Zavrieť

Porady

príjem zo závislej činnosti, z podnikania a inej SZČ v jednom roku

Dobrý deň, pomôžte mi prosím s týmto prípadom:
Od 1.1 do 31.7. závislá činnosť
príjem 82 375,-
zrazené preddavky na daň 3 803,-
Od 1.1 do 31.7. iná SZČ podľa §6 ods.2 písm.a)
príjem 63 672,- Sk
paušálne výdavky 25 % 15 919,-
daň 8910,-
Od 1.8 do 31.8 úrad práce
podpora 6 087,-
Od 1.9 do 31.12 SZČO
príjem 172 500,-
výdavky 40 342,-

Základ dane 179 911,-
- odpočítateľná položka 87 936,-
= daň 17 475,-
- zrazený preddavok 3 803,-
= daň na úhradu 13 672,-

Moje otázky:
1. Vypočítala som to správne?
2. Kde v DP odpočítam zaplatenú daň z inej SZČ 8910,-?
3. Uvádza sa niekde v DP podpora v nezamestnanosti?
Usporiadat
Idiotka Idiotka

Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

ivanakodajova
tu umelecku cinnost vykonaval pre tu istu firmu v ktorej bol od 1.1 do 1.7 zamestnany, zakze zamestnavatel za neho robil vsetky papiere, cize aj odvadzal dane z umeleckych zmluv. Od byvaleho zamestnavatela dostal iba kopie umeleckych zmluv, kde je ručne napisane, ze aka dan bola zplatena (ja neviem, ci to je preddavok alebo co, tomu nerozumiem). Od koho treba ziskat potvrdenie o zaplatenej dani? Od zamestnavatela alebo DU?

Ak rozumiem aspon niecomu, tak cele vedenie JU moze ist do kosa a aj z prijmov, ktoré nadobudol ako živnostník si uplatní paušálne výdavky 25 %.
Nemám tu síce zákon o DzP, ale je to dobre, táto osoba mohla byť napr. zamestnaná v SRo, a súčasne vyrobiť "príspevok do tlače, rozhlasu, televízie..." a to sa podľa zákona, tuším § 43 alebo 48 "zdaňuje" preddavkovo. A odpočíta sa z "brutto" honorára 25% ako čiastka reprezentujúca paušálne náklady. A potvrdenie musí dať "zmluvný" partner.
Neviem, či sa tieto príjmy vôbec musia priznávať, marí sa mi, že sú daňovo vysporiadané.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Najhoršie je , že máme iba indície a nič konkrétne. Hádame, aké príjmy by to asi mohli byť. Myslím, že sa musí vymáčknuť daňovník. Keď niekto dá informáciu, že zamestnávateľ za mňa odvádza daň z umeleckej činnosti ...To aj ten čo zostavuje DP musí byť umelec .
0 0
ivanakodajova ivanakodajova

ivanakodajova je offline (nepripojený) ivanakodajova

Pepa
Ale veď toto predsa "zaváňa" závislou činnosťou. Pán dotyčný suší asi doma potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
Tomu niečomu čomu rozumieš, rozumieš dobre Len by som poopravila - celé JU môže ísť do koša a z príjmov z par. 6 si uplatní paušálne výdavky vo výške 25% /v roku 2006 to bude 40% a to je celkom zaujímavé/ samozrejme záleží od toho - či si skutočne preukázané výdavky nevie preukázať vyššie ako sú percentá z príjmov.
Tak teraz tomu už prestávam rozumieť úplne . Pochopila som to, že ak si v období 1.1-31.7. uplatňoval tých 25 %, musí v tom aj pokračovať. Alebo ešte stále si môže aj za to obdobie 1.1-31.7 uplatniť reálne náklady?
0 0
ivanakodajova ivanakodajova

ivanakodajova je offline (nepripojený) ivanakodajova

Idiotka
Nemám tu síce zákon o DzP, ale je to dobre, táto osoba mohla byť napr. zamestnaná v SRo, a súčasne vyrobiť "príspevok do tlače, rozhlasu, televízie..." a to sa podľa zákona, tuším § 43 alebo 48 "zdaňuje" preddavkovo. A odpočíta sa z "brutto" honorára 25% ako čiastka reprezentujúca paušálne náklady. A potvrdenie musí dať "zmluvný" partner.
Neviem, či sa tieto príjmy vôbec musia priznávať, marí sa mi, že sú daňovo vysporiadané.
bohužial tu sa jedná o umelecký výkon (pre televíziu) §6 ods2 písm a), nie o príspevok §43 ods.3 písm h) a tykýto príjem sa vraj v DP musí uviesť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Stále tu visí otáznik nad zrazenou daňou. Ako vie preukázať výšku zrazenej dane? Nemôže si ju uviesť ako preddavok do DP len na základe toho, že mu to niekto napísal na papierik. Tá informácia nemusí byť pravdivá!
K tým výdavkom - ak si chce uplatniť paušálne výdavky z tej prvej činnosti, musí aj ako SZČO.
0 0
ivanakodajova ivanakodajova

ivanakodajova je offline (nepripojený) ivanakodajova

Johanka
Stále tu visí otáznik nad zrazenou daňou. Ako vie preukázať výšku zrazenej dane? Nemôže si ju uviesť ako preddavok do DP len na základe toho, že mu to niekto napísal na papierik. Tá informácia nemusí byť pravdivá!
K tým výdavkom - ak si chce uplatniť paušálne výdavky z tej prvej činnosti, musí aj ako SZČO.
...potvrdenie už zháňa...

A ak "nechce"? Môže si uplatniť reálne výdavky ešte aj za tú prvú činnosť a následne aj ako SZČO?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať