Zavrieť

Porady

ÚMRTIE KLIENTA!!!

Prosím vás pekne, musím sa s vami podeliť s veľmi smutnou správou, umrel mi klient. Na rakovinu, chudák, nech mu je zem ľahká.
Som z toho dosť vyvedená z miery, nejak sa mi to nedá uveriť.
Dosť zlé je, že umrel a ešte k tomu sme nestihli podať daňové priznanie. Bola som na DU nahlásiť úmrtie daňovníka (tie ženy sa skoro potešili, lebo vraj bol na nich veľmi nepríjemný... ) Poviem vám, bude to riadna fuška, všetko to spraviť. Ešte šťastie, že mám super kolegyňú, ktorej sa to stalo vlani a vie mi poradiť, čo, kde, kedy, ako. Budem vás oboznamovať so všetkými krokmi, ktoré treba urobiť, aby ste do budúcnosti nezostali zaskočení ako ja. Teda ak budete mať záujem o info takéhoto druhu. Nie je to nič príjemné.

A zrovna teraz! Pred koncom daňového ! (To bolo trocha čierneho humoru a sarkazmu na odľahčenie )
Usporiadat
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

chudaska Pozri príspevok
Daň. priznanie sme podali v pondelok,takže od 27.6. -úmrite sme stihli lehotu 90 dní, ale mám este problém. Ešte mi prosím poraďte, syn mi vraví že na sociálku ani do zdravotnej nic neposielali, viem že je neskoro,ale chcem mu to dotiahnuť dokonca.
Jeho mama od mája neplatí do SP žiadne odvody,našla som zrušený trvalý príkaz, ale nikde som nenašla odhlášku z poistenia,a teraz neviem,či je odhlásená alebo nie, druhá vec je zdravotné poistenie, nie je odhlásená a synovia dokonca ešte stále platia preddavky. A ďalsia vec je ze SZCO zamestnávala 2 zamestnancov,nakolko ide o pohostinstvo,ktoré ďalej funguje -prevzal to po nej syn, tak odvádza za zamestnancov odvody do ZP a tiez do SP a robi prehlady na DU,tu stále este figuruje jej meno,nakolko syn este nedostal ICO. Prosím poradte,ako mám postupovat v týchto prípadoch. 1. krok Odhlásit ju zo ZP a zo SP,priložiť úmrtný list.
2.krok odhlásit ju ako zamestnávatela? Aké tlačivo a k akému dátumu?

Ďakujem za vaše rady!!!
PROSÍM PORAĎTE AKO POSTUPOVAŤ!!!!
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je teraz online Dáša_

No podla mna nie je dovod odhlasovat zamestnavatela. Syn vlastne pokracuje v zivnosti ako pokracovatel. T.j. zivnost zomreleho sa neskoncila. Nadalej sa funguje pod jeho menom. Akurat treba ist na socialku a zdravotnu a odhlasit zomrelého a nahlasiť pokračovateľa (pod rovnakym ICO). Stale sa pokracuje . Minimalne do dedicskeho konania.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ďakujem za odpoved!!
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

takže na zdravotnú treba zaniest len preukaz poistenca + europsky preukaz,ak mal dotyčný vystavený a nevypisuje sa žiadna odhláška a zo Sociálnej poistovne mi napísali toto:
Zrušenie znamená anulovanie poistenia. Išlo by o odhlásenie. Môžete predložiť RLFO- odhlášku, bez podpisu SZČO s kópiou úmrtného listu.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Ahojte, volal mi klient,že od decembra /už maju po dedicskom konaní/ bude už podnikať pod svojím IČO-m, ako teraz postupovať? Treba nahlásiť zmenu do zdr. a tiez soc. poisťovne? To znamená,že odhlásiť a znova prihlásiť zamestnávateľa už pod novými údajmi? A taktiež ho zaevidujú na Daň. úrade pod novým IČO? To znamená,že na konci roka už budem podávať daň. priznanie pod jeho novým menom aj IČO-m? Dúfam,že tomu správne rozumiem,chcem sa len uistiť. Doteraz syn zomrelej fungoval ako pokračovateľ v živnosti. Ďakujem za každú cennú radu!!!
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ak nebol registrovany pred tým ako živnostník tak musí sa registrovať do 30 dní od doby kedy bola oznámená táto zmena na živnostnenskom úrade. takisto ak mu bolo vydané nové živnostnenské oprávnenie musí sa registrovať v zdravotnej a na SP len pri prekročení obratu
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ďakujem za radu, ale on má aj zamestnancov,takže sa bude musiet ako zamestnávatel odhlásit a znova sa prihlásit do poisťovní.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vždy keď som uvidela túto tému ,vyhýbala som sa čo i len dlhšie pozrieť na jej názov. Bohužiaľ, čas si nevyberá či je obdobie vianoc a ľudia sa majú skôr radovať ako smútiť a postavil aj mňa pred tento problém. Takže idem čerpať z Vašich skúseností a okrem tohoto smajlíka bohužiaľ nedá sa prilepiť žiadny iný.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Od nás chce DÚ dve DP za zomrelého jedno -do dňa úmrtia a za 9 dní už chcú DP od jeho pokračovateľa. Moc sa mi to nezdá, ale urobíme ako chcú - boli veľmi ústretoví. Zajtra ešte ideme riešiť DPH , ZP a SP.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Marianka,ak nakukneš do tejto témy, mohla by si svoj prvý príspevok upravovať a vkladať doň všetky postupy a kroky, ktoré je potrebné vykonať. Bolo by dobre hneď v prvom príspevku nájsť užitočné rady,určite by to pomohlo tým, čo riešia, alebo budú riešiť rovnaký problém.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Marianna01 Pozri príspevok
no - nechcel. Ale musím priznať, že to bol veľmi divný notár, on totiž nechcel ani výkaz o majetku a záväzkoch a samozrejme, zle zahrnul do dedičstva majetok. Ale ide o DU - tam pri pokračovaní živnosti nechceli nič, dokonca sa podávala DPH ešte na staré meno firmy, keď klient bol mŕtvy cez 3 mesiace. Syn si totiž musel vybaviť ešte nejaké potrebne vzdelanie na koncesovanú živnosť.
Aké máte skúsenosti pri pokračovaní v živnosti - dedičom zo zákona.

1/ DPH - od dátumu úmrtia pod menom zosnulého klienta.
2/ DzP - do dátumu úmrtia - samozrejme pod menom zosnulého
3/ DzP - od dátumu úmrtia / bolo pokračovateľovi pridelé DIČ ?
4/ Nespĺňa odbornú spôsobilosť vo výrobe,preto zamestná zodpovedného zástupcu. KTO bude zamestnávateľ ???
K tomuto ešte otázka: stačí mu prideliť II. stupeň náročnosti práce, alebo siahnuť po vyšších stupňoch ?
Neskutočne veľa problémov, ktoré sa denne vynárajú na povrch a my strácame drahocený čas, pretože všade sa radia ,ako keby úmrtie klienta SZČO riešili 1krát.

Prosím vyjadrite sa ak máte skúsenosti s podobným prípadom.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ahojte, asi mám problém, robila som to DP fakt na poslednú chvíľu a teraz som si neni celkom istá,či to bolo v pohode, musia sa v DP pri úmrtí pripočítať hodnota zost. zásob tovaru, odpočítať záväzky aj ked syn pokračuje ďalej, môžem dať tie zásoby ako jeho ZS? Alebo to mám zle a bude treba prerobiť DP? Lebo ja som urobila DP klasicky,nič som neodpočítala ani nepripočítala, lebo som to brala,že syn pokračuje ďalej. PROSÍM PORAĎTE!!!
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

prosím,neporadíte mi? Neviem,či to nechať tak,alebo podať opravné, v konečnom dôsledku,ked pokračuje po matke,všetko bude zdaňovať ďalej,DÚ o nič nepríde,ale nie som si istá,či som predsa nemala tie zásoby pripočítať,záväzky odpočítať. PROSÍM PORAĎTE! Ak by sme podali opravné daň. priznanie,nedostane klient pokutu?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
chudaska Pozri príspevok
prosím,neporadíte mi? Neviem,či to nechať tak,alebo podať opravné, v konečnom dôsledku,ked pokračuje po matke,všetko bude zdaňovať ďalej,DÚ o nič nepríde,ale nie som si istá,či som predsa nemala tie zásoby pripočítať,záväzky odpočítať. PROSÍM PORAĎTE! Ak by sme podali opravné daň. priznanie,nedostane klient pokutu?
V Tejto téme je POKYN ... - zo stránky www.drsr.sk

http://www.porada.sk/210148-post9.html

Doporučujem preštudovať .
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
chudaska Pozri príspevok
prosím,neporadíte mi? Neviem,či to nechať tak,alebo podať opravné, v konečnom dôsledku,ked pokračuje po matke,všetko bude zdaňovať ďalej,DÚ o nič nepríde,ale nie som si istá,či som predsa nemala tie zásoby pripočítať,záväzky odpočítať. PROSÍM PORAĎTE! Ak by sme podali opravné daň. priznanie,nedostane klient pokutu?
Mala by si podať opravné, kolegyňa čo tu bola predo mnou tiež riešila takýto prípad, ponechala to tak ako ty, len sa pokračovalo pod iným ičom , dičom, prebrali sa pohľ. a záväzky, zásoby na sklade. Ja som túto firmu dostala ako rozbehnutú podedičstve, uzavrela som ďaľšie roky. Ale pri poslednej daňovej kontrole sa daňováčky vyjadrili že stará firma bola uzatvorená zle . Malo sa to ukončiť ináč... takže odporúčam podať opravné ....
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

ja som čítala stanovisko DÚ,len som najprv bola v tom,že keď sa pokračuje,že nič sa nemení,ale ked teraz idem ukončiť rok,tak som na pochybách a radšej to asi prerobím,s tým že pripočítam zásoby,pohladávky a odpočítam záväzky. Vyjde mi tam este doplatit dan. Len teraz som si nie celkom istá, zásoby mám dat uz tomu nastupujúcemu synovi,že na ZS mal nulu, ved to je kravina a neviem,si to predstavit,že má si dať do výnosov,len maržu za ktorú tie zásoby predal?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

No tak sa teraz trapim aj s tym opravnym, aj s normalnym ako pokracovatel syn, tak a este mam taky problem ku koncu roku prisli faktury vyuctovacie, plyn, voda a elektrina -su to faktury za cely rok,cize este to mam rozratat a dat do zavazkov aj jeho mame aj jemu? A este co s tymi trzbami za tovar,ktory prevzal po mame? Cize ako to mam zauctovat, cele trzby dat ako PNZD a z toho vypocitat len rozdiel co je medzi NC a PC a tento rozdiel dat do trzieb -POZD?
Poradite? Robim ucto,ale s umrtim a pokracovanim v zivnosti,tak toto robim ozaj prvykrat, a chce aby to bolo v poriadku.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

PORADÍ NIEKTO?
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Melnick Pozri príspevok
Aké máte skúsenosti pri pokračovaní v živnosti - dedičom zo zákona.

1/ DPH - od dátumu úmrtia pod menom zosnulého klienta.
2/ DzP - do dátumu úmrtia - samozrejme pod menom zosnulého - DP podať do 3 mesiacov
3/ DzP - od dátumu úmrtia / bolo pokračovateľovi pridelé DIČ ? áno
4/ Nespĺňa odbornú spôsobilosť vo výrobe,preto zamestná zodpovedného zástupcu. KTO bude zamestnávateľ ???Zodpovedný zástupca - ten problém nemám, ide o obchod. Zamestnávateľom až do dňa ukončenia dedičského kanania ostal zosnulý podnikateľ. Po ukončeni dedičského konania zamestnanci prechádzajú na pokračovateľa /upravuje ZP/ Sociálnu,poisťovňu a zdravorné poisťovne - listom som oznámila, že nástupca už má vlastnú živnosť a prechádzajú na neho povinnosti zamestnávateľa. Zamestnanci - dodatky k PZ o zmene zamestnávateľa.
Prosím vyjadrite sa ak máte skúsenosti s podobným prípadom.
Svoje poznatky som písala hrubým písmom.
Naposledy upravil Zuziana : 14.04.08 at 14:41
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Mám ešte jeden problém: DPH. Dedičské konanie bolo ukončené 27.3.2008. Podnikateľský majetok prešiel celý v prospech syna - nástupcu živnosti. Daňový úrad zaregistroval nástupcu od 28.3.2008. Mám urobiť 2 daňové priznania k DPH? od 1.1.-27.3. za zosnulého a za 28.3.-31.3. za nástupcu? Alebo ukončiť celý kvartál za zosnulého?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať