Zavrieť

Porady

Podrobnosti o opatrovateľskom príspevoku?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, mám svokra ktorý po úraze hlavy zostal dementný a potrebuje 24 hodinovú opateru, a že či si môže vybaviť príspevok jeho priateľka s ktorou nežije ani v domácnosti, a vlastne mu nie je nič, alebo či by si ho mohla vybaviť jeho dcéra, ktorá si však neplatí sociálne a zdraotné poistenie. Vopred ďakujem
Mila123 otázka je kto sa teraz o neho stará?
dominicosa no momentálne jeho priateľka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    či si niekto platí, alebo neplatí sociálne poistenie - to s príspevkom za opatrovanie nič spoločné, ani nemá na to vplyv.
    Základnou podmiekou je celodenná starostlivosť o ŤZP - samozrejme, to musia najskôr schváliť, či je tá celodenná starostlivosť potrebná - pozri zák 447/2008 - pozri posudzovanie (čo treba) aj aké sú kompenzácie .. a k stuňu odkázanosti je tam aj odkaz na prílohu zák 448/2008 .
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
    inak - teraz by mala by si mala dcéra platiť zdravotné poistenie (buď ako zamestnanec, alebo szčo, alebo samoplatiteľ ... ) - iba ak je poistencom štátu, tak nemusí

    Moja SRO je offline (nepripojený) Moja SRO

    Moja SRO
    Spoločné bydlisko opatrovateľa a opatrovaného sa nevyžaduje iba v prípade, ak ide o najbližšiu rodinu opatrovaného. Za takú sa považuje iba rodič, manžel a dieťa opatrovaného. všetky ostatné osoby musia mať spoločné bydlisko s opatrovaným. Môže to však byť aj prechodné bydlisko, nielen trvalé.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R - to bydlisko je najmenší problém
    Moja SRO tak to teda súhlasím
    dominicosa ďakujem moc, no a to sa len tak dá, že by tá jeho priateľka prišla na úrad a si tam dala u neho prechodný pobyt?aj ked s tým jeho deti nesúhlasia?
    Katy a R sama bez súhlasu to nevybaví - ale o tom, komu dá súhlas s pobytom vo svojom dome rozhoduje vlastník domu. (nevieme, kto dom vlastní .. ) Ak by bola vhodná opatrovateľka - tak by deti mali byť radi, že ju majú ..
    Ale ak nechcú, aby sa ona starala - nech sa postarajú deti ..
    dominicosa no vlastníkom je svokor a jeho všetky deti, no a o tom staraní to je komplikované
    Katy a R pre zadávateľku (pre vysvetlenie našich komentárov) - je to dosť náročné vybaviť kompenzácie - preto som ti pripla ten zákon - dobre si to preštuduj - aby si bola pripravená aspoň trošku čo všetko to obnáša! - aj dosť dlho to trvá.
    No a ten pobyt (ak by opatrovala priateľka) vybavíte jednou návštevou na mestskom úrade.
      zbaliť

    Podrobnosti o opatrovateľskom príspevoku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.