Zavrieť

Porady

Dokladovanie nezdaniteľnej časti

som workoholik
Milé "babulienky"! Potvrďte mi prosím, či mám správny názor, že uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť na manželku /chcem si uplatniť iba časť medzi jej ročným zárobkom napr. 45 tis. Sk a sumou 87 936 Sk/ nemusím dokladovať žiadným dokladom od jej zamestnávateľa. Na našom DÚ vraj požadujú nejaký doklad /potvrdenie o zdan. mzde - čo je nezmysel/.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

pyton
Tweety, keď si zmenila názor, tak si prosím ťa oprav príspevok 46, nech to nemýli.
Prepáč, nepostrehla som , že je tam DP.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

To je OK, ty odpovedáš veľa, môže sa stať.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

A hlavne som rada, že netreba. Aspoň niečo.
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Chcem sa podelit s podobnou skusenostou na DU. Robim viacerým daňové priznania. No ak by sa to stalo mne v takej pozicii v akej sú ti moji klienti tak si o mne nepomyslia nič dobré.Predkladala som moje daňové priznanie a dokladovala som si ako SZCO daňový bonus na 2 deti. Predložila som potvrdenie o návšteve školy, 17 - rokov. Potvrdenie bollo vydané 6.9.2005 a prefotený rodný list. Mladšia 13-ročná - doklad rodný list. Potvrdenie o náv. školy mi pracovníčka neuznala pretože dcéra mohla uvedenú školu skončiť a potvr. bolo vydané .... Postupovala podľa Vás správne? DP mi zoberie vtedy ked jej predložím potvrdenie z UPSVR o poberaní prídaviek. Úradníčka na UPSVR sa rozčúlene na mňa pozrela a nechcela mi potvrdenie vydať. Citujem: Nikomu doposiaľ takéto potvrdenie k DP nedávala. Z Porady som sa dozvedela že stačí potvr. z UPSVR. To máme peknú birokraciu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

virka
Chcem sa podelit s podobnou skusenostou na DU. Robim viacerým daňové priznania. No ak by sa to stalo mne v takej pozicii v akej sú ti moji klienti tak si o mne nepomyslia nič dobré.Predkladala som moje daňové priznanie a dokladovala som si ako SZCO daňový bonus na 2 deti. Predložila som potvrdenie o návšteve školy, 17 - rokov. Potvrdenie bollo vydané 6.9.2005 a prefotený rodný list. Mladšia 13-ročná - doklad rodný list. Potvrdenie o náv. školy mi pracovníčka neuznala pretože dcéra mohla uvedenú školu skončiť a potvr. bolo vydané .... Postupovala podľa Vás správne? DP mi zoberie vtedy ked jej predložím potvrdenie z UPSVR o poberaní prídaviek. Úradníčka na UPSVR sa rozčúlene na mňa pozrela a nechcela mi potvrdenie vydať. Citujem: Nikomu doposiaľ takéto potvrdenie k DP nedávala. Z Porady som sa dozvedela že stačí potvr. z UPSVR. To máme peknú birokraciu.
V Tvojom prípade nepostupovala ani jedna úradníčka správne:
1. K DP stačí priložiť jeden z troch tlačív /to je uvádzané už vyššie/. V prípade 13 ročnej dcéry postačuje RL, nakoľko je u nás povinná školská dochádzka do 16 rokov, tak nie je čo riešiť. V prípade druhej dcéry postačuje potvrdenie o návšteve školy vydané v septembri príslušného roka.
2. Najlepším dokladom podľa mňa, s najväčšou vypovedacou schopnosťou je Potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní RP, lebo tam platia rovnaké podmienky pre priznanie a vždy v septembri tam musíme doložiť potvrdenie o návšteve školy, podotýkam u detí nad 16 rokov a majú tam aj kópiu RL. U nás v obvode- Bratislava na ÚPSVaR toto Potvrdenie bez akýchkoľvek problémov už druhý rok dávajú a majú dokonca na to tlačivo.

Môžem znova poradiť moju starú osvedčenú metódu, svoje DP odjakživa posielam poštou a už druhý rok prikladám Potvrdenie o poberaní RP nič viac a nič menej a nikto po mne nič navyše nechcel. Ak by aj chcel musel by to žiadať písomne, a to by mal práve problém v zdôvodňovaní Pracovníčka DÚ Ti bola povinná DP prevziať.
Naposledy upravil evina : 19.03.06 at 06:03
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Johanka
V inej téme sa písalo, čo sa týka nášho finančného ohodnotenia - nepodceňujme sa ! Ja to rozšírim na styk s pracovníkmi daňových úradov - nepodceňujme sa ! Ak mám v niečom vedomosti, vysypem im to aj s paragrafmi. Netreba im bezhlavo prikyvovať .
Podobne ako Evine sa mi osvedčilo podávanie všetkého poštou. Aspoň sa mi nebúri žlč....
Musela som svoj príspevok zopakovať. Ja mám stále pocit, že to čo si pracovníci rôznych úradov k nám dovoľujú, je iba preto, že si to necháme! Však keď odo mňa pýta nezmysel, tak sa predsa nepo...... preto, že je to pracovník štátnej správy.
Koľkokrát sa mi stalo, že som klientovi pekne zbalila do obalu DP s prílohami, ktoré vyžaduje zákon. Vrátil sa z DÚ, že ešte čosi pýtajú. Nič sme nepriložili a poslali priznanie poštou. Stalo sa to, čo popisuje Evina - dodatočne DÚ nič nevyžiadal, lebo by mal problém s textom....
Nebojte sa spýtať na základe akého ustanovenia od Vás príslušný nezmysel pýtajú. A keď na to nemáte povahu alebo náladu, dajte zarobiť Slovenskej pošte. Ušetrené nervy ani zlato nevyváži!!!
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

[quote=Johanka]Musela som svoj príspevok zopakovať. Ja mám stále pocit, že to čo si pracovníci rôznych úradov k nám dovoľujú, je iba preto, že si to necháme! Však keď odo mňa pýta nezmysel, tak sa predsa nepo...... preto, že je to pracovník štátnej správy. Ono sa stáva, že niekto berie vážne to staré známe: "dej blbci funkci..." Niekedy ozaj nepomôže ani asertívny prístup a ani, pokiaľ jednanie s daným človekom je prvé, že sme partnermi,že sme na jednej lodi (niekedy) nie SÁM VEĽKÝ ÚRADNÍK a maličký občan-daňovníček-konatelíček. .

Koľkokrát sa mi stalo, že som klientovi pekne zbalila do obalu DP s prílohami, ktoré vyžaduje zákon. Vrátil sa z DÚ, že ešte čosi pýtajú. Nič sme nepriložili a poslali priznanie poštou. Stalo sa to, čo popisuje Evina - dodatočne DÚ nič nevyžiadal, lebo by mal problém s textom....
Nebojte sa spýtať na základe akého ustanovenia od Vás príslušný nezmysel pýtajú. A keď na to nemáte povahu alebo náladu, dajte zarobiť Slovenskej pošte. Ušetrené nervy ani zlato nevyváži!!!
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. Možno pre zvýšenie ich sebavedomia.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

abel
Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. Možno pre zvýšenie ich sebavedomia.
Ja už roky v priznaniach FO sa preventívne dávam informáciu o celom roku. Ani nie nejakými potvrdeniami (iba ak ho náhodou daná FO už má), ale slovným komentárom (časť osobitné záznamy priznania). Osvedčilo sa mi to.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

abel
Na poslednej prednáške metodičky Daňového úradu ma pri otázke, či treba dokladovať aj napr. obdobie na úrade práce a pod. jemne nasmerovali tým smerom, že sa to volá ...priznanie k dani z príjmov. Nikde v zákone nie je zadanie, že musím dávať čestné prehlásenie, že od pondelka do štvrtka som krútila palcami a nezarábala som. To len pre zvýšenie nášho sebavedomia. Pri najbližšej návšteve našej pobočky DÚ už odo mňa žiadali vydokladovať dobu, kedy som nemala príjem, že čo som robila. Možno pre zvýšenie ich sebavedomia.
Zrejme sú to pracovníčky , ktoré pracovali ešte za socializmu, kde pracovať musel každý a musel mať zdokladovaný každý deň práce.
Podľa mojej mienky dokladovanie času nezamestnanosti, resp, času, kedy som nemala napr. príjem 3 mesiace v roku v súvislosti s podávaním DP považujem za najväčšiu hlúposť z celej plejády potvrdení, ktoré od nás pýtajú . Ja možem zarobiť milión SK aj za mesiac a 11 mesiacov nerobiť nič a je to môj problém, ak si splním všetky daňové a odovodové povinnosti s tým súvisiace. Takže ja osobne by som ho určite nepriložila.
Už som to tu raz napísala- prečo ľudia, ktorí nie sú povinní vôbec predložiť DP, lebo ich príjmy neprekročili určený limit pre povinnosť podať DP a zarobili napr. 40 000 v jednom mesiaci a 11 nerobili nič nepredkladajú vôbec nič?
Mám tiež názor ako Johanka, ak sa nebudeme brániť možno na budúci rok budeme musieť predložiť čestné prehlásenie, že dátum narodenia, ktorý uvádzam v DP je skutočne môj dátum narodenia
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

evina
Mám tiež názor ako Johanka, ak sa nebudeme brániť možno na budúci rok budeme musieť predložiť čestné prehlásenie, že dátum narodenia, ktorý uvádzam v DP je skutočne môj dátum narodenia
V tejto súvislosti ste mi pripomenuli udalosť z mojej mladosti. Keď mi v čase totality ukradli v Blave doklady, tak som bola na polícii to nahlásiť a žiadala som od nich nejaké potvrdenie, aby ma vôbec pustili na internát, keďže som sa nemala čím preukázať. Policajti mi vystavili potvrdenie nasledovného znenia: Menovaná je osoba, za ktorú sa vydáva.
0 0
Jarino Jarino

Jarino je offline (nepripojený) Jarino

K daňovému priznaniu sa prikladajú len potvrdenia preukazujúce nárok na daňový bonus a kópie potvrdení od zamestnávateľov - ako sa píše vo vyššie uvedených príspevkoch. Na DÚ sú povinní prebrať aj daňové priznanie, ktoré toto potvrdenie nemá. Nemôžu povedať, že bez potvrdenia daňové priznanie nepreberú. Musia prebrať aj daňové priznanie bez výkazov. Takže sa netreba nechať odbiť. A čudujem sa tomu, že na niektorých úradoch dokonca skúmajú, či je potvrdenie o návšteve školy platné alebo nie. To sa môže posúdiť až pri daňovej kontrole a nie na podateľni.
0 0
Bavi Bavi

Bavi je offline (nepripojený) Bavi

toto je fakt dobré!!!!!!!!!
0 0
ivana2703 ivana2703

ivana2703 je offline (nepripojený) ivana2703

Zdravím poraďáci. Prelúskali som momentálne celú túto problematiku a napriek tomu som nenašla to, čo som hľadala. Moja mama pracovala v r.2005 na dohodu a je invalidná dôchodkyňa. Príjem mala 33.600,- Sk a podala si daňové vzhľadom na to, že príjem bol zdaňovaný. Chcem sa opýtať, môže si manžel v daňovom uplatniť NZD aj na ňu? Samozrejme len ten rozdiel 53.736,-Sk. Vďaka
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

ivana2703
Zdravím poraďáci. Prelúskali som momentálne celú túto problematiku a napriek tomu som nenašla to, čo som hľadala. Moja mama pracovala v r.2005 na dohodu a je invalidná dôchodkyňa. Príjem mala 33.600,- Sk a podala si daňové vzhľadom na to, že príjem bol zdaňovaný. Chcem sa opýtať, môže si manžel v daňovom uplatniť NZD aj na ňu? Samozrejme len ten rozdiel 53.736,-Sk. Vďaka
Invalidný dôchodok je tiež vlastný príjem.
Čiže: úhrn vyplateného dôchodku + hrubý príjem dohody a ak tento príjem nedosiahne výške 87936,- môže uplatniť rozdiel.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Trocha teórie nie je nikdy na škodu - viď link:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=19231
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať