Zavrieť

Porady

Valutová pokladňa

Prosím Vás, stále mi nieje jasné ani z predošlých príspevkov, akým kurzom mám prepočítať príjem do valutovej pokladne, ak som vyberala napr. EURá zo slovenského účtu:
2.9. výdaj bankový - 100 EUR-kurz kom. banky
2.9. príjem do pokladne 100 EUR - kurz taký istý ako výdaj bankový, alebo kurz NBS?
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

marianna, ja by som úhradu fa v hotovosti z valutovej pokladne účtovala tak ako Ty. Len práve treba stanoviť, ktorým spôsobom účtovať výdaj z valutovej pokladne. Reagujem na to, že pri FIFO ozaj treba často úhradu, resp. výdaj z pokladne kúskovať a vydávať v rôznych kurzoch. Keď sa počíta aritmetický priemer, tak sa prepočíta vždy pri príjme do pokladne. Ja teraz používam FIFO. Dávnejšie som v jednej firme používala aritmetický priemer, ale počítal ho SW a keby som bola používala FIFO, aj to by bol robil SW.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

no čo ja viem tak FIFO ani aritm.priemer sa vo valutových pokladniach nesmie používať nákup prostriedkov sa účtuje kurzom KB teda skutočný nákup a výdaje sú podľa kurzu NBS, rozdiely vzniknuté počas roka sa prepočítajú až k 31.12. kurzom NBS a rozdiel sa zúčtuje buď ako kurz.zisk alebo kurz. strata.
Niekde som tento postup mala vytlačený tak keď ho nájdem hneď zverejním.

pre Mariannu: riešila som to zatiaľ - úhrada prepočtom NBS len som sa teraz zasekla pri tom že mi nevznikaju žiadne kurz.rozdiely tou úhradou v hotovosti ale v prípade bezhotovost.prevodu by mi vznikli... tak ešte len hladám riešenie pretože opraviť sa mi to v programe stále dá...
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

bea
marianna, ja by som úhradu fa v hotovosti z valutovej pokladne účtovala tak ako Ty. Len práve treba stanoviť, ktorým spôsobom účtovať výdaj z valutovej pokladne. Reagujem na to, že pri FIFO ozaj treba často úhradu, resp. výdaj z pokladne kúskovať a vydávať v rôznych kurzoch. Keď sa počíta aritmetický priemer, tak sa prepočíta vždy pri príjme do pokladne. Ja teraz používam FIFO. Dávnejšie som v jednej firme používala aritmetický priemer, ale počítal ho SW a keby som bola používala FIFO, aj to by bol robil SW.
FIFO alebo vážený aritmetický priemer pri valutových pokladniciach sa bude môcť používať až od 1.1.2005. Povoľuje to novela zákona o účtovníctve. Bola schválená, ale ešte nevyšla v zbierke. asi ju prezident ešte nepodpísal.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať