Zavrieť

Porady

ÚMRTIE KLIENTA!!!

Prosím vás pekne, musím sa s vami podeliť s veľmi smutnou správou, umrel mi klient. Na rakovinu, chudák, nech mu je zem ľahká.
Som z toho dosť vyvedená z miery, nejak sa mi to nedá uveriť.
Dosť zlé je, že umrel a ešte k tomu sme nestihli podať daňové priznanie. Bola som na DU nahlásiť úmrtie daňovníka (tie ženy sa skoro potešili, lebo vraj bol na nich veľmi nepríjemný... ) Poviem vám, bude to riadna fuška, všetko to spraviť. Ešte šťastie, že mám super kolegyňú, ktorej sa to stalo vlani a vie mi poradiť, čo, kde, kedy, ako. Budem vás oboznamovať so všetkými krokmi, ktoré treba urobiť, aby ste do budúcnosti nezostali zaskočení ako ja. Teda ak budete mať záujem o info takéhoto druhu. Nie je to nič príjemné.

A zrovna teraz! Pred koncom daňového ! (To bolo trocha čierneho humoru a sarkazmu na odľahčenie )
Usporiadat
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Aké účtovníctvo používal?

Mimochodom - cítime s tebou. Zažili sme to viacerí. Vtedy mi to tak nepripadalo, ale dnes sa mi zdá, že ten frmol a stres okolo firmy nám pomohli prežiť to najhoršie. Je to spôsob, ako mu pomôcť ešte aj teraz. A za to sa oplatí ráno vstať z postele a pracovať celý deň.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

blcha
Aké účtovníctvo používal?

Mimochodom - cítime s tebou. Zažili sme to viacerí. Vtedy mi to tak nepripadalo, ale dnes sa mi zdá, že ten frmol a stres okolo firmy nám pomohli prežiť to najhoršie. Je to spôsob, ako mu pomôcť ešte aj teraz. A za to sa oplatí ráno vstať z postele a pracovať celý deň.
Blcha, ďakujem. Viedol jednoduché účtovníctvo.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

prosíííím....... nikto?
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Tak jednoduché je ten horší prípad. Na školení nám Ing. Minársky skalopevne tvrdil, že aj v tomto prípade treba pohľadávku pripočítať. Z jednoduchého účtovníctva sa proste možno pohľadávky zbaviť jedine cez priznanie.
Výnimkou môže byť aj vaša pohľadávka, ale to by sme o nej museli vedieť viac, napríklad ako prebiehal súd doteraz, má dlžník nejaký majetok...
Odporúčam obrátiť sa na daňového poradcu, je to lacnejšie ako zdaňovať milión. Okrem toho budete mať istotu, že je to v poriadku.

A ešte jedna otázka - DPH?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
jamajka
. Čo však s nedobytnou pohľadávkou voči spoločnosti v konkurze. V účtovníctve mu takáto pohľadávka figuruje (takmer milión). Pohľadávka bola riadne prihlásená do konkurzu asi pred dvomi rokmi, spoločnosť ju i uznala. Pochybujem, že chúďa vdova niekedy tie peniaze uvidí. Musí pohľadávku priznať a zdaniť?
Napíš viac ohľadom firmy, ktorá je v konkurzu. Zdaňovať pohľadávku nemusíš, ak máš uznesenie , ktorým sa vieš preukázať že konkurz na danú firmu bol zrušený pre nedostatok majetku alebo máš výsledok konkurzného konania týkajúc sa pohľadávky a jej uspokojenia. Pokiaľ budeš mať takéto konečné rozhodnutie, tak nevzniká povinnosť pohľadávku zahrňovať do základu dane podľa § 17.
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

renča1
Napíš viac ohľadom firmy, ktorá je v konkurzu. Zdaňovať pohľadávku nemusíš, ak máš uznesenie , ktorým sa vieš preukázať že konkurz na danú firmu bol zrušený pre nedostatok majetku alebo máš výsledok konkurzného konania týkajúc sa pohľadávky a jej uspokojenia. Pokiaľ budeš mať takéto konečné rozhodnutie, tak nevzniká povinnosť pohľadávku zahrňovať do základu dane podľa § 17.
Na majetok firmy bol vyhlásený konkurz 2.5.2005. Ešte stále je v konkurze, nebol zatiaľ zrušený, podľa výpisu z OR tam bol ustanovený už tretí správca konkurznej podstaty. Asi si budem musieť vyžiadať nejaké stanovisko správcu, či je možné aby pohľadávka bola pokrytá alebo nie.
Niečo musím vymyslieť, vdova je moja sestra, zostala sama s tromi deťmi. Ak to inak nepôjde, zložíme sa na daň, no čo už. Bože, aký jednoduchý bol život pred tromi týždňami.....
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
jamajka Pozri príspevok
Na majetok firmy bol vyhlásený konkurz 2.5.2005. Ešte stále je v konkurze, nebol zatiaľ zrušený, podľa výpisu z OR tam bol ustanovený už tretí správca konkurznej podstaty. Asi si budem musieť vyžiadať nejaké stanovisko správcu, či je možné aby pohľadávka bola pokrytá alebo nie.
Niečo musím vymyslieť, vdova je moja sestra, zostala sama s tromi deťmi. Ak to inak nepôjde, zložíme sa na daň, no čo už. Bože, aký jednoduchý bol život pred tromi týždňami.....

Možno sa ani nebudete musieť skladať na daň. Pozri priložený link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=330299&postcount=3
0 0
jamajka jamajka

jamajka je offline (nepripojený) jamajka

renča1 Pozri príspevok
Možno sa ani nebudete musieť skladať na daň. Pozri priložený link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=330299&postcount=3

Reni ďakujem. Študovala som dne § 19 a 20 zákona o dani z príjmov, ale stále mi z toho vychádza, že to platí iba pri daňovníkovi, ktorý účtuje v podvojnom účtovníctve, nie v jednoduchom. Ale ďakujem za snahu (aj za SS) .
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Platí to aj pre JÚ.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte, mám podobný problém! Kamarátovi zomrela mama v júli a teraz chce odo mna radu, zostali po nej dvaja synovia. Mala živnosť -pohostinstvo. Jeden zo synov chce pokračovať v živnosti ďalej,teraz im mám poradiť ako ďalej, takže nakolko pokračuje v zivnosti syn, nie je potrebné podavat dan. priznanie? Musí sa prihlásiť na živnost. úrade a následne na danovom, mám pokračovať dalej v úctovníctve,alebo treba ho uzavriet? Na co mam dat pozor, ona si totiz viedla ucto sama,jej syn chce ci by som mu to nerobila, este som sa s týmto nestretla poradte ako pokracovat v JU dalej.
Ďakujem za každú radu.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

No na živnostenský register sa treba dostaviť do 30 dní odo dna umrtia a nahlasiť, či sa pokračuje v živnosti. Tam urobia uradný záznam o tom, kto bude vykonávať živnost pod obchodným menom zomreleho.
Danove priznanie je potrebne urobit ku dnu umrtia. Jeho vysledok vstupuje aj do dedičskeho konania - samozrejme vykaz o majetku.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

takto som vedela aj ja ale odo mňa nechceli DP, keďže sa rozhodli pokračovať v podnikaní. Keby ho ukončili, to by bola iná vec.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Marianna a DP nechcel ani notár v dedičskom priznaní?

Ja to robím aktuálne teraz. A DP odo mna vyžaduje aj DU.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

no - nechcel. Ale musím priznať, že to bol veľmi divný notár, on totiž nechcel ani výkaz o majetku a záväzkoch a samozrejme, zle zahrnul do dedičstva majetok. Ale ide o DU - tam pri pokračovaní živnosti nechceli nič, dokonca sa podávala DPH ešte na staré meno firmy, keď klient bol mŕtvy cez 3 mesiace. Syn si totiž musel vybaviť ešte nejaké potrebne vzdelanie na koncesovanú živnosť.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Marianna01, schvalne som včera študovala k tejto veci zákon. Teda po pravde hlavne preto, lebo v pondelok podávame DP za zomrelého. Napriek tomu, že manželka v živnosti pokračuje.
Ak sa nemýlim, tak živnostensky list sa nezmenil, stále tam figuruje meno jej mrtveho manžela, t.j. aj keby sme teraz podavali DPH, tak by sme pouzili povodne meno. (ale je to neplatca dph).

A čo a týka notára, tam len treba dať pozor, aby sa nestalo, že do pokonávky nezahrnul všetok majetok. Aby sa potom nestalo, že dedičstco bude treba otvárať cestou súdu.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte, ja sa teraz tiež borím tým účtom a robím celý polrok až do 27.6 a musím DP podať do 90 dní, takže 25.9. najneskôr to musí byť na DÚ,takže teraz lepím účtujem a dopredu rozmýšlam aby som na niečo nezabudla. Ked budem robit DP,tak do nezdanitelnej čiastky za danovnika môžem dať celú sumu 95616 Sk, aj ked zomrel v júli? Dufam,že sa to nekrati, rovnako ako sa to nekrati,ked niekto robi len jeden mesiac.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Nám DU tvrdil, že sa dáva celá čiastka, nič sa nekráti. My sme už odovzdali.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

tak mám to urobené,vyšla mi síce strata,ale maju dost vysoke zasoby na stave,takže hádam im nepríde hneď daň. kontrola,majú toho chudáci synovia aj tak dosť. Ešte sa chcem spýtať, kto podpisuje daň. priznanie, syn, ktorý pokračuje v živnosti? Ak áno,treba ešte niečo k tomu priložiť,ako vysvetlenie,prečo to on podpisuje?
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
chudaska Pozri príspevok
tak mám to urobené,vyšla mi síce strata,ale maju dost vysoke zasoby na stave,takže hádam im nepríde hneď daň. kontrola,majú toho chudáci synovia aj tak dosť. Ešte sa chcem spýtať, kto podpisuje daň. priznanie, syn, ktorý pokračuje v živnosti? Ak áno,treba ešte niečo k tomu priložiť,ako vysvetlenie,prečo to on podpisuje?
Daňové priznanie vyhotoví ktorýkoľvek z dedičov, ak sa tak dohodli. Ak by sa nedohodli, stanoví dediča DÚ. Takže syn, ktorý bol poverený vyhotoví a podpíše DP. Pre DÚ je dôležité, že DP obdržia v stanovenej lehote do troch mesiacov od úmrtia podnikateľa, nič iné ako pri bežnom DP nemusíš dokladať.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Daň. priznanie sme podali v pondelok,takže od 27.6. -úmrite sme stihli lehotu 90 dní, ale mám este problém. Ešte mi prosím poraďte, syn mi vraví že na sociálku ani do zdravotnej nic neposielali, viem že je neskoro,ale chcem mu to dotiahnuť dokonca.
Jeho mama od mája neplatí do SP žiadne odvody,našla som zrušený trvalý príkaz, ale nikde som nenašla odhlášku z poistenia,a teraz neviem,či je odhlásená alebo nie, druhá vec je zdravotné poistenie, nie je odhlásená a synovia dokonca ešte stále platia preddavky. A ďalsia vec je ze SZCO zamestnávala 2 zamestnancov,nakolko ide o pohostinstvo,ktoré ďalej funguje -prevzal to po nej syn, tak odvádza za zamestnancov odvody do ZP a tiez do SP a robi prehlady na DU,tu stále este figuruje jej meno,nakolko syn este nedostal ICO. Prosím poradte,ako mám postupovat v týchto prípadoch. 1. krok Odhlásit ju zo ZP a zo SP,priložiť úmrtný list.
2.krok odhlásit ju ako zamestnávatela? Aké tlačivo a k akému dátumu?

Ďakujem za vaše rady!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať