Zavrieť

Porady

Živnostník - stravné lístky / stravné ???

Môžte mi niekto poradiť? Od 01.01.2006 si môže dať živnostník do výdavkov 55% zo stravných lístkov. Na stravné lístky ma nárok rovnako ako zamestnanec? /napr. každý pracovný deň, alebo on má nárok aj v iné dni?/ Podľa čoho sa to ma určit?
V prípade, že pracuje napr. tri týždne mimo sídla/v ŽL sídlo Nitra, ale pracuje v Košiciach/ má nárok na stravné vo výške 208,-Sk/časové pásmo nad 18 hod./ A čo potom so stravnými lístkami, keď si ich už objednal, môže si dať do výdavkov ten rozdiel 208 - /55%z 89/ 48,95 = 159,05 Sk?
Ak áno ako sa to zúčtuje v cestovnom príkaze?
Ako to vlastne má byť. Ja som to asi poriadne poplietla.

Poradí mi niekto, ako to má byť správne?
Sú vôbec výhodné stravné lístky, pre takýto typ pracujúceho živnostníka mimo sídla firmy?

Prosím, poradte mi. Ďakujem
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

imino Pozri príspevok
Tak uz mam listocky. Vyplatil som ich v hotovosti, vydavok za ne, ktory je na fakture, pojde v penaznom denniku do dvoch vydavkovych poloziek? Jedna za samotne listky a druha polozka za uhradu manipulacneho poplatku?
Áno, poplatok ako VOZD a lístky ako VNZD. Na konci roka v závierkových operáciach zaúčtuješ ako VOZD taký počet SL, na aký ti vznikol nárok.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
Áno, poplatok ako VOZD a lístky ako VNZD. Na konci roka v závierkových operáciach zaúčtuješ ako VOZD taký počet SL, na aký ti vznikol nárok.
Libus, VDAKA , takze po kazdom nakupe listkov dve polozky v PD... Aj ked je to na jednej FA.. Hm.. no dobre.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

imino Pozri príspevok
Libus, VDAKA , takze po kazdom nakupe listkov dve polozky v PD... Aj ked je to na jednej FA.. Hm.. no dobre.
Ide o to, že samotným nákupom SL ti ešte nevznikol na ne nárok - dopredu to nevieš .
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ano, rozumiem, kupit mozem aj sto listkov, ale podla pracovnych dni a co ja viem (zatial ) este akych kryterii, ich bude mozne zaradit do uctovnictva menej.

Uz som to na Porade videl, ale spytam sa takto, davate si (kto ste SZCO) stravenky aj za sobotu, ci len Po-Pia?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

niektorí to robia, treba to vedieť obhájiť pri kontrole. Ja si za sobotu nepriznávam (vyberám si náhradné voľno v týždni ).
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

liba2 Pozri príspevok
niektorí to robia, treba to vedieť obhájiť pri kontrole. Ja si za sobotu nepriznávam (vyberám si náhradné voľno v týždni ).
?? Tomu nerozumiem... Prosim si vysvetlit, ako si to myslela, co to znamena... a co ja viem co..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
imonko prikladám link , ja som už raz dotaz na DU zaslala na SO a NE a tu je odpoveď s tým , že už 55% z ceny str.lístka neplatí ......lebo odpoveď je staršieho dáta , ale ide o SO a NE...

http://www.porada.sk/t25087-odpovei-...s-so-a-ne.html
Naposledy upravil Zita5 : 26.04.07 at 17:27
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Vdaka, Zitka, toto tvoje som uz cital. Ja som chcel vediet, ako to Libus myslela s tym nahradnym volnom..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
imino Pozri príspevok
Vdaka, Zitka, toto tvoje som uz cital. Ja som chcel vediet, ako to Libus myslela s tym nahradnym volnom..
Libuška je poriadna , ona to rieši NV
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Prepac, Zitka, ale ja stale este nerozumiem, co to znamena, ze to riesi nahradnym volnom.. Preco? Co tym dosiahne? Vies, myslim laicke vysvetlenie. Lebo ked som byval zamestnancom, tak som si zobral NV a napr. neprisiel som tym o den dovolenky a pod. Ale zatial nerozumiem tomu, co to znamena, ked SZCO vezme NV..
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

imino Pozri príspevok
Prepac, Zitka, ale ja stale este nerozumiem, co to znamena, ze to riesi nahradnym volnom.. Preco? Co tym dosiahne? Vies, myslim laicke vysvetlenie. Lebo ked som byval zamestnancom, tak som si zobral NV a napr. neprisiel som tym o den dovolenky a pod. Ale zatial nerozumiem tomu, co to znamena, ked SZCO vezme NV..
Imino, tie 17-nástky Ťa naťahujú..."Akože" si zoberú náhradné voľno
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Takze nic do uctovnictva?? Vies, ja som sa uz viackrat priznal, ze ucto je pre mna spanielska dedina takze som schopny uverit vselicomu...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

imino Pozri príspevok
Takze nic do uctovnictva?? Vies, ja som sa uz viackrat priznal, ze ucto je pre mna spanielska dedina takze som schopny uverit vselicomu...
Myslím, že dôležitá je táto časť zo stanoviska DRSR pripojeného Zitkou....

"Výdavok na stravovanie podľa § 19 ods.2 písm. p) zákona o dani z príjmov sa uplatní za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac však v rozsahu podľa Zákonníka práce. Rozsah pracovného času podľa § 85 Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne, pričom pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne (pri rešpektovaní nepretržitého odpočinku podľa § 93 Zákonníka práce, a to 2 dni, resp. min. 1 deň nepretržitého odpočinku v prac. týždni)."

Závisí to teda aj od druhu činnosti a dokázateľnosti odpracovaného dňa v sobotu, resp. nedeľu.- napr. reštaurácia, obchod a pod. za dodržania podmienok v Zákonníku práce.
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

evina Pozri príspevok
Myslím, že dôležitá je táto časť zo stanoviska DRSR pripojeného Zitkou....

"Výdavok na stravovanie podľa § 19 ods.2 písm. p) zákona o dani z príjmov sa uplatní za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac však v rozsahu podľa Zákonníka práce. Rozsah pracovného času podľa § 85 Zákonníka práce je najviac 40 hodín týždenne, pričom pracovný čas vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne (pri rešpektovaní nepretržitého odpočinku podľa § 93 Zákonníka práce, a to 2 dni, resp. min. 1 deň nepretržitého odpočinku v prac. týždni)."

Závisí to teda aj od druhu činnosti a dokázateľnosti odpracovaného dňa v sobotu, resp. nedeľu.- napr. reštaurácia, obchod a pod. za dodržania podmienok v Zákonníku práce.
Ja robim redaktora, korektora pre jeden odborny casopis, plus nejake organizacne prace pre nich, a tak sa mi casto stava, ze v niektory "pracovny den" mam roboty menej a potom v sobotu alebo v nedelu makam "od rana do vecera". Len ako by som to vedel ja preukazat, ze som napr. v sobotu korektoval, alebo pripravoval podklady pre web stranku aj s umiesnenim na nu... Co si myslite?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

imino Pozri príspevok
Ja robim redaktora, korektora pre jeden odborny casopis, plus nejake organizacne prace pre nich, a tak sa mi casto stava, ze v niektory "pracovny den" mam roboty menej a potom v sobotu alebo v nedelu makam "od rana do vecera". Len ako by som to vedel ja preukazat, ze som napr. v sobotu korektoval, alebo pripravoval podklady pre web stranku aj s umiesnenim na nu... Co si myslite?
Imino asi tak ťažko ako my. Sú dni, keď máme menej roboty /alebo si možno môžem dovoliť povedzme v stredu nerobiť/ a sú obdobia keď "makáme" skoro od rána do rána vrátane soboty a nedele. Asi by nám povedali, že si nevieme rozvrhnúť pracovný čas ...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ľudkovia, toto

liba2
...Ja si za sobotu nepriznávam (vyberám si náhradné voľno v týždni ).
bol pokus o vtip , naznačujú to aj zelení zubáči .
V skutočnosti naozaj často robím v sobotu alebo aj v nedeľu (podľa toho ako blízko je nejaký termín), ale SL neuplatňujem.
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

V parlamente je návrh novely zákona o DzP. Týka stravovania živnostníka, ktorý je zároveň zamestnaný.
V súčasnosti si nemôže uplatniť pri živnosti stravné, ak si v rovnaký deň uplatnil nárok na stravné lístky u zamestnávateľa v trvalom pracovnom pomere. V návrhu je, aby živnostník mal možnosť uplatniť si stravné, ak po skončení pracovnej doby u zamestnávateľa odpracuje minimálne ďalších päť hodín. Novela by mala byť účinná od 1. augusta.
Som zvedavá, či to prejde.
Naposledy upravil Kristína : 27.04.07 at 11:13
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ja som zvedavý ako budú chceť dokazovať tie hodiny ...
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ahojte! A ako je to so sviatkom cez tyzden vo vztahu k SZCO? Pre zamestnancov je to "plateny sviatok", cize ako by si to odribili. A SZCO? (napr. narok na stravenku alebo co ja viem co... popiste, co ste uz dlhsie SZCO, ako to je, na co vsetko mame narok, ked je tzv. plateny sviatok...?)

Vdaka.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

imino Pozri príspevok
Ahojte! A ako je to so sviatkom cez tyzden vo vztahu k SZCO? Pre zamestnancov je to "plateny sviatok", cize ako by si to odribili. A SZCO? (napr. narok na stravenku alebo co ja viem co... popiste, co ste uz dlhsie SZCO, ako to je, na co vsetko mame narok, ked je tzv. plateny sviatok...?)

Vdaka.
Platený sviatok pre SZČO. Ja síce nie som SZČO (ani nerobím im účto), ale príjem SŽČO vôbec nesúvisí s tým, či je sviatok alebo piatok. A na stravenku má nárok ak pracoval. Veď on môže pracovať aj v sobotu aj nedeľu, tak prečo nie vo sviatok?!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať