Zavrieť

Porady

Rovnomerné odpisovanie

Chcem poprosiť o radu : Robím správne, ak odpisujem nákl. automobil zakúpený v 09/2004 vstupná cena 403 361,- v prvej odpisovej skupine rovnomerne a to .... 403361 : 4 = 100 840,-.
Takže za rok 2004 dám do odpisov sumu 100 840,-. T.j. mesačne 25 210,- ( september - december 2004 ). Ďakujem za skoré odpovede.
Usporiadat
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
§26 ods. 9 .."Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kal.mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov."

Ešte ods.8 .."Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia §27 a28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu."
T.j. daňový odpis bude tiež len 4 mesiace.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Jessica,takže ešte raz poraď mi ako blondínke.Auto na leasing OC napr:523.483,80
leasing 48 mesiacov
auto zaradené v 9 mesiaci
523 483,8:4 je 10905,90
Takže DO A ÚO budú rovnaké
za rok 2004 odpíšem 43.624,-Sk
V uzávierke nebudem nič upravovať iba zaokrúhlenie keďže sa ÚO nezaokrúhľujú a DO sa zaokrúhľuju nahor.
Mám to dobre takto? Prosím a ďakujem.
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Takže rada blondínke od blondínky: áno, ja by som to urobila takto.
Zo zákona mi to jasne vyplýva. Samozrejme môže sa niekto pridať alebo toto tvrdenie vyvrátiť.
Pekný deň všetkým.
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ďakujem Ti.
Zo zákona to takto vyplýva ale aj tak sa radšej spýtam, vieš preistotu.
Naposledy upravil Luna : 26.10.04 at 12:45
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Milé moje blondínky (bola som aj ja, ale farbením som stmavla). V leasingu mi je to už definitívne jasné - počet mesiacov x 1/36 al. 1/48 = účtovne aj daňovo.

Pri kúpe auta nie na leasing je účtovne detto, ale pri vypisovaní DP si môžem daňovo uplatniť zvyšok do ročného odpisu (teda znížiť základ dane beztrestne). Tento zvyšok sa mi prejaví v poslednom roku odpisovania už len účtovne.

Tak?Alebo onak?
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Ja som úplný začiatočník, vy tu hovoríte o daňových a účtovných odpisoch, vysvetlíte mi aký je v tom rozdiel, to mám robiť samostatne odpisovanie daňové a účtovné? ďaňové chápem ale účtovné? načo to mám viesť ako SZČO- JU ?
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ako SZČO ktorá vedie JÚ účtovné odpisy nerobíš.Účtovné odpisy sa robia iba v PÚ.
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Ďakujem Luna, odľahlo mi
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ak kúpim OA v 8/04 za 300.000,-, mesačný účtovný odpis bude 6.250,-. V prípade, že auto zhodnotím v 11/04 o 30,000,-, bude za november a december mes.účtovný odpis 6.875,- ?

V daňovom priznaní dorovnám daňový odpis do 1/4 -tiny z 330.000,- ?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Aj ja by som sa chcela opýtať, ako je to s techn. zhodnotením auta, ktoré je na leasing, ako sa to premietne do nákladov?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Poraďte nám prosím. Paula + ZuzanaA
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Podla mňa, keď čítam par.22 Zák. o dani z príjmu, tak ods.6 hovorí okrem iného že technické zhodnotenie nad 30000,- je INÝ MAJETOK. Tak by som si zvolil či rovnomerné alebo zrýchlené odpisovanie
Čiže tech. zhodnotenie by som zaradil na inv. kartu ako iný majetok s odkazom na inv.kartu majetku, kroré bolo tech. zhodnocované.
Želám pekný deň všetkým
0 0
GejzaH GejzaH

GejzaH je offline (nepripojený) GejzaH

Programátor, obchodný zástupca konzultant a implementačný partner pre ľudské zdroje, ekonomiku a logistiku ...viac
Len tak poznamenám na okraj odpisovania osobného auta na leasing:
treba si uvedomiť, že na základe zákona o DPH par. 49. ods. 7 222/2004 Zb. leasingová spoločnosť môže odpočítať DPH z obstarávecej ceny vozidla. Na to naväzuje par. 26 ods. 8 zákona 595/2004 o daniach z príjmov, ktorý hovorí:

"8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného
prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu
do výšky 100% obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa.
Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú
ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne
pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny
mesiac doby prenájmu."

Z toho vyplýva, že nájomca odpisuje osobný automobil zo vstupnej ceny bez DPH. Alebo sa mýlim?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať