Zavrieť

Porady

Zaradenie HIM a odpisy

Ako platca DPH som kúpil do firmy notebook. Vstupná cena bola 35.000,-Sk. Uplatním si odpočet DPH, zostane mi cena bez DPH 29.400,-, ciže menej ako 30.000,-Sk. Môžeš dať túto sumu naraz do nákladov, alebo musím odpisovať, nakoľko vstupná cena bola vyššia ako 30.000,-Sk?
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Neviem ako toto zadeliť:
Nákup strojov - vystavený doklad (zdaniteľné plnenie) 29.05.2007
Dovoz strojov cez prepravnú spoločnosť 05.06.2007

Mám to zaradiť 29.05. alebo 05.06.?Potom ktorý prvý dátum mám použiť na účtovný odpis za mesiac 05. alebo 06.?

Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Maxinka Pozri príspevok
Neviem ako toto zadeliť:
Nákup strojov - vystavený doklad (zdaniteľné plnenie) 29.05.2007
Dovoz strojov cez prepravnú spoločnosť 05.06.2007

Mám to zaradiť 29.05. alebo 05.06.?Potom ktorý prvý dátum mám použiť na účtovný odpis za mesiac 05. alebo 06.?

Ďakujem
Ja by som stroje zaradil dňom prevzatia, teda 05.06.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

smith Pozri príspevok
Ja by som stroje zaradil dňom prevzatia, teda 05.06.
To znamená, že aj účtovať o nich by ste začali až od 05.06.2007?!
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Maxinka Pozri príspevok
To znamená, že aj účtovať o nich by ste začali až od 05.06.2007?!
Nie fa.zaevidujem dňom prijatia na 042/321. A na základe preberacieho protokolu stroja dňa 5.6 by som účtoval 02x/042. A všetky náklady na obstaranie pred jeho zaradením do užívanie idú tiež cez 042 do OC.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zaradenie majetku sa viaže so vznikom účtovného prípadu... Bez nejakého bližšieho rozpisovania - účtovný doklad - protokol o zaradení - vyjadrenie osoby zodpovednej za majetok (objednanie, inštalácia, montáž, zabezpečenie technických funkcií, povolenia, revízie, prevzatie majetku hmotne zodpovednou osobou atď.).

Účtovná operácia "zaradenie do používania" sa viaže na preukázanie uvedenia majetku do stavu schopného na jeho užívanie a nie na fyzické prevzatie od dodávateľa, či prepravcu ...

Napr. prídem do práce zapnem PC a ide ... lebo je zaradený do užívania. Ale PC zabalený v krabici nie je uvedený do užívania. Ten nezapnem... A dodaný bol, aj prevzatý.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

No to mi je už jasné, len tie účtovné odpisy kedy - od 05.06.2007?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Maxinka Pozri príspevok
No to mi je už jasné, len tie účtovné odpisy kedy - od 05.06.2007?
Od zaradenia do používania.
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

jana123 Pozri príspevok
Ahojte, tiez sme teraz kupili notebook za 29.000 Sk bez DPH. Este chceme kupit tlaciaren za cca 5.000 Sk. Bude sa to povazovat za jednu zostavu a odpisovat v pripade, ze vo firme je len tento jeden notebook, teda tlaciaren bude mozne pripojit len k nemu ? Ak ano, mozem to obist tak, ze do firmy trebars bezodplatne zapozicam stary pocitac v osobnom vlastnictve ?
Pozor na licencie oper. systému a kancelárskych balíkov...
Ked si si PC kúpil ako súkromná osoba, predpokladám.. a ten chceš zapožičať.... Prečítaj si licenčnú zmluvu o oper. systéme.... )
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

rastom Pozri príspevok
Pozor na licencie oper. systému a kancelárskych balíkov...
Ked si si PC kúpil ako súkromná osoba, predpokladám.. a ten chceš zapožičať.... Prečítaj si licenčnú zmluvu o oper. systéme.... )
Môj príspevok je mimo témy - Rastom príspevok bol zadaný v roku 12/2006. pre lepšiu orientáciu, je nad nickom, (vľavo). Zrejme to už nie je aktuálne, to len pre info....
0 0
rastom rastom

rastom je offline (nepripojený) rastom

ANo viem. A vadí to?
Keď to bude niekto čítať, aspon sa poučí...
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
rastom Pozri príspevok
ANo viem. A vadí to?
Keď to bude niekto čítať, aspon sa poučí...
Veru nevadí... vzhľadom k obsahu odpovede, je pre tému osožná.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Nevie mi niekto poradiť, kde zaradiť nákup HIM - mobilná strážna búdka /ubytovanie pre nášho zahraničného zamestnanca/? Vďaka.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Marti.ka Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť, kde zaradiť nákup HIM - mobilná strážna búdka /ubytovanie pre nášho zahraničného zamestnanca/? Vďaka.
Myslím, že odpisová skupina 3, KP si vyberte z priložených, pokiaľ tá budka nie je pevne spojená základom so zemou.

26.61.20 Montované stavby z betónu
Z: Stavebné bunky, záhradné prístrešky, garáže...
V: Prefabrikované stavebné diely z betónu (26.61.12)

28.11.1 Montované stavby z kovov
28.11.10 Montované stavby z kovov
Z: Kovové stavebné diely, mobilné prístrešky, kabíny, modulové zostavy pre výstavištia, zariadenia staveniska (bunky), telefónne automaty atď.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Marti.ka Pozri príspevok
Nevie mi niekto poradiť, kde zaradiť nákup HIM - mobilná strážna búdka /ubytovanie pre nášho zahraničného zamestnanca/? Vďaka.
tak ako napísal marek15, alebo aj 2.odpisová skupina:

20.30.2 Montované stavby z dreva
20.30.20 Montované stavby z dreva
Z: Záhradné stavby, plážové kabíny, staveniskové bunky drevené, mobilné domčeky a iné prefabrikované stavby s drevenou kostrou
25.23.2 Montované stavby z plastov
25.23.20 Montované stavby z plastov
Z: Prístrešky, stavebné bunky, plážové kabíny... z plastov

Podľa toho, z čoho tá mobilná strážna bunka, podľa toho do zaradíš do 2. alebo 3. odpisovej skupiny.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Vďaka za rady. Musím zistiť z akého materiálu tá bunka je.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Potrebovala by som poradiť pri zaradení IM do odpis. skupín. Ide o tento IM:
1. Kozmetické lehátko
2. Registračná pokladňa
3. Sterilizátor
4. Tatoo mašinka
Jedná sa o tetovacie štúdio a vôbec nemám šajnu, kde tento IM zaradiť. Vďaka za rady.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Potrebovala by som poradiť pri zaradení IM do odpis. skupín. Ide o tento IM:
1. Kozmetické lehátko
2. Registračná pokladňa
3. Sterilizátor
4. Tatoo mašinka
Jedná sa o tetovacie štúdio a vôbec nemám šajnu, kde tento IM zaradiť. Vďaka za rady.
Ak sa jedná o DHM nad 30 000,- Sk, tak
lehátko by mohlo byť v 2. odp. skupine

33.10.20 Lekársky, chirurgický, zubolekársky alebo zverolekársky nábytok; kreslá pre holičstvá a kaderníctva a pod. kreslá, ich časti a súčasti
Z: Operačné stoly, lôžka s rôznymi mechanickými zariadeniami, zubárske kreslá atď., nosidlá a vozíky pre pacientov
TZ: Kadernícke kreslá a pod. kreslá s mechanickým, sklápacím, otáčacím a zdvíhacím zariadením
V: Zubárske vŕtačky (kreslá vybavené vŕtačkou) (33.10.13), invalidné vozíky (35.43.11)

alebo


36.14.1 Ostatný nábytok
36.14.11 Kovový nábytok, i. n.
TZ: Kovové postele

sterilizátor v 2. odp.skupine

33.10.14 Sterilizačné prístroje pre lekárske, chirurgické alebo laboratórne účely

Z: Zariadenia na sterilizáciu pre chirurgické, lekárske, veterinárne alebo laboratórne účely

K ostatnému sa neviem vyjadriť.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Síce ide o DHIM s cenou do 30 tis., ale účtovná jednotka sa rozhodla ho odpisovať kvôli zníženiu nákladov a nižších príjmov z dotácie.
Ďakujem za odozvu.
0 0
Olice Olice

Olice je offline (nepripojený) Olice

Dopĺňam registračnú pokladňu - odpisová skupina 1 (1-18)

30.01.13 Počítacie stroje, účtovnícke stroje, stroje na vydávanie lístkov, frankovacie stroje a pod. stroje vybavené počítacím zariadením

Z: Vreckové alebo kancelárske kalkulačky, stroje pre účtovnú evidenciu a registračné pokladne, frankovacie stroje a stroje na počítanie bankoviek
TZ: Špecializované terminály a bankomaty
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ešte sa chcem spýtať. Reproduktory a tlačiareň môžem dať rovno do nákladov alebo mám zvýšiť cenu obstarania, príp. to dať ako technické zhodnotenie?
Počítač bol kúpený v 06/07 a tlačiareň /3,5tis./ v 11/07.
Ďakujem.
Naposledy upravil milagros208 : 10.01.08 at 05:38
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať