Zavrieť

Porady

potrebujem spraviť jednoduché účtovníctvo

Ahojte,

som živnostník a potreboval by som si dať dokopy úctovníctvo a podať daňové priznanie. Za min. rok som mal príjmy len 70tis. a dokopy som vystavil 5 faktúr.
Odporučili mi program ALFA. Už ho mám nainštalovaný ale potreboval by som pomôcť. Uz hodnú chvíľu sa hrabem na porade a som z toho čím viac tým neistejší. Chcel by som si to zjednodušiť aj tým, že si do nákladov nezaúčtujem položky, ktoré som uhrádzal v hotovosti. Kedže som mal zisk aký som mal tieto dalsie náklady v podstate nepotrebujem. Potreboval by som ale vedieť ako je to s peniazmi v pokladnici, či si musím viesť nejaký sklad, ako je to so záväzkami a pohľadávkami.

Veľmi pekne ďakujem
Usporiadat
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Ahojte, takže už mám to účto skoro hotové, ani to tak nebolelo. Ďakujem všetkým za cenné rady a podporu :p.

Napriek tomu mi ešte stále vŕta v hlave ten sklad. Mám ho urobený ale už sa našli 2 ludia, ktorý tvrdili, že by som si ho nemusel viesť. Je táto vec nejak jednoznačne urcená zákonom?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Ahojte, takže už mám to účto skoro hotové, ani to tak nebolelo. Ďakujem všetkým za cenné rady a podporu :p.

Napriek tomu mi ešte stále vŕta v hlave ten sklad. Mám ho urobený ale už sa našli 2 ludia, ktorý tvrdili, že by som si ho nemusel viesť. Je táto vec nejak jednoznačne urcená zákonom?
Takže sa to podarilo , no k tomu skladu , nemám čo dodať , treba si preštudovať zákon o účtovníctve , postupy účtovania v JÚ a podobne .
Nikdo Ťa nemôže ani nahovoriť ani odhovoriť , jednoducho si za to ručíš a zodpovedáš sám.
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Ok idem si to preštudovať, ešte som sa zastavil nad jednou vecou a to
dátumom spracovania a zúčtovania v bankovom výpise (niekedy neboli rovnaké - do peň. denníka som dával dátum spracovania, ktorý bol vyšší) .. dobre?

A ešte ohľadne účtu - úroky. Našiel som Tvoj príspevok na túto tému ale neviem si to celkom predstavit kedze dokopy som mal na úrokoch asi 7SK.
V jednom mesiaci to bolo len 30 halierov . Neviem či sa mi takéto malé sumy
nepozaokrúhlujú na nuly. Pochopil som to tak, že tie úroky čo mi prišli už boli zdanené, preto sa to musí takto robiť.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
Ok idem si to preštudovať, ešte som sa zastavil nad jednou vecou a to
dátumom spracovania a zúčtovania v bankovom výpise (niekedy neboli rovnaké - do peň. denníka som dával dátum spracovania, ktorý bol vyšší) .. dobre?

Dátum úhrady -

A ešte ohľadne účtu - úroky. Našiel som Tvoj príspevok na túto tému ale neviem si to celkom predstavit kedze dokopy som mal na úrokoch asi 7SK.
V jednom mesiaci to bolo len 30 halierov . Neviem či sa mi takéto malé sumy
nepozaokrúhlujú na nuly.
Nemôžeš zaokrúhlovať , účtuješ všetko aj haliere .

Pochopil som to tak, že tie úroky čo mi prišli už boli zdanené, preto sa to musí takto robiť.
Ak na výpise z účtu máš aj úhradu za preddavkovú daň z úrokov pripísaných na účet , túto účtuješ do výdavkov neovplyvňujúcich ZD-iný a v DP na riadku 95 máš možnosť túto daň odpočítať - nie je to povinnosť odpočítať , ale možnosť i keď ide o 1 korunu .To záleží od Teba ,ale v účte to zaúčtované musíš mať .
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Dátum úhrady ? ide mi o to, že napríklad pri výberoch z bankomatu vyberiem peniaze napríklad 4-tého, vtedy aj z účtu odídu a je to to vo výpise ako dátum zúčtovania ale napríklad ak to bolo pred víkendom a pod. je vo výpise dátum spracovania 6-teho. Podla tohto dátumu spracovania mám aj celý výpis zoradený.

Ak na výpise z účtu máš aj úhradu za preddavkovú daň z úrokov pripísaných na účet - nič takéto tam nieje, iba príjem - úroky ale podla toho paragrafu 43 by to malo byt už zdanené. Mám teda prirátať k tejto sume 19%
a tak ju dať k POZD a tých 19% potom šupnúť do VNZD?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak na výpise z účtu máš aj úhradu za preddavkovú daň z úrokov pripísaných na účet - nič takéto tam nieje, iba príjem - úroky ale podla toho paragrafu 43 by to malo byt už zdanené. Mám teda prirátať k tejto sume 19%
a tak ju dať k POZD a tých 19% potom šupnúť do VNZD?[/quote]

Pokiaľ nie je uvedená daň na BV , tak zdanená nie je .Ty úrok zaúčtuješ do príjmu OVZD - príjem iný .
Budeš ju mať pripočítanú k celkovým príjmom v peňažnom denníku , ktoré uvádzaš napokon v daňovom priznaní - výdavky = DZ .Potom
bude úrok zdanení v konečnej dani .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=salamander]Dátum úhrady ? ide mi o to, že napríklad pri výberoch z bankomatu vyberiem peniaze napríklad 4-tého, vtedy aj z účtu odídu a je to to vo výpise ako dátum zúčtovania ale napríklad ak to bolo pred víkendom a pod. je vo výpise dátum spracovania 6-teho. Podla tohto dátumu spracovania mám aj celý výpis zoradený.

quote]
To máš dátum spracovania výpisu , ale Ty postupuješ podľa dátumu pohybu z bežného účtu .
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Účtuješ iba úroky, ktoré máš vo výpise. Zrejme boli nízke a tá daň z nich taká malá, že po zaokrúhlení z nej nič nezostalo.
Šikovný chlapec, tuším bude z teba účtovník!
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

Hmm, cize prerobit ...
0 0
salamander salamander

salamander je offline (nepripojený) salamander

nj uvidíme po daňovej kontrole .. hlavne ešte musím zistiť čo s tým skladom
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
salamander
nj uvidíme po daňovej kontrole .. hlavne ešte musím zistiť čo s tým skladom
Ja sa môjho vyjadrenia pridŕžam , nie je nič čo by ma presvedčilo o opaku , ale potom tu napíš , ako si dopadol s tým skladom .
0 0