Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - práca v Anglicku

Prosím súrne o pomoc. Potrebujem urýchlene urobiť daňové priznanie pre osobu, ktorá pracovala v roku 2005 na Slovensku aj v Anglicku.
Príjem z Anglicka sa preráta kurzom NBS a daňové priznanie sa robí približne tak ako keď niekto pracuje v Čechách. Alebo je tam nejaký rozdiel. Aký? Ďakujem
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

JDM Pozri príspevok
nikto sa nenájde na odobrenie? ďakujem
Nájde, odobrujem postup, je správny.
4 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Prosím Vás, mám potvrdenie P45 a aj P 60. Mám ich zrátať, alebo P45 len priložiť a P60 prerátať kurzom a urobiť z toho DP.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

lejka Pozri príspevok
Prosím Vás, mám potvrdenie P45 a aj P 60. Mám ich zrátať, alebo P45 len priložiť a P60 prerátať kurzom a urobiť z toho DP.
P45 s P60 nemôžeš spočítať, príjem uvedený na P45 by si mala 2x, pretože je už započítaný v P60.
Pre vysvetlenie rozdielu medzi týmito potvrdeniami citujem samu seba z témy http://www.porada.sk/t44652-p3-pozor...odanie-dp.html

Marína Pozri príspevok
Zo zákona máš nárok na potvrdenie P45 od každého zamestnávateľa a preto ju má vydať automaticky bez žiadosti.
P45 má 4 časti
1. časť 1 - tú zamestnávateľ posiela na DÚ
2. časť 1A, 2, 3 odovzdá zamestnancovi
Keď nastúpiš do nového zamestnania, časť 2 a 3 zamestnanec odovzdá novému zamestnávateľovi. Časť 1A ostáva zamestnancovi pre vlastné potreby.
P60 je súhrnom za celý daňový rok. Vydáva ju posledný zamestnávateľ na konci zdaňovacieho obdobia. Keďže tvoj posledný zamestnávateľ nemohol vedieť, že je posledný v zdaňovacom období, je potrebné ho o P60 požiadať. Hodnoverné potvrdenie bude len vtedy, ak si od 1. zamestnávateľa odovzdala druhému a od 2. tretiemu, v tvojom prípade poslednému.
4 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Marína, prosím Ťa, pozri sa mi na tie potvrdenia, lebo na P 45 mám väčšiu sumu ako na P60:
Takto to mám : na P 45 =3.656,65GBP total pay to date
386,00GBP total taxe
na P 60 =1.594,59GBP in this employment
318,80GBP Tax deducted
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Z toho, čo uvádzaš, presne určiť neviem, len dedukujem, že musel mať viac ako len jedno zamestnanie/í/ a z toho predošlého/lých/ P45 neodovzdával nasledujúcemu/cim/ zamestnávateľovi/om/.
Ešte takto, tá P45 je od toho istého zamestnávateľa ako P60? Ak nie, tak by to malo byť jasné. Ak áno, niekde sa zrejme stala chyba.
1 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
P 45 je zamestnávateľ z GLOUCESTERSHIRE a P 60 je z BIRMINGHAM. Neodovzdal P45 nasledujúcemu zamestnávateľovi a preto musím obe potvrdenia zrátať, však? Marína, som Ti vďačná, že mi takto pomáhaš...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

lejka Pozri príspevok
P 45 je zamestnávateľ z GLOUCESTERSHIRE a P 60 je z BIRMINGHAM. Neodovzdal P45 nasledujúcemu zamestnávateľovi a preto musím obe potvrdenia zrátať, však? Marína, som Ti vďačná, že mi takto pomáhaš...
Ak mal len dvoch zamestnávateľov, tak áno.
Nezabudni na to, že zdaňovacie obdobie v UK je iné ako u nás(6.4.-5.4.), preto ak poberal príjmy na prelome rokov, musíš ich rozdeliť na dve zdaňovacie obdobia, teda 2x DP podávať. Ak má výplatné pásky, príjem sa ti bude lepšie deliť, ak nie, vydeľ ho počtom mesiacov.
ZDP § 45 ods. 2
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.

Doporučujem naštudovať si celý § 45 ZDP.
Naposledy upravil Marína : 07.03.12 at 08:18
2 0
lejka lejka

lejka je offline (nepripojený) lejka

Žilinčanka, 3 dospelí synovia, od 13.4.2013 som vdovou, byt, chalupa, záhrada, pes-vlčiak RONY ...viac
Marína, posielam odpoveď z finančnej správy na moju otázku. Vychádza mi z toho, že príjem z KATARU by tá letuška musela zdaniť na Slovensku len preto, že v KATARE sa dane neplatia?

Kompetenčné centrom finančných operácií Banská Bystrica zaujíma k Vášmu podaniu zo dňa 5.3. 2012 nasledovnú informáciu:

Slovenská republika nemá s Katarom upravené vzájomné daňové vzťahy prostredníctvom medzinárodnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, a preto pri posudzovaní rozsahu daňových povinností (rezidencie) a pri vysporiadaní daňových povinností tejto osoby na území Slovenskej republiky je potrebné postupovať výlučne podľa príslušných ustanovení zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“).

Podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov je daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou (rezidentom Slovenskej republiky) fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.

Predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou je podľa § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí (tzv. celosvetová daňová povinnosť, teda aj príjem plynúci z Kataru).

Daňovník je povinný vysporiadať predmetný príjem prostredníctvom podaného daňového priznania po uplynutí zdaňovacieho obdobia v súlade s § 32 zákona o dani z príjmov.

V súlade s § 45 ods. 3 písm. b) zákona o dani z príjmov daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou , ktorému plynú príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí – zo štátu, s ktorým SR nemá uzavretú zmluvu môže uplatniť metódu vyňatia príjmov, avšak len za predpokladu, že tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené. Ak predmetné príjmy neboli v zahraničí zdanené, nie je možné uplatniť predmetné ustanovenie zákona o dani z príjmov.

Upozorňujeme, že daňové orgány poskytujú daňovým subjektom len odborné informácie všeobecného charakteru s odkazom na príslušné ustanovenia daňových zákonov a medzinárodných zmlúv.



S pozdravom
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať