Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie poistného

som tá, ktorá má rada čísla
ahoj poraďáci, mám takú otázku a dosť mi to vŕta v hlave.
Ja som bola tento rok študentkou va VŠ do 25. 05. 2005, potom som sa evidovala na úrade práce, od 01. 08. 2005 som zamestnala ale na dohodu o vykonaní práce a potom od 21. 11. 2005 som išla na pracovnú zmluvu.
mám v tom teraz chaos, neviem či mi má ročné zúčtovanie poistného robiť zamestnávateľ aké tlačivo má vypísať , myslím si, že asi typ X. A taktiež neviem, či mi tam má zarátať aj odmeny z dohody o vykonaní práce. Ja som si totiž vtedy platila zdrav. poistenie sama. mám v tom chaos. díky za každú odpoveď.
Usporiadat
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

endrju
Tlačivá zatiaľ sú iba v podobe vzorov. Vyhláška s tlačivami určite nebude zverejnená v Zbierke zákonov skôr ako na Veľkú noc.
O téme "tlačivá" sú najčerstvejšie informácie "z prvej ruky" k dispozícii tu:
http://www.porada.sk/t18656-navrh-vy...poistneho.html
Takze kludne mozeme nechat rocne zuctovanie poistneho az po podani DP. Ja som sa uz na to tiez pytala asi pred mesiacom v zdrav. poistovni a povedali,ze ich este nemaju, tak som to na chvilu vypustila..
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

somij
Takýto platiteľ nemal povinnosť platiť preddavky do 31.8. (ani po 1.9.). Ak ich zaplatil, v ročom zúčtovaní ich dostane späť.
Dakujem za vysvetlenia... Mal by som este jednu otazku. V podstate mi to moze byt jedno, ale...
Kto vlastne plati poistne za takehoto poistenca {napr. mal v juli 2005 prijem 20 000 z dohody}. ? Vo vtedy platnom zakone je uvedene, ze poistne plati ten poistenec {ale nemusi si platit preddavky, ako si mi vysvetlila} - nespada pod osoby hradene statom.
Vychadza mi to dobre, ze za studenta / dochodcu / dobrovolne nezamestnaneho bez prijmu zaplatil poistne stat ak nemal ziaden prijem a ak prijem mal, nezaplati poistne nikto...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V tom juli zaplatil za neho preddavky štát, ako aj za mesiace, ked nemal prijem. Ked si dotyčný urobí ročné zúčtovanie a vyjde mu tam, že štát platiť nemal, tak sa to prejaví v ročnom zúčtovaní za štát, čiže to čo štát zaplatil na predavkoch sa štátu vráti.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

somij
V tom juli zaplatil za neho preddavky štát, ako aj za mesiace, ked nemal prijem. Ked si dotyčný urobí ročné zúčtovanie a vyjde mu tam, že štát platiť nemal, tak sa to prejaví v ročnom zúčtovaní za štát, čiže to čo štát zaplatil na predavkoch sa štátu vráti.
Ako si moze urobit rocne zuctovanie za jul, ked si ho ma podla zakona robit len za obdobie od 1. 9. do 31. 12. ?

Aj ked som sa v tom juli deklaroval ako platitel podla paragrafu 11. odsek 2 aj tak si ma zdravotna poistovna vykazala ako poistenca statu?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ročné zúčtovanie sa robí za celý rok, tam bude mať uvedené obdobie platenia ako samoplatiteľ napr. 9-12 (nie od januára) a príjem len za tie mesiace, obdobie platenia štátom 1-8. Tiež tam zapíše všetky zaplatené preddavky za celý rok, výsledok RZ porovná so zaplatenými preddavkami.

Na strane zdravotnej poisťovne - ZP bude vedieť, koľko dní mal za neho platiť štát a za to obdobie si to vyrovná so štátom.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

somij
Na strane zdravotnej poisťovne - ZP bude vedieť, koľko dní mal za neho platiť štát a za to obdobie si to vyrovná so štátom.
Nemozem si pomoct, ale podla mna za takehoto cloveka nezaplati zdravotne poistenie nikto. Ak si splnil povinnost a ohlasil sa v tom case v zdravotnej poistovni ako platca (bez ohladu na to ci si platil alebo neplatil preddavky ) poistovna ho v tom mesiaci - zrejme - nevykazala ako poistenca statu.
Spätne stat tiez nezaplati, kedze v tom case skutocne nebol poistencom statu - zakon hovori len o tom, ze za obdobie do 31. 8. nerobi rocne zuctovanie a nie ze platitel za toto obdobie je stat. Cize platitelom poistneho v tom obdobi bol on sam, preddavky pritom nebol povinny platit , mal si to vyrovnat v ramci rocneho zuctovania, to ale podla novely robit nebude (resp. nemusi) za obdobie do 31.8.

takze ako "bonus" este stat usetri na poistnom za takehoto cloveka...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mucina
..som bola tento rok študentkou va VŠ do 25. 05. 2005, potom som sa evidovala na úrade práce, od 01. 08. 2005 som zamestnala ale na dohodu o vykonaní práce a potom od 21. 11. 2005 som išla na pracovnú zmluvu.
... neviem či mi má ročné zúčtovanie poistného robiť zamestnávateľ aké tlačivo má vypísať , myslím si, že asi typ X. A taktiež neviem, či mi tam má zarátať aj odmeny z dohody o vykonaní práce. Ja som si totiž vtedy platila zdrav. poistenie sama...
Ročné zúčtovanie musíte podávať len vtedy, ak:

1. Za september a október ste mali príjem z dohody vyšší ako polovica úhrnu min.miezd za obdobie, kedy ste boli samoplatiteľ, tj. za obdobie od 1.9. do 20.11. Tento limit sa vypočíta takto:

1/2 z (6500 + 6500 + 4334) = 8667

Pričom min.mzda za 20 dní novembra sa určí ako: (6500/30) x 20 = 4334

2. Alebo ak ste v zamestnaní mali jednotlivo aj v novembri aj v decembri započítateľný príjem podľa § 13 ods.1 až 4 vyšší ako 43095 Sk alebo v jednom mesiaci pod 43095 Sk a v druhom nad 43095 Sk.

Ak ste sa našli v jednej alebo druhej podmienke, tak podávate ročné zúčtovanie a to typ S. Podať to musíte sama, prípadne môžete poveriť nejakého zákonného zástupcu.

Zamestnávateľ Vám v takom prípade na Vašu žiadosť vydá tzv. doklad podľa § 19 ods.5 zákona, čo je vlastne potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch.
0 0
baninka baninka

baninka je offline (nepripojený) baninka

Prosím vás všetkých, minulý týždeň bolo v denníku SME písané niečo o tomto ročnom zúčtovaní a že pán Mikloš požiadal o dva mesiace posunu toho zúčtovania.
Okrem toho - existuje už niekde presný a smerodajný popis toho, ako sa to zúčtovanie bude robiť? alebo stále sa to ešte upravuje a dodatočne mení?
Pamätám si prvý termín, ktorý by som mala dodržať- 7. máj 2006 a dovtedy musím ja ako z-teľ vydať svojim z-ncom potvrdenie o preddavkoch a doklad o príjmoch....
vopred ďakujem za akékoľvek infošky. Pekný upršaný deŇ.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozrite:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=205136
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať