Zavrieť

Porady

Spoločenstvo vlastníkov bytov

Na základe upozornenia vlastníkov bytov na nedostatky v hospodárení správcu našich bytov, sa správca rozhodol vypovedať zmluvu o správe k 31.12.2004. Vlastníci bytov teraz stoja pred problémom, či založiť spoločenstvo vlastníkov bytov (18 vlastníkov bytov) alebo robiť mŕtveho chrobáka - veď nás nemôže prinútiť k založeniu spoločenstva vlastníkov a v našom meste nie je iná správcovská spoločnosť. Ak by sme sa rozhodli založiť spoločenstvo vlastníkov, museli by sme vyriešiť veľa problémov a nedostatkov, ktoré sa za 5 rokov správy nahromadili. Terajší správca je zároveň dodávateľom tepla, teplej vody a má zmluvu s vodárňami na dodávku studenej vody.
Jedným z problémov čo nás ťaží, je systém vedenia účtovníctva v takomto malom spoločenstve - zatiaľ nemal kto ani len chuť poradiť - aké účtovníctvo sme povinní viesť - ako zaúčtovať DPH?
Kto poradí váhajúcim zakladateľom spoločenstva?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

NBa zhromaždení tento problém v rámci programu deklaruj a navrhni riešenia, to na ktorom sa dohodnete uznesením dáš odsúhlasiť. Zápisnicu predlož správcovi. On je povinný to akceptovať.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Myslím si, že správca postupuje správne. On totiž neeviduje žiadny nedoplatok, nakoľko ste peniaze vyberali v hotovosti a neboli správcovi dané žiadnym rozpisom platieb. Keď nedoplatok neeviduje, nemôže ho ani vymáhať, ani dať do ročného vyúčtovania.
A prečo ste sa dohodli na platbe v hotovosti a nezaplatili priamo z Fondu cez správcu?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar
Myslím si, že správca postupuje správne. On totiž neeviduje žiadny nedoplatok, nakoľko ste peniaze vyberali v hotovosti a neboli správcovi dané žiadnym rozpisom platieb. Keď nedoplatok neeviduje, nemôže ho ani vymáhať, ani dať do ročného vyúčtovania.
A prečo ste sa dohodli na platbe v hotovosti a nezaplatili priamo z Fondu cez správcu?
Ale na základe uznesenia, správca má urobiť čo žiada SVB.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ale iba v tom prípade, že to majú v zmluve so správcom. Inak predsa uzneseneie SVB nemôže riadiť činnosť a postupy práce inej organizácie. Pre správcu nie je uznesenie SVB právnym dokumentom, on postupuje podľa zmluvy.
Znova kladiem otázku, prečo sa na túto akciu vyberali peniaze v hotovosti. Možno tam je treba hľadať príčinu, prečo dotyčný nechce zaplatiť.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Mám pre vás iný návrh. Zrušte rozhodnutie o tom, že si to každý zaplatí sám. Uzneste sa, že sa to bude platiť z FO. Pokial tam máte málo peňazí zvýšte si poplatok. Určite prídu aj iné problémy a peniaze budete potrebovať. Vybraté peniaze vráťte tým, čo ich dali.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

svojar
Ale iba v tom prípade, že to majú v zmluve so správcom. Inak predsa uzneseneie SVB nemôže riadiť činnosť a postupy práce inej organizácie. Pre správcu nie je uznesenie SVB právnym dokumentom, on postupuje podľa zmluvy.
Znova kladiem otázku, prečo sa na túto akciu vyberali peniaze v hotovosti. Mo žno tam je treba hľadať príčinu, prečo dotyčný nechce zaplatiť.


Ak nemáš na fonde údržby a opráv prostriedky tak nemôžeš asi to financovať to viem i ja. Lepšie je uhradiť z FUaO.

Ale ja som sa pýtal ako donútim vlastníka aby túto službu zaplatil.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

ebenova@zoznam.sk


Ak nemáš na fonde údržby a opráv prostriedky tak nemôžeš asi to financovať to viem i ja. Lepšie je uhradiť z FUaO.

Ale ja som sa pýtal ako donútim vlastníka aby túto službu zaplatil.
Nemáš ho ako donútiť aby to zaplatil. Jedine, že ho ukecáš
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pokiaľ je na to uznesenie zo schôdze, dám do vyúčtovania. Jednoznačne. Ak to správca stále odmieta, urob dodatok k mandátnej zmluve v znení, že musí na predloženie uznesenia zo schôdze rešpektovať požiadavky SVB a aj do zmluvy o SVB a myslím, že nemôže správca namietať. A ak Ti robí správca problém, tak ho vymeň. Veď si služby platíte Vy a nie on u Vás. Keby aj prišlo k súdnemu sporu, budeš Ty ako predseda SVB behať po súdoch a nie správca, lebo Ty si štatutár. Si štatutár ako pre člena SVB tak pre správcu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Orim
Nemáš ho ako donútiť aby to zaplatil. Jedine, že ho ukecáš
Mirko, takže ukecáš?....
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Riešil by som to platbou z fondu opráv.
0 0
peter 27 peter 27

peter 27 je offline (nepripojený) peter 27

svb mame založené uz 5 rokov ,ale zhromaždenie sme mali naposledy v roku 2003. Ako mam postupovať ked sa mi podarilo pred dvoma dnami zvolať len 18 ludi zo 42 nie sme uznášania schopní a bačovať sa môže dalej
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Všetko o hlasovaní máš v Zákone 182/1993, poprosím Ťa zmaž tú tému, už tu je presne Spoločenstvo vlastníkov bytov, aj o hlasovaní tu máš toho popísaného, aj zákon je niekoľkokrát prilepený. Skús konkrétnu otázku... takto Ti nikto nedá radu ako ľudí dostať na zhromaždenie. To nie je reálne. Hlasovanie môžeš ešte konkretizovať v Zmluve SVB, takže pozri aj tam. Najlepšie by bolo Tvoj príspevok prilepiť do témy, ktorá tu už je Spoločenstvo vlastníkov bytov. Napíš prosím Ťa ss-ku moderátorom, aby to urobili.
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

Elena Navrátilová
Mirko, takže ukecáš?....
Miro má asi najlepších vlastníkov v SR, no nám sa to nemôže asi stáť.

Ďakujem Ti za pomoc a príspeky s pozdravom
0 0
ebenova@zoznam.sk ebenova@zoznam.sk

ebenova@zoznam.sk je offline (nepripojený) ebenova@zoznam.sk

peter 27
svb mame založené uz 5 rokov ,ale zhromaždenie sme mali naposledy v roku 2003. Ako mam postupovať ked sa mi podarilo pred dvoma dnami zvolať len 18 ludi zo 42 nie sme uznášania schopní a bačovať sa môže dalej
Preštuduj si zákon č.182/1993 Z.z. s novelami veď tám to je všetko!!!
§14 ods.2 druhá veta !!!
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ebenova@zoznam.sk
Preštuduj si zákon č.182/1993 Z.z. s novelami veď tám to je všetko!!!
§14 ods.2 druhá veta !!!
no... ak chcú zvoliť predsedu, tak § 7c, ods. 2) druhá veta.... asi preto mu je 18 ľudí zo 42 málo....
0 0
peter 27 peter 27

peter 27 je offline (nepripojený) peter 27

Nakoniec ludia vážnosť situácie pochopili a predsedu zvolili ,nastal vsak problem nemame učet vraj ho zrušila i ked nemohla ,najom platí možno 10 ludi ,musi nový predseda počkať na rozhodnutie z Kú alebo okamžite začať pracovať v odstraňovaní nedostatkov?Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Predseda je zvolení na zhromaždení. Zatiaľ zmena nebola, takže už je predsedom. Keď budeš dávať na zmenu na KÚ hneď daj aj "Vzdanie sa možnosti odvolania", nemusia 14 dní čakať či sa to niekto nenapadne.
0 0
peter 27 peter 27

peter 27 je offline (nepripojený) peter 27

zabudol som podotknúť ,že starý predseda robí prieky a snaží sa všetko len oddialiť,podla všetkého tam je aj sprenevera , ale dokázať to môžem až po odovzdaní dokumentácie , môžeme jej zobrať aspoň razítko ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Jasné, pečiatku musí odovzdať. Aj ostatné náležitosti. Veď už nie je štatutár.
0 0
peter 27 peter 27

peter 27 je offline (nepripojený) peter 27

dakujem dost mi to pomôže .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať