Zavrieť

Porady

Leasing - odpisy

Ahojte, včera som tu získavala info o tom, ako to je s leasingom v JÚ. Našla som si tabuľku robenú v exceli tu na Porade a urobila som to na môj prípad. Pekne mi všetko vyšlo, čo je zdaniteľné a čo nie a čo ako zaúčtovať. Len mi nie je jasné, čo s odpismi. Najprv som myslela, že rozdiel medzi nadobúdacou cenou a odpisom za daný rok je zostatková hodnota auta, ktorú dám do výkazu o majetku a záväzkoch k DP, ale potom som si uvedomila, že kým auto nesplatím, nie je mojim majetkom. Tak čo vlastne s odpismi? Prosím, poraďte.
Usporiadat
alenad alenad

alenad je offline (nepripojený) alenad

Posúvam ...
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

alenad
V tomto prípade má byť odpisový plán na 44 mesiacov?
Áno, daňovo sa bude predmet leasingu odpisovať 44 mesiacov podľa doby trvania prenájmu. V roku začatia i ukončenia prenájmu sa daňový odpis rovná mesačný odpis x počet mesiacov prenájmu, v ostatných rokoch mesačný odpis x 12.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Mám jednu otázku ohľadom leasingu v JÚ. Odpisom chápem, len neviem, či si mám do knihy dlhodobého majetku zapísať tento predmet leasingu? Ak áno, tak v cene, za ktorú si na konci leasingu /auto/ vlastne kúpim? Alebo to nemám vôbec zapisovať, až po skončení leasingu? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Majetok obstarávaný formou finančného prenájmu sa od 1.1.2004 eviduje do firemného majetku v obstarávacej cene, tzn. v cene , z ktorej počítaš odpisy.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

Johanka
Majetok obstarávaný formou finančného prenájmu sa od 1.1.2004 eviduje do firemného majetku v obstarávacej cene, tzn. v cene , z ktorej počítaš odpisy.

Tak týmto som trochu zaskočená. V roku 2006 sme si obstarali užitkový automobil na leasing. Mám si zaradiť toto auto normálne do majetku v obstaravacej cene, na konci roka si uplatniť odpis, a náväzne si vo výkaze o majetku a záväzkoch uviesť hodnotu tohto majetku a v záväzkoch nezaplatené splátky leasingovke? ja som to chápala tak, že to auto ešte nieje naše, /sme len nájomci, nemáme zaplatené všetky splátky/, tak si ho do majetku nemôžem zaradiť. ale záväzok voči leasingovke budem evidovať vo výkaze o maj. a záväzkoch na konci roka.
Prosím vysvetli mi to. Dík.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
- v deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe závazkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finanč.prenájmu v obstar.cene. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe závazkov nájomcu účtuje závazok vo výške splatného finanč.nákladu, v peňaž.denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby. V rámci uzávier.účtovných operácií sa v PD nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finanč.prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa postupov účtov.v JÚ § 14. Treba si pozrieť aj § 10a účtovanie finanč.prenájmu v´postupoch účtovania JÚ.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

renča1
- v deň prevzatia majetku nájomcom sa účtuje v knihe závazkov a v knihe dlhodobého majetku nájomcu záväzok z finanč.prenájmu v obstar.cene. V deň splatnosti dohodnutých platieb sa v knihe závazkov nájomcu účtuje závazok vo výške splatného finanč.nákladu, v peňaž.denníku sa účtuje úhrada dohodnutej platby. V rámci uzávier.účtovných operácií sa v PD nájomcu účtuje odpis majetku obstaraného finanč.prenájmom sa v účtovníctve nájomcu odpisuje podľa postupov účtov.v JÚ § 14. Treba si pozrieť aj § 10a účtovanie finanč.prenájmu v´postupoch účtovania JÚ.

všetko som si prečítala. Takže, predmet leasingu zaradím do dlhodobého majetku v obst.cene. Jeho zostatkovú cenu po uplatnení odpisov uvediem vo výkaze k 31.12.2006 " majetku a záväzkoch". Dlh, zaväzok voči leasingovej spoloč. uvediem tiež vo výkaze v kolonke "záväzky". Dobre som to pochopila?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ááááááááááno, presne tak.
0 0
Soňula Soňula

Soňula je offline (nepripojený) Soňula

renča1
ááááááááááno, presne tak.

Uf, trochu mi to trvalo kým som to pochopila, no neuveriteľne si mi pomohla. A to so si myslela, že ten leasing mám 100% dobre, keď ho nemám zaučtovaný v knihe dlhodob.majetku. Ešteže chodím na poradu.Dík renča1.
0 0
Kačena I. Kačena I.

Kačena I. je offline (nepripojený) Kačena I.

a keď si podnikateľ nechce uplatniť odpisy z leasingu ( nechce ísť do straty), prerušiť ich nemôžem, tak jednoducho o ne príde. Do majetku dám zostatkovú cenu aj keď odpisy neuplatním a záväzky sa nemenia. Je to OK?
0 0