Zavrieť

Porady

Ako spisat Zavet?

Dobry den
Poprosila by som o radu, rodicia vlastnia nehnutelnost a mali by zaujem spisat zavet, kde by som ja nemala pravo na dom, nakolko mi darovali inu nehnutelnost este pred par rokmi, a tak sme sa dohodli, ze by dedil iba moj brat. On nechce pocut o darovani, preto by to takto chceli rodicia vyriesit, ale u notara im povedali ze nemozu napisat iba jeho ako vylucneho dedica...Dalsia vec, otec z predosleho (pred 50 rokov) manzelstva ma syna, ktory ale nie je s nami v kontakte a o otca nejavi zaujem, on zije v CR, je mozne ho zo zavete vynechat, alebo vydedit? Velmi pekne dakujem za radu.
Naposledy upravil zzz77 : 25.10.13 at 10:40
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemozu napisat brata ako jedineho dedica, lebo dieta je neopomenutelny dedic a musi dostat dospele aspom 1/2 svojho zakonneho naroku.
    Ktorekolvek dieta, teda aj ty aj po otcovi jeho dalsi syn.
    Naposledy upravil ivka70 : 25.10.13 at 11:48
    zzz77 a to sa pri spisani zavete nemozem vzdat tohto prava? nakolko som ja darovanim uz dostala svoju cast?
    ivka70 Nie, nemozes sa vzdat niecoho, co nemas. Zavet napisany byt moze, ale aj tak chrani zakon neopomenutelnych dedicov .....

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Rodicia sa mozu so synom "dohodnut na odpredaji",ak sa brat obava darovacej zmluvy.

    Inak budu dedit vsetky deti /aj to z predosleho manzelstva/ rovnakym dielom. Ak si ty uz dostala nehnutelnost,mozu ostatni dedicia na ded. konani ziadat,aby sa tento neobvykly dar zohladnil pri deleni dedicstva.
    Alebo sa ty mozes svojho podielu vzdat napr. v prospech brata.
    zzz77 Teda by bolo rozumnejsie radsej prehovorit brata na darovaciu zmluvu. Neobava sa, len je taky typ cloveka, ktory odmieta vsetko podobne, i ked by mu to bolo v prospech... Ide o to ze rodicia chcu vsetko dopredu vybavit aby neboli hadky.
    ivka70 Ak rodicia darovali tebe dom a daruju dom bratovi, tak pri dedeni po otcovi jeho prvy sym moze ziadat zapocitanie tychto darov a mohlo by sa stat, ze on zdedi vsetko ostatne, napr. uspory a pod.
    Vo vasom pripade by bolo lepsie, keby rodicia nic nevlastnili v case smrti, najma ak otec prezije matku.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    o závete už máš .. taký ako chceš ty - by bol neplatný.
    Ale pri dedičskom konaní sa ten tvoj dar môže započítať - a bude to vybavené ..

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Taký závet je možné spísať, bol by iba relatívne neplatný. To znamená, že ak by sa tejto neplatnosti neopomenuteľní dedičia nedovolali, dedil by ten, kto je uvedený v závete.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.