Zavrieť

Porady

Prerozdelenie fixných nákladov podľa skutočne dodaného množstva tepla

Dobrý deň prajem!
V týchto dňoch dostaneme do rúk vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu.
Chcel by som sa Vás opýtať, že aký je Váš názor na prerozdelenie fixných nákladov a primeraného zisku podľa skutočne dodaného množstva tepla ? Ja mám názor, že takéto prerozdelenie je nevýhodné nielen pre ešte nezateplené objekty, ale aj pre objekty už zateplené, pretože každý zaplatí "zvýšenú cenu fixnej zložky" , a nie cenu, ktorá bola určená ÚRSO-m...! Ďakujem za Vaše názory !

VYLEPŠENIE OTÁZKY (prepáčte mi za to, že sa Vám hlava zakrúti!) :

a)Na prerozdelenie fixných nákladov podľa skutočne dodaného množstva tepla slúži vzorec:
z
QSKn x C FZ x SUMA RPt
n=1
Pn = ----------------------------------------------------------------------------------------------
z
SUMA QSKn
n=1

Pre laickú verejnosť tento komplikovaný vzorec je len ukážkou jednoduchého pomeru:
Ten , kto spotrebuje viac tepla, zaplatí aj viac z celkového balíka fixných nákladov, ten kto menej spotrebuje – viac šetrí – dostane menšiu časť z celkového balíka fixných nákladov.
Na prvý pohľad to vyzerá byť veľmi spravodlivé riešenie ! Ale....

- V našom meste sú dvaja najväčší spotrebitelia - správcovské spoločnosti bytových domov – majú vždy najväčší podiel na spotrebe, čiže ak majú uzavreté dohody o prerozdelení podľa skutočne dodaného množstva tepla, dostanú vždy aj najväčší podiel z celkového balíka fixných nákladov !
Vôbec nie je však jedno, že odberatelia ako sa podieľali nielen na spotrebe, ale aj „na tvorbe“ celkového regulačného príkonu ( pred tým celkového objednaného množstva tepla), čo sa objavuje v čitateli vyššie uvedeného vzorca na rozpočítanie.

- Je hodné na zamyslenie aj fakt, že celkový regulačný príkon obsahuje aj regulačné príkony škôl, predškolských zariadení, rôznych inštitúcií, ako aj obchodného sektoru – čiže ostatných odberateľov, ktorí môžu „so svojim správaním“ vo vykurovacej sezóne celkové objednané množstvo (dnes už celkový regulačný príkon) značne navýšiť,....ale ten je potom „plošne prerozdelený“ medzi spotrebiteľmi -a ako najväčší spotrebitelia - najväčší balík z celkových fixných nákladov dostanú správcovské spoločnosti, a tým domácnosti, ako koneční spotrebitelia!

b) Medzi najčastejšími otázkami verejnosti okolo cien tepla patria tie, ktoré sa zaoberajú s fakturáciou „vyššej ceny tepla“ ako mal určenú Úradom pre RSO dodávateľ tepla. Laická verejnosť- koneční spotrebitelia, dostanú odpoveď, že „pri fakturácii za dodávku tepla jednotlivé zložky maximálnej ceny tepla určené úradom nie je možné prekročiť! Variabilná zložka maximálnej ceny tepla sa fakturuje za namerané množstvo tepla na odbernom mieste, a fixná zložka maximálnej ceny tepla sa fakturuje za (objednané množstvo tepla) regulačný príkon odberného zariadenia.
Iný spôsob fakturácie nie je možný !“.....ale veľmi skromne bola a je zamlčaná podstatná skutočnosť:

Po prerozdelení fixných nákladov podľa skutočne odobratého množstva tepla sa už maximálna cena určená pre fixnú zložku NEUPLATŇUJE !

Táto cena oproti maximálnej cene fixnej zložky určenej Úradom pre RSO je vyššia práve o toľko, koľko bol percentuálny rozdiel medzi celkovým objednaným množstvom tepla a celkovým dodaným množstvom tepla pred rokom 2009, a aký je percentuálny rozdiel medzi celkovým regulačným príkonom prepočítaným na kWh a celkovým dodaným množstvom tepla v kWh !
( pozri vyúčtovania !) ( Tento rozdiel môžeme nazvať aj „koeficientom rozdielu“

„Následky“ prerozdelenia: náš objekt z dôvodu podpísania zmluvy o prerozdelení fixných nákladov podľa skutočne dodaného množstva tepla za posledných 5 rokov zaplatil o 9753 € = 293817 Sk viac za fixnú zložku ceny tepla, ako by mal podľa § 4 ods. 3 Výnosu ÚRSO č. 6/2008 v znení neskorších predpisov. Za posledných 10 rokov to môže byť pol milióna slovenských korún, z čoho by sme vedeli financovať ďalšie úsporné opatrenia alebo údržbu domu ! Je však zarážajúce, že rozdiel v platbe ukazuje stúpajúcu tendenciu bez ohľadu na spotrebu !
Dúfam, že súhlasíte so mnou v tom, že tento stav je aj pre náš objekt neprijateľný! Preto budeme v našom objekte iniciovať hlasovanie o tom, aby sme platili fixné náklady podľa § ods. 3 Výnosu ÚRSO č. 6/2008 !
Dovoľujem si Vás upozorniť aj na to, že tento príklad je len príkladom jedného objektu v správe správcovskej spoločnosti...! Keď zoberiem, že spoločnosť spravuje cca. 110 objektov rôznej veľkosti, v prípade správcu tento rozdiel v platbe za fixnú zložku tepla môže vyšplhať až do výšky +200 000 EUR, a to len za regulačné obdobie 2009-2011 !

c) Do roku 2008 teplo sa objednávalo na základe predchádzajúcej skutočnej spotreby spravidla v roku t-2, pre budúce regulačné obdobie sa regulačný príkon vypočítava tiež podobným spôsobom. Keby nebolo prerozdelenia, každý odberateľ a každý objekt by zaplatil fixné náklady na základe jeho skutočnej spotreby tepla v roku t-2 (okrem nových odberateľov, ale ich počet v tomto prípade je asi zanedbateľný) a za maximálnu cenu fixnej zložky schválenej ÚRSO-m !
( podľa § 4 ods. 3 Výnosu ÚRSO č. 6/2008 v znení neskorších predpisov )

Fixná zložka max. ceny tepla x regulačný príkon (podľa spotreby v roku t-2) = fixné náklady

Myslíme si, že takáto fakturácia by bola omnoho výhodnejšia a spravodlivejšia aj pre tie bytové domy a objekty, ktoré boli zateplené alebo vykonali aj iné úsporné opatrenia.
Aj keby sa im nepodarilo dohodnúť sa s dodávateľom tepla o znížení regulačného príkonu svojho objektu ihneď po zateplení, na základe pravdepodobne nižšej spotreby tepla by o 2 roky aj tak mali značne znížené aj fixné náklady, a nemuseli by platiť „zvýšenú cenu“ fixnej zložky, ako je to v prípade prerozdelenia fixných nákladov podľa skutočne dodaného množstva tepla !

Platí to samozrejme aj pre regulačné obdobie 2009-2011, keď síce platili špeciálne pravidlá, ale regulačný príkon jednotlivých odberateľov a objektov bol vypočítaný taktiež na základe ich predchádzajúcej „trojročnej skutočnej spotreby“ !

Takto vypočítaný regulačný príkon vynásobený s maximálnou cenou fixnej zložky tepla by znamenal ročnú platbu fixných nákladov pre jednotlivých odberateľov, aj objektov... Tí, ktorí v uvedenom období mali menšiu spotrebu tepla, mali aj nižší priemer, čiže mali by mať aj nižšie fixné náklady, a naopak tí, ktorí spotrebovali viac tepla v uvedenom období, mali vyšší priemer, čiže mali by mať aj vyššie fixné náklady. Podľa nás je to oveľa spravodlivejšie, ako „ plošné prerozdelenie fixných nákladov v pomere spotreby v danom roku“, v nejednom prípade na úkor ostatných !

Prerozdelením fixných nákladov podľa skutočne dodaného tepla však nie je tomu tak, odberatelia , a tým aj koneční spotrebitelia zaplatia „zvýšenú cenu fixnej zložky“, a fixné náklady sú plošne prerozdelené podľa spotreby v danom roku, bez ohľadu na to, že celkový balík fixných nákladov vznikne spravidla ne základe predchádzajúcej skutočnej spotreby VŠETKÝCH odberateľov !


d) A čo sa týka „zvýhodnenia“ niektorých objektov alebo spotrebiteľov:
Domnievame sa, že my všetci, ako koneční spotrebitelia, by sme mali mať rovnaké práva tak pred dodávateľom tepla, ako aj v rámci správcovskej spoločnosti, ktorá na základe zmluvy spravuje náš majetok. Ani zmluva o dodávke tepla a ani zmluva o správe nemôže triediť spotrebiteľov na dobrých, menej dobrých a zlých, a to ani na základe spotrebovaného množstva tepla. Uprednostňovať niektorých konečných spotrebiteľov a ich objektov, alebo zvýhodňovať ich v platení fixných nákladov len preto, lebo zabalia svoj dom do polystyrénu, je prinajmenšom nekorektné! Samozrejme pre niektoré firmy a spoločnosti ( a najmä pre banky ) zateplenie bytových domov znamená veľmi dobrý a výnosný „biznis“, alebo ešte viac pracovných príležitostí, ale zateplenie ešte neznamená šetrenie, a šetrenie na úkor iných je len fiktívne šetrenie !
Preto samozrejme aj tí odberatelia a koneční spotrebitelia, ktorí ešte svoje domy a objekty nezateplili, zaslúžia spravodlivý spôsob rozpočítavania nákladov súvisiacich s teplom !

No, asi toľko z príkladu nášho objektu ! Ako vidno, s touto témou sa zaoberám už roky, ale ešte ani u svojho správcu sa mi nepodarilo dopracovať k tomu, aby ma... V ZÁUJME NÁS VŠETKÝCH...pochopil! Pozerali na mňa, ako na najväčšieho protivníka !!!
Čiže nestačí, že výrobcovia tepla so zvyšovaním fixnej zložky ceny tepla nás POTRESTAJÚ za to , že čím viac tepla ušetríme, pre nich to je ešte horšie ...ale v mnohých prípadoch fixné náklady sú ešte + zvyšované , a to z dôvodu prerozdelenia fixných nákladov a primeraného zisku na základe skutočne dodaného množstve tepla!
Čakám na Vaše reakcie, a dopredu ďakujem za všetky názory odpovede na túto tému...!
Naposledy upravil T.František : 02.06.13 at 17:38
Usporiadat
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Garantovaná cena je garantovaná, a teda aj za cenu že výrobca prerobí ju má dodržať, ale to je vec zájomnej zmluvy medzi ním a Vami.Ak nemáte za nedodržanie zmluvy sankciu, tak asi nezmôžete nič.
Výrobca je regulovaný. ÚRSO mu určí na základe pravidiel MAXIMÁLNU cenu, a pokiaľ túto neprekročí z kontrolného úradu ÚRSO mu nehrozí nič.
Je to však klamanie spotrebiteľa. Keďže neexistuje veľa dobrodruhov, ktorí sľubujú inú cenu, ako na koniec účtujú, predpokladám, že sa jedná o SPB TN.
Ten vo svojom pamflete uvádza na strane 10 http://www.spbtn.sk/wp-content/uploa...e-2015-web.pdf
Vážení odberatelia,
máme za sebou ďalší rok spolupráce, za ktorú vám ďakujeme. Uplynulý rok z hľadiska výrobcov tepla možno hodnotiť ako jeden z náročnejších. Pod nepriaznivú vykurovaciu sezónu sa podpísali predovšetkým klimatické pomery, ako aj plošné nekoncepčné odpájanie odberateľov od centrálnych zdrojov tepla (CZT). Proces odpájania od CZT je vo väčšine prípadov v rozpore s energetickými koncepciami miest a obcí, čo sa prejavuje v zníženom objeme vyrobeného a dodaného tepla a s tým súvisia negatívne dopady na účinnosť a efektívnosť vykurovacích systémov.Spoločnosť Služby pre bývanie vykonala investície s cieľom optimalizovania výroby tepla tak, aby dlhodobo stabilizovala cenu. V roku 2012 sme znížili variabilnú zložku ceny tepla na 0,0499 Eur/kWh bez DPH a to i napriek celoslovenskému trendu nárastu cien. Túto cenu sa nám podarilo neprekročiť aj v roku 2013. V roku 2014 z dôvodu poklesu výroby tepla, nárastu ceny zemného plynu a vplyvu poveternostných podmienok nebolo možné uvedený cieľ udržať. Zvýšením efektívnosti výroby, modernizáciou výrobných zariadení, zvýšením podielu výroby energie z lacnejších obnoviteľných zdrojov a uzatvorením výhodnejších zmlúv na dodávky primárnych energií sme vytvorili predpoklady pre stabilizáciu ceny tepla v roku 2015. Celkovú výšku skutočných fixných nákladov v cene tepla od roku 2012 tiež znižujeme. Na jednotkovú cenu fixnej zložky má vplyv aj vynakladanie nákladov na odstránenie dôsledkov nekoncepčného odpájania odberných miest. Výška fixnej zložky prepočítaná na kW sa mení v závislosti od počtu odberných miest a ich individuálnych príkonov

Avšak hneď ďalej sľubujú variabilnú zložku pre rok 2015 na úrovni 0,0499 €/kWh (ÚRSO stanovil max. 0,0536 €/kWh)
a fixnú 189,90 kW, namiesto max. od ÚRSO 205,7136 €/kW.

Niečo podobné sľubovali aj pre minulý rok, a potom sa vyhovoria na ťažký rok.
Je pravda, že pre r. 2013 nepoužili max variabilný, ale fixné náklady prerozdelili medzi odberateľov celé, tak že navýšili regulačný príkon všetkým odberateľom.
Fakturovaný RP odberateľovi nie je ani hodnota s pred dvoch rokov delené 5300, ani ani spotreba vo fakturovanom roku delené 5300.
Ale je to odberateľmi nekontrolovateľné číslo. Ktoré by malo byť max cena krát celkový RP s pred dvoch rokov pre tých čo nemajú zmluvu o prerozdelení fixných nákladov, a podľa vzorca pre tých čo majú zmluvu o prerozdelení. Avšak SPB zrejme všetkým prerozdeľuje, bez dohody a zmluvy. a teda tak či tak fix týmto spôsobom vychádza väčší ako max. možný. Oni neprekročia max. cenu, oni navýšia regulačný príkon, a je to ten istý efekt. 1 x 4 = 4, tak isto ako 4 x 1 = 4, či 2 x 2 = 4.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať