Zavrieť

Porady

Je správna zmluva u budúcej KZ na predaj podielu na parcele, o ktorej spoločnosť vykupujúca pozemky tvrdí, že v budúcnosti bude v mojom podielovom spoluvlastníctve?

luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Ahoj poraďáci,
potrebovala by som poradiť v nasledujúcej veci (ospravedlňujem sa za dlhší text):

Štát má predkupné právo (výstavba diaľnice) na parcelu=orná pôda, na ktorej mám v rámci urbáru spoluvlastnícky podiel. Na LV k tejto parcele je zapísané predkupné právo štátu, že sa vytvorí nová parcela v prospech NDS a číslo novej parcely. Údaje o novej parcele, ktoré som našla cez KaPor, sú pochopiteľne iné, ako údaje o našej parcele a ide o podstatne menšiu parcelu, ako je tá naša s predkupným právom. LV k novej parcele nie je založený, nie sú tam zapísané žiadne mená a údaje o spoluvlastníctve, ani predkupné právo štátu na túto novú parcelu.

Spoločnosť, vykupujúca pozemky pre výstavbu diaľnice, mi poslala zmluvu o budúcej KZ, podľa ktorej mám predať svoj podiel na novej parcele, t.j. nie na tej, na ktorú má štát podľa zápisu správy katastra predkupné právo. Podľa zmluvy mám tiež ručiť a zodpovedať za to, že údaje viažúce sa k môjmu spoluvlastníctvu na novej parcele správne a pravdivé a mám niesť následky za vznik prípadnej škody, ak by tomu tak nebolo. Tiež spoločnosť odo mňa požaduje súhlas k zabezpečeniu stavebného povolenia a k trvalému vyňatiu poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu, pričom však predmetom prevodu nie je orná pôda (nová parcela ako zmluvný predmet prevodu je v KaPor-e zapísaná ako iný druh pozemku).
Spoločnosť to vysvetľuje postupom, že nová parcela sa v budúcnosti vytvorí najprv v náš prospech, že budeme zapísaní ako jej spoluvlastníci najprv my, ale opäť s ťarchou v prospech NDS. Tiež že údaje o novej parcele a mojom spoluvlastníctve kontrolovala NDS. Nevysvetlila však, prečo mám ja ručiť a zodpovedať za to, že to tak v budúcnosti bude.

Čakala by som, že budú chcieť odkúpiť môj podiel na parcele, ku ktorej mám LV so zápisom správy katastra o predkupnom práve štátu, ku ktorej mám dokumenty, môžem si skontrolovať údaje ....

Máte s takýmto postupom niekto skúsenosti? Nemá byť teraz predmetom zmluvy parcela, ku ktorej má štát teraz predkupné právo zapísané na našom LV, čo si viem overiť a čo viem dokladovať? A ak spoločnosť trvá na tom, že predmetom môjho predaja má byť môj budúci spoluvlastnícky podiel na novej parcele, nemala by ona sama niesť zodpovednosť za to, že ňou zapracované údaje sú správne a pravdivé a že to tak v budúcnosti bude?

Ak nepodpíšem, dajú návrh na vyvlastnenie. Podiel na ktorej parcele by však štát vyvlastnil, ak zmluvu nepodpíšem? Na parcele, na ktorú má síce štát zapísané predkupné právo, ale ktorá nie je predmetom prevodu? Alebo na parcele, ktorá je predmetom zmluvy, ale u ktorej podľa údajov z KaPor-u nie je zapísané predkupné právo štátu a ani moje spoluvlastníctvo?
Ak nepodpíšem, kto dá za mňa súhlas na trvalé vyňatie poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu a na zabezpečenie stavebného povolenia? A je opodstatnené požadovať odo mňa tieto súhlasy?

Ani iní naši urbárnici tomu nerozumejú, tak veľmi ďakujem poraďákom, ktorí mi pomôžu dostať sa do obrazu, či je uvedená zmluva v poriadku.
Naposledy upravil luja5 : 10.06.13 at 18:38 Dôvod: doplnenie
Usporiadat
evula0 evula0

evula0 je offline (nepripojený) evula0

luja5
mám skúsenosť so zmluvou o budúcej zmluve s NDS (predtým SSC) a nimi používanou geodetickou firmou zo Senice (radšej nemenujem). V roku 1997 som ľahkomyseťne podpísal zmluvu o budúcej zmluve.V roku 2001 som sa informoval o stave, v podstate ma odkázali do... V roku asi 2005-6 poslali návrh kúpnopredajnej zmluvy na kúpu novej parcely 1040m2 z mojej pôvodnej parcely 1047m2,chceli mi nechať 7m2 a to ešte v trojuholníkovom tvare pri zbiehaní dvoch ciest! Asi by som si tam mohol postaviť dopravnú značku.Po tomto návrhu som písomne s nimi jednal a trvalo 4 roky, kým som dosiahol odkúpenie celej parcely,dvojnásobnú cenu oproti ich návrhu (len na výšku ceny,ktorou vykupovali iné úseky) , zaplatenie po zmluvnom termíne a viacerých urgenciách a vyhrážkach žalobou, a cesta medzitým bola už dva roky na mojej parcele postavená. Pri písomnom jednaní ich odpoveď prišla v priemere za 6-9 mesiacov a hlavne na začiatku námietky ignorovali. Obecný úrad sa do toho nechcel miešať a z ministerstva mi dali odpoveď, že stav.povolenie dostali na základe zmluvy o budúcej zmluve.
Nechcel som sa vyžalovať,je to za mnou s prijateľným výsledkom, len som chcel varovať pred zmluvou o budúcej zmluve a pred "serióznymi" praktikami NDS. Prajem veľa šťastia a pevné nervy.
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Ice dive
podľa mňa by mali mať rovno kúpnopredajnú zmluvu, že z parcely x odkupujeme 10 metrov štvorcových zapísaných na LV č. Y resp. z parcely xy odkupujeme toľko metrov štvorcových a bude vytvorený geometrák na naše náklady... ... resp. spraviť parcelu na konkrétnom starom LV a tú potom odkúpiť s tým, že využijú predkupné práva... takto mi to vyzerá dosť komplikované, keď vytvárajú parcelu prevádzajú ju na nové LV a potom ju chcú až odkupovať...
súhlasím - podobne to robila tuším ssc v bb (nový obchvat bb). vykúpili len metre pod piliere a platili vlastníkom nájomné počas výstavby za ďalšie m2 . po skončení dali parcely do poriadku a prizvali prenajímateľov na obhliadku.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať