Zavrieť

Porady

"Obcikávanie" nabytku psikom /Yorkom.

Dobrý deň, chcela by som poprsoiť o radu, Máme malého Yorka, ktorý má takmer 2 roky a rovnako dlho pretrvávajúci problém. Pes nám obcikáva všetko, čo mu príde pod nohy. Nie je to nedostatkom pobytu von. Pri venčení sa vyciká aj niekoľkokrát a akonákle príde dnu, do domu, ide a ociká niektorú zárubňu, kôš na prádlo...čokoľvek. Každé ráno som vstávala k ocikanému nábytku, teraz ho na noc a v našej neprítomnosti zatvárame do pivnice, aj keď mi to nie je po vôli, neviem to inak riešiť. V poslednej dobe sa to zhoršilo aj tým, že keď mu treba cikať, až ani nezíde po schodoch, skrátka len vylezie z pelechu a napríklad 10 cm od neho sa vyšpiní. Jeden odborník mi povedal, že pes si len "preznačnováva" a keďže sme mali psa už predtým, stále ho tam cíti.......Prosím Vás, neviete mi niekto poradiť, čo mám so psom robiť? Rady typu: chyba bude v panovi a podobne mi asi v tomto prípade nepomôžu........Ďakujem za každu radu a prajem pekný deň.
Naposledy upravil arizona : 25.07.13 at 13:08
Usporiadat
Téma je uzavretá.
katarinkamt katarinkamt

katarinkamt je offline (nepripojený) katarinkamt

Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
3 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

katarinkamt
Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
Ty si chcela návod na vyčistenie sviečok a ja som ti napísal, že ak chceš čistiť sviečky musíš o nich najskôr niečo vedieť.
No a o psoch toho treba vedieť tiež viac, ako sme tu schopní napísať. Stačí zadať do google "gestá psov" a vybrať si.
NAPRÍKLAD
http://www.ipsec.info/w/co-so-psom.php
Čo so psom podľa mňa

Život so psom je veda, umenie, nekonečná šachová partia a rýchlokurz psychológie. Vôbec sa v tom nevyznám.

Toto je zbierka mojich postrehov a vecí, ktoré som sa zatiaľ naučil o výchove psíka, špeciálne venovaná Žirafke a Mafii. Najväčšiu prax mám s fenkami shi-tzu, moje skúsenosti s inými pohlaviami a rasami sú minimálne. Hlavne som chcel opísať teóriu, konkrétne návody budem dopĺňať priebežne, ak bude čas a chuť.

Moje názory sa občas zhodujú, občas sú neoverené, občas priamo v konflikte s dnes uznávanými trendami. Používať len na vlastnú zodpovednosť.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

So zaradením do hierarchie súvisí značkovanie. Nový pes, aj keby bol naučený močiť vonku, vám zničí všetky koberce. Necíti sa istý a potrebuje si značkovať územie. Robia to aj fenky.

Dajte psovi istotu a prestane.
Medzitým ho trestajte, ideálne priamo pri čine.
Ako vodca svorky nedovoľte, aby prečúral vaše značky. Vždy keď sa niekde vyčúra, vytiahnite vtáka... ok spravte to inak. Vyčistite dané miesto a strieknite tam trochu parfému. Po pár pokusoch zistí, že to nemá zmysel.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

jar88
So zaradením do hierarchie súvisí značkovanie. Nový pes, aj keby bol naučený močiť vonku, vám zničí všetky koberce. Necíti sa istý a potrebuje si značkovať územie. Robia to aj fenky.

Dajte psovi istotu a prestane.
Medzitým ho trestajte, ideálne priamo pri čine.
Ako vodca svorky nedovoľte, aby prečúral vaše značky. Vždy keď sa niekde vyčúra, vytiahnite vtáka... ok spravte to inak. Vyčistite dané miesto a strieknite tam trochu parfému. Po pár pokusoch zistí, že to nemá zmysel.
Ale najskôr sa musíš stať vodcom svorky.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

katarinkamt
Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
Katarinka, skus najskor vycistit vsetky miesta, ktore znackuje cistym octom parkrat a potom postrekuj tymto spreyom.

http://www.zoofast.sk/certechakyszek...source=heureka
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

alaya1
katarinkamt
Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
Katarinka, skus najskor vycistit vsetky miesta, ktore znackuje cistym octom parkrat a potom postrekuj tymto spreyom.

http://www.zoofast.sk/certechakyszek...source=heureka
Lepšie ako ten sprej funguje spomínaný parfém. Autor len nenapísal, že použiť vlastný parfém. Asi to považoval za samozrejmosť. Podstatou je prekrytie Yorkovej pachovej značky vlastnou parfemovou.
0 0
katarinkamt katarinkamt

katarinkamt je offline (nepripojený) katarinkamt

Dakujem pekne.
1 0
Peter.Som Peter.Som

Peter.Som je offline (nepripojený) Peter.Som

Pekne noviny zrolovat a nebat sa ho buchnut po zadku.
1 1
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Peter.Som
Pekne noviny zrolovat a nebat sa ho buchnut po zadku.
Presne tak, len nesmieš zabudnúť do nich zarolovať uhliarsku lopatu.
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

Martin1310

A čo sa kastrácie týka , radšej dostanem aj akú bitku než aby ma niekto vykastroval.
Verím že pes by si vybral to isté.
Lenze to mocenie psa v byte moze ukoncit aj kastracia! A taktiez aj jeho nespokojne libido, ked sa pes nepripusta k fenam a potom pes je neovladatelny!
A ty mocis v byte po podlahe, ze si proti kastracii? Ty si tie semeniky vyprazdnujes, ale doprajes to aj kazdych 6 mesiacov psovi, ked sa haraju feny? Alebo mu ho ty sam "polaskas", alebo mas takehoto samostatneho psa ako vo videu?

Naposledy upravil erik555 : 26.07.13 at 10:08
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Čo špekuluješ s kastráciou, veď je to už vyriešené. Stačia na to noviny a lopata, alebo kladivo v novinách. Keď budeš takto špekulovať, príde bychač s delobuchom a bude po pocikávaní. Možno začne Yorček trošku koktať, možno sa aj zabehne, ale zaručene nebude močiť na zárubňu.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

jar88
Martin1310
erik555
buchac, myslel si to tak, ze sa tu casto spomina, aby sa pes fyzicky netrestal? ale to je skor o tom, aby clovek nemal potom bojazliveho psa po nejakych fyzickych trestoch. Tu nemáš pravdu, bitý pes nieje bojazlivý, naopak, bitý pes sa stáva agresívnym. Neskôr zdôvodním, lebo je to zložitejšie. To tiez nie je dobre! Skor je potrebne vyskusat metody, ked nic tak kastraciu (ak nemienite pripustat k pareniu).
Ten pes pri tom fyzickom treste nesmie vedieť že to robíš ty , Ani tu nemáš pravdu, naopak, ak má pes vedieť, že je to "trest" musí vedieť začo a od koho je trestaný. To čo spomínaš s utajeným následkom, to sa používa inak a na iné chovania. prave preto som písal že nič mu nehovoriť,nekričať,nepozerať sa nanho len raz ho švihnúť a s citom,vyskúšať na sebe.Pes má prah bolesti odosť dalej ako človek a skôr sa zlakne než ho to bolí.Ani tu nemáš celkom pravdu, lebo pes cíti bolesť úplne rovnako, ako človek. Skús mu stúpiť na labku a seba skús uštipnúť do pokožky na lakti.
Takýmto spôsobom nemá dôvod byť bojazlivý.

Tam ani nejde o nejaký trest .Pes má velmi primitívnu logiku v podstate ale vie jasne rozoznať čo je pre neho dobré a čo zlé a ked ho pri tom nechcenom správaní niečo štipne na chrbte tak sa táto činnosť pre neho stane tou ktorá prenho nieje dobrá a nebud ju robiť, je to jednoduchý podmienený reflex,uplne primitivne jednoduchá vec. Ten podmienený reflex "uštipnutie na chrbte" má vypestovaný od matky a pre neho znamená jasnú žiadosť "nerob to!lebo uvidíš" následne už príde pokvákanie za kožuch na šiji.

Ked už ich tak poludštujeme tak teda takto .Ludia sa netrestajú ? väzenie,pokuty,niekde ešte aj bitka ,sekanie rúk,atd. Kolko krát som aj tu čítal "tomu by som dal ruku odtat"
A to máme reč a vieme sa jesne dohodnúť a aj tak sa trestáme.
Ako chceš psovy vysvetliť že zrovna toto nemôže, nie každému psovy stačí ked mu povieš fuj.Práveže by som povedal že tý ktorím to stačí sú obyčajne submisívny už od prírody.

A čo sa kastrácie týka , radšej dostanem aj akú bitku než aby ma niekto vykastroval.
Verím že pes by si vybral to isté.
Píšeš, že:
v podstate ale vie jasne rozoznať čo je pre neho dobré a čo zlé a ked ho pri tom nechcenom správaní niečo štipne na chrbte tak sa táto činnosť pre neho stane tou ktorá prenho nieje dobrá a nebud ju robiť,
Áno ale pes sa vie aj brániť a nastupuje agresivita. Pes vie rozoznať nepríjemnú situáciu a dokáže ju aj predvídať. On si vie zapamätať, že ta zlá situácia nastáva po určitom podnete a automaticky sa pred ňou chráni a chrániť sa vie len útekom, alebo útokom. Inú možnosť nepozná. Preto je pre psa potrebné, aby mal svojho vodca svorky (pána) ktorému bezvýhradne verí. Ak sa pán postaví dopredu, pre podriadeného psa to znamená, zostaň vzadu, lebo ja riešim, nie ty.
Ak sa postaví pán chrbtom k nebezpečenstvu a tvárou k podriadenému psovi, znamená to pre neho, "nič sa nedeje, to nieje žiadna hrozba" nič neriešime. Sú to len gestá, ale len gestá vodcu a skutočného pána, inak neplatia.

a taká možnosť, že prestane robiť nežiadúcu činnosť neexistuje ??
tak pes , ak má zlozvyk je potom v podstate neovládatelný tvor...

len útek, alebo útok...

a doplním z íného príspevku , citujem :

pre psa (nemeckého ovčiaka) platí, že sa dá ľahko zlomiť a podrobiť. Ale to je už o niečom úplne inom, nie o spolužití. To nieje o spontánnosti a záujme, to je skôr o strachu z trestu. No a zlomený pes je zároveň aj neistý, preto nevhodný a väčšinou aj vyradený.

no, neviem aké máš s nimi skúsenosti, ked o ňom toto píšeš ?

ovčiak je plemeno, ktoré sa na tréning alebo cvičenie výslovne teší a robí mu radosť, ked môže pracovať.....velmi inteligentý, lahko sa učí povely...

preto sa aj využíva ako služobný pes....
Naposledy upravil bjuty smis : 26.07.13 at 10:46 Dôvod: doplnenie
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

katarinkamt
Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
reči " milovníkov" psov a humanistov sú jedna vec, poobštávaný byt je reality...

momentálne je pre yorka situácia najhoršia, aká môže byť... ty naň nahnevaná, york v pivnici...

či že riešenie : ( konkrétne si vygoogli, aby nebola reklama)

Elektronické výcvikové obojky

Elektronické výcvikové obojky Vám pomôžu k rýchlemu a efektívnemu výcviku psa, či už potrebujete cvičiť mladé šteniatko od približne 6 mesiacov veku, alebo upevniť výcvik u staršieho psa. Pomocou elektronického obojku môže majiteľ psa naučiť aj náročnejším povelom, prípadne ho odnaučiť od nežiaduceho správania, či návykov ako je vyskakovanie, prenasledovanie zvierat či neuposlúchanie privolania.

Napriek možným obavám z negatívneho vplyvu obojku na psa, je potrebné uviesť, že zariadenia DOGtrace sú v ponuke vysoko spoľahlivé ,moderné a bezpečné a podliehajú norme ECMA . Elektronický impulz, ktorý je jednou z dominantných funkcií týchto zariadení, je pre psíka nepríjemný 'pocitovo pre nás ludí akomravčenie až pichnutie', rozhodne však nie je škodlivý. Treba poznamenať, že tak ako akýkoľvek iný predmet súvisiaci s výcvikom psov, aj obojok je možné zneužiť. Preto sa obojok odporúča do rúk majiteľovi, ktorý svojmu psíkovi dostatočne rozumie.

Ako obojok funguje? Súprava elektronického obojku je tvorená dvoma časťami - vysielač v ruke trénera a prijímač-obojok na krku psa. Prostredníctvom vysielača je v stanovenom dosahu vysielaný signál, ktorý podľa typu obojku predstavuje zvukovy, elektrický, alebo vibračný podnet. Týmto spôsobom psa rýchlo naučíte osvojiť si súvislosť medzi jeho správaním a stimuláciou.
0 2
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Tomuto poviem spoločný záujem psa a človeka.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
bjuty smis
no, neviem aké máš s nimi skúsenosti, ked o ňom toto píšeš ?
...a Ty nevieš , že jaroušek vie všetko ???

Ešte aj históriu je schopný pozmeniť .......
1 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

buchač
bjuty smis
no, neviem aké máš s nimi skúsenosti, ked o ňom toto píšeš ?
...a Ty nevieš , že jaroušek vie všetko ???

Ešte aj históriu je schopný pozmeniť .......
Totálne bezvýznamný štek.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jar88
buchač
bjuty smis
no, neviem aké máš s nimi skúsenosti, ked o ňom toto píšeš ?
...a Ty nevieš , že jaroušek vie všetko ???

Ešte aj históriu je schopný pozmeniť .......
Totálne bezvýznamný štek.
Tvoje litánie o nemeckom vlčiakovi sú pre zmenu ako to skuvíňanie besného psa .....
Takým sa je zahodno radšej vyhnúť ....
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

bjuty smis
katarinkamt
Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
reči " milovníkov" psov a humanistov sú jedna vec, poobštávaný byt je reality...

momentálne je pre yorka situácia najhoršia, aká môže byť... ty naň nahnevaná, york v pivnici...

či že riešenie : ( konkrétne si vygoogli, aby nebola reklama)

Elektronické výcvikové obojky

Elektronické výcvikové obojky Vám pomôžu k rýchlemu a efektívnemu výcviku psa, či už potrebujete cvičiť mladé šteniatko od približne 6 mesiacov veku, alebo upevniť výcvik u staršieho psa. Pomocou elektronického obojku môže majiteľ psa naučiť aj náročnejším povelom, prípadne ho odnaučiť od nežiaduceho správania, či návykov ako je vyskakovanie, prenasledovanie zvierat či neuposlúchanie privolania.

Napriek možným obavám z negatívneho vplyvu obojku na psa, je potrebné uviesť, že zariadenia DOGtrace sú v ponuke vysoko spoľahlivé ,moderné a bezpečné a podliehajú norme ECMA . Elektronický impulz, ktorý je jednou z dominantných funkcií týchto zariadení, je pre psíka nepríjemný 'pocitovo pre nás ludí akomravčenie až pichnutie', rozhodne však nie je škodlivý. Treba poznamenať, že tak ako akýkoľvek iný predmet súvisiaci s výcvikom psov, aj obojok je možné zneužiť. Preto sa obojok odporúča do rúk majiteľovi, ktorý svojmu psíkovi dostatočne rozumie.

Ako obojok funguje? Súprava elektronického obojku je tvorená dvoma časťami - vysielač v ruke trénera a prijímač-obojok na krku psa. Prostredníctvom vysielača je v stanovenom dosahu vysielaný signál, ktorý podľa typu obojku predstavuje zvukovy, elektrický, alebo vibračný podnet. Týmto spôsobom psa rýchlo naučíte osvojiť si súvislosť medzi jeho správaním a stimuláciou.
Ty si ozajstny milovnik zvierat, skus najskor na sebe ten obojok. Chudak pes, co sa tebe do ruk dostane.Ani by som sa necudovala, keby si na tebe zgustol.
0 2
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

alaya1
bjuty smis

Elektronické výcvikové obojky

Elektronické výcvikové obojky Vám pomôžu k rýchlemu a efektívnemu výcviku psa, či už potrebujete cvičiť mladé šteniatko od približne 6 mesiacov veku, alebo upevniť výcvik u staršieho psa. Pomocou elektronického obojku môže majiteľ psa naučiť aj náročnejším povelom, prípadne ho odnaučiť od nežiaduceho správania, či návykov ako je vyskakovanie, prenasledovanie zvierat či neuposlúchanie privolania.

Napriek možným obavám z negatívneho vplyvu obojku na psa, je potrebné uviesť, že zariadenia DOGtrace sú v ponuke vysoko spoľahlivé ,moderné a bezpečné a podliehajú norme ECMA . Elektronický impulz, ktorý je jednou z dominantných funkcií týchto zariadení, je pre psíka nepríjemný 'pocitovo pre nás ludí akomravčenie až pichnutie', rozhodne však nie je škodlivý. Treba poznamenať, že tak ako akýkoľvek iný predmet súvisiaci s výcvikom psov, aj obojok je možné zneužiť. Preto sa obojok odporúča do rúk majiteľovi, ktorý svojmu psíkovi dostatočne rozumie.

Ako obojok funguje? Súprava elektronického obojku je tvorená dvoma časťami - vysielač v ruke trénera a prijímač-obojok na krku psa. Prostredníctvom vysielača je v stanovenom dosahu vysielaný signál, ktorý podľa typu obojku predstavuje zvukovy, elektrický, alebo vibračný podnet. Týmto spôsobom psa rýchlo naučíte osvojiť si súvislosť medzi jeho správaním a stimuláciou.
Ty si ozajstny milovnik zvierat, skus najskor na sebe ten obojok. Chudak pes, co sa tebe do ruk dostane.Ani by som sa necudovala, keby si na tebe zgustol.
Az tak to nemusis odsudzovat, pretoze v urcitych pripadoch ma ten elektronicky obojok opodstatnenie. Jednoducho je potrebne vytrhnut psa zo stavu mysle, ked sa na nieco sustredi atd. Videl som diel, kde napr. v oblastiach s vyskytom nebezpecnych strkacov takto s elektronickymi obojkami naucili psov, ze k nim sa nemaju priblizovat! 2-3 krat to aktivovali na psoch, ked sa priblizovali k tym klietkam so strkacmi, aby si to preskumali. Uz po prvom bol znatelny rozdiel, ked sa k tym strkacom priblizovali uz opatrnejsie a po asi tretom sa im oblukom vyhybali. To sa da pouzit aj pri inom podobnom odnauceni/vystrahe. Jasne, ze ten elektricky impulz je maly...
Samozrejme, ze kde je pri vycviku moznost napravy clovekom (jeho dotykom, napomenutim, svojou energiou atd.) tak je toto lepsia volba.
Naposledy upravil erik555 : 26.07.13 at 12:30
1 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

alaya1
bjuty smis
katarinkamt
Ďakujem tým, ktorí sa mi pokúsili poskytnúť dobrú radu a nie poukázať na to, akí sme "nevzdelaní" a podobne. Myslela som, že debaty na porade slúžia na to, aby si ľudia pomohli a nie aby iným dokazovali, akí sú jedni schopní a druhí neschopní. Všetkým Vám prajem veľa pekných dní s Vašim štvornohými miláčikmi.
reči " milovníkov" psov a humanistov sú jedna vec, poobštávaný byt je reality...

momentálne je pre yorka situácia najhoršia, aká môže byť... ty naň nahnevaná, york v pivnici...

či že riešenie : ( konkrétne si vygoogli, aby nebola reklama)

Elektronické výcvikové obojky

Elektronické výcvikové obojky Vám pomôžu k rýchlemu a efektívnemu výcviku psa, či už potrebujete cvičiť mladé šteniatko od približne 6 mesiacov veku, alebo upevniť výcvik u staršieho psa. Pomocou elektronického obojku môže majiteľ psa naučiť aj náročnejším povelom, prípadne ho odnaučiť od nežiaduceho správania, či návykov ako je vyskakovanie, prenasledovanie zvierat či neuposlúchanie privolania.

Napriek možným obavám z negatívneho vplyvu obojku na psa, je potrebné uviesť, že zariadenia DOGtrace sú v ponuke vysoko spoľahlivé ,moderné a bezpečné a podliehajú norme ECMA . Elektronický impulz, ktorý je jednou z dominantných funkcií týchto zariadení, je pre psíka nepríjemný 'pocitovo pre nás ludí akomravčenie až pichnutie', rozhodne však nie je škodlivý. Treba poznamenať, že tak ako akýkoľvek iný predmet súvisiaci s výcvikom psov, aj obojok je možné zneužiť. Preto sa obojok odporúča do rúk majiteľovi, ktorý svojmu psíkovi dostatočne rozumie.

Ako obojok funguje? Súprava elektronického obojku je tvorená dvoma časťami - vysielač v ruke trénera a prijímač-obojok na krku psa. Prostredníctvom vysielača je v stanovenom dosahu vysielaný signál, ktorý podľa typu obojku predstavuje zvukovy, elektrický, alebo vibračný podnet. Týmto spôsobom psa rýchlo naučíte osvojiť si súvislosť medzi jeho správaním a stimuláciou.
Ty si ozajstny milovnik zvierat, skus najskor na sebe ten obojok. Chudak pes, co sa tebe do ruk dostane.Ani by som sa necudovala, keby si na tebe zgustol.
))
si pozerala film, kde bola poprava na el. kresle, však ?))
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať