Zavrieť

Porady

Novela zákona o dani z príjmov - ? cestná daň ?

zeel zeel

zeel je offline (nepripojený) zeel

SZČO si doteraz neúčtovala náklady na PHM pri vlastnom aute nezaradenom do podnikania. Teda ani nemá zaplatenú cestnú daň. Od 1.11.2004 je možné účtovať cestovné náhrady (6,20 + pohonné hmoty)/ km aj pre SZČO ak použije auto nezaradené do podnikania.

Musí si najprv uhradiť cestnú daň ak chce účtovať cestovné náhrady ?
Nejasná je aj otázka "diét" - účtuje si ich ako zamestnanec ?
Usporiadat
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

emily
Náhrady za PHM sa mohli účtovať do daň.výdavkov, ale nedala sa účtovať paušálna náhrada 6,20Sk.
Dnes som bola na školení u Judr. Groszovej a ona tvrdila, že do 01.11.04 nemáme nárok ani na základnú náhradu ani na náklady na PHM
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Pripajam sa k nazoru Viery. Nakolko zakon zacne platit od 1.11.2004 nemoze platit retrospektivne. T.j. mate cas podat a potom zaplatit tu cestnu dan do 15.12.2004,
ak si chcete zacat uplatnovat vsetky vydavky, ktore Vam novela zakona umoznuje /SZCO/.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Katty: áno keď si uvedomím tú 512, tak je to hneď logické. Díky :-)
Pekný deň.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Janca
Pripajam sa k nazoru Viery. Nakolko zakon zacne platit od 1.11.2004 nemoze platit retrospektivne. T.j. mate cas podat a potom zaplatit tu cestnu dan do 15.12.2004,
ak si chcete zacat uplatnovat vsetky vydavky, ktore Vam novela zakona umoznuje /SZCO/.
Pozor, ak si chcete účtovať náhrady za PHM a paušálny výdavok 6,20/km od 1.11.2004, cestnú daň treby zaplatiť do 15 dní od prvého použitia auta na podnikanie /t.j. do 15.11.2004/, pozri § 15 ods. 5 Zákona o cestnej dani. Aj ja som sa skoro pomýlila, tiež som si myslela, že stačí do 15.12.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Viera
Dnes som bola na školení u Judr. Groszovej a ona tvrdila, že do 01.11.04 nemáme nárok ani na základnú náhradu ani na náklady na PHM
Vierka, mohla by si bližšie vysvetliť názor Judr. Groszovej, prečo tvrdí, že do 1.11.2004 nemáme nárok ani na náhradu za PHM /ak auto nebolo v majetku firmy.

ďakujem.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Julča, novela zákona o dani z príjmov, ktorá povoľuje do daňových nákladov zaúčtovať diéty a náhrady za auto pre SZČO je účinná od 01.11.2004, tak preto do 01.11.2004 to nie je možné, nebolo to v zákone doteraz uvedené, náhrada patrila, len ak zamestnanec šiel na pracovnú cestu nie služobným autom
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Julča
Vierka, mohla by si bližšie vysvetliť názor Judr. Groszovej, prečo tvrdí, že do 1.11.2004 nemáme nárok ani na náhradu za PHM /ak auto nebolo v majetku firmy.

ďakujem.
Julča, tak ako to už vysvetlila Luckasari, je to spôsobené účinnosťou novely od 01.11.04. Do tohoto dátumu to zákon nepovoľuje. O PHM sa však hovorí aj v §19 ods. 2 písm. l , ale týka sa to vraj len firemných aut. Hoci v Poradcovi 5-6/2004 som našla vysvetlenie, že to platí aj pre súkromné autá. Ja stále dúfam, že vydajú nejaké usmernenie, ktoré povolí účtovať PHM do 01.11.04 aj u súkromných áut používaných na podnikanie. Alebo to niekto konečne jasne vysvetlí ako to má byť. Veď sme predsa zaplatili cestnú daň, dokonca v mojom prípade živnostník cestovné faktúruje odberateľom. Tak prečo by si nemohol uplatniť výdavky na PHM ?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

viera: mne bolo na zaciatku roka tiez povedane, ze od 1.1.04 si zivnostnik, ktory pouziva sukromne auto a ma zaplatenu cestnu dan uz nemoze uctovat nahradu za km, ale len PHM, takto to mam aj zatial spravene od Januara do Aprila.. potom sa auto predalo.. tak som teraz na vazkach, ci to nechat v ucte alebo nie
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Súkromné auto používané na podnikanie - cestná daň musí byť zaplatená, účtuje sa LEN náhrada za PHM a od 1.11.2004 aj náhrada za KM 6,20 Sk.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ak má SZČO prenajaté nákladné auto na rok, môže si zákonné poistenie ktoré za ňho zaplatil on, dať do výdavkov?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Dada: dakujem, takze to nechavam tak, ako to mam
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

ZuzanaA
Ak má SZČO prenajaté nákladné auto na rok, môže si zákonné poistenie ktoré za ňho zaplatil on, dať do výdavkov?
Ak to má v nájomnej zmluve, tak áno.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ďakujem, Emily.
0 0
Kunkelová Kunkelová

Kunkelová je offline (nepripojený) Kunkelová

cestnú daň treba zaplatiť ak chcete účtovať PHM a paušál 6,20/km
od 01.11.2004.Treba ju zaplatiť do 15.11.2004.
pozri § 15 odst.5 ZÁKONA O CESTNEJ DANi
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Možno sa spýtam trošku hlúpo, ale nie je mi to celkom jasné:

1) ak podnikateľ používa na podnikanie súkromné auto nezaradené do podnikania a má zaplatenú cestnú daň. Od 1.11.04 si môže dávať do nákladov spotrebu PHm aj 6,20 Sk/km.
Može si dávať do nákladov oboje, alebo v tých 6,20 je už zohľadnená aj spotreba PHM??
2) A k stavu do 1.11.04: myslela som, že ak auto nie je zaradené do podnikania, tak si podnikateľ nemôže uplatňovať nič. No po prečítaní príspevkov som to pochopila tak, že ak mal zaplatenú cestnú daň, tak si mohol uplatňovať spotrebu PHM??

ďakujem za všetky odpovede
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

ajcik na utvrdenie

1) od 1.11. 6,2+PHM - preto novela o 6,2 išlo.
2) áno PHM
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
dakujem

a este k 2) ak si teda mohol uplatňovať PHM, to auto musí byť jeho súkromné, alebo môže byť napr. bratove??
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Môže byť aj bratove, ale tam to musí byť ošetrené zmluvou. Nedávno sa to preberalo na porade aj vzor zmluvy bol prilepený, len neviem kde - pohľadaj.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Luckasari
Julča, novela zákona o dani z príjmov, ktorá povoľuje do daňových nákladov zaúčtovať diéty a náhrady za auto pre SZČO je účinná od 01.11.2004, tak preto do 01.11.2004 to nie je možné, nebolo to v zákone doteraz uvedené, náhrada patrila, len ak zamestnanec šiel na pracovnú cestu nie služobným autom
Luckasari, prepáč, neviem či som sa vyjadrila presne, mne šlo o to , že nemáme auto zahrnuté v majetku firmy. Sme živnostníci, ale od 1.1.2004 do 31.10.2004 sme si dávali do výdavkov/vedieme JÚ/ nákupy PHM /samozrejme prepočet podľa technického preukazu. Z niektorých príspevkom mám dojem, že si do výdavkov nemôžem dať ani PHM do 31.10.2004. Cestnú dať máme zaplatenú. Tak ako to vlastne je?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať