Zavrieť

Porady

Kupit uzky pozemok?

Dobry den,

rad by som sa poradil ohladom kupy pozemku. Nasiel som jeden pozemok uzky necelych 9 metrov, dostatocne dlhy. Poloha mi vyhovuje a v okoli ziadny iny nie je. Jedna sa o Bratislavu, takze az taky vyber pozemkov s vhodnou polohou pre mna nie je, preto rady najdi iny zatial nepotrebujem.
Rad by som na nom postavil dom, avsak chcel by som aby mal aspon 6 metrov sirku. Vedel by som si predstavit, ze by jedna stena bola na hranici pozemku, avsak tam to musi odsuhlasit bud sused z jednej strany alebo z druhej (podla toho kde bude dom stat).
Ak by som ho mal kupit, chcel by som mat istotu, ze aspon jeden sused mi dovoli stavbu na hranici, resp. max. pol metra od plotu.
Samozrejme je moznost najst majitelov susednych dvoch parciel, opytat sa ich a bud budu suhlasi alebo nie. Ak budu, mohol by som zvazovat kupu toho pozemku. Ak nie, stavebne povolenie asi nedostanem... Je moznost nejako si poistit este pred tym ako ho kupim, ze mi suhlas daju?
Pokial viem, stavebny urad ked vypise stavebne konanie, musi tam dat priestor dotknutym stranam na vyjadrenie sa k stavbe bez ohladu na to ci mam od nich pisomny suhlas s umiestnenim stavby uzatvoreny dopredu alebo nie, takze toto mi asi nepomoze..
Aky mate na to nazor, resp. riesil to uz niekto?

Dakujem
Usporiadat
Michael0 Michael0

Michael0 je offline (nepripojený) Michael0

Dakujem za prispevky. Na susednych parcelach nie je zatial nic, su tiez cca 40m dlhe, ale jedna ma sirku cca 10-11m a dalsia tak 15. Samozrejme ide o lokalitu, v blizkosti som nic ine nenasiel. Mne by stacilo aj cca 6 metrov sirky na dom pri 8,8 metrovom pozemku, ale stale by som sa musel spoliehat na susedov, ze mi povolia stavat o cosi blizsie ako 3 metre, ktore vymedzuje stavebny zakon. A toho sa bojim...ze to kupim a ani jeden mi nepovoli blizsie ako 3 metre od plotu - no a potom ten pozemok nebude mat cenu stavebneho za ktory sa sucasne predava.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Michael0 Pozri príspevok
Dakujem za prispevky. Na susednych parcelach nie je zatial nic, su tiez cca 40m dlhe, ale jedna ma sirku cca 10-11m a dalsia tak 15. Samozrejme ide o lokalitu, v blizkosti som nic ine nenasiel. Mne by stacilo aj cca 6 metrov sirky na dom pri 8,8 metrovom pozemku, ale stale by som sa musel spoliehat na susedov, ze mi povolia stavat o cosi blizsie ako 3 metre, ktore vymedzuje stavebny zakon. A toho sa bojim...ze to kupim a ani jeden mi nepovoli blizsie ako 3 metre od plotu - no a potom ten pozemok nebude mat cenu stavebneho za ktory sa sucasne predava.
Aha. Takže sa to predáva ako stavebný pozemok. Tak tú cenu si predávajúci vycucal z prsta, ohodnotil a teraz hľadá bohatého blbca. Normálne by ale bolo aby si kúpil tento pozemok a k nemu jeden vedľajší.
0 0
bystrá bystrá

bystrá je offline (nepripojený) bystrá

Ja byť na mieste susedov, tiež by som nesúhlasila. Umiestnením domu na hranici pozemku by si totiž znehodnotil ich parcely a keby sa rozhodli na nich stavať, dostali by sa do problémov kvôli odstupovým vzdialenostiam od tvojho rodinného domu.
2 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Michael0 Pozri príspevok
Dakujem za prispevky. Na susednych parcelach nie je zatial nic, su tiez cca 40m dlhe, ale jedna ma sirku cca 10-11m a dalsia tak 15. Samozrejme ide o lokalitu, v blizkosti som nic ine nenasiel. Mne by stacilo aj cca 6 metrov sirky na dom pri 8,8 metrovom pozemku, ale stale by som sa musel spoliehat na susedov, ze mi povolia stavat o cosi blizsie ako 3 metre, ktore vymedzuje stavebny zakon. A toho sa bojim...ze to kupim a ani jeden mi nepovoli blizsie ako 3 metre od plotu - no a potom ten pozemok nebude mat cenu stavebneho za ktory sa sucasne predava.
No a presne o tomto som Ti písala v príspevku č. 2 - že takto zmenil pozemok oproti nám už tretieho majiteľa. Najskôr boli noví kupujúci nadšení, no keď prišlo na lámanie chleba, ich predstava o stavbe sa rozplynula ako chiméra... Súčasný, zatiaľ posledný majiteľ /lekár/ ho síce tiež kúpil ako stavebný pozemok, no keď zistil, že "tudy cesta nevede", postavil si medzičasom dom úplne inde a v tomto má "len" uložené peniaze - ktovie dokedy...

Riešením pre Teba by mohlo byť dohodnúť sa so susedom, čo má ten 15 m široký pozemok, keby Ti predal nejaký ten meter-dva-tri ... Otázka je, či aj preňho a koľko by za tú "láskavosť" chcel...
Naposledy upravil Oliwa : 15.04.13 at 13:48
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Treba rozparcelovat pozemky, obvolat susedov, dohodnut stretnutie, navrhnut nove hranice - urobit zo slizov plnohodnotne stavebne pozemky a vsetko bude OK.
Naposledy upravil day : 15.04.13 at 20:31
3 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
day Pozri príspevok
Treba rozparcelovat pozemky, obvolat susedov, dohodnut stretnutie, navrhnut nove hranice - urobit zo slizov plnohodnotne stavebne pozemky a vsetko bude OK.
Akurát že ak to terajší majiteľ chce predať ako stavebný pozemok, tak by to mal zariadiť a zacvakať on a nie nový majiteľ. Tomu by sa totiž mohlo stať, že keď všetko so susedmi vybaví tak mu to terajší majiteľ nepredá a zlízne smotanu.
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

lubko6394 Pozri príspevok
Akurát že ak to terajší majiteľ chce predať ako stavebný pozemok, tak by to mal zariadiť a zacvakať on a nie nový majiteľ. Tomu by sa totiž mohlo stať, že keď všetko so susedmi vybaví tak mu to terajší majiteľ nepredá a zlízne smotanu.
to uz zalezi od predavajuceho / kupujuceho atd., ja som chcel poradit dalsiu moznost ako urobit zo slizu "pozemok"
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
day Pozri príspevok
to uz zalezi od predavajuceho / kupujuceho atd., ja som chcel poradit dalsiu moznost ako urobit zo slizu "pozemok"
Tak či tak, ale v prvom rade je nereálne takýto pozemok kupovať v cene stavebného pozemku. Však ak by pýtal 50% z ceny stavebnému, tak by záujemcovi ostali bubáky na dokúpenie, prípadne by to bola kompenzácia za obmedzený komfort. Inak zacvaká za stavebný s veľkými obmedzeniami, ktorý sa dobrým stavebným nikdy nemusí stať resp. za nehorázne peniaze.
1 0
deane7 deane7

deane7 je offline (nepripojený) deane7

Ale zase ak by ste bolo majiteľom niektorého zo susedných pozemkov predali by ste kúsok? Ale zase majiteľ toho 10-11 metrového by mohol dať súhlas, aj on by si vyriešil dohodou problém z úzkym pozemkom.
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

deane7 Pozri príspevok
Ale zase ak by ste bolo majiteľom niektorého zo susedných pozemkov predali by ste kúsok? Ale zase majiteľ toho 10-11 metrového by mohol dať súhlas, aj on by si vyriešil dohodou problém z úzkym pozemkom.
Môžeme špekulovať, koľko chceme, konať musí zadávateľ, ak sa chce niekam pohnúť. Záleží na tom, kto sú majitelia susedných pozemkov a v akej sú situácii... Možno tie pozemky nemajú ani vysporiadané, možno to kúpili, aby tam uložili peniaze, možno to zdedili, možno tam sami idú stavať, možno to držia pre svoje deti či vnúčatá... A možno sú/budú vo finančnej tiesni a budú prístupní dohode - pri premrštených cenách pozemkov v BA...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Michael0 Pozri príspevok
Dobry den,

rad by som sa poradil ohladom kupy pozemku. Nasiel som jeden pozemok uzky necelych 9 metrov, dostatocne dlhy. Poloha mi vyhovuje a v okoli ziadny iny nie je. Jedna sa o Bratislavu, takze az taky vyber pozemkov s vhodnou polohou pre mna nie je, preto rady najdi iny zatial nepotrebujem.
day Pozri príspevok
to uz zalezi od predavajuceho / kupujuceho atd., ja som chcel poradit dalsiu moznost ako urobit zo slizu "pozemok"
...zo psa nikdy slanina nebude .........

...a ani v Blave .....tam už tobôž néééé...
1 1
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Ak to nie je tajne o aku MČ sa v Ba,jedna?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať