Zavrieť

Porady

OMEGA - nováčik

Ahojte, prosím Vás, kúpila som si Omegu, doteraz som účtovala v inom softe. Musím povedať, že zatiaľ som z toho úlný jeleň...toľko ikoniek všade Firmu som si založila, s pomocou príručky som zadala PS cez ID a otvorenie. Teraz sa pokúšam zaevidovať neuhradené pohľ. a záväzky z 2005, ale akosi sa neviem vysomáriť. Dám si pridať OF, účt. obdobie otvorenie,zaškrtnem neučtovať a ďalej??? Prosím poraďte.
Usporiadat
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

andreaS Pozri príspevok
kludne mozes vsetko co ti nie je jasne pisat sem, ak to bude v nasich silach, radi poradime

je zvlastne ze ti to nevypocita program...

nerobila som prechod z ineho softu 2008/2009 ale rok predtym 2007/2008 ...

ja som nenahadzovala konecne stavy ani cez 702, 710... proste som jednym ID nahodila komplet vsetky ucty a ich zostatky... nahodila som este majetok aj zavazky, pohladavky, urobila vsetky uzavierky a bolo ziadny problem nebol...
tak dobre, napisem vsetko sem dufam, ze mi poradite, lebo sa s tym babrem uz strasne dlho a mam sklz v uctovani 5 mesiacov a polrocna uzavierka sa blizi

tak nahodila som vsetky OF a DF, ktore neboli uhradene (podla navodu), cez zID som nahodila KS valutovej pokladne EUR a CZK (702 / 211/002 a 702 / 211/001) - vidite v tom niekto chybu??
Doklad zID som dala nezahrnut do saldokonta.

Potom som vytvorila jeden velky ID, kde som nahodila KS vsetkych uctov ostatnych... 702/021, 702/022,.... 081/702, 082/702,.... 702/132, 702/211 skk pokladna, 702/221, .... 321/702, 331/702, ... 702/335,... 336/702, 472/702....

do toho isteho dokladu som dala ako posledny zapis:
710/702 zisk... vysledkom bolo, ze sa mi ucet 702 pekne rovnal (sumy sedeli pekne vsetky).

samozrejme doklad som dala nezahrnut do saldokonta.

potom som nahodila este dlhodoby majetok do programu, ako mi teta na skoleni prikazala.. vsetko sedelo
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

tak som spravila Uzavierku ucta a prechod do dalsieho roku.. zavierku nebolo treba robit, lebo zisk som si uz vycislila na ucte 702 (710/702). Podla slov tety na telefone samozrejme..nemam to z vlastnej hlavy

tak som dala prechod do dalsieho roka, otvorila ucto a co mam kontorlovat ako prve a ako?
chcela som preuctovat ZS z pokladne skk do pokladne eur.. ale nieco sa mi nezdalo.. potom som zistila, ze na strane DAL mam dvojnasobnu sumu minusom.. ako keby dal ZS na stranu DAL.. som z toho magor.. takze moja otazka, co a ako mam kontrolovat v roku 2009??
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

hm... ja som nahadzovala tie stavy uctov presne tam, kde ich mali...

cize kladny zostatok v pokladni som dala na stranu MD .. D som neuctovala...

tu 702 a 710 som vobec nepouzila, to urobil program... az pri uzavierkach si program zobral zostatky uctov a preuctoval ich na konecny ucet suvahovy... a z tohto dokladu urobil v novom roku zaciatocny ucet suvahovy a otvoril vsetky ucty
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

pozri: Firma-Nastavenia-Pokladnice , či tam máš ZS zapísaný, ak nie, zapíš ako má byť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
tak som spravila Uzavierku ucta a prechod do dalsieho roku.. zavierku nebolo treba robit, lebo zisk som si uz vycislila na ucte 702 (710/702). Podla slov tety na telefone samozrejme..nemam to z vlastnej hlavy

tak som dala prechod do dalsieho roka, otvorila ucto a co mam kontorlovat ako prve a ako?
chcela som preuctovat ZS z pokladne skk do pokladne eur.. ale nieco sa mi nezdalo.. potom som zistila, ze na strane DAL mam dvojnasobnu sumu minusom.. ako keby dal ZS na stranu DAL.. som z toho magor.. takze moja otazka, co a ako mam kontrolovat v roku 2009??
Pre odsúhlasenie zostatkov 1.1. odporúčam mať ručne prepočítané KS na eurá, len tak budeš mať istotu , že to omega dobre urobila; tiež zistíš presnú sumu aktíva/pasíva v eurách.
Pokladňu SKK by si mala mať v zP = ako cudziu menu a pokladňu EUR v P = ako tuzemskú; to urobila omega automaticky.
Rovnako bankové účty eur a skk.
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

andreaS Pozri príspevok
hm... ja som nahadzovala tie stavy uctov presne tam, kde ich mali...

cize kladny zostatok v pokladni som dala na stranu MD .. D som neuctovala...

tu 702 a 710 som vobec nepouzila, to urobil program... az pri uzavierkach si program zobral zostatky uctov a preuctoval ich na konecny ucet suvahovy... a z tohto dokladu urobil v novom roku zaciatocny ucet suvahovy a otvoril vsetky ucty
hej, ale Ty si si tam nahodila uplne vsetko.. ja som chcela len tie KS..

mne teta na telefone povedala, ze ZS sa davaju cez ID (otvorenie uctov), nie priamo do uctu dopisat... tak som to spravila tak
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

andreaS Pozri príspevok
hm... ja som nahadzovala tie stavy uctov presne tam, kde ich mali...

cize kladny zostatok v pokladni som dala na stranu MD .. D som neuctovala...

tu 702 a 710 som vobec nepouzila, to urobil program... az pri uzavierkach si program zobral zostatky uctov a preuctoval ich na konecny ucet suvahovy... a z tohto dokladu urobil v novom roku zaciatocny ucet suvahovy a otvoril vsetky ucty
ja som tam nenahadzovala uplne vsetko ako Ty, slo mi len o tie KS.. teta na telefone mi vravela, ze ZS sa davaju cez ID (otvorenie uctov), nie priamo do uctu do zalozky Zaciatocny stav...
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

pozerala som to Nastavenie a ZS tam mam, mam ho vo vsetkych pokladniciach, ale vsetky sumy su tam s minusovym znamienkom..

je to normalne?? alebo to znamena, ze je nieco zle??
0 0
kocsing kocsing

kocsing je offline (nepripojený) kocsing

Vie mi niekto poradiť? Aj účtovne aj prakticky v omege? Musím podať dod. DP DPH za kopu mesiacov späť. Stalo sa, že partner, ktorý bol platcom DPH si medzičasom zrušil registráciu a nám to nielenže neoznámil ale naďalej nám každý mesiac faktúroval s DPH. Ako mám v minulom roku riešiť takúto opravu, keď musím podať za každý mesiac dod priznanie. Nejakým ID, ale ako ? Pôvodná fa bola účtovaná príklad: 10000 MD 518, 1900 MD 343 a 11900 D 321. 343 potrebujem na D ale proti čomu? a ako zadám do evidencie základ DPH?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

vratis sa do stareho roka

zrusis vsetky uzavierky ... ale len zrusis, nemaz ich, to je dolezite pre dodatocne, aby ti vycislilo rozdiely....

kazdu jednu jeho fakturu opravis na 518/321 (len sumu bez dph, lebo ak nema byt s dph, tak o nej nemozes uctovat, ale v ruke musis mat aj opravenu fakturu)

ak ale faktury on opravit nemieni, tak fakturu rozuctujes na:
- zaklad 518
- dph 548 (no nie som si ista cislom uctu, ale ide o to, ze narok na odpocet dph nemate kedze on uz nebol platca dph, ale nakladom vasim by to malo byt... rozmyslam ci nie celu sumu na 518 ale zrejme je lepsie evidovat neuplatnenu dph osobitne... tu sa ale zamotavam... ci ma byt danova alebo nedanova?)
- celu sumu na D 321

V podstate by si mohla opravovat uctovanie na danych riadkoch toho dokladu, len potom treba upravit aj typy sum (A na V a 19A tiez na V).

Ked vsetko opravis urobis nanovo uzavierky dph. A vytlacis si dodatocne priznania... ked si nevymazala zrusene uzavierky, program by mal sam vypocitat rozdiel.

Nanovo bude aj danove priznanie k dani z prijmu aj vykazy.

Plus dorobit uzavierku A (po zauctovani danovej povinnosti z dani z prijmu) a celkovu zavierku uctovnictva a preklopit nanovo do noveho roka.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dkleinova: zostatky uctov sa uctuju cez ID nie cez uctovnu osnovu
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
ja som tam nenahadzovala uplne vsetko ako Ty, slo mi len o tie KS.. teta na telefone mi vravela, ze ZS sa davaju cez ID (otvorenie uctov), nie priamo do uctu do zalozky Zaciatocny stav...
ak si to zaúčtovala cez ID otv.účtov tak ako píšeš, tak je to správne.
KS v cudzej mene - napr. na účte 321 , 311, 314, 324 bolo treba zaúčtovať cez zID.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
tak som spravila Uzavierku ucta a prechod do dalsieho roku.. zavierku nebolo treba robit, lebo zisk som si uz vycislila na ucte 702 (710/702). Podla slov tety na telefone samozrejme..nemam to z vlastnej hlavy

tak som dala prechod do dalsieho roka, otvorila ucto a co mam kontorlovat ako prve a ako?
chcela som preuctovat ZS z pokladne skk do pokladne eur.. ale nieco sa mi nezdalo.. potom som zistila, ze na strane DAL mam dvojnasobnu sumu minusom.. ako keby dal ZS na stranu DAL.. som z toho magor.. takze moja otazka, co a ako mam kontrolovat v roku 2009??
Vytlačíš si HK otvorenie-január ; ty by si mala vedieť, aké ZS v eur pri jedotlivých účtoch očakávaš, a z HK si to skontroluješ.
Centové rozdiely - niektoré - vie omega identifikovať a zaúčtuje ti ich automaticky, to v tej HK uvidíš .
Centové rozdiely by sa mali pohybovať okolo čísla 0,01 - 0,02 Ak máš vyššie číslo, je možné že v tom účte nie je niečo v poriadku.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dkleinova Pozri príspevok
pozerala som to Nastavenie a ZS tam mam, mam ho vo vsetkych pokladniciach, ale vsetky sumy su tam s minusovym znamienkom..

je to normalne?? alebo to znamena, ze je nieco zle??
nie je to normálne, ZS musí mať kladnú hodnotu, inak by to bol schodok v pokladni. Tak zapíš všetky ZS ako majú byť - aj na bankových účtoch to popozeraj.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kocsing Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť? Aj účtovne aj prakticky v omege? Musím podať dod. DP DPH za kopu mesiacov späť. Stalo sa, že partner, ktorý bol platcom DPH si medzičasom zrušil registráciu a nám to nielenže neoznámil ale naďalej nám každý mesiac faktúroval s DPH. Ako mám v minulom roku riešiť takúto opravu, keď musím podať za každý mesiac dod priznanie. Nejakým ID, ale ako ? Pôvodná fa bola účtovaná príklad: 10000 MD 518, 1900 MD 343 a 11900 D 321. 343 potrebujem na D ale proti čomu? a ako zadám do evidencie základ DPH?
Predpokladám, že za r. 2008 je účtovná závierka schválená a DP a výkazy odovzdané. Vtedy do účtovania už viac nevchádzame. Všetky opravy sa účtovne vykonajú v r. 2009. Dodatočné daň. priznanie DPH bude treba urobiť "ručne".
0 0
kocsing kocsing

kocsing je offline (nepripojený) kocsing

V r. 2009 mám urobiť aký zápis? Urobme príklad: 12 x v roku 2008 bola fa 10000 základ, 1900 dph spolu 11900. Potrebujem vlastne tú 343 dať na stranu D ale neviem proti čomu(ako písala andreaS neviem či to môže byť daňový výdavok alebo nie) a ak použijem v omege účet dph nepotrebujem zadať aj základ dane? To by malo aký typ sumy?
0 0
dkleinova dkleinova

dkleinova je offline (nepripojený) dkleinova

andreaS Pozri príspevok
dkleinova: zostatky uctov sa uctuju cez ID nie cez uctovnu osnovu
ja viem.. prave kvoli tomu som za s tym ID zapodievala.. ale po prechode do dalsieho roka mi to zblblo..
0 0
zuzuch44 zuzuch44

zuzuch44 je offline (nepripojený) zuzuch44

Ahojte poradáci

Neviem urobiť v Omege zápočet:
Mám neuhradenú zOF v CZK z roku 2008 a chcela by som ju čiastočne započítať z DF v tuzemskej mene. Ale nejako mi to nejde cez dohodu o zápočte pohľadávok.
Treba to cez ID?
Poradí niekto ako na to?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zuzuch44 Pozri príspevok
Ahojte poradáci

Neviem urobiť v Omege zápočet:
Mám neuhradenú zOF v CZK z roku 2008 a chcela by som ju čiastočne započítať z DF v tuzemskej mene. Ale nejako mi to nejde cez dohodu o zápočte pohľadávok.
Treba to cez ID?
Poradí niekto ako na to?
urobíš to cez zID, máš možnosť vybrať "zápočet" .
Len ešte som nepotrebovala započítať CM a TM, tak to vyskúšaj.
Keď cez PRIDAJ otvoríš okno, najskôr si zapíš kurz a až potom pokračuj cez vzor.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

napr. nachystat zapocet na faktury, kt. su v dvoch menach nie je mozne (to je cez to "dohoda o vzajomnom zapocte") ... tiez som chcela nachystat zapocet s dodavatelom s CZ a faktury z minuleho roka mame este v CZK ale potom sa preslo na EUR a pri zapocte to proste nejde... i ked mam zato, ze program by to mohol vediet (trebars zadanim kurzov, s kt. ma pocitat, aby to v EUR sedelo)

ale podme k rieseniu:
- nachystaj si kurz danych faktur
- otvor si EUD, tam okruh zID, ak mas vytvorene ID presne pre zapocty, tak si otvor tu evidenciu
- daj pridaj
- zvolis vzor "Z" ENTER
- zadas datum ENTER
- zadas text ENTER
- menu ENTER
- kurz ENTER
- teraz ta kurzor hodil do okienka napravo blizsie ku stredu kde mozes hned zadat interne cislo dokladu, kt. chces zapocitat alebo si ho vyhladas cez zltu lupu, kde si mozes zadat nazov partnera, aby si nemusela bludit vsetkymi dokladmi, stlacis OBNOV a najdes si dany doklad, kliknes nan jeden krat a v tejto tabulke potvrdis vpravo hore "OK", vrati ta to nazad, kde len zadas ENTER a tu sa ta bude program pytat, kolko chces zapocitat, ak celu sumu, tak len odentrujes
- takto sa da pokracovat este 2x, ak ti to nestaci a chces pokracovat, tak dany doklad neukoncuj, ale klikni v nom na najblizsi volny riadok pod zauctovanymi pripadmi a zacni odznova to iste, t.j. klikni vlavo hore do "VZOR" a zadas "Z" a opat vyplnas a zadavas doklady ako keby nanovo, len teraz ich uz doplnas... ak ti staci jeden krat, tak po zauctovani posledneho zapocitavaneho dokladu potom co ti skoci kurzor opat do okienka pre vyber faktury zrusis automaticke "vypytovanie programu" kliknutim do tej mini tabulky na tlacicu "EXR" a potvrdis dany doklad
- niekedy su neni spravne vyrovnane strany MD a D a to kvoli zaokruhlovaniu, tak ak by bola chyba tam, staci niektoru zo sum opravit o stotinu, podla toho kde to vychadza najlepsie na zaokruhlenie... ale podotykam ze len jednu z mien treba zaokruhlit, nie obe

drzim palce

inak zapocty sa daju robit aj priamo cez tie dohody, no najskor tu dohodu treba urobit, vytlacit si bud dohodu na odsuhlasenie alebo jednostranny zapocet poslat dodavatelovi/odberatelovi a potom cez okienko funkcie je mozne dat zauctovat nachystany zapocet
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať