Zavrieť

Porady

peddavky na dan

Prosim o radu. Kedy plati FO a PO preddavky na dan a v akych terminoch.
Dakujem za odpoved.
Usporiadat
pyron pyron

pyron je offline (nepripojený) pyron

evina
Logické to je, správny postup v zmysle zákona to nie je. Mohol Ti dať k tomu súhlas správca dane /ak Ti stačí ústny o.k./ Píšem to tu len preto, aby ste automaticky niektorí nepostupovali bez dohody so správcom dane takto. Preddavok splatný 31.3.2006 ste povinní zaplatiť-iný postup je možný len na základe rozhodnutia /dohody/ správcu dane.


http://www.porada.sk/t23113-p6-a-zasa-preddavky.html
Prečítaj si celé...
Evina podľa mňa som zákon neporušil... Preddavky splatné do 30.6.2006 som zaplatil v plnej výške, hoci som rozdiel kompenzoval preplatkom dane (už zaplatených preddavkov v roku 2005). Veď aj v § 34 ods.5, ktorý sama cituješ sa píše, že suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň...
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

denisa.h
Beata, takze predsa do 31.3.? ok, dakujem, sefku to urcite "potesi" :-)
Ale ak si si všimla, ten štvrťrok do 31.3. uvádzam ako posledný, tzn že ak platíš preddavky z DP za rok 2005, tak posledné platíš 31.3.2007, nie 2006!

Po lopate: Ak z DP za rok 2005 Ti vyplýva platiť štvrťročné preddavky, prvé zaplatíš do 30.6.06, potom do 30.9.2006, 31.12.2006, 31.3.2007. Do DP za rok 2006 započítavaš potom tie tri štvrťroky, ktoré si platila preddavky.
Ak Ti aj za rok 2006 výjde platiť preddavky, tak zasa platíš do konca každého kalendárneho štvrťroka a v DP za rok 2007 započítavaš skutočne zaplatené preddavky v roku 2007 - čiže preddavok zaplatený do 31.03.2007 vyplývajúci z DP za rok 2005 + tri zaplatené preddavky z DP za rok 2006.

Dúfam, že som to dobre vysvetlila

Dopĺňam: Tento postup platí pre FO.
Naposledy upravil Beata : 30.03.06 at 06:29 Dôvod: Doplnila som, že postup o ktorom píšem sa týka FO.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

pyron
Evina podľa mňa som zákon neporušil... Preddavky splatné do 30.6.2006 som zaplatil v plnej výške, hoci som rozdiel kompenzoval preplatkom dane (už zaplatených preddavkov v roku 2005). Veď aj v § 34 ods.5, ktorý sama cituješ sa píše, že suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň...
Po dohode so správcom ....
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Prosím nepleťte preddavky FO a PO do jednej témy,už som na to upozornil admina a dúfam sa to dá do poriadku.PO platí preddavok do 31.3 2006 z daňovej povinnosti 2005 2004
Naposledy upravil bepo : 30.03.06 at 06:56
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

bepo
Prosím nepleťte preddavky FO a PO do jednej témy,už som na to upozornil admina a dúfam sa to dá do poriadku.PO platí preddavok do 31.3 2006 z daňovej povinnosti 2005
Peťo, PO platí preddavok do 31.03.2006 z daňovej povinnosti za r.2004.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Evina, tento postup platí aj pre PO. Ja účtujem PO.
Pre PO a FO je rozdielny postup pri výpočte aj uplatňovaní preddavkov- vyplýva to najmä aj z toho, že u FO je posunuté preddavkové obdobie od 1.4. napr. r. 2006 až do 31.3.2007.
U PO toto obdobie nie je posunuté je 31.3. 30.6. 30.9. 31.12 daného roka. V prvom štvrťroku sa len počíta z bezprostredne predchádzajúceho obdobia /teda v r. 2005 z roku 2004/, ale do 30.4. sa len dorovnáva /to nie je termín na zaplatenie preddavkon na I. Q., ten je 31.3.2006.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
Pre PO a FO je rozdielny postup pri výpočte aj uplatňovaní preddavkov- vyplýva to najmä aj z toho, že u FO je posunuté preddavkové obdobie od 1.4. napr. r. 2006 až do 31.3.2007.
U PO toto obdobie nie je posunuté je 31.3. 30.6. 30.9. 31.12 daného roka. V prvom štvrťroku sa len počíta z bezprostredne predchádzajúceho obdobia /teda v r. 2005 z roku 2004/, ale do 30.4. sa len dorovnáva /to nie je termín na zaplatenie preddavkon na I. Q., ten je 31.3.2006.
Túto reakciu na príspevok považujem za nedorozumenie.
Tu je moja odpoveď v príspevku č.5- hovorí o tom istom.

Preddavok zaplatíš( musíš) do 31.3.
Preddavky zaplatené na DP za rok 2005 vyrovnáš do 30.4.06.Ak Ti vychádza preplatok , môžeš požiadať o vrátenie, alebo jednoducho použiješ na ďalšiu daňovú povinnosť.
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

bepo
Prosím nepleťte preddavky FO a PO do jednej témy,už som na to upozornil admina a dúfam sa to dá do poriadku.PO platí preddavok do 31.3 2006 z daňovej povinnosti 2005
Peťo, ak rozdelím túto tému, bude v tom zasa len chaos... takže navrhujem nech si každý ku svojmu príspevku doplní, či píše o FO, alebo PO.
Tých tém na preddavky je tu už aj tak toľko, že by som zlučovaním a rozdeľovaním strávila pol roka len nad touto jednou témou.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Túto reakciu na príspevok považujem za nedorozumenie.
Tu je moja odpoveď v príspevku č.5- hovorí o tom istom.

Preddavok zaplatíš( musíš) do 31.3.
Preddavky zaplatené na DP za rok 2005 vyrovnáš do 30.4.06.Ak Ti vychádza preplatok , môžeš požiadať o vrátenie, alebo jednoducho použiješ na ďalšiu daňovú povinnosť.
Problém je v tom, že PO platí v I.Q.2006 už preddavok na rok 2006 - len sa vypočíta z DP r. 2004 /teda tie, ktoré platil v r. 2005/ T.j., PO vyrovnáva do 30.4 preddavky zaplatené na DP 2006 nie 2005.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

to Tweety:
a ešte k tomu dodám, že Ivvette, ktorej si tak odpovedala /že musí zaplatiť preddavok 31.3.2006/ 31.3.2006 neplatí žiadne preddavky /ako píše Bepo v príspevku 10/, lebo z roku 2005 jej nevyplýva povinnosť platiť preddavky.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Už to je opravené
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

evina
to Tweety:
a ešte k tomu dodám, že Ivvette, ktorej si tak odpovedala /že musí zaplatiť preddavok 31.3.2006/ 31.3.2006 neplatí žiadne preddavky /ako píše Bepo/, lebo z roku 2005 jej nevyplýva povinnosť platiť preddavky.
Podávala som DP 27.3. a so správkyňou dane som konzultovala práve ten preddavok,(ešte ma upozornila), hoci z DP r 2005 nám vychádza preplatok na dani, a povinnosť kvartálne prispieť preddavkami do rozpočtu. Do 31.3. je povinnosťou zaplatiť preddavok a potom si môžeme preplatok započítať s inou daňou,nakoľko nežiadam o jeho vrátenie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Tweety
Podávala som DP 27.3. a so správkyňou dane som konzultovala práve ten preddavok,(ešte ma upozornila), hoci z DP r 2005 nám vychádza preplatok na dani, a povinnosť kvartálne prispieť preddavkami do rozpočtu. Do 31.3. je povinnosťou zaplatiť preddavok a potom si môžeme preplatok započítať s inou daňou,nakoľko nežiadam o jeho vrátenie.
Tu je dôležitá otázka, či aj z DP 2005 máte povinnosť platiť preddavky v roku 2006, ak áno, potom je postup správny- t.j. preddavok zaplatíte k 31.3. 2006/podľa DP 2004/ a dorovnáte do 30.4.2006 podľa DP 2005, a potom si až môžete pýtať naspäť preddavok. . U Ivvett táto povinnosť nie je /platenie preddavkov z DP 2005/, tak ona k 31.3.2006 neplatí nič... a preplatok z roku 2005 si vyžiada naspäť...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac

pre nových čitateľov tejto témy...
prosím veľmi venujte pozornosť príspevkom, či sa týkajú FO a či PO, je tam naozaj rozdielny režim.
odporúčam vrátiť sa na začiatok a pozorne čítať príspevky podľa toho, či vás zaujíma PO a či FO.
tak sa prepracujete k správnej odpovedi.
Súhlasím najmä s
evina a beata
čím sa nechcem nikoho dotknúť.
-------------------------------------
vydržať - zajtra je 31.3, - hurá
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pre zadávateľa otázky:

Pre budúcnosť by bolo lepšie zadať otázky individuálne, nakoľko už zo zadania vyplýva, že sa bude odpovedať na dva rôzne typy preddavkových režimov.

Zadávateľ zadal otázku pre FO aj PO, čo vnieslo do témy neprehľadnosť.
0 0
Janalu Janalu

Janalu je offline (nepripojený) Janalu

No nebyť tejto debaty, tak ani neprídem na to, aký chaos som vyrobila sama sebe FO v preddavkoch. V roku 2005 mi vznikla povinnosť platiť preddavky (z DP 2004). Zaplatila som 31.3.,30.6.,30.9., ale 2.1.2006 som zaplatila len polovicu. Myslíte, že teraz k 31.3.2006 môžem doplatiť len polovicu(keďže mám preddavky zaplatené v predstihu), alebo radšej zaplatiť celú výšku štvrťročného preddavku a požiadať o preúčtovanie preplatku na preddavky roku 2006?
Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janalu
No nebyť tejto debaty, tak ani neprídem na to, aký chaos som vyrobila sama sebe FO v preddavkoch. V roku 2005 mi vznikla povinnosť platiť preddavky (z DP 2004). Zaplatila som 31.3.,30.6.,30.9., ale 2.1.2006 som zaplatila len polovicu. Myslíte, že teraz k 31.3.2006 môžem doplatiť len polovicu(keďže mám preddavky zaplatené v predstihu), alebo radšej zaplatiť celú výšku štvrťročného preddavku a požiadať o preúčtovanie preplatku na preddavky roku 2006?
Ďakujem.
Mali ste platiť do:
30.6.2005, 30.9.2005, 31.12.2005,31.3.2006 preddavky v rovnakej výške. Ak máte takto preddavky uhradené ... v plnej výške 4x, máte to v poriadku. Ak nie, vysporiadajte si preddavky až do 31.3.2006.

Daňovú povinnosť za rok 2005 vysporiadať podľa preddavkov uhradených v roku 2005 resp. tých, ktoré sa týkali období, do ktorých ste ich boli povinná zaplatiť (t.j. nezapočítavať preddavok, ktorý ste povinná uhradiť do 31.3.2006).
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Ďakujem Vám za všetky názory k môjmu problému. Po prehodnotení, nebudeme platiť preddavok k 31.03.2006 z daň. priznania za rok 2004.
Ešte raz vďaka.

Nemáte niekto VZOR - žiadosť o vrátenie preplatku na dani PO ?
Naposledy upravil Yvvetta : 30.03.06 at 10:24
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Stačí takú formulku dať na žiadosť o vráteni daní ?

Žiadame Vás o vrátenie preplatku, ktorý nám vznikol na dani z príjmov právnických osôb.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Moze byt, ale este tam pridaj ze vznikol platenim preddavkov a v akej vyske. A to by im malo asi stacit.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať