámci zákona.

Par.17- mi hovorí, že do ZD:
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať