Zavrieť

Porady

Ako postupovať ak poberateľ opatrovateľského príspevku už sám potrebuje opateru?

Dobry den, chcem sa informovat ako postupovat,alebo aky bude postup, pokial opatrovnik ,ktorý sa stará o TZP, uz sám potrebuje preukaz TZP a opateru.
Matka sa stará o choreho syna, pobera prispevok na opatrovanie. Doteraz bolo vsetko v poriadku, az kym sa matkin stav nezhorsil a sama bude teraz potrebovat opateru /u matky skor asistencia/. Ide o to, ze co a kto ma zo zakona postarat sa o jej choreho syna? Ma dve sestry z ktorych jedna je dlhodobo v zahranici /6 rokov/ a druha slobodna pracujuca mamicka so 4 detmi. Matka si podala ziadost do trencina aby umiestnila syna do zariadenia, ale odpisali jej ze nie je volne miesto a dali ho do poradovnika. V poradovniku sa caka niekedy aj niekolko rokov, tolko casu vsak matka nema. Ako ma postupovat a na koho sa ma obratit o pomoc? Socialku alebo UPSVAR? alebo sukromne zariadenia? Syn ma vlastny dochodok cca 330 eur . nemoze byť umiestneny v hociakom zariadeni lebo ma diagnozu paranoidnu schyzofreniu.
Za odpovede Vam dakujeme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ... v každom prípade by som danú situácia riešil s poskytovateľom príspevku na opatrovania, teda s UPSVAR - poberateľ príspevku totiž podľa vyššie uvedeného stavu už nemôže vykonávať opatrovanie blízkej osoby, preto vyvstáva otázka oprávnenosti poberania príspevku.
    Katy a R nuž - ja by som sa tam veľmi neponáhľala! Až potom, keď si nájdu nového opatrovateľa ! o potrebe opatrovania matky píše v budúcom čase ...
    Stefan2005 Katy a R (Dnes 14:16) nuž - ja by som sa tam veľmi neponáhľala! Až potom, keď si nájdu nového opatrovateľa !

    Fyzická osoba môže vykonávať opatrovanie, ak:
    je plnoletá, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je fyzicky a psychicky schopná vykonávať opatrovanie,.... Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak osoba poberajúca príspevok na opatrovanie sama je odkázaná na opatrovanie, NIE JE SPOSOBILÁ vykonávať opatrovanie, tak poberá príspevok na opatrovanie neoprávnene, a bude ho musieť vrátiť... takže preto som doporučoval návštevu UPSVaR....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nuž najideálnejšie je - keď sa postará rodina v domácom prostredí . Alebo ak sa nájde niekto, kto by s tým synom býval ??
    Čo sa týka zariadenia - tak tam tie poradovníky sú ... treba pozrieť viac zriadení - možno nie všade je to také zlé ..
    Na preklenutie nejakej doby by bolo možné obrátiť sa na obec - majú svoje opatrovateľky - aspoň na pár hodín by možno mohli - platí sa za to. (zák 448/2008). A možno by aj pomohli s umiestnením - keď by to bolo akútne ??

    Ako postupovať ak poberateľ opatrovateľského príspevku už sám potrebuje opateru?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.