Zavrieť

Porady

Živnostník - stravné lístky / stravné ???

Môžte mi niekto poradiť? Od 01.01.2006 si môže dať živnostník do výdavkov 55% zo stravných lístkov. Na stravné lístky ma nárok rovnako ako zamestnanec? /napr. každý pracovný deň, alebo on má nárok aj v iné dni?/ Podľa čoho sa to ma určit?
V prípade, že pracuje napr. tri týždne mimo sídla/v ŽL sídlo Nitra, ale pracuje v Košiciach/ má nárok na stravné vo výške 208,-Sk/časové pásmo nad 18 hod./ A čo potom so stravnými lístkami, keď si ich už objednal, môže si dať do výdavkov ten rozdiel 208 - /55%z 89/ 48,95 = 159,05 Sk?
Ak áno ako sa to zúčtuje v cestovnom príkaze?
Ako to vlastne má byť. Ja som to asi poriadne poplietla.

Poradí mi niekto, ako to má byť správne?
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

Prosím, poradte mi. Ďakujem
Usporiadat
Summer Summer

Summer je offline (nepripojený) Summer

Vďaka za podrobný rozpis ale čo sa týka tej DPH nebola tam minulý rok nejaká zmena? Bože účtujem to zle?!!!!
Ja dávam 55% 38,5 45% 29,5 a SF 2,-
0 0
Summer Summer

Summer je offline (nepripojený) Summer

Nedá sa mi ten súbor otvoriť. Neskúsiš to znova? Ďakujem
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Summer, ja som svoj príspevok stiahla, lebo si už dostala odpoveď. Prilepím ho. Hodnota stravné obsahuje suroviny, energie, atd. Mne však tých 55% nesedí čo sa týka výdavkov. Ak by si to dala do nákladov, tak by to bolo ako výdavok OZD naúčtované 2x, raz ako suroviny,energie,... a druhýkrát ako stravné.
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Aj ja mám k tejto téme jednu otázku. Živnostník - pilčík v lese, robotníčka v lese má tiež nárok na stravné. Však. Miesto podnikania v ŽL trvalý pobyt a pracuje v lese. Taktiež podnikateľ,ktorý pracuje v zahraničí má nárok na diety v danej krajine v prepočte kurzom NBS v danom dni. Môže si to dať do nákladov? Ďakujem Virka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Všetky SZČO majú nárok na stravné, len to musia dokladovať. Buď kupujú stravné lístky od určitej spoločnosti, alebo ak sa niekde stravujú(čo u pilčíkov nepredpokladám) alebo im dodávateľ vozí stravu do lesa, tak uhrádzajú faktúry, ktoré im dodávateľ vystaví. Tiež majú nárok na stravné v zahraničí a v tej-ktorej krajine. Výška je určená v cudzej mene pre tú-ktorú krajinu. Pripájam tabuľku. Majú tiež nárok na vreckové v rozmedzí 5-40%.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

virka
Aj ja mám k tejto téme jednu otázku. Živnostník - pilčík v lese, robotníčka v lese má tiež nárok na stravné. Však. Miesto podnikania v ŽL trvalý pobyt a pracuje v lese. Taktiež podnikateľ,ktorý pracuje v zahraničí má nárok na diety v danej krajine v prepočte kurzom NBS v danom dni. Môže si to dať do nákladov? Ďakujem Virka.
Pri určení stravného konkrétne u pilčíka by som vychádzala z ustavenia zákona o cestných náhradách. Na stravné má SZČO podľa tohoto zákona. Vychácha sa z miesta podnikania v ŽL, t.j. trvalé bydlisko. Teda na každý deň mu vzniká nárok na stravné podľa platných sadzieb:89,-, 135,-, 208,-. Je nutné vypisovať si cestovné príkazy, resp. knihu jázd. Stravné lístky by som neaplikovala, stravné pri cestnových náhradách je výhodnejšie.
U zahraničných cestách sa vychádza zo základnej sadzby stravného priprac. cestách + vreckové prepočítané kurzom NBS toho dňa , kedy je o nákladoch účtované v denníku (JÚ).
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Marína
Summer, ja som svoj príspevok stiahla, lebo si už dostala odpoveď. Prilepím ho. Hodnota stravné obsahuje suroviny, energie, atd. Mne však tých 55% nesedí čo sa týka výdavkov. Ak by si to dala do nákladov, tak by to bolo ako výdavok OZD naúčtované 2x, raz ako suroviny,energie,... a druhýkrát ako stravné.
Nechýba v tabuľke DPH? Je to uskutočnené plnenie.
Vychádza ti to 2x správne. Prvý krát pri nákupe surovín, energie,... a druhý krát sa znižuje základ dane za poskytnutie stravy 55 %. Zaúčtované ako nepeňazná operácia. Keby to tak nebolo, tak by si zamestnávateľ (majiteľ restaurácie) neznížil daňový základ o poskytnutú stravu pre zamestnancov.
0 0
Summer Summer

Summer je offline (nepripojený) Summer

Zlata
Vyrobíš si vnútropodnikovu smernicu, kde uvedieš,
1. že hodnota stavy je 70,- pre zamestnanca.
2. kalkulácie na hodtnotu jedla - teda na 70,-
3. vypracovaný stravný lístok pre zamestnancov na týždeň, mesiac
iný ako reštavračný lístok, taký z vyššie uvedených kalkulácií
4. máte vymedzený priestor, teda stravovací priestor nie reštavračný,
pre zamestnancov. Niektoré reštavrácie majú aj lahôdky, tie spĺňajú
požiadavky podla klasifikácie produkcie stravovacie zariadenia.

Cena stravného: ZD 58,82
DPH 11,18
spolu 70,-
55% z 58,82 - odpočitateľná položka 32,35
45% z 58,82 - úhrada od zamestnanca 26,47
resp, -2,- soc. fond - 2,-
24,47
DPH 11,18
Príjem od zamestnanca 35,65

Na konci mesiaca si urobíš prehľad, aký je nárok na poskytnutie stravy zamestnancovi podľa toho, či pracoval, či nebol, PN, či nemal dovolenku, voľno.

Interný doklad: 55% do položky réžia , nepeňažné operácie 32,35
2,- čerpanie sociálneho fondu
Príjmový pokl. doklad - skutočný príjem hotovosti od zamestnanca za poskytnutie stravy:
24,47 - predaj výrobkov a služieb
11,18 - DPH
Možno sa ti bude zdať nefér skutočnosť, že celú DPH platí zamestnanec a tým je suma vyšia ako 55 %. Ale je to tak!!!

Do daňové priznania k DPH uskutočnené plnie ZD - 58,82
DPH - 11,18
Vrátim sa k tomu ešte raz. Prišlo mi do ruky to usmernenie DR k§ 22. Podľa mňa sa to vylučuje s tým že zamestnanec platí celú DPH, lebo hovorí, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu str. lístka, znížená o DPH. ( napr. 45% hodnoty lístka prípadne znížený o príspevok zo SF) nevyplýva z toho že paltí DPH len zo sumy ktorú zaplatil, teda 45%?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Summer
Vrátim sa k tomu ešte raz. Prišlo mi do ruky to usmernenie DR k§ 22. Podľa mňa sa to vylučuje s tým že zamestnanec platí celú DPH, lebo hovorí, že základom dane pri dodaní služby stravovania je protihodnota, ktorú zaplatil zamestnanec za cenu str. lístka, znížená o DPH. ( napr. 45% hodnoty lístka prípadne znížený o príspevok zo SF) nevyplýva z toho že paltí DPH len zo sumy ktorú zaplatil, teda 45%?
Beriem späť, túto novelu od 1.1.2006 som nevedela (už takého plnenie neriešim tento rok).
Takže som sa dočítala, že zdaniteľným základom je protihodnota skutočne zaplatená zamestnancom. Znížená o DPH - to som nepostrehla.
Teda je to takto?
45 % zo 70,- je 31,50
soc. fond 31,50 - 2,00 = 29,50
ZD 29,50
DPH 5,60
k úhrade od zamestnanca 35,10.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

SZČO si do výdavkov neuplatňuje stravné lístky ale stravné vo výške 89,- Sk. Každý deň je mimo svojej kancelárie viac ako 5 hodín. Je potrebné robiť cestovný príkaz na zúčtovanie stravného? Z časového hľadiska je to preňho náročné. Nie je možnosť urobiť smernicu na zúčtovanie stravného ? a na základe knihy jázd jednoducho výdavkovým dokladom zaúčtovať sumu napr. za jeden mesiac spolu. Poradíte? ďakujem
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

Zužu
SZČO si do výdavkov neuplatňuje stravné lístky ale stravné vo výške 89,- Sk. Každý deň je mimo svojej kancelárie viac ako 5 hodín. Je potrebné robiť cestovný príkaz na zúčtovanie stravného? Z časového hľadiska je to preňho náročné. Nie je možnosť urobiť smernicu na zúčtovanie stravného ? a na základe knihy jázd jednoducho výdavkovým dokladom zaúčtovať sumu napr. za jeden mesiac spolu. Poradíte? ďakujem
Ja mám podobný problém. Manžel je SZČO celý deň je mimo sídla firmy, pretože má pojazdnú predajňu s náradím. Ako jemu účtovať stravné. Mám mu robiť cestovné príkazy, alebo radšej objednať stravenky? A ako to účtovať: 89,- SKK stravenka, 55% - 48,9 SKK do nákladov ako prevádzkovú réžiu a zvyšných 40,1 SKK ako VNZD???

Ďakujem za radu


Vika
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zužu
SZČO si do výdavkov neuplatňuje stravné lístky ale stravné vo výške 89,- Sk. Každý deň je mimo svojej kancelárie viac ako 5 hodín. Je potrebné robiť cestovný príkaz na zúčtovanie stravného? Z časového hľadiska je to preňho náročné. Nie je možnosť urobiť smernicu na zúčtovanie stravného ? a na základe knihy jázd jednoducho výdavkovým dokladom zaúčtovať sumu napr. za jeden mesiac spolu. Poradíte? ďakujem
Odporúčam obstarať si tlačivo ševt-u formát A4, kde je možnosť napísať viac dní na jednom doklade - ale doklad treba.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

toria
Ja mám podobný problém. Manžel je SZČO celý deň je mimo sídla firmy, pretože má pojazdnú predajňu s náradím. Ako jemu účtovať stravné. Mám mu robiť cestovné príkazy, alebo radšej objednať stravenky? A ako to účtovať: 89,- SKK stravenka, 55% - 48,9 SKK do nákladov ako prevádzkovú réžiu a zvyšných 40,1 SKK ako VNZD???
Vika
Môže mať aj jedno aj druhé - ale nie súčasne v jednom dni. Veď preňho je výhodnejšie stravné podľa zákona o CN (do nákladov celá suma) než stravenka (do nákladov 55%). Treba vždy preukázať či mu vznikol nárok.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

liba2
Odporúčam obstarať si tlačivo ševt-u formát A4, kde je možnosť napísať viac dní na jednom doklade - ale doklad treba.

Ide o to, aby dvakrát nepísal to isté, lebo v knihe jázd rozpisuje kde v tom dni bol. Navštevuje svojich klientov je to jeden celý okres. V jednom dni je napr. v 5 rôznych dedinách. Na cestovný príkaz pre zúčtovanie stravného tiež musí rozpisovať čas kde bol. Má veľa papierovačiek okolo svojich klientov a toto mu tiež zaberá čas, chcel si to uľahčiť, ale asi to nepôjde. ďakujem
0 0
Antonia Jendrišáková Antonia Jendrišáková
Tvoja priateľka
Môže 55% z 89Sk t.j. 48,95Sk daňový výdavok (prevádzková réžia ?). Podnikateľ má oprávenie na predaj stravy. Čo keď má PN ?
Zamestnancom poskytuje stravu vo svojom zariadení. Úhrada od zamestnanca
je daňový príjem ?
Čakám na odpoveď. Ďakujem veľmi !
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ja sa tiež polopatisticky spýtam: Živnostník /miesto podnikania trv.bydlisko/, vykonávajúci činnosť pre s.r.o. mimo trv.bydliska /každé 2-3 dni v inom meste/.
Denne je to aj vyše 12 hodín. Pre odberateľa vypracováva výkaz o dochádzke a mieste výkonu práce/nie je to cesťák/, ktorý je zopnutý s faktúrou. Môžem mu na tomto základe uplatniť diety? Mám ešte vypracovať aj cesťák?
0 0
ankap ankap

ankap je offline (nepripojený) ankap

Tweety
Si neveriaci Tomáš, písala som Ti v príspevku č 10.
Môže, samozrejme.
__________________
Tweety, veľmi si vážim tvoje rady a viem, že si jednou z najochotnejších poraďačiek, ale tiež som niekde čítala, že si SZČO nemôže spätne uplatniť stravné lístky. Prosím, pozri sa na to ešte raz. Ďakujem
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Tiez som zaspala dobu. Prosim, dajte mi kontakt na nakup stravnych listkov, takych, za ktore sa da nakupovat napr. aj v TESCU. Ufam, ze to nebude reklama...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ankap
Tweety, veľmi si vážim tvoje rady a viem, že si jednou z najochotnejších poraďačiek, ale tiež som niekde čítala, že si SZČO nemôže spätne uplatniť stravné lístky. Prosím, pozri sa na to ešte raz. Ďakujem
Nie všetko, čo je písané v novinách musí byť aj správne vyložený zákon.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

aktaK
Tiez som zaspala dobu. Prosim, dajte mi kontakt na nakup stravnych listkov, takych, za ktore sa da nakupovat napr. aj v TESCU. Ufam, ze to nebude reklama...
V Tescu berú tuším všetky stravné lístky. Na internete majú tie väčšie určite kontakty.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať