Zavrieť

Porady

ÚMRTIE KLIENTA!!!

Prosím vás pekne, musím sa s vami podeliť s veľmi smutnou správou, umrel mi klient. Na rakovinu, chudák, nech mu je zem ľahká.
Som z toho dosť vyvedená z miery, nejak sa mi to nedá uveriť.
Dosť zlé je, že umrel a ešte k tomu sme nestihli podať daňové priznanie. Bola som na DU nahlásiť úmrtie daňovníka (tie ženy sa skoro potešili, lebo vraj bol na nich veľmi nepríjemný... ) Poviem vám, bude to riadna fuška, všetko to spraviť. Ešte šťastie, že mám super kolegyňú, ktorej sa to stalo vlani a vie mi poradiť, čo, kde, kedy, ako. Budem vás oboznamovať so všetkými krokmi, ktoré treba urobiť, aby ste do budúcnosti nezostali zaskočení ako ja. Teda ak budete mať záujem o info takéhoto druhu. Nie je to nič príjemné.

A zrovna teraz! Pred koncom daňového ! (To bolo trocha čierneho humoru a sarkazmu na odľahčenie )
Usporiadat
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

podľa mňa to treba rozdelit na 2 dan. priznania. A ja som to urobila tak,ked dedic dostal nove IČO,tak som zamestnancov odhlasila aj zamestnávatela -zosnuleho a znova som ich prihlasila aj zamestnavatela-syn /pokracovatel/ v poistovniach. A uzavreli sme nove prac. zmluvy, nie len dodatky.
0 0
jaja99 jaja99

jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

Za zosnulého by som podala posledné DP k DPH za ukončené obdobie (mesiac, štvrťrok)

platí to čo je nižšie - § 83
Naposledy upravil jaja99 : 15.04.08 at 16:13
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Neviem prikladať link, tak som to okopírovala zo zákona o DPH :
§ 83

(1) Fyzická osoba, ktorá pokračuje v živnosti podľa osobitného predpisu32) po úmrtí platiteľa (ďalej len osoba pokračujúca v živnosti ), požiada najneskôr do 15 dní odo dňa úmrtia platiteľa príslušný daňový úrad poručiteľa, aby vyznačil v osvedčení o registrácii pre daň zomretého platiteľa dodatok, v ktorom uvedie meno, priezvisko a bydlisko osoby pokračujúcej v živnosti. Osvedčenie o registrácii pre daň s vyznačením dodatku je platné do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa skončí konanie o dedičstve.

(2) V čase od úmrtia poručiteľa do skončenia konania o dedičstve sa osoba pokračujúca v živnosti považuje za platiteľa. Osoba pokračujúca v živnosti vo faktúrach vyhotovených do skončenia jej posledného zdaňovacieho obdobia uvádza aj svoje meno, priezvisko a bydlisko s výnimkou faktúr podľa § 71 ods. 5. Posledným zdaňovacím obdobím osoby pokračujúcej v živnosti je zdaňovacie obdobie, v ktorom sa skončí konanie o dedičstve. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie vzniká osobe pokračujúcej v živnosti daňová povinnosť podľa § 81, pričom pri výpočte dane vychádza z ceny majetku zistenej ku dňu skončenia konania o dedičstve. Daňová povinnosť nevzniká pri majetku, ktorý pripadol dedičovi, ktorý bude pokračovať v živnosti a ktorý je platiteľom alebo ktorý požiada o registráciu za platiteľa bezodkladne po skončení konania o dedičstve. Daňový úrad zaregistruje tohto dediča za platiteľa ku dňu nadobudnutia majetku dedičstvom.

(3) Ak sa po úmrtí platiteľa nepokračuje v podnikaní, podá jeho právny nástupca alebo zástupca ustanovený daňovým úradom daňové priznanie. V daňovom priznaní za posledné zdaňovacie obdobie, ktorým je zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k úmrtiu platiteľa, vzniká právnemu nástupcovi daňová povinnosť podľa § 81. Uplynutím posledného zdaňovacieho obdobia zaniká platnosť osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Bohužiaľ, aj ja som potrebovala čerpať info z tejto témy. Dnes som celý deň behala po úradoch a preto pridávam moje čerstvé skúsenosti pre ostatných členov.

Klient, ktorý zomrel bol SZČO a podnikal na základe licencie, nebol platca DPH, viedol JÚ, zamestnával 1x na PZ a 1x na dohodu, v podnikaní evidoval motorové vozidlo. V podnikaní nikto nebude pokaračovať.

1. s manželkou sme navštívili DÚ, kde bolo treba odovzdať kópiu úmrtného listu a kartičku o pridelení DIČ. V prípade, že sa kartička nenájde, napíše sa čestné prehlásenie, že kartička na DIČ: číslo sa stratila. Manželka bude potom podávať DP a Výkazy do 3 mesiacov a bude ich podpisovať. Zároveň sme podali oznámenie k dani z motor. vozidiel o zániku daňovej povinnosti ku dňu úmrtia.

2. Na živnostenský úrad sme nemuseli ísť, lebo nepodnikal na živnosť. Podnikanie na základe licencie bolo treba riešiť na VÚC.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

3. V Sociálnej poisťovni sme podali Registračný list FO odhláška 1xPZ a
1xDohoda./za zamestnancov/, 1x Registračný list zamestnávateľa odhláška,
1x Registračný list FO odhláška SZČO / k tomu treba priložiť kópiu úmrtného listu a odovzadali sme aj ELDP + sprievodný list za zamestnanca.

4. V zdravotnej poisťovni sme odozdali Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch ... odhláška zamestnanca a Oznámenie zamestnávateľa, kde sme ako dôvod odhlásenia z registra uviedli úmrtie. K tomuto treba priložiť doklad o zrušení/vymazaní/ IČO z registra.

5. V banke sme získali info, že ak pozostalí oslovia notára o dedičskom konaní, tento povinne nahlási údaje o zosnulom do registra. Ak by aj pozostalí zatajili nejaký účet na meno zosnulého, banky musia tento register sledovať a na základe neho zablokujú všetky účty až do vysporiadania dedičského konania.Pokiaľ nie je meno zosnulého ešte v registri a oni majú právo nakladať s účtom, môžu z neho vybrať peniaze. Toto odporúčam, lebo potom sa niekoľko mesiacov k peniazom nedostanú.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Prosím ešte o radu, ako to bude ďalej. Myslím, že by mal nasledovať tento postup:

- s dátumom úmrtia zaevidujem všetky pohľadávky a záväzky, aj keď dátum ich vystavenia bude po dni úmrtia
- do výkazu M a Z uvediem stav peňažných prostriedkov na účte ku dňu úmrtia / po tomto dni ešte bol pohyb na účte, až do jeho zablokovania/
- Výkazy zostavím ku dňu úmrtia a aj daňové priznanie
- auto bolo na leasing a myslím, že bude treba urobiť prepočet odpisov
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Treba postupovať v zmysle § 17 zákona o dani z príjmov, a upraviť základ dane o pohladávky a záväzky.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

Rozumiem, že to musím upraviť v daňovom priznaní, ale nie som si istá s tými dátumami a leasingom. Neviem, či sa aj úmrtie berie ako nedodržanie zmluvy, ako napr. pri totálke.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Jarka 1 Pozri príspevok
Rozumiem, že to musím upraviť v daňovom priznaní, ale nie som si istá s tými dátumami a leasingom. Neviem, či sa aj úmrtie berie ako nedodržanie zmluvy, ako napr. pri totálke.
V tejto téme v príspevku č.9 je pripnutý pokyn zo stránky drsr, popozerajte si ho, je tam dosť príkladov, myslím, že aj vysporiadanie finančného prenájmu.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Dobrý deň, fakt veľmi smutná téma, ale bohužiaľ i ja som si ju musela prečítať. Tiež mi zomrel klient. Poviem Vám, že mi účtovníci s klientmi si niekedy vyvinieme taký zvláštny vzťah. Nemohla som sa z toho spamätať, nechápala som, čo mi príbuzní hovorili a myslela som na to, čo to len ten úbožiak "vyviedol a ako to len mohol!?. Zajtra idem olietať úrady, tiež to chcem pozostalým trochu uľahčiť, tak ako aj moji kolegovia predo mnou. Tu je to však zatiaľ tak, že zosnulý skonal v ČR. Takže u nás je zatiaľ len úmrtný list z Čiech. Uvidím, ako pochodím s takýmto listom a priložím to tu. Možno to niekedy pomôže niekomu aspoň tak, ako teraz Vaše príspevky mne, najmä čo sa týka podpisu za zosnulého a tiež aj podania posledného daňového priznania.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Janiela , ja ešte dodnes riešim niektoré veci, pretože v tomto smere je toľko nedostatkov a nejasností , ale to zisťujeme až postupne. Niekedy Ti je nanič ak si prečítaš usmernenia a pani za "okienkom" si aj tak tvrdí svoje a ty si po piatich mesiacoch musíš opravovať chyby , ktoré sa nemuseli stať, keby.....
Teraz chodím po úradoch s usmerneniami DRSR a odbornou literatúrou, ale stojí ma to kopec času , nervov a ...........
Prajem Ti , aby si to zvládala v pohode .
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Ďakujem za milé slovko.
Pokiaľ ma dnes informovali pozostalí, tak by mali do dvoch týždňov mať aj SK úmrtný list. Zatiaľ používame ČR list. Uvidíme, ako pochodíme, na živn. úrade zatiaľ všetko prebehlo hladko. Ozvem sa, ako to celé dopadne. Ale je mi to veľmo ľúto, ten človek mal 35 rokov. Toľko čo ja.Otrasné, ke)d si človek pomyslí, ako sa stresmi žnieme do záhuby.



Teraz je to asi mimo témy ( neviem priložiť ikonku): dávajme si na seba väčší pozor, bráňme sa uponáhľanosti sveta, veď zivot je taký nádherný a je tu toľko ľudí, ktorí nás majú radi a my ich.
Naposledy upravil Janiela : 20.05.08 at 20:24
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Aj mne sa stala tá smutná. Lenže neide o klienta, ale o kolegyňu účtovníčku. Jej manžel ma požiadal o vypracovanie jej posledného priznania. Problém je v tom, že som to ešte nikdy nerobila (myslím ukončenie podnikania). Chcem sa Vás opýtať, ako na to. Ako má vyzerať Výkaz o majetku a záväzkoch? Má tam byť uvedený len stav pokladne a BÚ? Pretože pohľadávky (+) a záväzky (-) pôjdu komplet do základu dane?

Závierku zostavujem k dátumu úmrtia. Čo s úhradami pohľadávok ktoré prídu na účet po tom dátume? Uvažujem dobre keď si myslím, že je to jedno, pretože všetko čo príde resp. by odišlo z účtu po dátume úmrtia, ide do základu dane keď je na to dôvod. Prosím opravte ma keď sa mýlim.

A ešte ďalšia vec (možno hlúpa) - ako je to s BÚ - po zablokovaní na neho môžu chodiť úhrady?
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

posúvam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajka100 Pozri príspevok
Aj mne sa stala tá smutná. Lenže neide o klienta, ale o kolegyňu účtovníčku. Jej manžel ma požiadal o vypracovanie jej posledného priznania. Problém je v tom, že som to ešte nikdy nerobila (myslím ukončenie podnikania). Chcem sa Vás opýtať, ako na to. Ako má vyzerať Výkaz o majetku a záväzkoch? Má tam byť uvedený len stav pokladne a BÚ? Pretože pohľadávky (+) a záväzky (-) pôjdu komplet do základu dane?

Závierku zostavujem k dátumu úmrtia. Čo s úhradami pohľadávok ktoré prídu na účet po tom dátume? Uvažujem dobre keď si myslím, že je to jedno, pretože všetko čo príde resp. by odišlo z účtu po dátume úmrtia, ide do základu dane keď je na to dôvod. Prosím opravte ma keď sa mýlim.

A ešte ďalšia vec (možno hlúpa) - ako je to s BÚ - po zablokovaní na neho môžu chodiť úhrady?
Preštudujte si tento pokyn a čo Vám nebude jasné tak sa pýtajte .
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

Ďakujem urobila som to. Vychádza mi z toho, že:
ZD + pohľadávky - záväzky (do dňa úmrtia???, resp. po ňom by mohli byť napr. telefónne účty) - nezdaniteľná časť na daňovníka v plnej ročnej výške = ČZD x 19 % = daň k úhrade.
Čo sa týka Výkazu o majetku a záväzkoch bude obsahovať zostatok pokladne + BÚ a vyčíslenú daň.
A Výkaz o príjmoch a výdavkoch bude mať len skutočné príjmy a výdavky do dátumu úmrtia však.

Môžete mi prosím moje úvahy odsúhlasiť???
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

posúvam a dopĺňam:

Čo mám robiť, keď sa nenájde kniha pohľadávok a záväzkov k 31.12.2007?
Ako postupovať?
Mám príjmy, ktoré podľa variab.symb. patria do r. 2007 a staršie ignorovať a vrámci uzavretia účovníctva celú sumu pohľadávak vykázanú vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 pripočítať ako by bola zaplatená?
To isté urobím aj so sumou záväzkov?

Prosím o vaše názory a vopred ďakujem.
Naposledy upravil ajka100 : 09.09.08 at 19:13
0 0
ajka100 ajka100

ajka100 je offline (nepripojený) ajka100

posúvam
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ajka100 Pozri príspevok
posúvam a dopĺňam:

Čo mám robiť, keď sa nenájde kniha pohľadávok a záväzkov k 31.12.2007?
Ako postupovať?
Mám príjmy, ktoré podľa variab.symb. patria do r. 2007 a staršie ignorovať a vrámci uzavretia účovníctva celú sumu pohľadávak vykázanú vo výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2007 pripočítať ako by bola zaplatená?
To isté urobím aj so sumou záväzkov?

Prosím o vaše názory a vopred ďakujem.
Neviem prečo sa bavíme o roku 2007 . Možno mali predĺženú lehotu na podanie DP za rok 2007 , s ktorou správca dane súhlasil . Skúste to doplniť , lebo teraz je rok 2008, Kedy vlastne daňovníčka zomrela ?

K tomu sa neviem vyjadriť čo s tým , ak chýba kniha pohľadávok a záväzkov . Je to dosť vážny nedostatok . Niekde to musí byť , treba hľadať .

K hrubo vyznačenej otázke dosť dobre nerozumiem .

Príspevok č.77 :

Uzavriete účtovné knihy / musíte mať samozrejme aj Knihu pohľadávok a Knihu záväzkov/
Príjem a Výdaj v DP uvediete v VI.oddiel riadok 2
V DP zvýšite ZD cez riadok 40 o neuhradené pohľadávky , cez riadok 41 znížite o neuhradené záväzky .

Doporučujem záväzky posúdiť , ktoré sú výdavkami podľa Zákona o dani z príjmu §19 .

Výkaz o príjmoch a výdavkoch - uvediete skutočné príjmy a výdavky .
Výkaz o majetku a záväzkoch - uvediete tie zostatky , ktoré v skutočnosti sú včetne pohľadávok a záväzkov ku dňu mimoriadnej závierky t.j. ku dňu úmrtia daňovníčky .
Naposledy upravil Zita5 : 12.09.08 at 09:49 Dôvod: Doplnenie príspevok č. 77
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=ajka100;812372]Aj mne sa stala tá smutná. Lenže neide o klienta, ale o kolegyňu účtovníčku. Jej manžel ma požiadal o vypracovanie jej posledného priznania. Problém je v tom, že som to ešte nikdy nerobila (myslím ukončenie podnikania). Chcem sa Vás opýtať, ako na to. Ako má vyzerať Výkaz o majetku a záväzkoch? Má tam byť uvedený len stav pokladne a BÚ? Pretože pohľadávky (+) a záväzky (-) pôjdu komplet do základu dane?

Závierku zostavujem k dátumu úmrtia. Čo s úhradami pohľadávok ktoré prídu na účet po tom dátume? Uvažujem dobre keď si myslím, že je to jedno, pretože všetko čo príde resp. by odišlo z účtu po dátume úmrtia, ide do základu dane keď je na to dôvod. Prosím opravte ma keď sa mýlim.

A ešte ďalšia vec (možno hlúpa) - ako je to s BÚ - po zablokovaní na neho môžu chodiť úhrady?[/quote]

Čo sa týka bežného účtu , ktorý bol používaný v súvislosti s podnikaním , tak podľa môjho názoru , tento účet bude môcť dedič t.j.manžel zrušiť až po nadobudnutí právoplatného dedičského rozhodnutia , pokiaľ tento účet bude zahrnutý v pozostalosti v dedičskom konaní , a myslím si , že prichádzajúce platby za pohľadávky sa budú do ukončenia dedičského konania zhromažďovať na uvedenom účte .
Ale bolo by však vhodné sa osobne informovať v danej banke , aký je postup postup pri úmrtiach klienta .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať